Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz zajęć „zjawisko spalania”

PRZYRODA, II etap edukacyjny

Temat: Zjawisko spalania.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.5) [uczeń] wykazuje doświadczalnie, że czynnikiem niezbędnym do spalania jest tlen, identyfikuje produkty spalania i oddychania: dwutlenek węgla, para wodna oraz podaje ich nazwy;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

identyfikuje produkty spalania i oddychania: dwutlenek węgla, para wodna;

rozpoznaje zjawiska w trakcie spalania;

wie jakie składniki wchodzą w skład powietrza;

wie jak wytwarza się energia w procesie spalania;

wie jakie są właściwości tlenu;

rozumie proces sprężania rozprężania powietrza;

zna produkty spalania;

rozumie pojęcia: spalanie płomieniowe i bezpłomieniowe, konwekcja, kondukcja, radiacja.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

wykazuje doświadczalnie, że czynnikiem niezbędnym do spalania jest tlen;

podaje nazwy składników spalania i oddychania;

podaje przykłady procesów spalania;

opisuje proces spalania;

wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń;

współpracuje w grupie;

potrafi na forum klasy wygłosić wyniki uzyskane podczas pracy w grupie;

potrafi słuchać innych.

Kompetencje kluczowe:

  • kompetencje naukowe,

  • rozbudzenie zainteresowania ucznia nad zjawiskami występującymi w przyrodzie,

  • wzbogacenie słownictwa,

  • zauważanie związków przyczynowo- skutkowych,

  • umiejętność uczenia się.

Etapy lekcji:

  1. Wstęp:

  • Powitanie uczniów przez nauczyciela

  • Czynności organizacyjne.

  1. Przebieg zajęć:

  • Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Zjawisko spalania. Inicjuje rozmowę.

  • Nauczyciel zadaje pytania:

Co znajduje się w sali lekcyjnej? (podpowiada) Jest niewidoczne.

Przypomnijcie sobie, gdzie w przyrodzie występuje tlen?

Do jakich skutków może doprowadzić brak tlenu?

Co rozumiecie pod pojęciem „spalania”?

  • Nauczyciel tłumaczy uczniom, na czym polega zjawisko spalania, wymienia związki chemiczne biorące w nim udział. Tłumaczy jak dużą rolę w tym odgrywa tlen. Pokazuje to na przykładzie eksperymentu.

Eksperyment:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Obecność tlenu jest niezbędna do zajścia procesu spalania tlenowego. Pozostałe gazy znajdujące się w powietrzu nie podtrzymują procesu spalania.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów z koniecznością obecności tlenu w procesie spalania tlenowego.

3. Sposób przygotowania eksperymentu (czas, miejsce itd.): Eksperyment prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych w klasie przez nauczyciela. Potrzebne sprzęty – świeczka, duży szklany pojemnik.

4. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Nauczyciel zapala knot świecy i nakłada na nią duży szklany pojemnik. Płomień bez dostępu do tlenu gaśnie.

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski: obecność tlenu jest niezbędna w procesie spalania tlenowego. Gdy w powietrzu brakuje tlenu, płomień gaśnie.

  • Nauczyciel, aby utrwalić i powtórzyć wiadomości o tlenie wyświetla uczniom prezentację multimedialną „Właściwości tlenu”. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

  • Wydzielanie się energii w czasie spalania. Nauczyciel prowadzi wykład, szczegółowo wyjaśnia proces wytwarzania się energii podczas spalania.

  • Jakie możecie wymienić procesy spalania? Uczniowie zastanawiają się korzystają z materiałów edukacyjnych. W tym czasie nauczyciel tworzy 4 grupy.

  • Każdej z grup rozdaje karty pracy.

  • Grupa otrzymuje do opisania – przewodzenie - kondukcja

  • Grupa otrzymuje do opisania – unoszenie - konwekcja

  • Grupa otrzymuje do opisania – promieniowanie - radiacja

  • Grupa otrzymuje do opisania – spalanie płomieniowe i bezpłomieniowe

  • Uczniowie pracują w grupach, nauczyciel kontroluje ich pracę, dba o atmosferę pracy. Na koniec uczniowie wygłaszają na forum klasy zebrane informacje.

  • Nauczyciel wyświetla film animowany „Oddychanie”- wyjaśnia uczniom proces oddychania.

  1. Podsumowanie:

  • Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

  • Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

Zadanie domowe:

Jakie organizmy żywe produkują tlen? Przygotuj notatkę.

Środki dydaktyczne

  • Podręcznik

  • Encyklopedia

  • Komputer

  • Rzutnik

  • Ekran projekcyjny

  • Prezentacja multimedialna

  • Świeca

  • Szklane naczynie

  • Zapałki

  • Karty pracy

Metody nauczania

  • Wykład

  • Rozmowa kierowana

  • Praca z podręcznikiem

  • Opis i analiza

  • Obserwacja

  • Eksperyment

  • Pokaz

Formy pracy

  • Praca indywidualna

  • Praca w grupie

Zadanie dla chętnych:

Jak długo człowiek może przeżyć nie posiadając dostępu do:

  1. tlenu,

  2. jedzenia,

  3. wody?

R1In3APKnjdjL

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 107.00 KB w języku polskim
R101bR3apR9on

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 60.21 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3