Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13yMws5L0p3p
Ilustracja w stylu dawnych pocztówek, przedstawia grupę kilkudziesięciu ludzi na rozległym placu przed gmachem muzeum. Część wygląda, jakby tylko tamtędy przechodziła, pozostali zebrani są w grupki lub pary, i rozmawiają ze sobą. Wśród zebranych przeważają mężczyźni, wszyscy ubrani są w garnitury lub marynarki i spodnie garniturowe, na głowach mają kapelusze, niektórzy podpierają się laseczkami. Kobiety ubrane są w długie suknie, prawie wszystkie mają na głowach kapelusze, kilka z nich osłania się parasolami. Przy jednej z grupek, nieco na uboczu mężczyzna ciągnie za sobą skrzynię na dużych drewnianych kołach. Obok niego inny mężczyzna prowadzi za rękę kilkuletnie dziecko. Na drugim planie rozległy i zadbany teren zielony. Jego granice umownie wyznaczają krótko przycięte krzewy żywopłotu - na rogu w kształcie koła, a pozostałe w postaci równoległych pasów. Na obwodzie rosną nieduże drzewa, na samym środku terenu okazały, niski krzew. W tle gmach na planie bardzo wydłużonego prostokąta, dwa węższe boki zakończone symetrycznymi przybudówkami, które "wychodzą" w stronę zieleni i placu. Budynek jest jednopiętrowy, na środku znajduje się wejście - troje wysokich, łukowatych drzwi. Po obu stronach oraz powyżej rzędy dużych okien, zakończonych łukowato. Na dachu jedenaście szklanych, trójkątnych nadbudówek w funkcji świetlików. Po lewej stronie widać fragment budynku w tym samym stylu.

Bilet do pinakoteki

Stara Pinakoteka (Muzeum Sztuki w Monachium), 1900
Źródło: domena publiczna.
1
Ćwiczenie 1

Korzystając ze słownika wyrazów obcych, wyjaśnij znaczenia poniżej podanych wyrazów związanych z muzeum.

R1alpIM8VsO6A
Słowo:. Znaczenie:.
Rk2VWSEA8fwuc
Słowo. Znaczenie. eksponat. (Uzupełnij). kustosz. (Uzupełnij). kolekcja. (Uzupełnij). galeria. (Uzupełnij). ekspozycja. (Uzupełnij). gablota. (Uzupełnij). muzealnik. (Uzupełnij). skansen. (Uzupełnij). panoptikum. (Uzupełnij). gliptoteka. (Uzupełnij). pinakoteka. (Uzupełnij).
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
R1GZMaKuz6qyL1
Rzeczowniki, które odmieniają się tylko w liczbie mnogiej
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 2
RFkBH8DQ8WdGJ1
Zadanie interaktywne polegające na ułożeniu wyrazów z pomieszanych liter i wpisaniu ich do pól tekstowych.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Zapoznaj się z prezentacją na temat wybranych muzeów i galerii w Europie.

RCD1Ooy3JcAu9
Film na temat znanych muzeów i galerii w Europie. Zawiera fotografie budynków muzeów z podpisami oraz opisem poszczególnych miejsc.
Ciekawostka

Niektóre muzea można odwiedzić także, pozostając w domu. Oto kilka adresów stron internetowych znanych muzeów:

Muzeum Narodowe w Warszawie – http://www.mnw.art.pl
Muzeum Narodowe w Krakowie – https://mnk.pl
Muzeum Narodowe w Gdańsku – http://www.mng.gda.pl
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – http://www.khm.at
Muzeum Luwr w Paryżu – http://www.louvre.fr
Muzeum Impresjonizmu – http://www.musee-orsay.fr
Muzeum Prado w Madrycie – https://www.museodelprado.es
Ermitaż w Petersburgu – http://www.hermitagemuseum.org
Muzeum Watykańskie – http://mv.vatican.va
Muzeum Brytyjskie w Londynie – http://www.britishmuseum.org

RrQ6QIgxfw4ZA
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie interaktywne polegające na przeciągnięciu 4 pól z nazwami muzeów (Luwr, Prado, National Gallery, Stara Pinakoteka) w odpowiednie miejsce na mapie.
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 3

Korzystając z wiadomości zawartych w prezentacji oraz dostępnych źródłach, ustal, w jakich krajach znajdują się podane poniżej muzea.

  • Stara Pinakoteka,

  • Luwr,

  • Prado,

  • National Gallery.

RuvZQGGZARb5s
Miejsce na notatki
1
Ćwiczenie 4

Wypisz nazwy muzeów, z których pochodzą zaprezentowane poniżej obrazy. Podaj tytuł dzieła, które powstało najdawniej oraz tego, które jest najmłodsze.

R1JZi0wfg9fRJ
Ilustracja interaktywna, która zawiera 5 miniaturek znanych dzieł malarskich, są na nich punkty ponumerowane od 1 do 5, po kliknięciu na każdy z nich wyświetla się krótki opis. Lewy górny róg ilustracji, punkt 1, po naciśnięciu na niego wyświetla się tekst: Śpiący Staś; Namalowany w 1904 roku pastelami przez Stanisława Wyspiańskiego. Jest to portret jego najmłodszego syna. Artysta chętnie przedstawiał swoje dzieci w codziennych nieupozowanych sytuacjach. Poniżej po naciśnięciu na punkt 2 wyświetla się tekst: Bociany; Obraz powstał w 1900 roku po powrocie Józefa Chełmońskiego do Polski, zamieszkał wtedy we wsi Kuklówka na Mazowszu. Malował obrazy o tematyce wiejskiej, głównie krajobrazy, ludzi pracujących w polu a także dzikie ptactwo. Centrum ilustracji, po naciśnięciu na punkt 3 wyświetla się tekst: Meduza; Obraz olejny namalowany w 1900 roku przez Jacka Malczewskiego, nawiązuje do postaci z mitologii greckiej – Meduzy. Artysta zaliczany jest do głównych przedstawicieli nurtu symbolizmu w Polsce. Powyżej po naciśnięciu na punkt punkt 4 wyświetla się tekst: Hołd pruski; Obraz olejny autorstwa Jana Matejki, powstawał w latach 1879-1882, ma wymiary 388 × 785 cm. Przedstawia wydarzenie historyczne z 1525 roku – hołd lenny złożony królowi Zygmuntowi I Staremu przez mistrza zakonu krzyżackiego – Albrechta Hohenzollerna. Prawa strona ilustracji, po naciśnięciu na punkt 5, wyświetla się tekst: Dama z gronostajem; Obraz olejny autorstwa znanego włoskiego malarza Leonarda da Vinci, powstał około 1489 roku. Dzieło bywa często nazywane Damą z łasiczką.
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 4

