Czasami chcesz skorzystać z możliwości znalezienia informacji mającej pomóc ci w zlokalizowaniu jakiegoś miejsca w miejscowości, w której się znajdujesz albo, do której się wybierasz. Przydatne będą wówczas mapy, które możesz znaleźć w wyszukiwarkach, np. mapy Google lub Bing Maps będące częścią wyszukiwarek Google i Bing. Ponadto mapy te umożliwiają:
korzystanie z mapy drogowej,
wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma miejscami,
wyszukiwanie miejsc na mapie,
przeglądanie zdjęć satelitarnych i lotniczych,
prezentację zakorkowania ulic,
zapisywanie własnych miejsc,
udostępnianie wybranej lokalizacji w postaci krótkiego linku lub kodu do umieszczenia na stronie WWW,
udostępnianie bieżącej lokalizacji.
Wymienione przykłady mechanizmów map są darmowe. Podstawowe informacje jak wyznaczać trasy w mapach Google i Bing Maps znajdziesz w materiale Posługiwanie się mapami internetowymi PxZ1OfNIx Posługiwanie się mapami internetowymi . Konkretne mapy z wybranymi lokalizacjami możesz również przedstawić na swojej stronie internetowej P120Ayrcn stronie internetowej . Przy czym dane potrzebne do wyświetlenia map są przechowywane w sieciowych zasobach wyszukiwarek, czyli w chmurze PUrB6xjKq chmurze . Do ciebie będzie tylko należało umieszczenie na swojej stronie odpowiedniego kodu źródłowego.
Możliwe jest również dodawanie do map własnych informacji (punkty, linie i wielokąty), a następnie dzielenie się nimi z innymi użytkownikami serwisu.
Rwsar3issckVj Ilustracja przedstawiająca mapę Polski narysowaną w uproszczonym rysunkowym programie graficznym. Po lewej stronie widać pasek narzędzi programu z przykładowymi narzędziami jak opcja kopiowania, wklejania, wycinania, nagrywania, selektora kolorów czy ołówka. Mapa Polski przedstawiona jest w trzech częściowo nachodzących na siebie rzutach. Pierwszy od lewej strony jest rzut wypełniony jednolitym kolorem zielonym, dalej jest przezroczysty rzut z ciemnymi przerywanymi konturami, a po prawej stronie ukazany jest przezroczysty rzut z jasnymi przerywanymi konturami.
Ilustracja przedstawia mapę Polski narysowaną w uproszczonym rysunkowym programie graficznym.
Źródło: CP, licencja: CC BY 3.0.
Udostępnianie map Najłatwiejszym sposobem pozwalającym na zaprezentowanie mapy interesującej cię okolicy jest umieszczenie do niej odnośnika w przesyłanej korespondencji. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę zawierającą mapę, np. Bing Maps (https://www.bing.com/maps) lub mapy Google (https://www.google.pl/maps), odszukać interesujące miejsce, mapę wyśrodkować, a następnie, za pomocą dostępnych w oknie po lewej stronie opcji wysłać jej adres np. w e‑mailu , wybierając opcję Udostępnij
. W ukazanym oknie uzyskasz możliwość skopiowania do schowka adresu strony internetowej (URL) i opublikowania go na dowolnym portalu lub przesłania pocztą elektroniczną.
RtgeWU7QqIvMK Zrzut ekranu ze strony Google Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. W prawym dolnym rogu znajdują się trzy przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy, czyli miasto Nowy Sącz. Poniżej znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno z informacjami o wyszukiwanym miejscu. Znajduje się tam zdjęcie reprezentujące dane miejsce, kod pocztowy, informacja o aktualnej godzinie i o warunkach pogodowych, fakty w skrócie oraz przykładowe hotele i zdjęcia. W oknie znajduje się także poziomy panel, który daje nam następujące możliwości. Są to kolejno od lewej strony. Wyznacz trasę. Zapisz. W pobliżu. Wyślij na telefon. Udostępnij. W centralnej części ekranu otwarte jest okno udostępniania. Znajdują się w nim dwie zakładki - wysyłanie linku oraz umieszczanie mapy. Znajdujemy się w zakładce wysyłanie linku. W otwartym oknie ukazane jest zdjęcie przedstawiające budynek, nazwa miejscowości Nowy Sącz i kod pocztowy 33‑300. Poniżej wygenerowany został link do udostępnienia oraz przycisk umożliwiający jego skopiowanie. W dolnej części okna znajdują się trzy możliwe drogi szybkiego udostępniania, czyli Facebook, Twitter oraz poczta Gmail.
Zrzut ekranu przedstawia udostępnianie map w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
ROOzLti1za87z Zrzut ekranu ze strony Bing Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. Po prawej stronie ekranu znajdują się przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pozwala na ustawienie rodzaju wyświetlanej mapy. W tym przypadku ustawiona jest mapa drogowa. Przycisk poniżej pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy, czyli miasto Nowy Sącz. Pod nim znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Niżej ukazany jest przycisk z ikoną przedstawiającą igłę kompasu, a na samym dole znajduje się przycisk z ikoną trapezu. W górnej części ekranu znajduje się biały pas, a na nim kolejno od lewej strony: logo przeglądarki wraz z podpisem Microsoft Bing. Dalej umiejscowiony jest pasek wyszukiwania z wpisanym hasłem Nowy Sącz, Polska. Po prawej stronie od paska wyszukiwania znajduje się ikona o nazwie "Wskazówki", ukazana za pomocą drogowskazu, dalej ikona "Ruch", ukazana jako sygnalizator świetlny, za nią ikona "Moje miejsca", ukazana jako dwa nachodzące na siebie kwadraty z symbolem ptaszka. Za ikonami znajduje się ikona o nazwie "Więcej" przedstawiona w formie trzech kropek. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno udostępniania. Znajduje się w nim tekst "Wybierz, co udostępnić", napisany dużą czcionką, a poniżej kolejny tekst o treści "Wybierz karty, które chcesz udostępnić", napisany znacznie mniejszą czcionką. Pod tekstami zamieszczony jest dokładny adres miejscowości. Nowy Sącz, 33‑300, Nowy Sącz, Woj. Małopolskie, Polska. Niżej znajduje się tekst "Wybierz, gdzie udostępnić", napisany dużą czcionką. Pod tekstem znajdują się trzy możliwe drogi szybkiego udostępniania, czyli Facebook, Twitter oraz E‑mail. Na dole okna wygenerowany został link do udostępnienia oraz przycisk umożliwiający jego skopiowanie.
