W rejonie twojej miejscowości na pewno mieszkają różne zwierzęta. Mogą to być zarówno większe ssaki, jak również pospolite lub rzadko spotykane ptaki. Tereny te zamieszkują na pewno różne gatunki gadów i płazów. Zbierz na ich temat informacje w zasobach Internetu, w bibliotece, punkcie informacji turystycznej. Jeśli ci się uda wykonaj samodzielnie zdjęcia napotkanych zwierząt. Wykorzystując zebrane informacje zaprojektuj i wykonaj ulotkę. Może zainteresujesz nią odwiedzany wcześniej punkt informacji turystycznej.
i1y4Zx3Vpz_d5e114
Twój projekt obejmuje następujące zadania:
Wyszukaj w zasobach sieci Interneti1y4Zx3Vpz_d263e139Wyszukaj w zasobach sieci Internet informacje na temat zwierząt zamieszkujących rejon twojej miejscowości. Skorzystaj z Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Zarchiwizuj zdjęcia i informacje tekstowe. Odnotuj informacje o autorach pozyskanych informacji.
Zeskanuj fotografiei1y4Zx3Vpz_d263e145Zeskanuj fotografie zwierząt, które pozyskałeś w formie drukowanej
W miarę możliwości wykonaj samodzielnie zdjęcia, nie zapominając o zasadach kadrowania obrazui1y4Zx3Vpz_d263e151kadrowania obrazu.
W programie graficznym:
przygotuj wykonane zdjęcia do umieszczenia ich w ulotce, tzn. dostosuj rozmiar, skadruj zgodnie z zasadami kompozycjii1y4Zx3Vpz_d263e162zasadami kompozycji, popraw kontrast, jasność i kolory, a także wyróżnij najważniejsze szczegóły tych zdjęć.
Zaprojektuj ulotkę o zwierzętach twojego regionu, tzn.:
wstaw ilustracje, na których umieść źródło ich pochodzenia,
dobierz tło dokumentu,
Zapisz ulotkę w formacie PDFi1y4Zx3Vpz_d263e168formacie PDF,
Dobierz paramenty drukowania i wydrukuj 1 egzemplarz ulotki,
Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
i1y4Zx3Vpz_d5e182
Do wykonania projektu potrzebujesz:
skaner
urządzenie rejestrujące obraz (aparat fotograficzny, tablet lub smartfon)
stanowisko komputerowe wyposażone w program do obróbki grafiki rastrowej, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz dające możliwość wyszukiwania informacji w zasobach internetowych.
drukarkę drukującą w kolorze
i1y4Zx3Vpz_d5e224
Wykonanie projektu przyczyni się do doskonalenia twoich umiejętności w zakresie:
wykonywania fotografii zgodnie z zasadami kompozycji,
wyszukiwania informacji w różnych zasobach, między innymi w Internecie,
obróbki graficznej fotografii, ze szczególnym uwzględnieniem zmiany rozmiaru obrazu, kadrowania, modyfikacji kontrastu, jasności i balansu kolorów oraz wyróżniania fragmentów zdjęć,
zaprojektowania struktury dokumentu podzielonego na kolumny,
komponowania tekstu i ilustracji w jednym dokumencie tekstowym,
przygotowania dokumentu do druku i wydrukowania go,
prezentowania własnej pracy.
i1y4Zx3Vpz_d263e139
Poszukując w zasobach Internetu zdjęć, możesz korzystać z możliwości wyszukiwarek ogólnych, takich jak Bing czy Google oraz wykorzystywać specjalistyczne serwisy, takie jak np. Flickr.
i1y4Zx3Vpz_d263e145
Pomoże ci w tym zakresie skaner. Jak wiesz, jest to urządzenie zewnętrzne komputera. Możesz je podłączyć do złącza USB i zainstalować. Każde tego typu urządzenie pozwala szybko wprowadzić do pamięci komputera tekst i grafikę, przetwarzając obraz na zapis cyfrowy. Wystarczy umieścić skanowaną fotografię, obraz, dokument tekstowy w urządzeniu, ustawić odpowiednie parametry i uruchomić skanowanie. Podczas skanowania wykorzystasz program, który został zakupiony wraz ze skanerem.
i1y4Zx3Vpz_d263e151
Sposób, w jaki przedstawimy fotografowany temat, zależy od wielu czynników. Inaczej prezentowane są portrety, martwa natura i pejzaże fotografowane w czasie wakacji. Te ostatnie mogą prezentować zarówno wielkomiejskie zabytki architektury, jak również przepiękne nadmorskie plaże. W zależności od obiektu, który chcesz sfotografować, możesz zastosować jeden z trzech kadrów:
pionowy prostokątny,
poziomy prostokątny,
kwadratowy.
i1y4Zx3Vpz_d263e162
Robiąc zdjęcie, pamiętaj, że niezwykle istotne jest ułożenie najważniejszych obiektów (plam) w kadrze obrazu tak, aby wywierały na odbiorcę największy wpływ. Miejsca ułożenia najważniejszych elementów na obrazie wyznaczane są za pomocą tzw. „złotego podziału” oraz dzięki stosowaniu „zasady trójpodziału”.
i1y4Zx3Vpz_d263e168
Aby zapisać plik w formacie pdf:
Zapisz plik na dysku w formacie domyślnym twojego edytora tekstu. Dzięki temu, w razie potrzeby, będzie można edytować dokument. Jeżeli plik jest już zapisany na dysku w formacie domyślnym edytora tekstu pomiń ten punkt.
Wybierz polecenie Eksportuj lub Eksportuj jako PDF. Możesz wprowadzić dodatkowe ustawienia w oknie Opcje PDF.
W programie MS Word istnieje możliwość zapisu dokumentu w formacie pdf z pozycji polecenia Zapisz jako. W tym przypadku wystarczy wybrać odpowiedni typ zapisu.
i1y4Zx3Vpz_d263e178
Narzędzia do podziału tekstu na kolumny znajdują się w grupie narzędzi odpowiedzialnych za ustawienia strony. Aby podzielić tekst na dwie kolumny:
Zaznacz ten fragment tekstu, który zamierzasz podzielić na kolumny
Odszukaj i wybierz polecenie Kolumny.
W programie MS Word polecenie to znajduje się w zakładce Układ strony.
W programie Writer LibreOffice odszukaj okna dialogowego Strona lub wybierz polecenie z menu Format.
Jeśli chcesz podzielić tekst na dwie kolumny wybierz ikonę o takim symbolu. Zwróć uwagę, że możesz zdecydować, o jakie szerokości mają mieć kolumny i czy powinny być rozdzielone separatorem.