Gdy obserwujesz łyżeczkę przez boczną ściankę szklanki z herbatą, masz wrażenie, że jest ona większa i w górnej części jakby złamana. Próbując wyłowić leżący na dnie basenu przedmiot, zwykle nie znajdujesz go dokładnie tam, gdzie tego oczekiwałeś. Są to przykłady efektu załamania światła na granicy dwóch przezroczystych ośrodków. Czy zjawisko załamania światła można wykorzystać w praktyce? Aby się o tym dowiedzieć, czytaj dalej.
R1c3JoWvDIFde
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
prawo odbicia;
konstrukcja geometryczna obrazów w zwierciadłach płaskim i wklęsłym;
cechy obrazu powstałego w zwierciadłach płaskim i wklęsłym;
jaka jest przyczyna rozpraszania światła;
czy prędkość światła zależy od ośrodka, w którym się ono rozchodzi.
Nauczysz się
opisywać jakościowo zjawisko załamania światła na granicy dwóch ośrodków;
wskazywać kierunek załamania światła;
na czym polega zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia.
Zjawisko załamania światła
Doświadczenie 1
Obserwacja zjawiska załamania światła na granicy dwóch ośrodków.
Co będzie potrzebne
wskaźnik laserowy,
przezroczysty pojemnik z wodą,
odświeżacz powietrza w sprayu.
Instrukcja
Nad powierzchnią wody rozpyl odświeżacz powietrza.
Skieruj światło ze wskaźnika na powierzchnię wody.
Zmieniaj kąt padania promienia lasera na powierzchnię wody – zwróć szczególną uwagę na bieg promienia lasera na granicy dwóch ośrodków (powietrza i wody).
Podsumowanie
Zarówno w powietrzu, jak i w wodzie promień światła laserowego jest prostoliniowy. Jednak na granicy dwóch ośrodków (w naszym przypadku powietrza i wody) możemy zauważyć, że promień lasera wyraźnie zmienia kierunek biegu. Zjawisko takie nazywamy załamaniem światła.
Zapamiętaj!
Zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych nazywamy załamaniem światła.
RGjCkiEaKga6X
Zapamiętaj!
Kąt pomiędzy kierunkiem promienia padającego a prostą prostopadłą do powierzchni (normalną) w punkcie padania nazywamy kątem padania.
Kąt załamania to kąt pomiędzy prostą prostopadłą do powierzchni (normalną) w punkcie załamania światła a kierunkiem promienia załamanego.
Promień padający, normalna i promień załamany leżą w jednej płaszczyźnie.
R1FIG17Vwue8z
Przyczyną zjawiska załamaniazałamanie światłazjawiska załamania jest zmiana prędkości rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Jeżeli prędkość rozchodzenia się światła w pierwszym ośrodku jest większa niż w tym, do którego światło przechodzi, wówczas kąt załamania jest mniejszy od kąta padania .
RG7zfrAjL3qsc
Gdy prędkość rozchodzenia się światła w pierwszym ośrodku jest mniejsza niż prędkość rozchodzenia się światła w drugim ośrodku , do którego światło przechodzi, wówczas kąt załamania jest większy od kąta padania .
RCbZGlgzYZUcN
W przypadku, gdy kąt padania promienia światła na granicę dwóch ośrodków wynosi , mimo tego, że prędkości rozchodzenia się światła w obydwu ośrodkach są różne, kierunek biegu promienia nie ulega zmianie. Nie zachodzi zjawisko załamania światła.
RED65zFDpkrPX
Kiedy promień światła pada na granicę dwóch ośrodków, to przy pewnych kątach padania występuje zjawisko całkowitego wewnętrznego odbiciacałkowite wewnętrzne odbiciecałkowitego wewnętrznego odbicia. Aby mogło do tego dojść, światło powinno przechodzić z z ośrodka pierwszego, w którym prędkość rozchodzenia się światła jest mniejsza, do ośrodka drugiego, w którym ta prędkość jest większa – np. z wody lub szkła do powietrza.
R188i5RmgyUdi
Dla zainteresowanych
Dla zainteresowanych
Jeśli chcesz uzupełnić materiał bieżącej lekcji, rozwiń poniższą zakładkę.