Zrzut ekranu przedstawia udostępnianie map w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W mapach Google możesz także skorzystać z opcji Umieszczanie mapy
, która pozwala na osadzenie na stronie internetowej pływającej ramki (iframe ) z mapą. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy na swojej stronie umieścić kod pokazany w poniższym oknie.
RX7GI3mjO7doI Zrzut ekranu ze strony Google Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. W prawym dolnym rogu znajdują się trzy przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy, czyli miasto Nowy Sącz. Poniżej znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno z informacjami o wyszukiwanym miejscu. Znajduje się tam zdjęcie reprezentujące dane miejsce, kod pocztowy, informacja o aktualnej godzinie i o warunkach pogodowych, fakty w skrócie oraz przykładowe hotele i zdjęcia. W oknie znajduje się także poziomy panel, który daje nam następujące możliwości. Są to kolejno od lewej strony. Wyznacz trasę. Zapisz. W pobliżu. Wyślij na telefon. Udostępnij. W centralnej części ekranu otwarte jest okno udostępniania. Znajdują się w nim dwie zakładki - wysyłanie linku oraz umieszczanie mapy. Znajdujemy się w zakładce umieszczanie mapy. W oknie ukazana została mapa przedstawiająca miasto Nowy Sącz. W górnej części możemy wybrać rozmiar mapy. Może być mała, średnia, duża lub posiadać rozmiar niestandardowy. W tym przypadku wybrana została mapa o średniej wielkości. Z prawej strony wygenerowany został kod html do skopiowania. Poniżej znajduje się załączona pływająca mapka. W prawym dolnym rogu mapy znajdują się dwa przyciski ułożone w formie kolumny, pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. W oknie wyświetlona jest także nazwa miejscowości Nowy Sącz oraz kod pocztowy 33‑300. Poprzez kliknięcie ikony ukazującej dwie krzywe, z których jedna zakończona jest strzałką, można uzyskać więcej informacji o wskazówkach dojazu.
Zrzut ekranu przedstawia zakładkę "Umieszczanie mapy" w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Podobna funkcja w Bing Maps wymaga skorzystania z osobnej podstrony https://www.bing.com/maps/embed-a-map. Po wejściu na stronę uzyskasz możliwość weryfikacji osadzanego fragmentu mapy i dokonania ewentualnej korekty wyglądu. Zmodyfikowany kod możesz wygenerować po kliknięciu w opcję Generuj kod
.
R11XlNZEOYbTR Zrzut ekranu przedstawia wycinek ze strony Bing Maps. W górnej części ekranu znajduje się tekst "Spersonalizuj mapę, aby osadzić ją w swojej witrynie". Poniżej ukazany jest pasek w kolorze niebiesko‑szarym. Na niebieskim tle znajduje się napis "Dostosuj opcje", natomiast na szarym podane są wymiary mapy. W centralnej części ekranu ukazany jest wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. W prawym górnym rogu znajdują się dwa przyciski ułożone w formie kolumny, pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno z informacjami o mapie. Znajdują się w nim cztery zakładki. Pierwsza zakładka to "Rozmiar mapy". Do wyboru są następujące opcje: mały (325 x 280px), duży (500 x 400px), bądź niestandardowy, w którym sami ustalamy wartość wysokości i szerokości mapy (min. 250px, maks. 800px). W tym przypadku rodzaj mapy ustawiony jest na niestandardowy. Wartość szerokości wynosi 800px, natomiast wysokości 500px. Kolejna zakładka to "Typy mapy". W tym punkcie możliwa jest opcja mapy statycznej lub mapy do przeciągania, która została wybrana w tym przypadku. Trzecia zakładka to "Style mapy", natomiast czwarta to "Linki do mapy". Poniżej znajduje się niebieski przycisk z napisem "Generuj kod". Pod mapą znajdują się jeszcze dwa przyciski funkcyjne: "Wyświetl większą mapę" oraz "Pobierz wskazówki".
Zrzut ekranu przedstawiający personalizowanie map do umieszczenia w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka
Bardzo użyteczną funkcją, którą oferują mapy Google , jest udostępnianie swojej bieżącej lokalizacji innym osobom. Może się okazać przydatne, gdy znajdziesz się w obcym miejscu i potrzebujesz, aby ktoś cię odnalazł lub jeśli to ty będziesz kogoś szukać. Aplikacja poinformuje również o stanie baterii twojego urządzenia i jego ostatniej znanej lokalizacji.
