Życie na orbicie - czym jest stan nieważkości?
Kosmos jest obiektem badań współczesnej nauki, w tym także fizyki. Misje załogowe, np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), są opcją na zbadanie najbliższego sąsiedztwa Ziemi, a także prowadzenie badań w warunkach znikomej grawitacji, co nie jest możliwe do osiągnięcia na Ziemi. Jak wygląda życie astronautów w kosmosie? Czym jest stan nieważkościstan nieważkości? Jakie warunki panują na orbicie? Dowiesz się z tego materiału.
przeanalizujesz, jak wygląda życie na orbicie;
pogrupujesz wiadomości dotyczące ciężaru i nieważkości;
objaśnisz, czym jest przeciążenie i niedociążenie.
Stan nieważkości
Waga każdego ciała na Ziemi zależna jest od jego masy, czyli tak naprawdę rodzaju substancji, z jakiej to ciało jest zbudowane. Zależy także od siły przyciągania między masami Ziemi i tego ciała, zgodnie z prawem powszechnego ciążenia:
gdzie:
– stała grawitacji,
, – masy oddziałujących ciał,
– odległość między środkami mas.
Siła ta jest siłą bezkontaktową, oznacza to, że dwa oddziałujące na siebie ciała nie muszą być bezpośrednio związane. Będąc na Ziemi nie odczuwamy grawitacji dopóki nie działa siła przeciwna, będąca już siłą kontaktową. Stojąc na ziemi działa na nas grawitacja, która przyciąga ciało do podłoża, dostrzegamy tę siłę jednak dzięki reakcji podłoża, które na nas oddziałuje kontaktowo. Siłę grawitacji postrzegamy dzięki temu jako ciężar.

Gdyby podłoże nagle zniknęło, doświadczylibyśmy swobodnego spadania, które moglibyśmy interpretować jako stan nieważkości, ponieważ przestalibyśmy odczuwać grawitację. Swobodny spadek to taki ruch, w którym jedyną działającą siłą jest właśnie grawitacja. Identycznie jest w przestrzeni kosmicznej, nie ma tam żadnego ośrodka, więc w próżni działa tylko siła grawitacji. Dlaczego zatem wszystkie satelity krążące wokół Ziemi na nią nie spadają? Teoretycznie doświadczają przecież spadku swobodnego, ale wszystkie poruszają się po orbicie jak w ruchu po okręgu. Poruszają się zatem z pewną prędkością liniową, która pozwala im utrzymać się na orbicie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością . Ruch po okręgu związany jest z obecnością siły dośrodkowej. Siłą tą jest właśnie siła grawitacji. Wyraża się ją wzorem:
gdzie:
– masa poruszającego się ciała,
– prędkość w ruchu po okręgu,
– promień orbity.
Orbita kołowa jest rzadkim przypadkiem, stosowanym zwykle jako przybliżenie. Obiekty poruszające się po orbitach zamkniętych, robią to zwykle po elipsach (ale i na orbicie eliptycznej działa tylko grawitacja, spełniająca rolę siły dośrodkowej).
Oblicz wysokość orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rozwiązanie
Na stację działa siła dośrodkowa równa sile grawitacji:
.
Po uproszczeniu przez i otrzymujemy:
, a następnie przekształcamy aby obliczyć :
i podstawiamy wielkości:
stała grawitacji ,
masa Ziemi ,
prędkość stacji .
.
Promień Ziemi wynosi około a zatem wysokość orbity jest różnicą promienia orbity i promienia Ziemi:
,
.
Oblicz promień orbity satelity stacjnarnego znajdującego się nad jednym punktem równika Ziemi.
Rozwiązanie
Na satelitę działa siła dośrodkowa równa sile grawitacji:
.
Po uproszczeniu przez i otrzymujemy:
.
Prędkość satelity w ruchu po okręgu, a za taki uznamy ruch po orbicie, możemy wyrazić wzorem:
.
Po połączeniu wzorów otrzymujemy:
,
a po przekształceniu na otrzymujemy:
, a zatem:
i podstawiamy wielkości:
stała grawitacji ,
masa Ziemi ,
okres obiegu satelity, aby znajdował się nad jednym punktem równika to czas trwania doby czyli obrotu Ziemi (bez uwzględniania rzeczywistego, gwiazdowego okresu obrotu).
.
Podsumowując: nieważkość jest to stan, kiedy na ciało działa tylko siła grawitacji, czyli żadne siły zewnętrzne nie wywołują nacisku na ciało. Wtedy ciało takie nie odczuwa ciężaru, mimo że posiada masę. Czy stan nieważkości możemy odczuwać tylko w kosmosie, będąc na ISS?
Stan ten możemy odczuwać też na Ziemi. Przykładami tu mogą być skok na bungee, BASE jumping, lot samolotem lub przejażdżka rollercoasterem w parku rozrywki. W przypadku dwóch pierwszych skacze się z dużej wysokości, na początku lotu spadając swobodnie (w pewnym momencie osiąga się tzw. prędkość granicznąprędkość graniczną, wynikającą z oporu powietrza). W krótkich fragmentach lotu lub przejażdżki, tor ruchu może być łukiem paraboli np. podczas osiągania maksymalnej wysokości. Kiedy zniosą się wszystkie działające siły poza grawitacją, czyli siła ciągu silników jest zminimalizowana tylko by kompensować opór powietrza, doświadczamy w bardzo krótkim czasie stanu nieważkości. W lotnictwie jest to opisywane jako „zero g” czyli stan, w którym nie odczuwamy ciężaru. Amerykańska firma o nazwie ZERO–G organizuje komercyjne loty, podczas których możemy odczuć stan nieważkości. Samolot wykonuje podczas lotu aż łuków parabolicznych, z których każdy trwa około – sekund. Koszt takiego lotu to minimum dolarów amerykańskich.


Nieważkości nie uzyskamy raczej w windzie, ale możemy odczuć wrażenia zbliżone. Podczas ruszana windą do góry lub jej hamowania przy jeździe w dół, odczuwamy większy ciężar, jesteśmy wtedy bardziej dociskani do podłoża dzięki przyspieszeniu zmieniającej prędkość windy. Podczas ruszania windą w dół lub jej hamowania przy jeździe w górę, czujemy się lżejsi, dzięki przeciwnemu przyspieszeniu windy odczuwamy mniejszy ciężar. Zjawiska te noszą nazwy odpowiednio przeciążenia i niedociążenia i związane są ze zmianą prędkośći (czyli z przyspieszeniem; jazda w dół czy w górę ruchem jednostajnym nie wiąże się ze zmianą ciężaru). W windzie są one odczuwalne w niewielkim stopniu i na pewno nie przekraczamy tutaj żadnej wartości „g”. Nieważkość moglibyśmy odczuwać gdyby winda poruszała się w dół z przyspieszeniem ziemskim – moglibyśmy poczuć się wtedy jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub podczas lotu za dolarów. Niestety taka sytuacja mogłaby się zdarzyć tylko podczas zerwania windy. Przeciążenia i niedociążenia odczuwamy też podczas lotu samolotem lub jazdy rollercoasterem. W przypadku tych ostatnich, niektóre osiągają przeciążenia nawet w japońskim parku rozrywki Fuji–Q Highland.

Jaką siłą działa człowiek o masie na podłogę windy poruszającą się do góry z przyspieszeniem , a jaką gdyby winda poruszała się w dół z takim samym przyspieszeniem? Przyjmij przyspieszenie ziemskie równe .
Rozwiązanie
Jeśli winda porusza się z przyspieszeniem skierowanym pionowo do góry, to obok ciężaru człowieka na podłogę będzie wywierana siła bezwładności, którą można zapisać jako:
.
Całkowita siła będzie więc sumą ciężaru i siły bezwładności:
,
.
Jeżeli winda porusza się z przyspieszeniem skierowanym pionowo do dołu, to siła bezwładności będzie działała do góry, a zatem całkowita siła będzie różnicą ciężaru i siły bezwładności.
,
.
Jak zatem wygląda życie na orbicie? Astronauci podczas misji, np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdują się w stanie nieważkości. Stan taki dla organizmu jest porównywalny z leżeniem, astronauci zatem mają obowiązkowe ćwiczenia fizyczne – ponad dwie godziny dziennie. Już kilka dni w przestrzeni kosmicznej może spowodować problemy zdrowotne. Astronauci często przez kilka tygodni po powrocie przyzwyczajają się do grawitacji. Nieważkość ma też wpływ na układ nerwowy. Organizm przestaje odczuwać kierunki. Dezorientacja może powodować mdłości i problemy z oddychaniem. W kwestii higieny używa się specjalnych substancji myjących działających bez wody, gdyż w stanie nieważkości wszystko się unosi – wzięcie prysznica byłoby niemożliwe. Astronauci śpią w specjalnych śpiworach, które przymocowane są do ścian w stacji. W czasie posiłków przypinają się pasami do siedzenia. W sieci (np. wpisując w wyszukiwarkę YouTube frazę „inside ISS” albo „ISS Chris Hadfield”) możesz znaleźć wiele ciekawych i zabawnych filmików, obrazujących codzienne czynności wykonywane na stacji ISS. Astronauci oczywiście przechodzą specjalne szkolenia i treningi, które przygotowują ich do pełnienia takich misji. Rzeczą, która zdecydowanie wynagradza wiele wyrzeczeń, jest możliwość obserwowania wciąż zmieniających się fragmentów Ziemi oraz wielu wschodów i zachodów Słońca w ciągu jednej doby, ponieważ stacja wykonuje prawie okrążeń wokół Ziemi dziennie.

Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS – International Space Station, MKC – Международная Космическая Станция) jest to najdroższy w dziejach ludzkości projekt naukowy, w ramach którego przy współudziale wielu państw wybudowano stację kosmiczną. Na stacji może przebywać siedmiu członków załogi. Pierwsze moduły wyniesiono na orbitę w 1998 r., a pierwsza załoga przybyła w 2000 r.

W projekcie biorą udział:
NASA – Stany Zjednoczone,
Roskosmos – Rosja,
ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) – członkowie:
od 30.10.1980 r.: Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania,
od 10.12.1980 r.: Irlandia,
od 30.12.1986 r.: Norwegia, Austria,
od 01.01.1995 r.: Finlandia,
od 14.11.2000 r.: Portugalia,
od 09.03.2005 r.: Grecja,
od 30.06.2005 r.: Luksemburg,
od 08.07.2008 r.: Czechy,
od 23.12.2011 r.: Rumunia,
od 19.11.2012 r.: Polska,
od 04.02.2015 r.: Estonia,
od 24.02.2015 r.: Węgry,
od 05.07.2016 r.: Słowenia.
CSA – Kanada,
JAXA – Japonia.
Budowa stacji
Na poniższej grafice interaktywnej możesz zapoznać się z budową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Punkty interaktywne umieszczone są w kolejności podłączania poszczególnych modułów do stacji z wyjątkiem ostatniego punktu, symbolizującego odłączony moduł.
Podczas pracy
Załoga podczas pracy obsługuje dużo eksperymentów – zarówno już obecnych na stacji, jak i mających dopiero być do niej dołączonych. Trzeba również zadbać o czystość i sprawność sprzętów obecnych na ISS, a więc dokonywać regularnych ich przeglądów.













Eksperymenty na stacji
Eksperymenty na ISS obejmują badanie kosmosu jak i Ziemi, wpływu stanu nieważkości na organizmy zwierzęce i roślinne oraz urządzeń. Służą ulepszaniu technik i urządzeń eksperymentalnych, dzięki którym coraz lepiej poznajemy świat oraz odkrywaniu nowych zastosowań znanych substancji.