Uzupełnienie: współczynnik załamania
Uzupełnienie: współczynnik załamania
Dla różnych ośrodków definiujemy bezwymiarową wielkość nazywaną współczynnikiem załamania światła. Jest to stosunek prędkości światła w próżni do prędkości światła w danym ośrodku:
Im ośrodek jest gęstszy optycznie, tym ma większy współczynnik . Najrzadsza optycznie jest próżnia . Dla powietrza jest to , dlatego najczęściej jako współczynnik załamania światła w powietrzu przyjmujemy . Dla wody wynosi on , a dla szkła .
Ciekawostka
Pojęcie gęstości optycznej nie ma nic wspólnego z gęstością substancji ośrodka, wyrażaną w . Przykładem są takie substancje jak woda i gliceryna – ta druga substancja ma gęstość większą niż woda . Prędkość światła wynosi w glicerynie , a prawie w wodzie. Z kolei benzyna ma gęstość wynoszącą ok. gęstości wody, a prędkość światła w niej ma wartość , czyli mniej niż w wodzie. Podobna relacja jest dla wody i kwasu solnego.
Dla zainteresowanych
Dla zainteresowanych
Jeśli chcesz uzupełnić materiał bieżącej lekcji, rozwiń poniższą zakładkę.
Uzupełnienie: Prawo Snelliusa
Uzupełnienie: Prawo Snelliusa
Poza opisem jakościowym załamania światła, czyli określaniu kierunku rozchodzenia się światła oraz relacji między kątami padania i załamania, możemy dokonać także opisu ilościowego, czyli określić relacją matematyczną wiążącą kąt padania i kąt załamania. Jest to prawo Snelliusa:
Zatem znając kąt padania i prędkości rozchodzenia się światła w ośrodkach albo ich współczynniki załamania możemy wyliczyć kąt załamania.
Zapamiętaj!
Przy przejściu z ośrodka, w którym prędkość rozchodzenia się światła jest mniejsza, do ośrodka, w którym prędkość światła jest większa, może dojść do zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia. Zwiększaniu kąta padania towarzyszy jednoczesny wzrost kąta załamania. Przy wartościach większych od pewnego kąta, zwanego kątem granicznym , promienie światła nie przechodzą do drugiego ośrodka, lecz ulegają całkowitemu wewnętrznemu odbiciu.
R1G7lxCVeiGSW
Ciekawostka
Dlaczego nawet w płytkiej wodzie, pomijając nasze zdolności łowieckie, nie jesteśmy w stanie upolować ryby przy pomocy zaostrzonego patyka?
RK1z2mSZ0cxmQ
Gdy obserwujesz rybę pływającą pod powierzchnią wody, odnosisz wrażenie, że znajduje się ona na przedłużeniu promieni wpadających do twojego oka. Tak jednak nie jest, ponieważ światło opuszczając wodę, uległo załamaniu na granicy woda – powietrze. Widzisz rybę wyżej niż jest w rzeczywistości, ponieważ ludzki mózg jest tak „zaprogramowany”, że widzimy obrazy na przedłużeniu promieni wpadających do naszych oczu (prostoliniowe rozchodzenie się światła).
Ciekawostka
Na czym polega fatamorgana?
RS0w3j4xdD3Wv
Ilustracja powyżej przedstawia zasadę powstawania tzw. mirażu górnego powyżej linii horyzontu. Promień idący z wierzchołka góry ulega załamaniu na granicy dwóch ośrodków; pierwszy stanowi nagrzane powietrze o mniejszej gęstości, drugi – chłodniejsze powietrze (o większej gęstości) znajdujące się bliżej powierzchni ziemi. Przedłużenie promieni światła wpadających do oka obserwatora wywołuje wrażenie, że przedmiot, w tym przypadku wierzchołek góry, swobodnie unosi się w powietrzu.
ROYeabnZPL1n1
R15DsWHRszoj7
Ćwiczenie 1
R3m99b7TJUXUi
Ćwiczenie 2
Zastosowania załamania światła
Załamanie światła jest podstawą działania soczewek, które wykorzystywane są w: lupachlupalupach, lornetkach, lunetach, aparatach fotograficznych, mikroskopachmikroskop optycznymikroskopach i wielu innych. Dzięki niemu także kamienie szlachetne mienią się pięknymi kolorami.