Zarządzać udostępnianiem swojej lokalizacji możesz przez stronę internetową map Google , jednak aby w pełni korzystać z tej funkcjonalności i udostępniać aktualne miejsce pobytu, musisz używać urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją Mapy Google (dostępne do pobrania na urządzeniach mobilnych w aplikacji Google Play Google Play Google Play lub App Store App Store App Store )
Ważne!
Osoby, którym udostępniasz swoją lokalizację (jednorazowo, jak i nieprzerwanie), mają dostęp do twojego aktualnego miejsca pobytu lub ostatnio znanej lokalizacji twojego urządzenia. Są to wrażliwe informacje, które w niepowołanych rękach mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie, a nawet sprawić, że znajdziesz się w niebezpieczeństwie. Pamiętaj, aby swoją bieżącą lokalizację udostępniać wyłącznie bliskim i zaufanym osobom.
Rcj1LiJNJAdyY Zrzut ekranu telefonu z otwartymi mapami Google i udostępnianiem swojej bieżącej lokalizacji. W górnej części ekranu, od lewej, znajduje się godzina, ikonka aplikacji fitness, głośności telefonu, lokalizacji, Wi‑Fi, kresek zasięgu oraz 97% naładowanej baterii. Poniżej znajduje się okienko z informacją o lokalizacji "Kamil Mróz, Graniczna, 97% baterii". W tle znajduje się urywek mapy, na której pozaznaczane są sklepy, Nibylandia, Poczta Polska, Powiatowy Urząd Pracy, czy Polski Związek Łowiecki. Niektóre ulice jak Graniczna, Nawojowska i Łącznik są podpisane. Od połowy ekranu, na białym tle, znajdują się ustawienia Udostępniania bieżącej lokalizacji - czas przez jaki lokalizacja będzie udostępniana (domyślnie przez jedną godzinę) lub dopóki nie wyłączę. Poniżej dostępne są osoby, którym można udostępnić lokalizację oraz przyciski "Anuluj" i "Udostępnij". Na samym dole, nad przyciskami telefonu, znajduje się odnośnik "Sprawdź, jakie informacje będą udostępniane".
Zrzut ekranu telefonu z otwartymi mapami Google i udostępnianiem swojej bieżącej lokalizacji.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Google Play 1 Google Play
Platforma stworzona przez firmę Google w której znajdują się aplikacje do pobrania przeznaczone na urządzenia oparte na systemie Android .
App Store 1 App Store
Platforma stworzona przez firmę Apple w której znajdują się aplikacje do pobrania przeznaczone na ich urządzenia, np. iPhone , iPad i zegarka Apple Watch .
Zapisywanie i tworzenie map wyposażonych we własne informacje Będąc zalogowanym na konto PQGh8Clm0 zalogowanym na konto Google lub Microsoft podczas korzystania z map możesz zapisywać wybrane przez siebie miejsca we własnych listach i kolekcjach.
Ciekawostka
W przypadku braku konta, Bing Maps zapisywać będzie wskazane miejsca w Twojej tymczasowej kolekcji
. Dane te zostaną usunięte, gdy zostanie wyczyszczona pamięć podręczna przeglądarki.
Aby to zrobić, odszukaj na mapach interesujące lub ważne dla ciebie miejsce, a następnie, z dostępnych w oknie po lewej stronie opcji wybierz Zapisz w Moich miejscach
lub Zapisz
. W przypadku map Google rozwinie się lista pozwalająca skategoryzować miejsce wg. własnych planów lub preferencji.
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
RDJrUVwL56SAf Zrzut ekranu ze strony Bing Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. W górnej części ekranu znajduje się biały pas, a na nim kolejno od lewej strony: logo przeglądarki wraz z podpisem Microsoft Bing. Dalej umiejscowiony jest pasek wyszukiwania z wpisanym hasłem Nowy Sącz, Polska. Po prawej stronie od paska wyszukiwania znajduje się ikona o nazwie "Wskazówki", ukazana za pomocą drogowskazu, dalej ikona "Ruch", ukazana jako sygnalizator świetlny. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno z następującymi informacjami. Nowy Sącz, 33‑300, Nowy Sącz, Woj. Małopolskie, Polska. Poniżej znajdują się dwa przyciski. "Wskazówki dojazdu" oraz "W pobliżu". Pod przyciskami znajduje się zdanie informacyjne o mieście Nowy Sącz. W górnej części okna znajdują się trzy przyciski funkcyjne. Pierwszy od lewej jest ukazany za pomocą dwóch nachodzących na siebie kwadratów, gdzie jeden z kwadratów ma znak plusa. Przycisk pozwala na dodanie miasta do listy "Moich miejsc", kolejny przycisk pozwala na udostępnienie mapy, natomiast trzeci na przypisanie jej opisu, pseudonimu, bądź wydrukowanie. Na zrzucie ekranu zaprezentowane jest okno, które otwiera się po kliknięciu przycisku "Zapisz w Moich miejscach". Okno zawiera tekst: "Zapisano Nowy Sącz, 33‑300, Nowy Sącz, Woj. Małopolskie, Polska", a pod tekstem znajduje się kolejny: "Wyświetl go w Ulubione lub zmień". Słowo "Ulubione" oraz "zmień" są podświetlone na niebiesko.
Zrzut ekranu przedstawia zapisywanie lokacji w ulubionych w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Rq0PB2jRzUYd4 Zrzut ekranu przedstawia rozwijaną listę dostępnych możliwości zapisywania lokacji na stronie Google Maps. W pierwszym wersie znajduje się tekst: "Zapisz na swoich listach". Poniżej znajduje się ikona czerwonego serduszka, a obok niej nazwa listy "Ulubione". Pod serduszkiem jest ikona flagi w kolorze zielonym, a obok tekst "Chcę tam jechać". Niżej znajduje się ikona przedstawiająca kontur tramwaju w kolorze niebieskim z tekstem "Plany podróży". Poniżej znajduje się żółta ikona gwiazdki, a obok test "Miejsca oznaczone gwiazdką", a na samym dole jest ikona plusa z podpisem "Nowa lista".
Zrzut ekranu przedstawia zapisywanie lokacji na listach ulubionych w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Po zapisaniu ulubionego miejsca istnieje możliwość jego edytowania. W tym celu odwiedź zakładkę Moje Miejsca
dostępną w górnym pasku nawigacyjnym Bing Maps albo Twoje miejsca
z menu map Google znajdującego się po lewej stronie ekranu. Znajdziesz tam dodane przez siebie ulubione miejsca, trasy, kolekcje, plany oraz domyślne adresy domu i pracy, których zapisanie przyśpieszy planowanie nowych podróży.
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
RNOn2CVxWczNf Zrzut ekranu ze strony Bing Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. Po prawej stronie ekranu znajdują się przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pozwala na ustawienie rodzaju wyświetlanej mapy. W tym przypadku ustawiona jest mapa drogowa. Przycisk poniżej pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy, czyli miasto Nowy Sącz. Pod nim znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Niżej ukazany jest przycisk z ikoną przedstawiającą igłę kompasu, a na samym dole znajduje się przycisk z ikoną trapezu. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk z ikoną komentarza, obok której jest napis "Opinia". Z lewej strony ekranu ukazane jest okno o tytule "Moje miejsca". Pod tytułem znajdują się dwie zakładki: "Ulubione" oraz "Kolekcje". Znajdujemy się w zakładce "Ulubione". Poniżej ukazana jest ikona budynku z podpisem "Dom" i z możliwością ustawienia adresu domowego. Obok jest ikona przedstawiająca neseser z podpisem "Praca" i z możliwością ustawienia adresu służbowego. Poniżej przedstawiona jest ikona częściowo rozłożonej papierowej mapy oraz umiejscowionej na niej pinezki. Pod ikoną znajduje się tekst "Dodaj miejsce do Ulubionych naciskając przycisk". Przycisk przedstawiony jest za pomocą dwóch nachodzących na siebie kwadratów, gdzie jeden z nich ma narysowany plus. Pod tekstem znajduje się poziomy pasek rozciągnięty na całej długości otworzonego okna. Pasek ma tytuł "Odkrywaj i zapisuj miejsca w pobliżu". Niżej znajduje się lista kategorii miejsc. Są to kolejno od lewej strony: Atrakcje ukazane za pomocą białej ikony aparatu w zielonym kółku, kawiarnia ukazana za pomocą białej filiżanki kawy w czerwonym kółku, centra handlowe przedstawione jako ikona białej torby z zakupami w fioletowym kółku, dalej muzea przedstawione za pomocą białej ikony budowli w zielonym kółku oraz restauracje przedstawione jako biała ikona noża i widelca w czerwonym kółku.
Zrzut ekranu przedstawia zakładkę ulubione w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
R1A1sl6jSXqfI Zrzut ekranu ze strony Google Maps przedstawia wycinek mapy ze zbliżeniem na miasto Nowy Sącz. W prawym dolnym rogu znajdują się trzy przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy, czyli miasto Nowy Sącz. Poniżej znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. Z lewej strony otworzone jest okno o tytule "Zapisane". Pod tytułem znajdują się cztery zakładki, kolejno od lewej: "Listy", "Oznaczone", "Odwiedzone" oraz "Mapy". Znajdujemy się w zakładce "Listy". Poniżej znajduje się hasło "Twoje listy", a tuż pod nim wymienione są następujące kategorie. "Ulubione" ukazane jako biała ikona serduszka w różowym kółku, niżej "Plany podróży" przedstawione za pomocą białej ikony walizki w niebieskim kółku. Dalej znajduje się biała ikona flagi w zielonym kółku z podpisem "Chcę tam jechać", a na samym dole jest biała ikona gwiazdki i tekst "Miejsca oznaczone gwiazdką". Wszystkie listy oznaczone są jako prywatne.
Zrzut ekranu przedstawia zakładkę zapisanych map w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W mapach Google szczególnie ciekawą wydaje się ostatnia zakładka Mapy
. Będąc zalogowanym, klikając przycisk Utwórz Mapę
znajdujący się u samego dołu zakładki Mapy
, przejdziesz na stronę edytora map. Moje Mapy Google
pozwalają tworzyć i udostępniać własne trasy oraz mapy. Ich panel zarządzania znajdziesz na stronie: https://www.google.com/maps/d/?hl=pl.
RXNyWZq1p0Jzr Zrzut ekranu przedstawia menu własnych map w mapach Google. W górnej części ekranu ukazany jest pasek z napisem "Google My Maps". Pod napisem znajduje się czerwony przycisk z ikoną plusa oraz tekstem "Utwórz nową mapę". Na prawo od przycisku umieszczone są zakładki, kolejno od lewej: "Wszystkie", "Moje", "Innych użytkowników", "Udostępnione" oraz "Najnowsze". Z prawej strony paska umieszczone są przyciski "Widok listy" oraz "Opcje sortowania". Znajdujemy się w zakładce "Moje". Niżej ukazana jest przygotowana mapa. Zdjęcie miniaturki mapy przedstawia wycinek mapy świata. Pod mapą znajduje się podpis "Plan podróży", a pod nim data 25 sierpnia 2022r oraz mała kłódka, która klasyfikuje mapę jako prywatną.
Zrzut ekranu przedstawia menu własnych map w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wszystkie potrzebne funkcje dostępne są w górnej części edytora. Są to narzędzia umożliwiające: Dodawanie znaczników
, Rysowania linii
lub Dodawanie wskazówek
oraz Mierzenie odległości i powierzchni
. Z ich pomocą możesz tworzyć punkty, wyznaczać proste, rysować linie oraz kreślić kształty. Możliwe jest równie wybranie podstawowego wyglądu mapy oraz tworzenie warstw w celu grupowego nadawania cech znacznikom. Każdy z wymienionych elementów możesz dowolnie nazywać i opisywać tekstem lub dodać zdjęcie.
R147DrQqhmqqA Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która biegnie wzdłuż następujących ulic: Koparska, Joakima Rakovca, Trg Republike, Dalmatinova, Narodni trg. Następnie od tego miejsca poprowadzona jest trasa w kolorze bordowym, która nie biegnie żadną główną ulicą, a prawdopodobnie niewielkimi ścieżkami, które nie są zaznaczone na mapie. Trasa bordowa biegnie w bliskiej okolicy hotelu przy ulicy Supilova, a dalej w kierunku równoległym do ulicy Joakima Rakovca. Następnie czerwona trasa poprowadzona jest przez Rocki prilaz i w tym miejscu ponownie rozpoczyna się trasa oznaczona kolorem niebieskim, która biegnie wzdłuż ulicy Scalierova, dalej przez Park kralja Petra Kresimira, a następnie wzdłuż ulic: Carrarina, Giardini, Laginjina, Sergijevaca, Forum, Uspon Konzula Istranina, Castropola. Trasa kończy się przy obiekcie Gradinski uspon. W lewym dolnym rogu znajdują się ikony służące do powiększania i pomniejszania mapy. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras. Dalej jest przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Moje wakacje", a niżej dopisek "Plan wakacji 2022". W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią są specjalne znaczniki: dobra piekarnia, uroczy rynek, hotel oraz trasa z hotelu, które można ustawić indywidualnie. Poniżej znajduje się szczegółowa lista ulic, które mijane są na trasie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". W tym miejscu znajduje się rozwijana lista z dostępnymi rodzajami map. Dostępne są następujące mapy: Mapa, Satelita, Teren, Polityczna z jasnymi obiektami, Czarno‑biała z miastami, Prosty atlas, Jasny ląd, Ciemny ląd oraz Hydrograficzna. W tym przypadku rodzaj mapy to prosty atlas.
Zrzut ekranu przedstawia własną mapę utworzoną w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka
Bing Maps na obecny moment nie posiada tak rozbudowanego systemu tworzenia własnych map i tras jak Google . Podobne funkcje dostępne w języku angielskim można znaleźć w przygotowanych wcześniej trasach dostępnych w internecie z możliwością nieznacznej edycji. Na przykład czterodniowa wycieczka po Nowym Yorku widoczna na poniższym zrzucie ekranu oraz dostępna pod linkiem https://www.bing.com/maps?osid=054d62d9-8f52-49db-a9fc-fcf0c1ac46ce&cp=40.725879~-74.045392&lvl=13&v=2&sV=2&form=S00027.
R1DhPcAPQazz8 Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Stanów Zjednoczonych ze zbliżeniem na granicę między miastem New Jersey oraz New York. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która biegnie od Ellis Island Immigration Museum, przez Liberty State Park i dalej ulicami: Jersey Ave, Grand St, Marin Blvd. Następnie trasa prowadzi przez Holland Tunnel, Canal St, Varick St, W Broadway, West St i dalej wzdłuż ulicy FDR Dr. Po prawej stronie ekranu znajdują się przyciski ułożone w formie kolumny. Pierwszy przycisk od góry pozwala na ustawienie rodzaju wyświetlanej mapy. W tym przypadku ustawiona jest mapa drogowa. Przycisk poniżej pokazuje lokalizację, w której aktualnie się znajdujemy. Pod nim znajdują się dwa przyciski pozwalające na powiększanie, bądź zmniejszanie skali mapy. W górnej części ekranu znajduje się biały pas, a na nim kolejno od lewej strony: logo przeglądarki wraz z podpisem Microsoft Bing. Dalej umiejscowiony jest pasek wyszukiwania. Po prawej stronie od paska wyszukiwania znajduje się ikona o nazwie "Wskazówki", ukazana za pomocą drogowskazu, dalej ikona "Ruch", ukazana jako sygnalizator świetlny, za nią ikona "Moje miejsca", ukazana jako dwa nachodzące na siebie kwadraty z symbolem ptaszka. Za ikonami znajduje się ikona o nazwie "Więcej" przedstawiona w formie trzech kropek. Z lewej strony ekranu ukazane jest okno z informacjami o trasie i atrakcjami turystycznymi na dany dzień. Umieszczone są tutaj także fotografie przedstawiające obiekty turystyczne. Zwiedzanie w pierwszym dniu ma trwać około pięciu godzin i jedenastu minut. Rozpocznie się o godz. 10:00, a ilość kilometrów do pokonania wynosi 20,5 i przy użyciu samochodu zajmie to czterdzieści jeden minut. Na dzień pierwszy zaplanowana jest Statua Wolności oraz 1 World Trade Center. Przy nazwach obiektów znajdują się ich oceny ze strony Tripadvisor, telefon kontaktowy, przewidziany czas zwiedzania oraz przycisk "Witryna sieci Web", pozwalający na przejście na stronę internetową obiektu. W oknie znajduje się także poziomy pasek z tekstem "Poznaj więcej", a tuż pod nim jest ikona zielonego aparatu z podpisem "Atrakcje", dalej ikona czerwonego noża i widelca z podpisem "Restauracje", kolejna jest czerwona ikona filiżanki z kawą z podpisem "Kawa", a na końcu znajduje się fioletowa ikona łóżka z podpisem "Hotele".