Wymień nazwy muzeów i galerii, w których znajdują się następujące obrazy:

  • 'Śpiący Staś' Stanisława Wyspiańskiego,

  • 'Bociany' Józefa Chełmońskiego,

  • 'Meduza' Jacka Malczewskiego,

  • 'Hołd pruski' Jana Matejki,

  • 'Dama z gronostajem' Leonarda da Vinci.

RvuuRRV38X2cw
Miejsce na notatki

Muzeum to nie tylko sale wystawowe. Podczas organizowanych od kilku lat w Polsce tzw. nocy muzeów można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla wycieczek, np. piwnice czy podziemia. Przyjrzyj się poniższej ilustracji z przykładowym planem oraz opisem budynku.  Może przy kolejnej wizycie w muzeum uda ci się poznać muzeum także 'od kuchni'.

RQHxt6rewQDpi
Ilustracja interaktywna przedstawiająca schematyczny plan budynku muzeum w kolorze brązowym, widziany pod kątem z góry. Na schemacie znajdują się pomieszczenia: hall, ekspozycja, biura, magazyn, pomieszczenia gospodarcze. W niektórych pomieszczeniach znajdują się schematycznie narysowane postacie ludzi. Na ilustrację naniesione jest 6 punktów: 1.pracownicy biurowi, księgowość, kadry, specjaliści ds. reklamy, informatycy; 2. pracownicy ochrony, dbają o bezpieczeństwo; 3. przewodnik, oprowadza wycieczki; 4. kurator, dba o organizację stałych i czasowych wystaw; 5. kustosz, przygotowuje wystawy, gromadzi zbiory oraz właściwie je magazynuje i archiwizuje; 6. pracownicy obsługi, dbają o porządek i stan techniczny.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1

Jeśli wybierasz się do muzeum, musisz wiedzieć, jak należy się w tym miejscu zachowywać. Na podstawie żartobliwych porad 'na opak' stwórz 'Muzealny savoir‑vivre1savoir‑vivre'. Wpisz w wyznaczone miejsca znaczenia zaleceń.

R10MD8zbnpWD5
Uzupełnij pola.
Rk3TQnmF09Cir
Zła rada. Dobra rada. Jest skończony, ma zamkniętą formę. (Uzupełnij). Dominuje w nim słowo. (Uzupełnij). Jest statyczny, nie można go zmieniać. (Uzupełnij). Jest oparty na słowie pisanym lub mówionym. (Uzupełnij).
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka

Na świecie jest wiele niezwykłych muzeów, np.:

  • Muzeum 'Corpus2Corpus' w Holandii jest 35‑metrowym modelem człowieka, który można zwiedzać od środka. Możesz tu odbyć 'podróż' wewnątrz ludzkiego ciała. Możesz np. być czerwoną krwinką i dowiedzieć się, jak pracuje ludzkie serce.

  • Muzeum Miniatur w Pradze – prezentuje twórczość Anatolija Konenki, który z niezwykłą precyzją odtworzył w skali mikro m.in. następujące dzieła: karawana wielbłądów przechodząca przez ucho igielne, portret Antona Pawłowicza Czechowa namalowany na połówce makowego ziarnka, modlitwa 'Ojcze nasz' napisana na ludzkim włosie.

  • Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – działa od 2009 roku, większość eksponatów muzealnych pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy. Zwiedzający mogą obejrzeć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami, które Telewizja Polska emitowała w latach 1962‑2013. Oprócz oryginalnych lalek (pacynek i kukiełek) z filmów animowanych, znajdują się tam również zabawki, figurki, kosmetyki czy opakowania po artykułach spożywczych.

Polecenie 2

Zastanów się, jak mogłoby wyglądać twoje oryginalne muzeum. Zredaguj jego krótki opis, wymień przykładowe eksponaty oraz atrakcje dla zwiedzających.

R10YBhdJdrgC0
Miejsce na notatki
Polecenie 3
R1UZ1WsRCzfka
Zaprojektuj swoje muzeum. Możesz skorzystać z dostępnego poniżej szkicownika.
Źródło: zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.
Polecenie 3

Wyobraź sobie, że jesteś odpowiedzialny za stworzenie muzeum kuchni świata. Opisz wystrój poszczególnych pomieszczeń.

Ro9DhBpzDJnj6
Miejsce na notatki
Ćwiczenie 5
RyUzIYafQpyc2
Zadanie interaktywne, należy wybrać prawidłową odpowiedź spośród podanych możliwości.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 6
R18XU57ZEu53W
Zadanie interaktywne, należy wybrać prawidłową odpowiedź spośród podanych możliwości.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 7
RE8XjhfMfM1Ay
Zadanie interaktywne - krzyżówka.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
1
2