Utworzenie zestawienia lub stworzenie planu zajęć w arkuszu kalkulacyjnymPPFd3jtJgarkuszu kalkulacyjnym nie ogranicza się do wpisania odpowiednich wartościP19PBwoNdwpisania odpowiednich wartości i formułP13UBVwiCformuł do komórki. Bywa tak, że dane poszczególnych komórek zasłaniają się wzajemnie. Tekst jest sformatowany identycznie w każdej komórce. Wszystkie komórki mają identyczną wielkość. Nagłówki nie są wyróżnione, a zawartość arkusza jest mało czytelna.
Aby wprowadzone przez ciebie dane były czytelne i zrozumiałe, należy im nadać odpowiedni wygląd, zastosować odpowiednią szerokość kolumn i wysokość wierszy, grubość i kolor linii, oraz kolor tła. Możesz sformatować każdą komórkę oddzielnie lub zaznaczoną grupę komórek, tzn.:
zmienić format zapisywania danych, wykorzystując następujące kategorie: liczbowe, tekstowe, walutowe, procentowe lub w postaci daty i godziny,
dokonać zmiany rodzaju, stylu i wielkości czcionki,
wyrównać i zmieniać kierunek tekstu w komórce,
obramować komórkę lub komórki wybranym stylem i kolorem linii,
zmieniać kolor wypełnienia,
dopasować wysokość i szerokość komórek.
2
Ćwiczenie 1
Pobierz dołączony do ćwiczenia arkusz kalkulacyjny z przykładowym planem zajęć i sformatuj jego komórki w podobny sposób jak na złączonym poniżej zrzucie ekranu.
RE6GblfIMXyq3
Zrzut arkusza z przykładową sformatowaną tabelą planu zajęć w poniedziałek. Pogrubiony tekst w białym kolorze na granatowym tle "Plan zajęć w poniedziałek" znajduje się pierwszym wierszu w scalonych trzech kolumnach. W wierszu trzecim rozpoczyna się pierwsza kolumna "Rozpoczęcie zajęć" z godzinami 8:00, 8:55, 9:50, 10:45, 11:50, 12:45, 13:50. Na komórce "Rozpoczęcie zajęć" aktywne jest zawijanie tekstu. Obok w drugiej kolumnie znajdują się godziny "Zakończenie zajęć", 8:45, 9:40, 10:35, 11:30, 12:35, 13:30, 15:20. Na komórce "Zakończenie zajęć" aktywne jest zawijanie tekstu. Ostatnia kolumna rozpoczynająca się w wierszu trzecim zawiera "Rodzaj Zajęć", Matematyka, Język Polski, Historia, Informatyka, Przyroda, Wychowanie fizyczne, Koło informatyczne. Trzy nagłówki kolumn mają pokolorowane tło.
Zrzut arkusza z przykładową sformatowaną tabelą planu zajęć w poniedziałek.
Źródło: Jarosław Koludo, licencja: CC BY 3.0.
Dostosuj szerokość kolumn, tak aby były widoczne wszystkie napisy. Scal komórki w wierszu, w którym jest tytuł Plan zajęć w poniedziałek. Dobierz kolor tła komórek i odpowiednio sformatuj dane w komórkach.
Ru2W9yzYZ5lgZ
Przykładowy arkusz kalkulacyjny z niesformatowaną tabelą planu zajęć w poniedziałek.
Przykładowy arkusz kalkulacyjny z niesformatowaną tabelą planu zajęć w poniedziałek.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Plik XLSX o rozmiarze 13.66 KB w języku polskim
Jeżeli masz problemy z wykonaniem zadania, skorzystaj z podpowiedzi poniżej lub zapoznaj się z filmami w odpowiedzi.
Aby sformatować tabelę i przygotować ją do zaprezentowania planu lekcji, wykonaj zapisane poniżej czynności.
Zaznacz blok komórek A1:C1, przeciągając myszą od komórki A1 do komórki C1, przy wciśniętym lewym przycisku myszy. Następnie scal zaznaczone komórki i wyśrodkuj ich zawartość, korzystając z funkcji dostępnych w głównym pasku narzędzi. Do formatowania komórek możesz skorzystać także z opcji menu podręcznego, klikając prawym przyciskiem myszy na wybranym zaznaczeniu. W bloku komórek A1:C1, będzie znajdował się tytuł tabeli.
Dla scalonego bloku komórek wybierz funkcję Kolor wypełniania lub Kolor tła, wybierz i zastosuj kolor wypełnienia.
Dla tekstu w nagłówku tabeli zastosuj funkcję zawijania tekstu.
Dostosuj szerokość kolumn, ustawiając kursor myszy na etykiecie kolumny, na granicy etykiety bieżącej i kolejnej kolumny, a następnie lewym przyciskiem myszy rozszerz bieżącą kolumnę do określonego rozmiaru.
Dla nagłówka tabeli wybierz kolor wypełnienia, stosując wymienione funkcje w punkcie 2, a następnie w tej samej grupie narzędzi wyszukaj funkcje do formatowania tekstu, aby zmienić kolor czcionki i ją pogrubić.
Wyrównaj do lewej strony zawartość komórek z godzinami rozpoczęcia i zakończenia zajęć.
Zaznacz obszar tabeli i wybierz narzędzie do zaprojektowania obramowania komórek. Wybierz grubość, styl i kolor linii, a następnie wskaż, które krawędzie mają być wprowadzone do tabeli.
Formatowanie tabeli w programie Microsoft Excel lub LibreOffice Calc:
1
Microsoft Excel (wersja Microsoft Excel 2019 lub nowsza)
Microsoft Excel (wersja Microsoft Excel 2019 lub nowsza)
R1OuXI6wq71Im
Formatowanie komórek w arkusz kalkulacyjnym Microsoft Excel.
Formatowanie komórek w arkusz kalkulacyjnym Microsoft Excel.
Formatowanie komórek w arkusz kalkulacyjnym Microsoft Excel.
Formatowanie komórek w arkusz kalkulacyjnym LibreOffice Calc.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Formatowanie komórek w arkusz kalkulacyjnym LibreOffice Calc.
Do sformatowania tabeli w zadaniu nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości programu. Twoim zadaniem jest ich rozpoznawanie i zastosowanie w rozwiązywaniu różnych zadań przy użyciu tego typu programów.
Wykorzystaj poniższy dzienniczek do zapisania swoich notatek i przemyśleń.