Po pracy
Załoga w przerwie od pracy z pewnością się nie nudzi. Mają siebie nawzajem, karty, skafandry i aparaty, którymi dokumentują niemal każdą czynność wykonywaną na stacji i poza nią. Nie mówiąc o tym, że każda czynność jest wykonywana w stanie nieważkości, który jest dla nas nienaturalny!







okna na światMiędzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Które moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są laboratoriami (służą do prowadzenia badań), a które pełnią inne funkcje (np. mieszkalne czy magazynowe)? Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Czego dotyczą niektóre eksperymenty prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Ile państw jest zaangażowanych w budowę i utrzymanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Nieważkość, przeciążenie i niedociążenie
Slajd pierwszy:
Ilustracja. W centralnej części astronauta w skafandrze, znajdujący się w przestrzeni kosmicznej. Ciemne tło, upstrzone białymi punktami. W dolnej części na tle widoczny fragment kulistego ciała niebieskiego. W górnej części na tle widoczne całe ciało kuliste. Podpis. Nieważkość, przeciążenie i niedociążenie. Nieważkość, przeciążenie i niedociążenie to terminy związane z odczuwaniem ciężaru ciała. Odpowiednio nie odczuwamy ciężaru, odczuwamy większy lub mniejszy ciężar. Zjawisk nie doświadczymy tylko w kosmosie, mogą wydarzyć się w codziennym życiu.
Slajd drugi:
Ilustracja. Widoczne otwarte drzwi windy. W środku, na wadze, stoi człowiek. Podpis. Ważenie w windzie. Proste doświadczenie możemy przeprowadzić w windzie, stając w niej na wadze łazienkowej. Kiedy winda nie porusza się, możemy odczytać w sposób właściwy nasz ciężar.
Slajd trzeci:
Ilustracja. Ta sama winda, z tym samym człowiekiem. Obok windy strzałki w górę, symbolizujące wznoszenie się windy. Podpis. Ważenie w windzie podczas jazdy w górę. Jeśli winda zacznie się poruszać w górę to dodatkowo obok przyspieszenia ziemskiego będzie działało jeszcze przyspieszenie windy, a my odczuwamy dociskanie do podłoża – jest to przeciążenie.
Slajd czwarty:
Ilustracja. Ta sama winda, z tym samym człowiekiem. Obok windy strzałki w dół, symbolizujące opadanie windy. Podpis. Ważenie w windzie podczas jazdy w dół. Jeśli winda zacznie się poruszać w dół to przyspieszenie windy będzie działało przeciwnie, a my poczujemy się lekko – odczujemy niedociążenie.
Slajd piąty:
Ilustracja. Ta sama winda, z tym samym człowiekiem. Człowiek i waga zdają się unosić. Obok windy strzałki w dół, symbolizujące spadanie zerwanej windy. Podpis. Ważenie w windzie podczas zerwania się windy. Nie polecamy sprawdzać tej części doświadczalnie. Jeśli winda się zerwie rozpocznie ona swobodny spadek, możemy odczuwać wtedy nieważkość.
Slajd szósty:
Ilustracja. Kolejka górska podczas zjazdu z wzniesienia. Kolejka ma dwa wagony, w których siedzą po dwie osoby. Podpis. Przeciążenie, niedociążenie i nieważkość w parku rozrywki. Ciekawszym sposobem na sprawdzenie nieważkości, przeciążeń lub niedociążeń, jest wizyta w parku rozrywki. Podczas jazdy kolejką górską odczuwamy te zjawiska. Podczas zjazdów ze wzniesień na kolejce górskiej pasażer może odczuwać siłę, która wciska go w fotel – odczuwa wtedy większy ciężar. Jest to przeciążenie. Podobnie jak w windzie – tutaj przyspieszenie wagonika będzie powodowało odczuwanie przeciążenia lub niedociążenia. Jeśli siła jest na tyle duża, że zniesie wszystkie działające siły pozostawiając tylko grawitację, znajdziemy się chwilowo w stanie nieważkości.
