Zasadnicze grupy operacji gospodarczych
Metadane scenariusza
ID (wypełnia redakcja) | |
Tytuł wypełnia autor; do 256 znaków | ZASADNICZE GRUPY OPERACJI GOSPODARCZYCH |
Przedmiot nauczania wypełnia autor | Zasady rachunkowości |
Autor (imię i nazwisko) wypełnia autor, jeśli autorów jest wielu, oddzielamy ich przecinkami | Katarzyna Goraj |
Adres (ulica, nr domu) dane pierwszego autora, wypełnia autor | |
Kod pocztowy, miejscowość wypełnia autor | |
Login autora w Scholaris | kgoraj |
Abstrakt | Scenariusz lekcji mającej na celu zapoznanie uczniów z czterema rodzajami operacji gospodarczych. Uczniowie określą, do którego rodzaju należy dana operacja (na wybranym przykładzie). Praca domowa utrwali wiadomości. |
Wydawca | OSI CompuTrain |
Źródło | Matuszewicz J., Matuszewicz P., Rachunkowość od podstaw, wyd. Finans‑Servis, Warszawa 2006. |
Odnośniki dokumenty powiązane z danym materiałem (karta pracy, ilustracja, prezentacja); wypełnia autor | |
Etap edukacyjny wypełnia autor, do wyboru: przedszkole, klasy I‑III (nauczanie zintegrowane), klasy IV‑VI, gimnazjum, liceum, liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa | liceum profilowane, technikum |
Informacje o prawach (wypełnia redakcja) | |
Słowa kluczowe | |
UDC (wypełnia redakcja) | |
Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji) wypełnia autor | |
Uwagi |
Scenariusz lekcji – Zasadnicze grupy operacji gospodarczych
Cele lekcji
1. Zapoznanie uczniów z czterema typami operacji gospodarczych.
2. Zakwalifikowanie każdej operacji do jednego z czterech typów operacji gospodarczych.
2. Metoda i forma pracy
Ćwiczenia.
3. Środki dydaktyczne
Układ bilansu.
4. Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Powtórzenie wiadomości o składnikach majątku: aktywach i pasywach. Przypomnienie tego, czym jest suma bilansowa i co oznacza zasada równowagi bilansowej.
Nauczyciel pyta: co to są składniki majątku?
Uczniowie odpowiadają: kasa, majątek przedsiębiorstwa, rachunek bankowy.
Nauczyciel pyta: jak je można podzielić?
Uczniowie odpowiadają: na aktywa i pasywa.
Nauczyciel pyta: co to jest suma bilansowa?
Uczniowie odpowiadają: Suma bilansowa jest to wartość wszystkich aktywów lub pasywów.
Nauczyciel pyta: co oznacza zasada równowagi bilansowej?
Uczniowie odpowiadają: Suma aktywów zawsze równa się sumie pasywów.
Nauczyciel pyta: pod wpływem czego składniki majątku ulegają zmianie?
Uczniowie odpowiadają: pod wpływem każdej operacji gospodarczej
b. Faza realizacyjna
Nauczyciel wymienia cztery grupy operacji gospodarczych:
1. Operacje wywołujące zmiany tylko po stronie aktywów bilansu (następuje zmiana struktury aktywów), jednak suma bilansowa pozostaje bez zmian.
2. Operacje wywołujące zmiany tylko po stronie pasywów bilansu (następuje zmiana struktury pasywów), jednak suma bilansowa pozostaje bez zmian.
3. Operacje wywołujące zmiany jednocześnie po stronie aktywów i pasywów, które zmniejszają ogólną sumę bilansu.
4. Operacje wywołujące zmiany jednocześnie po stronie aktywów i pasywów, które zwiększają ogólną sumę bilansu.
Nauczyciel umieszcza na tablicy przykład bilansu:
Aktywa | Pasywa |
1. Środki trwałe: 50 000 2. Materiały: 25 000 3. Wyroby gotowe: 10 000 4. Należności od odbiorców: 7 000 5. Rachunek bieżący: 12 000 6. Kasa: 1 000 | 1. Fundusz powierzony: 50 000 2. Fundusz samofinansowania: 40 000 3. Kredyty bankowe: 10 000 4. Zobowiązania wobec dostawców: 5 000 |
Razem 105 000 | Razem 105 000 |
Nauczyciel dyktuje pierwszą operację.
Uczniowie wskazują dwa konta, które uległy zmianie w tej operacji: należności i rachunek bieżący.
Nauczyciel zmienia na tablicy w bilansie wartość obu kont o kwotę operacji, oblicza także sumę bilansową, pozostałą bez zmian.
Nauczyciel pyta: Która to grupa operacji gospodarczych?
Uczniowie odpowiadają: Pierwsza.
Faza podsumowująca
Uczniowie w parach określają drugi, trzeci i czwarty rodzaj operacji gospodarczych..
Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Bilans początkowy.
b. Zadanie domowe
Zadanie nr 1
Przeanalizuj wpływ kilku operacji gospodarczych na składniki bilansowe:
1. Zapłacono gotówką z kasy do banku – 500 zł.
2. Zapłacono czekiem za zakupione towary – 200 zł.
3. Sprzedano towary – zapłata nastąpi w terminie późniejszym – 1000 zł.
4. Spłacono zobowiązania wobec dostawców z przyznanego kredytu bankowego – 1 000 zł.
5. Podjęto decyzję o podziale zysku, przekazując na zwiększenie kapitału zapasowego – 40 000 zł.
Zadanie nr 2
W firmie A w okresie sprawozdawczym miały miejsce następujące zdarzenia gospodarcze:
1. Sprzedano odbiorcy produkty gotowe – zapłata nastąpi później.
2. Opłacono gotówką fakturę za oprogramowanie komputera.
3. Pobrano do kasy środki pieniężne z rachunku bieżącego.
4. Zakupiono wyposażenie za gotówkę.
5. Odbiorca wpłacił należność na rachunek bankowy.
6. Zapłacono czekiem za sprzęt komputerowy.
Przedstaw w postaci tabeli zmiany, jakie powoduje dana operacja gospodarcza.
Przykład
Nr operacji | Zmiany | Stan sumy bilansowej | |
Zwiększenia | Zmniejszenia | ||
1. | należności od odbiorców | produkty gotowe | Bez zmian |