R1HTVOO8lasVo
R1IxT5tdQda5e
R10IRbybfhn2a
Podsumowanie
Załamaniem światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych nazywamy zmianę kierunku rozchodzenia się światła na granicy tych ośrodków.
Kąt zawarty pomiędzy kierunkiem promienia padającego, a prostopadłą do powierzchni w punkcie padania promienia światła nazywamy kątem padania.
Kąt załamania to kąt pomiędzy prostopadłą do powierzchni padania w punkcie załamania światła, a kierunkiem promienia załamanego.
Promień padający, prosta prostopadła (normalna) do powierzchni, na którą pada promień i promień załamany leżą w jednej płaszczyźnie.
Przyczyną zjawiska załamania jest zmiana prędkości rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Jeżeli prędkość rozchodzenia się światła w drugim ośrodku jest mniejsza niż w tym, z którego światło przychodzi, wówczas kąt załamania jest mniejszy od kąta padania . Mówimy, że promień załamuje się do normalnej.
Jeżeli prędkość rozchodzenia się światła w drugim ośrodku jest większa niż w pierwszym, wówczas kąt załamania jest większy od kąta padania . Mówimy, że promień załamuje się od normalnej.
W przypadku, gdy kąt padania promienia światła na granicę dwóch ośrodków wynosi , mimo tego, że prędkości rozchodzenia się światła są różne, jego kierunek nie ulega zmianie.
Przy przejściu światła z ośrodka, w którym prędkość rozchodzenia się jest mniejsza, do ośrodka, w którym prędkość światła jest większa, może dojść do zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia. Zwiększaniu kąta padania towarzyszy jednoczesny wzrost kąta załamania. Przy wartościach większych od pewnego kąta, zwanego kątem granicznym , promienie światła przestają przechodzić do drugiego ośrodka, lecz ulegają całkowitemu wewnętrznemu odbiciu.
Polecenie 1
Podaj dwa warunki, przy których światło przechodzące przez granicę dwóch ośrodków nie ulega załamaniu.
REv00qctgTDC7
1. Gdy prędkość rozchodzenia się światła w obydwu ośrodkach jest taka sama .
2. Gdy kąt padania wynosi .
RYTVZW81z4FgP
Ćwiczenie 3
Polecenie 2
Poszukaj w internecie informacji o tym, gdzie wykorzystywane jest zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia przy budowie infrastuktury telekomunikacyjnej. Dlaczego chcemy wykorzystywać światło do przesyłu informacji?
R76qh0ix1yNog
Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia wykorzystuje się w światłowodach. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów, z jakich się on składa wiązka światła, którą przesyłane są informacje biegnie cały czas wewnątrz światłowodu. Światłowody wykorzystuje się do budowy infrastruktury telekomunikacyjnej ze względu na dużą prędkość przesyłu danych.
Słownik
całkowite wewnętrzne odbicie
całkowite wewnętrzne odbicie
zjawisko obserwowane niekiedy przy przejściu z ośrodka, w którym prędkość rozchodzenia się światła jest mniejsza do ośrodka, w którym prędkość światła jest większa. Zwiększaniu kąta padania towarzyszy jednoczesny wzrost kąta załamania. Przy wartościach większych od pewnego kąta, zwanego kątem granicznym , promienie światła przestają przechodzić do drugiego ośrodka i ulegają całkowitemu odbiciu
kąt załamania
kąt załamania
kąt zawarty pomiędzy prostopadłą do powierzchni w punkcie załamania światła a kierunkiem promienia załamanego
lupa
lupa
prosty przyrząd optyczny składający się zwykle z jednej soczewki skupiającej, który pozwala obserwować kilkukrotnie powiększony pozorny obraz przedmiotu
mikroskop optyczny
mikroskop optyczny
przyrząd optyczny składający się z obiektywu i okularu, którego zadaniem jest obserwacja z dużym powiększeniem blisko położonych przedmiotów o niewielkich rozmiarach
załamanie światła
załamanie światła
zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych