Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Nju9CW4wtQa
Na zdjęciu krajobraz górski w Swanetii w Gruzji. Na pierwszym planie znajdują się domy i zabudowa w regionie wysokogórskim.

Jak znaleźć informacje?

Gruzja, Swanetia
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Moje niezapomniane wakacje

Informacje są potrzebne nie tylko podczas podejmowania ważnych decyzji życiowych, lecz także wtedy, gdy planujemy coś miłego, niezwykłego, na przykład wybieramy się na wakacje...

Nawet w trakcie najbardziej spontanicznych wypraw należy szukać informacji o noclegach, pogodzie czy wyżywieniu. Gdy zaś planujemy wakacje na innym kontynencie, w kraju o odmiennej kulturze, to już naprawdę trzeba się przygotować!

PROJEKT

Zbierz informacje na temat państwa, do którego zamierzasz wyjechać. Przygotuj prezentację na jego temat.

Celami wirtualnych wypraw będą (należy wybrać jedno z poniższych państw):

  • Arabia Saudyjska,

  • Iran,

  • Kongo,

  • Grenlandia (Dania),

  • Meksyk,

  • Peru,

  • Japonia.

Prezentacja powinna zawierać niezbędne dla podróżnych informacje, np.:

  1. OSTRZEŻENIA
    Czy wybrany kraj jest bezpieczny? Czy nie ma na jego terenie konfliktów zbrojnych? Czy nie panują epidemie? Czy można po nim swobodnie podróżować?

  2. PODRÓŻ
    Czy potrzebna jest wiza? Czy musimy mieć paszport? Jak można do danego kraju dotrzeć i ile będzie kosztowała podróż?

  3. HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
    Jaka jest historia tego kraju? Jaki jest jego ustrój polityczny? Kto sprawuje władzę? Czy przestrzegane są tam prawa człowieka?

  4. OBYCZAJE I RELIGIA
    Jakie obyczaje panują w tym zakątku świata? O czym powinniśmy wiedzieć, żeby nie urazić jego mieszkańców? Jaką religię wyznają mieszkańcy? Jak należy się zachować w miejscach kultu?

  5. KUCHNIA
    Co jada się w tym kraju? Czy ceny żywności są zbliżone do cen w Polsce? Czego koniecznie powinniśmy spróbować?

  6. ZAKWATEROWANIE
    Gdzie możemy zamieszkać i ile kosztuje nocleg?

  7. TRANSPORT
    W jaki sposób najwygodniej i niedrogo podróżować?

  8. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI, NAJCIEKAWSZE MIEJSCA
    Co koniecznie powinniśmy zobaczyć?

Niestraszne są nam wakacyjne niewygody, zakładamy więc, że nie będziesz szukać luksusów. Już sam wyjazd na tydzień w tak odległe miejsca jest kosztowny.

Ponieważ mamy osiem zagadnień, podziel się tematami z kolegami z klasy tak, aby każde z was przygotowało przynajmniej po dwa zagadnienia dla każdego państwa.

UWAGA! Większości informacji nie musisz przepisywać, można je przekopiować.Zawsze trzeba podać źródło, z którego pochodzi dany fragment tekstu lub zdjęcie. Prawo pozwala cytować różne teksty, ale należy podać, kto jest ich autorem. W innym wypadku będzie to kradzież własności intelektualnych.

tF4NQY6r4h_0000001G

Organizacja wyjazdu - studium przypadku

Postanowiliśmy wybrać się do Gruzji. Przeczytajcie, czego dowiedzieliśmy się na temat tego odległego kraju. Przewodnik ten powinien być wskazówką, jak zbierać informacje przed podróżą po wybranym przez was kraju.

Przygotowania do podróży należy rozpocząć od znalezienia informacji w poradniku „Polak za granicą” , który zamieszcza na swej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polakzagranica

Dowiemy się z niego, czy sytuacja w danym kraju jest stabilna. Jeśli coś nam zagraża, a nasz wyjazd ma mieć tylko charakter turystyczny, natychmiast należy zmienić plany!

Poziom bezpieczeństwa w Gruzji jest zadawalający – tak wynika ze strony MSZ. Możemy więc planować wyprawę. Dowiadujemy się, że istnieją jednak pewne ograniczenia i zagrożenia. Wyjazd do Gruzji będzie bezpieczny, jeśli nie pojedziemy na tereny zajęte przez separatystów w Abchazji i Osetii Południowej: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej, przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa). Zgodnie z gruzińskim prawem, wjazd do kraju z tych terytoriów jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny. Jednocześnie stanowczo odradzamy przekraczanie linii administracyjnych separatystycznych terytoriów z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie. Nie ma gwarancji bezpieczeństwa przy przekraczaniu tych linii. Wykonywanie funkcji konsularnych na separatystycznych terytoriach Abchazji i Osetii Południowej jest niemożliwe. Gruzja nie uznaje władz tych terytoriów (...) - czytamy na stronie MSZ.

Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Na stronie MSZ dowiadujemy się również m.in., że:

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł się    z Tobą skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno‑konsularną.

Na mapie zaznaczono obszary, po których nie można podróżować.

RLLrLRpnUVKfn
Mapa Gruzji
Źródło: Bandurr, User: Ssolbergj, licencja: CC BY-SA 3.0.

Mapa Gruzji:

Gruzja w otoczeniu sąsiadujących państw: Rosji, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu. Od lewej strony otacza ją Morze Czarne. W północno‑zachodniej części Gruzji znajduje się Abchazja, stanowiąca częściowo uznane państwo Kaukazu Południowego. Gruzja traktuje Abchazję jako republikę autonomiczną, jednak większość krajów uznaje ją za część Gruzji.

Na mapie zaznaczono obszary, po których nie można podróżować: Abchazja i Osetia Południowa.

Wyjeżdżając do Gruzji, nie musimy się szczepić. MSZ zaleca jednak wykupienie ubezpieczenia, ponieważ pomoc lekarska dla turystów jest płatna. MSZ ostrzega przed kupowaniem żywności na bazarach.

W Gruzji, tak samo jak w Polsce, działa numer alarmowy 112, pod którym można wezwać karetkę, policję, straż pożarną.

Podróż

Gruzja wprowadziła ułatwienia dla turystów, możemy do niej przyjechać, zabierając jedynie dowód osobisty.

Na miejscu nie trzeba się też meldować. Należy pamiętać, że w Gruzji nie możemy wymienić polskich złotych na gruzińskie lari (GEL). Musimy zabrać ze sobą dolary lub euro. Nie ma kłopotów z wymianą tych pieniędzy. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się w waszym banku, ile kosztuje wypłata z bankomatu. Wtedy możemy obliczyć, która opcja wymiany pieniędzy jest bardziej korzystna. Dla bezpieczeństwa polecamy przeprowadzać wszelkie transakcje w National Bank of Georgia.

Trzeba pamiętać, że roaming w Gruzji jest bardzo drogi. Zawsze należy więc sprawdzić cennik taryf i wybrać ofertę najtańszego operatora. W dużych miastach, w restauracjach, kawiarniach, a nawet skwerach i parkach wi‑fi jest bezpłatne, możemy więc porozumiewać się z bliskimi przez Internet lub wyszukać potrzebne informacje.

Do Gruzji można polecieć polskimi liniami LOT lub tanimi liniami lotniczymi. Wybieramy się na początku sierpnia, więc na stronach internetowych obu przewoźników sprawdzamy i porównujemy ceny. Co wybrać? Okazuje się, że LOT oferuje bilety w niższych cenach niż tani przewoźnik.

Często na tej trasie bilet regularnymi liniami lotniczymi okazuje się kilkaset złotych tańszy od biletu „tanimi liniami”.

Historia i współczesność

Okazuje się, że najstarsze krainy na tym terenie – Kolchida i Iberia – powstały już w starożytności. Opowieść o złotym runie z greckiej mitologii to część legend o tych ziemiach. Dalsze dzieje są równie sensacyjne, np. jest to drugie na świecie chrześcijańskie państwo. Oczywiście należy dodać, że w XX wieku Gruzińska Republika Socjalistyczna była częścią Związku Sowieckiego. Ale to tylko niewielka część historii Gruzji...

Gruzja jest krajem demokratycznym, republiką, na której czele stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5‑letnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, który ma swoją siedzibę w Tbilisi. Od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego – Batumi.

Z historią Gruzji można zapoznać się np. na stronie: www.kaukaz.pl (http://www.kaukaz.pl/gruzja/historia/historia_gruzji.php).

RfdaevI1A6LuO
Nowoczesne budowle w Tbilisi – Most pokoju i Filharmonia
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Obyczaje

O gościnności Gruzinów krążą legendy. Zdarza się, że zapraszają oni turystów do domów i częstują wszystkim, co mają. Często chcą też za wszystko płacić. W takich wypadkach nie należy odmawiać, jednak nie można tej gościnności nadużywać, ponieważ zwykle są oni znacznie biedniejsi od nas.

Trzeba pamiętać, że do kościołów mężczyźni wchodzą w długich spodniach, a kobiety w długich spódnicach i chustkach na głowie. Te elementy garderoby można wypożyczyć przed wejściem do kościoła.

R1AbpJQJFtj66
Turystka zakładająca długą spódnicę przed wejściem do kościoła
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Należy bardzo uważać podczas przechodzenia przez jezdnię, ponieważ gruzińscy kierowcy nie przepuszczają pieszych nawet na pasach. Ponadto traktują oni zapinanie pasów jako przejaw nieufności do umiejętności kierowcy. Nie należy jednak ulegać temu zwyczajowi i zawsze zapinać pasy.

Turystów zadziwia fakt, że po gruzińskich drogach często spacerują krowy, jednak kierowcy przyzwyczajeni są do takich sytuacji i zręcznie omijają zwierzęta.

RIlxVirTA6tVl
Drogi służą nie tylko samochodom
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Kuchnia

Kuchnia zajmuje istotne miejsce w kulturze i tradycji Gruzinów.

Lubią oni wspólne biesiadowanie, picie wina, wznoszenie toastów. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, które dobrze rosną w tamtejszym klimacie. Na gruzińskim stole pojawia się mnóstwo małych talerzyków z wieloma przekąskami, najczęściej są to sezonowe warzywa: kiszone, duszone, smażone.

RIGESOpHa1GhL
Gruzińskie pierogi – chinkali
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Przede wszystkim należy spróbować potraw, których w Polsce nie znamy. Nie można być w Gruzji i nie spróbować placka chaczapuri z białym kwaskowym serem lub z fasolą. Bardzo popularne są też pierogi zwane chinkali – z mięsem, warzywami lub serem. Trzyma się je palcami, a jedzenie należy rozpocząć od wyssania sosu, który powstał w pierogu w czasie gotowania. Warto spróbować gruzińskiego kebabu zwanego kababi oraz ostrej zupy z cielęciny – charczo, na deser natomiast
churchkhele – czyli orzechy nanizane na nitkę i zanurzone w winogronowym soku.

R1etBfsk58peq
Chaczapuri z jajkiem
Źródło: Themightyquill, licencja: CC BY-SA 2.5.

Zakwaterowanie i transport

W Gruzji hotele i pensjonaty są dość drogie, bez trudu jednak znajdziemy znacznie tańsze prywatne kwatery i hostele.

W Tbilisi można wynająć pokój z łazienką, w małych miejscowościach jedna łazienka przeznaczona jest dla wielu osób. Ceny kształtują się od 15 GEL na prowincji do 30 GEL w Tblilisi. Warto o nocleg zapytać kierowcę marszrutki lub taksówkarza.

Po Tbilisi najlepiej podróżować metrem i autobusami. Z Tbilisi nad morze najwygodniej pojechać koleją.

Warto wybrać podróż nocą, w pociągu możemy się przespać, nie tracimy więc czasu i oszczędzamy na hotelu. Teoretycznie można zarezerwować sobie online bilet na pociąg, klikając na stronę www.railway.ge (http://www.railway.ge).

Jednak najbardziej popularnym środkiem transportu są marszrutki, czyli mikrobusy, które mają ustaloną trasę, ale zatrzymują się na żądanie pasażera. Podróż nimi jest bardzo tania, choć nie zawsze wygodna. Kierowcy najczęściej „upychają” wszystkich chętnych, niektórzy pasażerowie stoją w przejściu, inni siedzą na bagażach.

Zabytki i miejsca, które trzeba zobaczyć

Gdy już zadbaliśmy o dach nad głową, gdy wiemy, co i za ile zjeść, dowiedzmy się,

TBILISI – w stolicy kraju przeszłość łączy się z nowoczesnością. Mozolnie restaurowane jest Stare Miasto, jednak powstają także nowoczesne, nietypowe budynki o bardzo ciekawej architekturze. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć
od wjechania kolejką linową na wzgórze z ruinami twierdzy Narikala. Widać stąd całe Tbilisi.

Więcej o stolicy Gruzji dowiemy się ze stron:

Najstarsze Tbilisi. Twierdza Narikala (http://www.kaukaz.pl/gruzja/tbilisi/zabytki/najstarsze_tbilisi.php)

NOWOŻYTNE TBILISI – dzielnice z XIX i XX wieku (http://www.kaukaz.pl/gruzja/tbilisi/zabytki/nowozytne_miasto.php)

Tbilisi (http://www.travelin.pl/miasto/tbilisi)

Niedaleko od Tbilisi położona jest miejscowość Mccheta.

