Zapisując efekt swojej pracy, często nie zastanawiamy się, w jakim formacie to zrobić. Przyjmujemy rozwiązanie proponowane przez program. Warto jednak przemyśleć, gdzie i w jaki sposób będziesz prezentować swoją pracę. Od tego powinien zależeć twój wybór.
Przyjrzyj się, jaki typ pliku możesz wybrać podczas zapisu prezentacji wykonanej w przykładowych programach.
R1DWLaPbJC48i1
R1Lte1ogc1Hkk1
A
Ćwiczenie 1
Wyślij swoją prezentację kilku osobom z klasy. Zastanów się, jaki wybrać format dla poszczególnych przypadków. Może dla niektórych z nich istnieje kilka rozwiązań?
Adresat na swoim komputerze ma zainstalowaną taką samą wersję programu do tworzenia prezentacji. Nie chcesz jednak, żeby mógł on dokonać zmian w twojej pracy.
Nie znasz oprogramowania ani systemu, jakim dysponuje odbiorca twojej prezentacji.
Nie znasz wersji programu do tworzenia prezentacji.
Załączony plik musi mieć jak najmniejszy rozmiar. Nie zależy ci na pokazaniu animacji.
Chcesz wysłać tylko jeden slajd z wykresem.
Jeśli masz problemy z wyborem formatu zapisu prezentacji, skorzystaj z podpowiedzi. W tym celu wskaż wybrany przykład. Zapisz jako: Pokaz programu, Prezentacja programuiWbyWIYZWU_d190e99Pokaz programu, Prezentacja programu Prezentacja programu PowerPoint 97‑2003iWbyWIYZWU_d190e106Prezentacja programu PowerPoint 97‑2003 PDFiWbyWIYZWU_d190e112PDF Plik graficznyiWbyWIYZWU_d190e120Plik graficzny
iWbyWIYZWU_d190e99
Te formy zapisu prezentacji znasz ze szkoły podstawowej. Jeśli nie pamiętasz, znajdź informacje na ich temat w e‑podręczniku do klasy szóstej.
iWbyWIYZWU_d190e106
Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie wiadomo, jaka wersja programu jest zainstalowana na komputerze, na którym będzie prezentowana praca. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie efekty mogą być widoczne. W ten sposób możesz zapisać ją jako prezentację oraz pokaz programu.
iWbyWIYZWU_d190e112
Jeśli chcesz pokazać tylko zawartość slajdów bez demonstrowania efektów animacji, wystarczy zapisać ją jako plik pdf. Wówczas prezentacja jest zabezpieczona przed ewentualnymi zmianami. Jest to również wygodny sposób na wysłanie pracy w formie załącznika. Adresat nie musi posiadać odpowiedniego programu do edycji prezentacji. Wskazówka dla pracujących w programie LibreOffice Impress: W celu zapisania pliku jako PDF, wybierz z paska menu Plik, a następnie Eksportuj jako PDF.
iWbyWIYZWU_d190e120
Prezentację możesz zapisać lub eksportować w dowolnym formacie graficznym. Taki wybór jest zasadny jeśli chcesz pokazać wybraną liczbę slajdów w postaci obrazków. Ważne: W programie PowerPoint podczas zapisu w formacie JPEG, GIF, PNG, TIFF pojawi się okno z zapytaniem Które slajdy chcesz wyeksportować?
RVI1UYbiCdizm1
Jeśli wybierzesz opcję Każdy slajd, wówczas każdy slajd prezentacji zostanie zapisany, jako oddzielny plik(obrazek) i umieszczony w automatycznie utworzonym folderze. Folder będzie miał nazwę taką, jak zapisywany plik.