Zjawiska atmosferyczne
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: Zjawiska atmosferyczne.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (3.2) [uczeń] obserwuje i nazywa zjawiska atmosferyczne zachodzące w Polsce.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Definiuje pojęcia: opad atmosferyczny, osad atmosferyczny, deszcz, mżawka, burza, śnieg, grad, rosa, szron, szadź, gołoledź. |
Rozpoznaje chmury pierzaste, kłębiaste, warstwowe. | |
Tłumaczy powstawanie mgły. | |
Objaśnia rolę opadów atmosferycznych jako część obiegu wody w przyrodzie. | |
Zna metody pomiarów ilości opadów. | |
Rozumie zjawiska zmiany stanu skupienia wody w mechanizmie powstawania opadów. | |
Podaje przykłady opadów i osadów atmosferycznych, wyjaśnia proces ich powstawania. |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Rozwija zainteresowanie obserwacjami przyrody. |
Określa stopień zachmurzenia nieba. | |
Wie, z których chmur pada deszcz. | |
Rozumie zjawiska powodujące powstawanie opadów atmosferycznych. | |
Odróżnia podstawowe rodzaje opadów. | |
Rozumie różnicę między opadami a osadami atmosferycznymi. | |
Poznaje mechanizm powstawania osadów atmosferycznych. | |
Rozumie zjawisko burzy. | |
Zna zasadę działania deszczomierza. |
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji
Wstęp:
Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk parowania i skraplania, zamarzania. Omówienie powstawania chmury i deszczu z unoszącej się i skraplającej pary wodnej.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel prosi uczniów, by narysowali kształt chmury. Uczniowie kilkukrotnie wymieniają się rysunkami między sobą. Zauważają, że każda z chmur jest inna. Nauczyciel rozdaje uczniom zdjęcia z zestawu „Chmury”. Omawia krótko rodzaje chmur (pierzaste, kłębiaste, warstwowe) oraz sposób opisywania zjawiska zachmurzenia (małe, średnie, duże, brak). Z których z chmur powstanie deszcz? Kto był kiedyś w chmurach? Wyjaśnia zjawisko mgły.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają rodzaje opadów. Uczniowie zapisują pomysły na tablicy. Na podstawie prezentacji „Zjawiska atmosferyczne” omawia rodzaje opadów i zastosowanie deszczomierza. Tłumaczy powstawanie osadów atmosferycznych.
Nauczyciel opowiada o zjawisku burzy, jako połączeniu intensywnych opadów atmosferycznych z wyładowaniami elektrycznymi. Prezentuje film „Burza”.
Podsumowanie:
Podsumowanie wiadomości na temat poznanych rodzajów opadów atmosferycznych. Wskazani uczniowie wymieniają ponownie najczęściej występujące opady oraz osady atmosferyczne.
Środki dydaktyczne
Materiały multimedialne: prezentacja „Rodzaje opadów”
Zestaw zdjęć „Chmury”
Film: „Burza”
Metody nauczania
Pogadanka.
Dyskusja.
Pokaz.
Formy pracy
System klasowo‑lekcyjny.
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Praca domowa
Przez tydzień prowadź obserwacje zachmurzenia nieba nad Twoim domem. Jeśli pada – określ też rodzaj opadu.
Opisz jak tworzy się szron.
Zadanie dla chętnych
Szron powstaje poprzez przemianę pary wodnej w lód, z pominięciem fazy cieczy. Wyszukaj jak nazywa się to zjawisko.
Lub
Wyjaśnij różnicę między szadzią a gołoledzią.
Załącznik do scenariusza
Zestaw zdjęć „ Chmury”:
Chmury pierzaste:
Chmury kłębiaste:
http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100314074621/violent‑weather/pl/images/a/a1/Cumulus.jpg
http://www.ekorodzice.pl/imgart/uz/uzume/640/middle/60921591275894594.jpg
https://encrypted‑tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTl9jV9Q_t‑sGas7d2J4wCsIKq6sfA_ODuyluD5Cwp4yjMg‑33D
Chmury warstwowe:
Mgła:
http://www.bank‑zdjec.com/foto_galeria/2073_DSC_1667_380_b.jpg
http://www.karkonosze.ws/images/photoalbum/album_1/imgp1617.jpg
Lista załączników multimedialnych
Prezentacja multimedialna „Rodzaje opadów”
Film „Burza”
