Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Wiemy, że spośród wszystkich ciał niebieskich, jedynie gwiazdy świecą własnym światłem. Wydaje się, że to niemożliwe – przecież Księżyc również świeci, choć może nie aż tak jasno. Czy lusterko świeci samo z siebie?

R110CdiJvWSQi
Droga Mleczna widoczna nocą na bezchmurnym niebie
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • W jakich warunkach powstaje cień?

Twoje cele
  • Opiszesz prostoliniowe rozchodzenie się światła w ośrodku jednorodnym (np. powietrze).

  • Scharakteryzujesz zjawisko załamania światła.

  • Wskażesz praktyczne zastosowanie zjawiska odbicia światła.

  • Wyjaśnisz, jak powstaje cień i półcień.

1. Światło i cień

Światło porusza się wyłącznie po linii prostej w określonym ośrodkuośrodekośrodku, np. próżni, powietrzu lub wodzie. Zasada ta dotyczy także promieni słonecznych. Rozchodzą się one od źródła światła (Słońca) w liniach prostych, docierając do tej części powierzchni Ziemi, która w danym momencie jest zwrócona ku Słońcu.

Podobnie jak wszystkie planety, Ziemia jest nieprzejrzysta. W związku z tym połowa kuli ziemskiej jest niemal zawsze oświetlona promieniami Słońca i panuje na niej dzień, a druga połowa jest w cieniucieńcieniu, więc panuje na niej noc.

RlrfeQkzNBcH4
Oświetlenie Ziemi przez Słońce
Źródło: Blueshade, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.0.

Czasami występuje sytuacja, gdy w jednej linii ustawiają się Słońce, Księżyc i Ziemia. Wówczas na powierzchnię Ziemi pada cień Księżyca, a znajdujący się w tej strefie ludzie mogą obserwować zjawisko zaćmienia Słońca (tarcza Księżyca całkowicie przysłania Słońce). Jednak Księżyc jest znacznie mniejszy niż Słońce, dlatego jego cień jest widoczny jedynie na niewielkim obszarze Ziemi.

Gdy tarcza Księżyca nie przysłania Słońca całkowicie, wtedy obserwuje się częściowe zaćmienie Słońca.  

R1brQduxtvMK7
Zaćmienie Słońca powstaje na skutek przesłonięcia Słońca przez Księżyc. Czasami Księżyc zasłania jedynie część tarczy słonecznej – mówimy wówczas o zaćmieniu częściowym
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY 3.0.

W sytuacji, gdy Ziemia znajduje się w prostej linii między Słońcem, a Księżycem będącym w pełni, można zaobserwować zjawisko zaćmienia Księżyca. Jest to moment, w którym Księżyc znajduje się w cieniu rzucanym przez Ziemię.

RxvfCAsFOXpQS
Cień rzucany przez Ziemię powoduje powstawanie obserwowanego z naszej planety zaćmienia Księżyca
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY 3.0.
RkLGEgvhhY98u1
Częściowe zaćmienie Księżyca
Źródło: dostępny w internecie: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

W momencie, gdy Księżyc wychodzi z cienia całkowitego (lub do niego wchodzi) i znajduje się w półcieniupółcieńpółcieniu, obserwuje się częściowe zaćmienie Księżyca.

iEmexlMxdT_d5e517
Prostoliniowe rozchodzenie się światła
Obserwacja 1

Sprawdzenie, czy światło rozchodzi się w linii prostej.

Co będzie potrzebne
  • źródło światła (np. lampka, latarka),

  • ekran (może tu posłużyć gładka ściana lub płaskie drzwi).

  • pudełko tekturowe z pokrywką, np. po butach.

Instrukcja
  1. Na środku przeciwległych ścian pudła wykonaj małe otwory. Powinny mieć średnicę ołówka lub długopisu (5‑10 mm).

  2. Ustaw pudełko w połowie drogi między źródłem światła a ekranem.

  3. Wyłącz światła i zasłoń okna w pomieszczeniu.

  4. Ustaw pudełko tak, aby źródło światła, obydwa otwory w pudle i ekran znajdowały się w jednej linii. Czy na ekranie pojawia się plamka światła?

  5. Przesuń pudełko wzdłuż jego pionowej osi. Gdzie teraz widoczna jest plamka świetlna?

Podsumowanie

Jeśli lampka, otwory i ekran ustawione są w jednej linii, to światło pada na ekran, bo rozchodzi się wzdłuż linii prostych. Jeśli choć jeden z otworów przesuniemy, to światło trafia do pierwszego otworu, ale nie trafi już do drugiego ani na ekran.

RWX0TwvPn3yvh
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Wnioski: W ośrodku jednorodnym (np. powietrze) światło rozchodzi się w linii prostej.

