Podstawy komunikacji w internecie i poczta elektroniczna
Podstawowe zasady komunikacji w internecie
Dostęp do internetu ma wiele zalet, ale może narazić cię i twój komputer na niebezpieczeństwoPUhfrCnRZniebezpieczeństwo. Korzystając z komunikatorów internetowychPrORyqI2rkomunikatorów internetowych oraz poczty elektronicznej, musisz przestrzegać dodatkowych zasad. Bezpieczeństwo w sieciP100gEQXLBezpieczeństwo w sieci jest ważne. Dlatego też, jeśli jesteś użytkownikiem tych usług, zachowuj się równie rozważnie. Warto zapoznać się również z obowiązującym w internecie savoir‑vivrePpX3FuGA9savoir‑vivre [czyt. sawu‑ar‑wiwr, z języka francuskiego dobre maniery].
Do skrzynek pocztowych może dostać się niechciana poczta (głównie od nieznanych nadawców, nazywana również spamem), co wiąże się nie tylko z ryzykiem otrzymania wirusa, ale także z możliwością otrzymania w załączniku materiałów z treściami, które mogą cię zaniepokoić. Mogą to być również e‑maile o charakterze napastliwym, zastraszającym. Podobne sytuacje mogą cię spotkać również podczas korzystania z komunikatorów internetowychPN8z1EP2Nkomunikatorów internetowych. Fałszywe profile i konta masowo rozsyłają zaproszenia do znajomych oraz zakładają grupowe konwersacje w celu przyciągnięcia twojej uwagi i rozsyłania niebezpiecznych linków. Poważnym problemem są także wiadomości od osób, które podając się za twoich rówieśników np. namawiają cię do kontaktów poza internetem. Uleganie tego rodzaju prośbom może być dla ciebie niebezpieczne. Chroń się przed tego rodzaju niepożądanymi wiadomościami, odbieraj pocztę i odczytuj wiadomości tylko od znanych nadawców.
R181Jlq77sEhr
Zapamiętaj!
Nigdy nie udostępniaj swojego hasła!
Nie podawaj swojego adresu e‑mail w podejrzanych serwisach internetowych.
Nie ufaj osobie, z którą kontaktujesz się tylko przez internet.
Nie spotykaj się samotnie z osobami, które znasz tylko z internetu.
Nie ufaj wszystkiemu, co jest przekazywane przez internet. Zdarza się, że niektóre osoby, z którymi kontaktujesz się w sieci, mówią, że mają lat kilkanaście, a faktycznie mogą być w wieku twoich rodziców, czy też dziadków.
Nie podawaj w internecie swojego imienia i nazwiska, numeru PESEL oraz numeru telefonu.
Nie informuj, do której szkoły chodzisz, ile masz lat i gdzie mieszkasz.
Zawsze poinformuj rodziców lub zaufanego dorosłego o próbach nawiązania z tobą kontaktu przez nieznane ci osoby!
R1c4Pi1rRzKWP
Poczta elektroniczna
Poczta elektroniczna jest jedną z usług dostępnych w sieciach komputerowych. Pozwala ona na przesyłanie informacji w postaci różnego rodzaju wiadomości tekstowych i multimedialnych do osób, które są identyfikowane przez specjalne adresy. To właśnie ta forma komunikacji przez internet była największym krokiem w rozwoju komunikacji na świecie. Codziennie wysyłanych i odbieranych jest około 333 miliardów e‑maili - tak popularnie nazywane są listy elektroniczne (dane aktualne na rok 2022, źródło: https://www.oberlo.com/statistics/how-many-emails-are-sent-per-day). Obecnie poczta elektroniczna jest tak samo nieodzowna, jak telefon. Jej działanie polega na przesyłaniu informacji do wybranego użytkownika i zapisywania jej w specjalnej skrzynce, gdzie czeka na odbiór.
Posiadanie własnego adresu e‑mail i aktywnej skrzynki pocztowej jest o tyle ważne, że w dzisiejszych czasach podanie swojego maila jest niezbędne przy zakładaniu kont w sklepach i serwisach internetowych, portalach społecznościowych, komunikatorach, czy forach. Z tej łatwej możliwości komunikacji zaczęły korzystać również urzędy państwowe, służba zdrowia oraz instytucje finansowe, dzięki czemu na skrzynkę mailową możemy otrzymać powiadomienie o możliwości odebrania wyrobionych dokumentów, e‑receptę lub umowy zawarte z bankiem przy zakładaniu konta.