To dawna stolica Gruzji. Dojechać do niej można marszrutką za zaledwie 1 GEL
(ok. 2 zł). Marszrutki najczęściej odjeżdżają z miejsc usytuowanych blisko stacji metra. O kierunek, w którym jadą, najlepiej zapytać w Informacji Turystycznej przy placu Wolności.

Najpiękniejszy widok na Mcchetę rozpościera się z monastyru Dżwari. Widać z niego, jak łączą się rzeki Aragwi i Kura. Do monastyru można się dostać niemal wyłącznie taksówką. Kosztuje ona ok. 20 GEL, ale jeśli skrzykniemy się z innymi turystami, cena na jedną osobę nie będzie już tak wysoka. Sam monastyr natomiast i widok ze wzgórza zostaną na pewno na długo w naszej pamięci.

R1DW5ZvrMkK6q
Mccheta, pierwsza stolica Gruzji
Źródło: T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0.

Pomocne strony:

  • www.mfa.gov.ge (http://www.mfa.gov.ge) – oficjalna strona gruzińskiego MSZ,

  • www.kaukaz.pl (http://www.kaukaz.pl),

  • www.apa.gov.ge (http://www.apa.gov.ge) – informacje o parkach narodowych i rezerwatach przyrody (w języku angielskim),

  • www.heritagesites.ge (http://www.heritagesites.ge) – strona gruzińskiej agencji ochrony dziedzictwa kulturowego,

  • www.georgiaabout.wordpress.com (http://www.georgiaabout.wordpress.com).

Wiele osób uważa, że najbardziej niezwykłą krainą Gruzji jest Swanetia.

Najwygodniej pojechać z Tbilisi do Swanetii pociągiem. Należy kupić bilet do Zugdidi, gdzie po całonocnej podróży trzeba przesiąść się do marszrutki (20 GEL) do Mestii, a tam już czeka nas jazda samochodem terenowym do najwyżej położonej wsi w Europie – Uszguli (na wysokości od 2086 do 2200 m n.p.m.). Z Mestii do Uszguli jest tylko ok. 50 km, jednak droga jest tak kręta, wąska, prowadząca często nad przepaścią, że jej pokonanie zajmuje ponad trzy godziny.

R1doTp617TL4A
Kamienne wieże w Swanetii
Źródło: travelgeorgia.ru, licencja: CC BY-SA 3.0.

Uszguli widać najwyższy łańcuch górski ze szczytem Szchary. Warto jechać niewygodnymi i niebezpiecznymi drogami, aby zobaczyć ten widok! Od 1996 roku Uszguli wraz z Mestią i Górną Swanetią zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. W Uszguli mieszka około 70 rodzin. Osobliwością Uszguli i Mastii są kamienne wieże. To w nich chowali się mieszkańcy nie tylko przed sąsiednimi ludami, lecz także własnymi sąsiadami. Zniewaga czy krzywda wyrządzona sąsiadowi, a nawet rodzinie, nigdy nie uchodziła płazem, zawsze musiała być pomszczona.

Po wykonaniu projektu - prezentacja w klasie

Każda z grup wybiera spośród siebie lidera, który referuje klasie wirtualną podróż, posługując się tablicą interaktywną.
Musicie ustalić czas trwania pokazu. Prowadzący powinien przedstawić pozostałych uczniów i określić, na czym polegała współpraca. Warto także opowiedzieć, z jakich źródeł informacji, materiałów i zasobów korzystali autorzy projektu. Czy były trudności w uzyskaniu wiadomości? Publiczność może zadawać pytania związane z prezentacją.

Każda z grup ocenia pozostałe grupy = w skali od 0 do 6 punktów.
Ocena pracy powinna dotyczyć następujących kategorii: wiadomości merytorycznych przedstawionych w projekcie, sposobu prezentacji oraz współpracy w zespole.
Oto propozycja karty ocen:

Tytuł projektu

Ocena łączna

(od 0 do 6 punktów)

Uwagi

1. Wakacje w Królestwie Arabii Saudyjskiej

2. Podróż do Islamskiej Republiki Iranu

3. Wakacje w Republice Konga

4. Wakacje na Grenlandii

5. Podróż do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

6. Wakacje w Republice Peru

7. Wakacje w Japonii