Ważne!

Światło, na które reaguje wzrok człowieka, to światło widzialneświatło widzialneświatło widzialne. Jednak promieniowanie cieplne (podczerwone) czy ultrafioletowe to także światło – nie możemy go zobaczyć, ale wiemy o jego istnieniu dzięki różnym przyrządom.

Ciekawostka

Pojęcie światła widzialnego dotyczy wyłącznie ludzi. Niektóre zwierzęta widzą światło, którego my nie potrafimy dostrzec. Na przykład niektóre węże dostrzegają promieniowanie cieplne, ptaki i owady widzą zaś promieniowanie ultrafioletowe. To oznacza, że potrafią na przykład dostrzec Słońce, nawet jeśli niebo zasnute jest grubą warstwą chmur!

Gdy światło trafia na obiekt nieprzejrzysty, to bezpośrednio za nim pojawia się cieńcieńcień, czyli przestrzeń pozbawiona bezpośredniego dostępu do promieni światła. W cieniu nie panuje całkowita ciemność, ponieważ odrobina światła może dostać się tam na skutek odbicia i rozproszenia światłarozproszenie światłarozproszenia światła w sąsiednich obszarach.

R6ek2frwkG0fI
Powstawanie cienia jest skutkiem rozchodzenia się światła po liniach prostych. Światło nie może ominąć obiektu, więc za nim pojawia się obszar nieoświetlony. Doskonale widać to na przykładzie cieni rzucanych przez liście drzew
Źródło: dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
Powstawanie cienia
Obserwacja 2

Zbadanie, jak powstaje cień oraz od czego zależy jego wielkość.

Co będzie potrzebne
  • dwie świeczki,

  • zapałki lub zapalniczka,

  • dowolny przedmiot, np. klocek,

  • ekran, za który może posłużyć ściana lub duży, gładki karton.

Instrukcja
  1. Zapal jedną świeczkę i postaw ją w pewnym oddaleniu od ekranu.

  2. Ustaw przedmiot między świeczką a ekranem.

  3. Przesuwaj ostrożnie świeczkę (najpierw w prawo i lewo, a później bliżej i dalej od przedmiotu) – co obserwujesz na ekranie?

  4. Zapal drugą świeczkę i ustaw w odległości kilku centymetrów od drugiej. Obserwuj, jak teraz wygląda cień przedmiotu.

Podsumowanie

Po oświetleniu przedmiotu jedną świeczką na ekranie powstał cień, gdyż przedmiot zasłaniał go przed promieniami światła. Przemieszczanie świeczki w prawo i w lewo powoduje też przemieszczanie się cienia, gdyż zmienia się kierunek, z którego dochodzi światło. Przemieszczanie świeczki bliżej i dalej od przedmiotu powodował zmianę wielkości cienia. Im bliżej źródła światła znajdował się przedmiot, tym większy był jego cień. Dodanie drugiej świeczki powoduje powstanie dwóch cieni przedmiotu.

Polecenie 1

Przeprowadź obserwacje cienia różnych nieprzejrzystych przedmiotów. Obracaj przedmioty pod różnym kątem w stosunku do źródła światła oraz zmieniaj ich odległość od ekranu.

2. Czym jest camera obscura?

Zjawisko powstawania cienia i prostoliniowego rozchodzenia się światła wykorzystywano od wieków w prostym urządzeniu zwanym camera obscura, co oznacza „ciemny pokój”. Jest to po prostu pudełko, w którego jednej ścianie znajduje się maleńki otwór, a na przeciwległej jest materiał światłoczuły.

Camera obscura
Obserwacja 3

Obserwacja obrazu stworzonego przez camera obscura.

Problem

Dlaczego obraz stworzony przez camera obscura jest odwrócony?

Co będzie potrzebne
  • kartonowe pudełko,

  • czarny papier,

  • folia aluminiowa,

  • nożyczki,

  • kalka techniczna,

  • taśma,

  • cienka, ostra igła,

  • świeczka.

Instrukcja
  1. W jednej ze ścian wytnij niewielki prostokątny otwór (np. 3 cm × 4cm)

  2. Wytnij z kalki prostokąt o większych rozmiarach niż wycięty otwór (np. o wielkości ściany pudełka) i naklej go tak, by całkowicie zasłonił otwór.

  3. Po przeciwnej stronie wytnij niewielki otwór i za pomocą taśmy zamocuj na nim folię aluminiową.

  4. Używając igły, ostrożnie wykonaj w folii niewielki otwór. Uwaga – musi być on naprawdę mikroskopijny!

  5. Wnętrze pudełka oraz przykrywkę wyklejamy czarnym papierem.

  6. W ciemnym pomieszczeniu zapal świeczkę i skieruj na nią otwór zrobiony w folii.

  7. Spójrz na kalkę od zewnętrznej strony pudełka. Co widzisz?

Podsumowanie

Jeśli urządzenie wykonano poprawnie, na kalce powinien powstać obraz płomienia świeczki.

