Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Zastosowania schematu Hornera.

Cele:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • potrafi wskazać zastosowania schematu Hornera (konwersja z liczby binarnej na dziesiętną, potęgowanie);

  • potrafi podać zastosowanie okna Locals;

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • wykorzystać schemat Hornera do konwersji liczby binarnej na dziesiętną;

  • zastosować schemat Hornera do zamiany liczby zapisanej w dowolnym systemie liczbowym na liczbę binarną;

  • śledzić wartość zmiennych w trakcie wykonywania programu za pomocą okna Locals;

  • ustalić, jakie zmienne będą śledzone w oknie Locals.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym MS VB .NET;

  • zestawy zadań i scenariusze do nich; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 16: Schemat Hornera; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i PowerPoint;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (2 min)

Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji, niezbędnych do realizacji bieżącego tematu (3 min)

  • przypomnienie schematu Hornera;

  • zapisanie schematu Hornera w postaci schematu blokowego i listy kroków;

  • przypomnienie sposobu implementacji schematu Hornera w VB. Net;

  • przypomnienie sposobów śledzenia programu – praca w trybie Break i okno Watch.

Faza realizacyjna

Wprowadzenie kolejnego elementu środowiska VB .NET - okno Locals (5 min)

  • otwarcie projektu Hornem.sln z poprzedniej lekcji;

  • omówienie okna Locals i jego zastosowania.

E‑podręcznik: strona 16.4

Śledzenie wartości zmiennych na podstawie aplikacji dotyczącej schematu Hornera
(5 min)

  • realizacja zadania według scenariusza z wykorzystaniem wcześniej stworzonej aplikacji;

  • śledzenie wartości zmiennych w programie z wykorzystaniem okna Locals.

Zadanie2_16

E‑podręcznik: strona 16.4

Tworzenie aplikacji do zamiany liczby z dwójkowego systemu pozycyjnego na dziesiętny (25 min)

  • omówienie wykorzystania schematu Hornera do zamiany liczby binarnej na dziesiętną;

  • otwarcie nowego projektu Binarna i utworzenie interfejsu aplikacji według scenariusza zadania;

  • omówienie i kodowanie procedur do wprowadzania danych;

  • omówienie funkcji zamieniającej liczbę binarną na dziesiętną;

  • napisanie funkcji i dokończenie aplikacji (wyświetlenie wyniku, wyjście);

  • testowanie programu;

  • omówienie, jakie zmiany musiałyby nastąpić, aby program zamieniał liczby z dowolnego systemu liczbowego na system dziesiętny, np. z zakresu od trójkowego do ósemkowego.

E‑podręcznik: strona 16.3

Zadanie3_16

E‑podręcznik: strona 16.3 program

Faza podsumowująca

Podsumowanie wiadomości dotyczących zagadnień związanych ze schematem Hornera i okna Locals (5 min)

  • przypomnienie schematu Hornera oraz jego zastosowań;

  • przypomnienie poznanych sposobów śledzenia działania programu i wartości zmiennych.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

R12Lu5vPlXLv0

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 78.15 KB w języku polskim
R126vQXSRhQTD

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 67.00 KB w języku polskim