Zrzut ekranu przedstawia trasę utworzoną w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Podsumowanie powyższych informacji znajdziesz w poniższym filmie.
RtKzHpBJQTPMP Film prezentujący udostępnianie, zapisywanie i tworzenie własnych map na stronie Google Maps.
Film prezentujący udostępnianie, zapisywanie i tworzenie własnych map na stronie Google Maps.
Film prezentujący udostępnianie, zapisywanie i tworzenie własnych map.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Film dostępny pod adresem /preview/resource/RtKzHpBJQTPMP
Film prezentujący udostępnianie, zapisywanie i tworzenie własnych map.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Film prezentujący udostępnianie, zapisywanie i tworzenie własnych map na stronie Google Maps.
1
Ćwiczenie 1
Otwórz mapę okolicy, w której zamierzasz spędzić wakacje i uzupełnij ją o przydatne, twoim zdaniem, informacje. Udostępnij ją znajomym.
Pokaż podpowiedź Skorzystaj z narzędzi udostępnionych przez Moje Mapy Google
. Wejdź na stronę https://www.google.com/maps/d/?hl=pl, zaloguj się na swoje konto Google , a następnie kliknij przycisk Utwórz nową mapę
.
R1NRndLayw2f7 Zrzut ekranu przedstawia menu własnych map w mapach Google. W górnej części ekranu ukazany jest pasek z napisem "Google My Maps". Pod napisem znajduje się czerwony przycisk z ikoną plusa oraz tekstem "Utwórz nową mapę". Na prawo od przycisku umieszczone są zakładki, kolejno od lewej: "Wszystkie", "Moje", "Innych użytkowników", "Udostępnione" oraz "Najnowsze". Z prawej strony paska umieszczone są przyciski "Widok listy" oraz "Opcje sortowania". Znajdujemy się w zakładce "Moje". Niżej ukazana jest przygotowana mapa. Zdjęcie miniaturki mapy przedstawia wycinek mapy świata. Pod mapą znajduje się podpis "Plan podróży", a pod nim data 25 sierpnia 2022r oraz mała kłódka, która klasyfikuje mapę jako prywatną.
Zrzut ekranu przedstawia menu własnych map w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Znajdź odpowiednie miejsce na mapie, a następnie:
Aby dodać nową warstwę wybierz narzędzie Dodaj warstwę
i kliknij ją, aby dodawać do niej własne trasy i znaczniki. Pierwsza warstwa zostanie dodana automatycznie. W niej pojawią się wszystkie znaczniki i trasy nie będące trasami samochodowymi, rowerowymi, ani pieszymi.
RJQkBYfgaRAAi Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Europy. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras, a dalej przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią jest znacznik "Punkt 1". Znaczniki można ustawić indywidualnie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". Po kliknięciu przycisku "Dodaj warstwę", a następnie przycisku z ikoną pinezki, na mapie można dodać wybrany punkt. Na ekranie pokazane jest okno, które wyświetla się podczas dodawania punktu. W górnej części tego okna znajduje się tytuł, w tym przypadku "Punkt 1". W lewym dolnym rogu okna znajdują się współrzędne geograficzne wybranego punktu, a w prawym dolnym rogu są następujące ikony: wiaderko z farbą, ołówek, aparat, dwie krzywe, z których jedna ma zwrot w prawo oraz kosz.
Zrzut ekranu przedstawiający tworzenie punktu w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zapis mapy jest automatyczny.
Za pomocą narzędzia Dodaj znacznik
, dostępnego pod paskiem wyszukiwania, oznacz interesujące cię miejsca i atrakcje. Część z nich może być już widoczna na mapie, ale możesz również skorzystać z internetu w poszukiwaniu ciekawych miejsc na blogach turystycznych. Do znacznika dodaj nazwę oraz opis.
RYIfcEPE8h69t Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras, a dalej przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią jest znacznik "Punkt 2". Znaczniki można ustawić indywidualnie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". Po kliknięciu przycisku "Dodaj warstwę", a następnie przycisku z ikoną pinezki "Dodaj znacznik", na mapie można dodać wybrany punkt. W tym przypadku wybrana została piekarnia. Na ekranie pokazane jest okno, które wyświetla się podczas dodawania punktu. W górnej części tego okna znajduje się miejsce na tytuł, w tym przypadku "Dobra piekarnia". Poniżej znajduje się miejsce na opis punktu, wpisano: "Otwarta cały dzień, dobry moment na zjedzenie śniadania". Na dole okna znajdują się dwa przyciski: "Zapisz" i "Anuluj". W prawym dolnym rogu jest ikona aparatu.
Zrzut ekranu przedstawiający edytowanie punktu w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Edytuj znacznik zmieniając jego ikonę oraz kolor, aby był bardziej widoczny na mapie.