R1282CzZILVPY
Promienie światła przechodzą od świeczki do otworu, a przez niego dostają się na kalkę, gdzie powstaje odwrócony obraz
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY-SA 3.0.

Wnioski: Promienie świetlne przecięły się na swej drodze, na ekranie są więc odwrócone w stosunku do punktów, z których zostały wysłane. Wielkość obrazu zależy od odległości świeczki od otworu.

Ciekawostka

Wstawiając w miejsce kalki klisze fotograficzną można otrzymać zdjęcie.

iEmexlMxdT_d5e448

3. Odbicie i rozproszenie światła

Ważną cechą światła jest jego zdolność do odbicia. Gdy światło pada na określoną powierzchnię, odbija się od niej w różnym stopniu. Od gładkiej powierzchni światło odbija się doskonale i nazywamy to odbiciem zwierciadlanymodbicie zwierciadlaneodbiciem zwierciadlanym. Obraz odbity jest odwrócony w stosunku do pierwotnego. Zjawisko odbicia jest wykorzystywane m.in. przy produkcji luster, a także elementów odblaskowych zwiększających widoczność pieszych i rowerzystów.

Ważne!

Idąc nocą po poboczu drogi, dobrze widzisz oświetlony samochód (ponadto słyszysz go). Natomiast kierowca dostrzega cię dopiero, gdy jest już bardzo blisko ciebie. Dla własnego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien po zmroku nosić elementy odblaskowe, dzięki którym jest widoczny już z odległości 150 metrów. To daje kierowcy czas na odpowiednią reakcję i bezpieczne ominięcie pieszego.

Ciekawostka

Zjawisko odbicia światła zostało wykorzystane w światłowodach. Biegnący w nich strumień światła odbija się od ścian światłowodu, przesyłając w ten sposób informacje od jednego do drugiego końca. Obecnie światłowody przenoszą sygnały telefoniczne, telewizyjne i internetowe.

R1FP4IK2e0i1P
Światłowód
Źródło: Groman123F, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ilość odbitego światła, zależy od rodzaju oraz barwy powierzchni odbijającej oraz od kąta pod jakim powierzchnia odbijająca jest ustawiona względem kierunku, z którego biegnie światło.

Przy powierzchniach gładkich światło odbija się pod takim samym kątem, pod jakim padało na powierzchnię odbijającą. Promienie odbite są równolegle do siebie i biegną w tym samym kierunku. 

RoOo8C6wWxtiK
Odbicie promieni świetlnych od powierzchni gładkiej
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeżeli powierzchnia odbijająca światło jest nierówna, np. porowata, to następuje rozproszenie światłarozproszenie światłarozproszenie światła. Polega ono na tym, że promień po dobiciu od powierzchni chropowatej jest rozproszony w wiązkę promieni odbitych, które biegną w różnych kierunkach. Zjawisko to jest bardzo częste w przyrodzie, gdzie rzadko spotyka się powierzchnie bardzo gładkie.

RvXSoOPmtTHAG
Przedmiot chropowaty można uważać za zbiór ogromnej liczby drobnych powierzchni płaskich. Każda z nich odbija światło w inną stronę. To skutkuje tym, że światło jest rozpraszane
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY 3.0.
RVWcH7u7cBoIB1
Rozszczepienie światła białego
Źródło: Suidroot, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeśli przedmiot ma barwę czarną, to nie odbija światła (i pochłania wszystkie kolory), natomiast jeśli przedmiot jest biały to odbija światło (i wszystkie kolory). Światło białe składa się z różnych barw, które tworzą tzw. widmo światła białego. Jeśli światło spotyka na swojej drodze szklany pryzmat lub krople wody, ulega w nich rozszczepieniu na barwy tęczy.

Ciekawostka

W związku z tym, że ciemne kolory pochłaniające światło i szybciej się nagrzewają, latem chętniej zakładamy ubrania w jaśniejszych barwach.

Podsumowanie

  • Światło porusza się po linii prostej.

  • Za oświetlonym obiektem nieprzepuszczającym światła powstaje cień.

  • Jeśli na przedmiot pada światło z dwóch źródeł lub źródło światła ma duże rozmiary, to za tym przedmiotem jest obszar oświetlony tylko przez część źródła, a taki obszar nazywa się półcieniem.

  • Napotykając nieprzezroczystą przeszkodę, światło może zostać odbite lub rozproszone.