Slajd siódmy:
Ilustracja. Uproszczona Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Długa, pozioma część, do której przyczepione są moduły i panele słoneczne. Ciemne tło, upstrzone białymi punktami. W dolnej części na tle widoczny fragment kulistego ciała niebieskiego. Podpis. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W kosmosie odczuwanie nieważkości jest na porządku dziennym. Przekonują się o tym astronauci w misjach załogowych na ISS.
Slajd ósmy:
Ilustracja. Astronauta w skafandrze, bez hełmu. Uśmiechnięta postać z długimi, czarnymi włosami. Tło jasne, imitujące proste wnętrze statku kosmicznego. Są to pionowe, zagięte w łuk, równoległe trzy linie, oraz dwa prostokąty między nimi. Podpis. Stan nieważkości na orbicie. Dla badań naukowych przechodzą specjalistyczne szkolenia i ryzykują swoim zdrowiem będąc przez jakiś czas w stanie nieważkości.
Slajd dziewiąty:
Ilustracja. Na białym tle czerwone serce. Na tle serca, z lewej strony, symbol +. Od symbolu, wszerz serca, biała linia pozioma, z kilkoma pikami w górę oraz w dół. Podpis. Stan nieważkości a zdrowie. Przebywanie w stanie nieważkości może wywołać tzw. chorobę kosmiczną – są to mdłości, zaburzona praca błędnika, zaburzenia ze strony układu nerwowego. Bardziej niebezpieczne są przeciążenia powodujące odpływ krwi z mózgu. Niewłaściwe ukrwienie w takiej sytuacji może powodować omdlenia, a nawet czasową utratę wzroku.
Opisz własnymi słowami, czym są: nieważkość, przeciążenie i niedociążenie. Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Poza kolejką górską w parku rozrywki czy windą, gdzie jeszcze możemy odczuwać przeciążenie, niedociążenie lub nieważkość? Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Czy ciągłe odczuwanie nieważkości może być szkodliwe? Odpowiedz na pytanie. Odpowiedź i notatki możesz zapisać w polu poniżej.
Sprawdź się
Pułkownik John Stapp w roku ustanowił rekord prędkości pilotując sanie odrzutowe podczas próby w bazie wojskowej Holloman Air Force Base. Uzyskał on prędkość około . Hamowanie odbyło się w ciągu sekundy. Doświadczył on podczas hamowania dużego przeciążenia, co skutkowało utratą wzroku na trzy miesiące. Oblicz, ile wynosiło przeciążenie. Przyjmij . Obliczenia i odpowiedź zapisz w polu poniżej.
Na podstawie poniższej tabeli przypisz nazwy planet do właściwych grup.
Planeta | Przyspieszenie grawitacyjne |
---|---|
Merkury | |
Wenus | |
Mars | |
Jowisz | |
Saturn | |
Uran | |
Neptun |
Przyjmując, że promień orbity Księżyca wynosi , masa Ziemi , a stała grawitacji , oblicz prędkość orbitalną Księżyca. Obliczenia i odpowiedź zapisz w polu poniżej.
Słownik
stan, podczas którego jedyną działającą na ciało siłą jest grawitacja – oznacza to brak nacisku na podłoże oraz brak reakcji podłoża (a więc ciężaru i jego odczuwania); masa ciała nie zmienia się!
prędkość maksymalna z jaką może spadać ciało w ośrodku materialnym; od momentu jej osiągnięcia, ciało porusza się ruchem jednostajnym
Bibliografia
Sagnowska B., Szot‑Gawlik D., Godlewska M., Rozenbajgier M., Rozenbajgier R., 2017, Świat fizyki, Warszawa, WSiP