RuGrRQNxbRVe3 Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras, a dalej przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią jest znacznik w kolorze różowym "Dobra piekarnia". Znaczniki można ustawić indywidualnie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". Po kliknięciu przycisku "Dodaj warstwę", a następnie przycisku z ikoną pinezki, na mapie można dodać wybrany punkt. Na ekranie pokazane jest okno, które wyświetla się podczas dodawania punktu. W górnej części tego okna znajduje się tytuł, w tym przypadku "Dobra piekarnia". W lewym dolnym rogu okna znajdują się współrzędne geograficzne wybranego punktu, a w prawym dolnym rogu są następujące ikony: wiaderko z farbą, ołówek, aparat, dwie krzywe, z których jedna ma zwrot w prawo oraz kosz. Po kliknięciu w wiaderko z farbą otwiera się kolejne okno, w którym można wybrać kolor oznaczenia oraz wygląd ikony. Wybrano kolor różowy - RGB (194,24,91), a wygląd ikony ustawiono na kształt pinezki.
Zrzut ekranu przedstawiający edytowanie punktu w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Za pomocą narzędzia Rysuj linię
, znajdującego się obok narzędzia wstawiania znaczników, dodaj wybraną trasę między punktami. Mogą to być już istniejące punkty lub nowoutworzone punkty docelowe trasy.
RxP7OG3k0fZ2A Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która rozpoczyna się w punkcie "Arena Pula", a następnie biegnie przez ulicę Ozad Arene i dalej wzdłuż ulicy Scalierova. Punktem końcowym jest "Dobra Piekarnia" przy ulicy Istarska. Punkt ten oznaczony jest różową pinezką. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras. Dalej jest przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej znajduje się informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią jest znacznik: "Dobra piekarnia", oznaczony różową pinezką. Znaki można ustawić indywidualnie. Poniżej znajduje się szczegółowa lista ulic, które mijane są na trasie. W dolnej części okna znajduje się tekst "Dodaj cel podróży".
Zrzut ekranu przedstawiający tworzenie trasy w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Możesz również w sekcji warstw wpisać znane ci adresy punktów startowych i docelowych. Możliwym jest też dodanie większej ilości punktów.
RIHISCXfZmCaI Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Europy. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która rozpoczyna się w Nowym Sączu i biegnie przez Słowację (Preszów, Koszyce), dalej przez Węgry (Miszkolc, Eger, okolice Budapesztu, Szekesfehervar, Siófok, okolice Keszthely). Następnie trasa prowadzi przez teren Chorwacji (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka). Trasa kończy się w mieście Pula. W lewym dolnym rogu znajdują się ikony służące do powiększania i pomniejszania mapy. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras. Dalej jest przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany oraz o ilości wyświetleń. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią są specjalne znaczniki: dobra piekarnia, uroczy rynek, hotel oraz trasa z hotelu, które można ustawić indywidualnie. Poniżej znajduje się szczegółowa lista ulic, które mijane są na trasie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". W tym miejscu znajduje się rozwijana lista z dostępnymi rodzajami map.
Zrzut ekranu przedstawiający własną mapę w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Aby dodać własne linie lub kształty wybierz odpowiednie narzędzie z menu Rysuj linię
. Możesz zmienić jej kolor, szerokość oraz dodać nazwę i opis.
R1R3LsVJlpY7J Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która biegnie wzdłuż następujących ulic: Koparska, Joakima Rakovca, Trg Republike, Dalmatinova, Narodni trg. W tym punkcie rozpoczyna się trasa zaznaczona kolorem żółtym, która biegnie wzdłuż ulic: Trg Prvog svibnja, Veronska, Epulonova, Croazia, Alfreda Stiglicha oraz Scalierova. Trasa kończy się pod obiektem "Arena Pula". W tym miejscu rozpoczyna się ponownie trasa oznaczona kolorem niebieskim, która biegnie wzdłuż ulicy Scalierova, dalej przez Park kralja Petra Kresimira, a następnie wzdłuż ulic: Carrarina, Giardini, Laginjina, Sergijevaca, Forum, Uspon Konzula Istranina, Castropola. Trasa kończy się przy obiekcie Pulski Kastel. W lewym dolnym rogu znajdują się ikony służące do powiększania i pomniejszania mapy. W górnej części okna jest pasek wyszukiwania a pod nim załączone są narzędzia pomocne w tworzeniu mapy. Kolejno od lewej strony znajdują się dwa przyciski z zakrzywionymi strzałkami o przeciwnych zwrotach, które pozwalają na cofanie oraz przywracanie wprowadzonych zmian. Dalej jest przycisk z ikoną ręki, następnie z ikoną pinezki. Kolejny jest przycisk z ikoną utworzoną z trzech kółek połączonych dwoma liniami, który pozwala na tworzenie własnych tras. Dalej jest przycisk z ikoną dwóch krzywych, z których jedna ma zwrot w prawo. Na końcu znajduje się przycisk z ikoną linijki. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Mapa bez nazwy", a niżej informacja o dacie wprowadzenia ostatniej zmiany oraz o ilości wyświetleń. W oknie znajduje się pasek z przyciskami, które pozwalają dodać nową warstwę, udostępnić mapę oraz wyświetlić podgląd. Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią są specjalne znaczniki: dobra piekarnia, uroczy rynek, hotel oraz trasa z hotelu, które można ustawić indywidualnie. Poniżej znajduje się szczegółowa lista ulic, które mijane są na trasie. W dolnej części okna znajduje się zakładka "Mapa podstawowa". W tym miejscu znajduje się rozwijana lista z dostępnymi rodzajami map. Po kliknięciu w znacznik "Trasa z hotelu" na ekranie otwiera się okno, w którym znajduje się tytuł znacznika oraz krótki opis o treści "Do przejścia w piętnaście minut". W lewym dolnym rogu znajduje się informacja o długości trasy. Wynosi ona osiemset czterdzieści trzy metry. W prawym dolnym rogu są następujące ikony: wiaderko z farbą, ołówek, aparat, dwie krzywe, z których jedna ma zwrot w prawo oraz kosz. Po kliknięciu w wiaderko z farbą otwiera się kolejne okno, w którym można wybrać kolor trasy i oznaczenia oraz szerokość linii. Wybrano kolor żółty oraz ustawiono dużą szerokość linii.