Dostęp do poczty przez stronę WWW
Gdy zechcesz odebrać lub wysłać elektroniczny list, musisz mieć własne konto poczty elektronicznej. Szczegółowe instrukcje zakładania skrzynki pocztowej w różnych serwisach znajdziesz w materiale Komunikacja w interneciePQGh8Clm0Komunikacja w internecie. Dowiesz się tam również więcej o netykiecie, spamie, trollingu oraz innych formach komunikacji, w których powyżej opisane zasady znajdują swoje zastosowanie tak samo, jak w przypadku poczty elektronicznej.
List elektroniczny, podobnie jak w przypadku zwykłej poczty, należy zaadresować, podając adres e‑mailowy odbiorcy. Również każdy list przesłany do ciebie musi być zaopatrzony w twój adres poczty elektronicznej. Składa się on z dwóch części: nazwy konta i adresu serwera, rozdzielonych znakiem nazywanym w Polsce małpą lub czytanym po angielsku jako at.
RZoW6SdG50NnV
Np. kowalskij654@outlook.com, gdzie:
kowalskij654 – jest nazwą użytkownika (odpowiednik nazwiska w adresie poczty tradycyjnej),
outlook.com – to tzw. domena zawierająca nazwę serwera (komputera), na którym znajduje się skrzynka pocztowa adresata (odpowiednik miasta, ulicy i nr domu w adresie poczty tradycyjnej).
R1DDAMILlEF9Y
Zanim przystąpisz do korzystania z poczty elektronicznej, przypomnij sobie wszystkie poznane zasady, jakich należy przestrzegać podczas wysyłania i odbierania korespondencji. Pamiętaj, że hasło dostępu do skrzynki pocztowej powinno zawierać cyfry, znaki specjalne oraz małe i wielkie litery. Wszystko po to, aby trudno było osobom niepowołanym poznawać jej zawartość. Następnie zapoznaj się z filmem przedstawiającym proces korzystania z konta pocztowego założonego w serwisie pocztowym Outlook firmy Microsoft.
R68U74fWGWRPh
2
Ćwiczenie 1
Do wykonania tego zadania potrzebne będzie posiadanie konta poczty elektronicznej. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, zajrzyj do materiału Komunikacja w interneciePQGh8Clm0Komunikacja w internecie, w którym opisany jest proces zakładania konta pocztowego w portalu internetowym. Następnie zaloguj się do swojej skrzynki pocztowej i zapoznaj się z jej zawartością.
Wyślij e‑mail do koleżanki lub kolegi z prośbą o informację dotyczącą najlepszych, ich zdaniem, gier komputerowych.
W treści umieść prośbę o udzielenie szybkiej odpowiedzi.
Swoją wiadomość możesz wstępnie zapisać w poniższym dzienniczku.
R1W0cODUSoi0i
Jeżeli masz konto pocztowe u dostawcy usługi, którym jest firma Microsoft, wystarczy w pasku adresowym wpisać outlook.com i na otwartej stronie aplikacji Microsoft Outlook zalogować się do poczty, wpisując swoje dane (nazwę użytkownika i hasło).
R64UbP8d5fMEM
Po kliknięciu w Zaloguj otworzy się strona internetowa przedstawiająca zawartość twojej skrzynki pocztowej.
R15pZVYhyeUxw
Po lewej stronie okna z widokiem twojej skrzynki pocztowej znajduje się wykaz folderów przeznaczonych m.in. na listy przez ciebie odebrane, wysłane oraz na listy w wersji roboczej. U góry, po kliknięciu w Nowa wiadomość ukaże się pole, w którym możesz przystąpić do edycji listu.
R9y4y6Ozbx4Eh
Instrukcje jak zaadresować e‑mail oraz dodatkowe informacje o korzystaniu z poczty elektronicznej znajdziesz w filmie instruktażowym, znajdującym się nad ćwiczeniem.
Przykładowa wiadomość e‑mail może wyglądać w następujący sposób:
Rsm7pJlvTuSUJ
W celu wysłania wiadomości naciśnij przycisk Wyślij dostępny w oknie pisania nowej wiadomości. Na powyższym zrzucie ekranu przycisk widoczny jest w lewym górnym i dolnym rogu okna.