Zjednoczona Europa - procesy integracyjne na naszym kontynencie
Scenariusz lekcji do realizacji na lekcji geografii w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej w klasie III gimnazjum
Zjednoczona Europa – procesy integracyjne na naszym kontynencie
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
uczeń wymienia i wskazuje na mapie państwa należące do Unii Europejskiej;
poznaje cele i zasady polityki gospodarczej i społecznej oraz główne instytucje Unii Europejskiej;
opracowuje geograficzną charakterystykę wybranego państwa Unii Europejskiej;
wskazuje korzyści i koszty związane z integracją Polski w ramach Unii Europejskiej;
b) Umiejętności
wyszukuje informacje w różnych źródłach o instytucjach Unii Europejskiej w Polsce;
wyszukuje państwa Unii Europejskiej i aktualne dane o nich;
2. Metoda i forma pracy
Pokaz multimedialny.
Dyskusja.
Praca w grupach.
Praca z mapą.
3. Środki dydaktyczne
Prezentacja multimedialna – Unia.
Komputerowe stanowisko multimedialne.
Atlas, mapa polityczna Europy.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Pogadanka na temat tego, czym jest integracja europejska.
Notatka do zeszytu: Pozytywnym efektem integracji europejskiej powinno być upowszechnienie ogólnoludzkich wartości, praw człowieka, tolerancji, demokracji, co w konsekwencji ma prowadzić do włączenia wszystkich narodów do wielkiej światowej społeczności.
b) Faza realizacyjna
Pokaz przybliżający procesy integracyjne w Europie po II wojnie światowej, prezentujący instytucje Unii Europejskiej, oraz wskazujący na pewne zagrożenia oraz korzyści wynikające z integracji z Unią Europejską.
Dyskusja na temat korzyści i kosztów związanych z integracją Polski z Unią Europejską.
korzyści | koszty |
motywacja do poznawania języków obcych | obowiązkowe wpłaty do Unii z tytułu składek |
łatwiejsze wyjazdy turystyczne oraz w poszukiwaniu pracy | wspomaganie krajów nowo przyjmowanych do Unii |
ujednolicenie przepisów prawnych | większa globalizacja |
korzystanie z dopłat unijnych | konkurencja na rynkach zbytu |
… | … |
Uczniowie wskazują na mapie i w atlasie państwa Unii Europejskiej.
Praca w grupach:
grupa pierwsza wyszukuje i wypisuje na kartce państwa Unii Europejskiej przed wejściem Polski do Unii:
Austria | Belgia | [Dania](javascript:opencountry('panstwa/dania.html')) |
[Finlandia](javascript:opencountry('panstwa/finlandia.html')) | [Francja](javascript:opencountry('panstwa/francja.html')) | [Grecja](javascript:opencountry('panstwa/grecja.html')) |
[Hiszpania](javascript:opencountry('panstwa/hiszpania.html')) | [Holandia](javascript:opencountry('panstwa/holandia.html')) | Irlandia |
Luksemburg | [Niemcy](javascript:opencountry('panstwa/niemcy.html')) | [Portugalia](javascript:opencountry('panstwa/portugalia.html')) |
[Szwecja](javascript:opencountry('panstwa/szwecja.html')) | [Wielka Brytania](javascript:opencountry('panstwa/wbrytania.html')) | [Włoch](javascript:opencountry('panstwa/wlochy.html'))y |
grupa druga wyszukuje i wypisuje na kartce wszystkie obecne państwa Unii
[ Austria](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=austria) | [ Belgia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=belgia) | [ Cypr](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=cypr) | [ Czechy](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=czechy) | [ Dania](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=dania) |
[ Estonia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=estonia) | [ Finlandia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=finlandia) | [ Francja](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=francja) | [ Grecja](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=grecja) | [ Hiszpania](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=hiszpania) |
[ Holandia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=holandia) | [ Irlandia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=irlandia) | [ Litwa](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=litwa) | [ Luksemburg](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=luksemburg) | [ Łotwa](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=lotwa) |
[ Malta](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=malta) | [ Niemcy](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=niemcy) | [ Polska](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=polska) | [ Portugalia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=portugalia) | [ Słowacja](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=slowacja) |
[ Słowenia](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=slowenia) | [ Szwecja](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=szwecja) | [ Węgry](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=wegry) | [ Wielka Brytania](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=wielkabrytania) | [ Włochy](http://europa.gery.pl/index.php?id=panstwa&ktore=wlochy) |
c) Faza podsumowująca
Opracowanie przez uczniów krótkiej charakterystyki wybranej instytucji Unii Europejskiej na podstawie danych pobranych z Internetu.
Notatka przykładowa (źródło – Wikipedia)
Komisja do Spraw Unii Europejskiej (skrót: SUE) wchodzi w skład stałych komisji sejmowych. Ogólnie rzecz biorąc zajmuje się ona sprawami związanymi z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (UE). W szczególności zaś do jej zadań należy zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych UE, projektów umów międzynarodowych
5. Bibliografia
strony internetowe:
www1.ukie.gov.pl;
http://europa.eu.int/index.htm;
http://epp.eurostat.cec.eu.int;
http://europa.eu.int/cj/en/index.htm
6. Załączniki
Prezentacja multimedialna - Unia.pps
a)Karta pracy ucznia
b) Zadanie domowe
Wykonanie charakterystyki wybranego państwa Unii według punktów:
obszar
liczba ludności
język urzędowy
stolica
państwa sąsiadujące.
rok przystąpienia do Unii