Zrzut ekranu przedstawiający edytowanie trasy w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Nie zapomnij nadać swojej mapie nazwy i opisu. W tym celu kliknij na jej nazwę w prawym górnym rogu i uzupełnij treść w nowym okienku.
RHRPqISDtymRc Zrzut ekranu przedstawia edytowanie tytułu i opisu mapy w edytorze map Google. W górnej części znajduje się nagłówek: "Edytuj tytuł i opis mapy". Poniżej znajduje się napis "Tytuł mapy" wraz z miejscem do wpisania tekstu. W polu tekstowym wpisano "Moje Wakacje 2022". Poniżej znajduje się tekst "Opis" wraz z miejscem do wpisania tekstu. W polu tekstowym wpisano "Plan wakacji 2022".
Na dole okna znajdują się dwa przyciski. Jeden w kolorze niebieskim z podpisem "Zapisz", a po jego prawej stronie znajduje się biały przycisk z podpisem "Anuluj".
Zrzut ekranu przedstawiający edytowanie tytułu i opisu mapy w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W celu udostępnienia mapy znajomym, wybierz opcję Udostępnij
dostępną w menu warstw po prawej stronie. W nowym okienku pojawią się opcje dostosowujące kto może wyświetlać mapę oraz jakie informacje będą w niej przekazywane. Skopiuj link i wyślij go wybranym znajomym.
R1Qa8QC1rVlly Zrzut ekranu przedstawia udostępnianie mapy w edytorze map Google. W górnej części znajduje się nagłówek "Udostępnij mapę". Poniżej znajdują się trzy poziome suwaki. Jeśli kółko w suwaku znajduje się po jego lewej stronie, to suwak ma kolor szary, natomiast jeśli po prawej - wówczas suwak jest w kolorze niebieskim. Przy pierwszym szarym suwaku widnieje tekst "Każda osoba mająca ten link może zobaczyć". Niżej znajduje się kolejny suwak w kolorze szarym, z tekstem "Zezwól innym na wyszukiwanie i znajdowanie tej mapy w internecie". Na dole znajduje się suwak w kolorze niebieskim, a obok tekst "Zezwól innym na wyświetlanie Twojego imienia i nazwiska oraz zdjęcia na mapie". Pod tekstem znajduje się brązowe kółko z białą literą "J" wewnątrz, a z jego prawej strony napisane jest "Janusz Kowalski". Poniżej znajduje się pole zawierające wygenerowany link do mapy, a tuż obok jest przycisk umożliwiający kopiowanie linku. Przycisk ukazany za pomocą ikony dwóch nachodzących na siebie prostokątów. Na dole okna znajdują się dwa przyciski. Jeden w kolorze białym z podpisem "Udostępnij na Dysku", a po jego prawej stronie przycisk w kolorze niebieskim z podpisem "Zamknij".
Zrzut ekranu przedstawiający udostępnianie mapy w edytorze map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Pokaż odpowiedź Twoja mapa powinna prezentować się w podobny sposób jak na poniższym zrzucie ekranu. W celu wyświetlenia mapy bez możliwości edycji użyj opcji Wyświetl podgląd
.
R1OSnkDMo28yR Zrzut ekranu przedstawia wycinek mapy Chorwacji ze zbliżeniem na miasto Pula. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczona jest trasa, która biegnie wzdłuż następujących ulic: Koparska, Joakima Rakovca, Trg Republike, Dalmatinova, Narodni trg. Następnie od tego miejsca poprowadzona jest trasa w kolorze bordowym, która nie biegnie żadną główną ulicą, a prawdopodobnie niewielkimi ścieżkami, które nie są zaznaczone na mapie. Trasa bordowa biegnie w bliskiej okolicy hotelu przy ulicy Supilova, a dalej w kierunku równoległym do ulicy Joakima Rakovca. Następnie czerwona trasa poprowadzona jest przez Rocki prilaz i w tym miejscu ponownie rozpoczyna się trasa oznaczona kolorem niebieskim, która biegnie wzdłuż ulicy Scalierova, dalej przez Park kralja Petra Kresimira, a następnie wzdłuż ulic: Carrarina, Giardini, Laginjina, Sergijevaca, Forum, Uspon Konzula Istranina, Castropola. Trasa kończy się przy obiekcie Pulski Kastek. W lewym dolnym rogu znajdują się ikony służące do powiększania i pomniejszania mapy. Z lewej strony ukazane jest okno z informacjami o tworzonej mapie. Tytuł: "Moje wakacje", a niżej dopisek "Plan wakacji 2022". Pod tekstem znajduje się przycisk z napisem "Udostępnij" i drugi z napisem "Edytuj". Poniżej znajduje się zakładka "Warstwa bez nazwy", a tuż pod nią są specjalne znaczniki: dobra piekarnia, uroczy rynek, hotel oraz trasa z hotelu, które można ustawić indywidualnie. Poniżej znajduje się szczegółowa lista ulic, które mijane są na trasie.
Zrzut ekranu przedstawiający gotową trasę w podglądzie własnych map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wykorzystaj poniższe pole tekstowe na notatki.
RRTAtjTcwpRAs Wersja alternatywna: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.