Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • wie, jakie informacje powinny znaleźć się w prawidłowo sformułowanym zaproszeniu;

      • docenia rolę spotkań w umacnianiu więzi międzyludzkich;

      • wie, z jakich okazji zaprasza się gości;

      • wie, jak poprawnie używać zwrotów grzecznościowych;

      • pamięta o konieczności podziękowania za zaproszenie.

    2. Umiejętności Uczeń:

      • potrafi samodzielnie zredagować treść zaproszenia;

      • potrafi sformułować zaproszenie ustne;

      • redagując zaproszenie, posługuje się poprawną polszczyzną;

      • potrafi dostosować styl zaproszenia w zależności od tego, do kogo je kieruje;

      • używa zwrotów grzecznościowych w odpowiednich kontekstach;

      • zapisuje w korespondencji odpowiednie zaimki wielkimi literami;

      • dba o estetykę zapisu i wypowiedzi;

      • potrafi zaprezentować wyniki pracy przed zespołem klasowym.

  2. Metod pracy – metoda sytuacyjna
    – prezentacja
    – rozmowa dydaktyczna
    – prezentacje wyników prac

  3. Środki dydaktyczne – kartki papieru, koperty
    – blok, kredki, flamastry, nożyczki, klej

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno‑porządkowe:

        • sprawdzenie obecności;

        • sprawdzenie pracy domowej;

        • podział klasy na grupy (wybranie w każdej grupie sekretarza, lidera).

      2. Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzednich lekcji:

        • jak poprawnie zaadresować kopertę?

        • jakie są charakterystyczne cechy poprawnie napisanego listu?

      3. Określenie celu i formy pracy na lekcji.

      4. Podanie i zapisanie tematu lekcji.

    2. Faza realizacyjna

      1. Rozmowa na temat roli spotkań w zacieśnianiu więzi międzyludzkich oraz tego, z jakich okazji zaprasza się gości.

      2. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi elementami zaproszenia:

        • adresat i nadawca - kto, kogo zaprasza;

        • z jakiej okazji kierujemy zaproszenie;

        • miejsce, data i godzina uroczystości, imprezy, spotkania, itp.

        • zwrot zachęcający do przybycia, np. serdecznie zapraszam, będzie mi miło gościć, itp.

      3. Przypomnienie zasad poprawnej pisowni zaimków wskazujących na adresata zaproszenia.

      4. Zadania dla uczniów pracujących w grupach.

        • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez waszą klasę, poświęconego tematyce ekologicznej.

        • Zaproście koleżankę lub kolegę na podwieczorek zorganizowany w waszym domu z okazji urodzin.

      5. Prezentacja efektów pracy przez liderów grup.

      6. Zadanie do pracy indywidualnej.
        Zbliżają się Twoje imieniny. Wykonaj zaproszenie dla swojej ulubionej cioci lub wujka.

    3. Faza podsumowująca

      1. Sprawdzenie, czy uczniowie zawarli w swych pracach wszystkie charakterystyczne elementy zaproszenia, dobrze zapisali zaimki oraz poprawnie zaadresowali koperty.

      2. Podanie pracy domowej.

  5. Bibliografia M. Kuziak, S.Rzepczyński, Jak dobrze napisać…, Horyzont, Warszawa 2002.

  6. Załączniki Zadanie domowe
    Wyobraź sobie, że jesteś organizatorem wystawy prac plastycznych w Twojej szkole. Wykonaj zaproszenie dla wychowawcy klasy.

  7. Czas trwania lekcji 45 minut

RlS1mJDrovwFZ

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 76.67 KB w języku polskim
R1BIggTqjAVei

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 18.00 KB w języku polskim