Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Zasady strojenia fortepianów i pianin, aplikacje wspomagające strojenie, narzędzia i sposoby ich użycia, technika pracy, intonacja.

AUD.04. Strojenie i korekta fortepianów i pianin - Technik budowy i strojenia fortepianów i pianin 311945

Zagadnienia dotyczące strojenia fortepianów i pianin

PLANSZA INTERAKTYWNA

Rjpbv1rNE7z8m1
Nagranie audio jest identyczne z tekstem znajdującym się poniżej nagrania.
11

Zachwycająca muzyka, wydobywająca się spod palców artysty na koncercie, to nie tylko zasługa talentu czy genialnego fortepianu bądź pianina. Ogromną rolę odgrywa również odpowiednie nastrojenie instrumentu. Strojenie fortepianu czy pianina jest niezwykle ważną czynnością. Dzięki niemu nadajemy dźwiękom pożądaną częstotliwość, która przekłada się właśnie na odbiór muzyki przez grającego oraz przez słuchacza.

Pianina i fortepiany należy stroić raz lub dwa razy do roku, szczególnie gdy instrument jest regularnie i intensywnie używany, ale również, gdy był transportowany lub kiedy zmieniały się warunki panujące w pomieszczeniu (wilgotność czy temperatura).

Aby strojenie fortepianu czy pianina zostało wykonane perfekcyjnie, należy poznać zasady strojenia, rozmaite aplikacje wspomagające, narzędzia oraz techniki pracy stroiciela.

W kolejnych etapach poznasz różne zasady strojenia fortepianu i pianina.

Zawartość nagrania audio jest tożsama z treścią znajdującą się poniżej nagrania.
RmGXw3KGItjdd1
Grafika przedstawia poglądowo klucz stroicielski.
Plansza interaktywna, Zagadnienia dotyczące strojenia fortepianów i pianin
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
RZzSzphRBGCDn
(Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia

1
Materiały powiązane