Praca domowa

Polecenie 2

Wymień kilka naturalnych i sztucznych źródeł światła, które spotykasz w swoim codziennym życiu. Wyjaśnij, dlaczego są tak różne i jakie jest ich znaczenie.

iEmexlMxdT_d5e585

Słownik

cień
cień

obszar pozbawiony bezpośredniego dostępu do światła na skutek ustawienia przeszkody na drodze promieni świetlnych

odbicie zwierciadlane
odbicie zwierciadlane

odbicie światła od powierzchni gładkiej, kiedy wszystkie promienie świetlne są odbijane w tym samym kierunku, a kąt promieni odbitych jest taki sam jak kąt promieni padających

ośrodek
ośrodek

środowisko o określonych właściwościach, np. powietrze, woda, próżnia

półcień
półcień

obszar za nieprzezroczystym przedmiotem (przeszkodą), do którego światło ze źródła dochodzi częściowo

rozproszenie światła
rozproszenie światła

odbicie światła od powierzchni chropowatej, kiedy promienie świetlne odbijane są w różnych kierunkach

światło widzialne
światło widzialne

ta część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia

iEmexlMxdT_d5e693

Zadania

1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R2POyelX2C6gJ1
Wskaż ośrodki jednorodne, w których światło widzialne może swobodnie się rozchodzić. Możliwe odpowiedzi: 1. Próżnia., 2. Czysta woda., 3. Powietrze., 4. Gleba., 5. Drut miedziany., 6. Chmura., 7. Mleko., 8. Farba.
Źródło: Andrzje Boczarowski, licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 2
Rj3eeP27RN8ef1
Wskaż dziedziny, w których stosowane są światłowody. Możliwe odpowiedzi: 1. Telekomunikacja., 2. Medycyna., 3. Poezja., 4. Filozofia., 5. Malarstwo., 6. Taniec.
Źródło: Andrzje Boczarowski, licencja: CC BY 3.0.
RUdUkc9xrvBjB1
Ćwiczenie 3
Zaznacz, jakie zjawisko przedstawia grafika.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RthvSH6q2XWZt1
Ćwiczenie 3
Podczas tego zjawisko księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, rzucając cień na powierzchnię Ziemi. Wskaż jakie to zjawisko. Możliwe odpowiedzi: 1. Zaćmienie Słońca., 2. Zaćmienie Księżyca., 3. Odbicie zwierciadlane., 4. Zaćmienie Ziemi., 5. Rozproszenie światła.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 4
RGA2fhCPoCDGt1
Uzupełnij z listy. Zjawisko rozproszenia światła jest bardzo częste w 1. odbicia, 2. zniszczenia, 3. wodzie, 4. przyrodzie, 5. błyszczących, 6. jaśniejących, 7. niewidzialnym, 8. podczerwonym, 9. rozświetlone, 10. gładkie, 11. słonecznym, 12. szorstkie, 13. telekomunikacji, 14. rozbicia, 15. skałach, 16. świecących, 17. rozmycia, 18. odbitym, 19. białe, 20. odblaskowych, gdyż rzadko spotyka się powierzchnie całkowicie 1. odbicia, 2. zniszczenia, 3. wodzie, 4. przyrodzie, 5. błyszczących, 6. jaśniejących, 7. niewidzialnym, 8. podczerwonym, 9. rozświetlone, 10. gładkie, 11. słonecznym, 12. szorstkie, 13. telekomunikacji, 14. rozbicia, 15. skałach, 16. świecących, 17. rozmycia, 18. odbitym, 19. białe, 20. odblaskowych. Z tego powodu nieczęsto spotyka się zjawisko 1. odbicia, 2. zniszczenia, 3. wodzie, 4. przyrodzie, 5. błyszczących, 6. jaśniejących, 7. niewidzialnym, 8. podczerwonym, 9. rozświetlone, 10. gładkie, 11. słonecznym, 12. szorstkie, 13. telekomunikacji, 14. rozbicia, 15. skałach, 16. świecących, 17. rozmycia, 18. odbitym, 19. białe, 20. odblaskowych. Jednym z praktycznych zastosowań tego drugiego zjawiska jest produkcja elementów 1. odbicia, 2. zniszczenia, 3. wodzie, 4. przyrodzie, 5. błyszczących, 6. jaśniejących, 7. niewidzialnym, 8. podczerwonym, 9. rozświetlone, 10. gładkie, 11. słonecznym, 12. szorstkie, 13. telekomunikacji, 14. rozbicia, 15. skałach, 16. świecących, 17. rozmycia, 18. odbitym, 19. białe, 20. odblaskowych, które świecą światłem 1. odbicia, 2. zniszczenia, 3. wodzie, 4. przyrodzie, 5. błyszczących, 6. jaśniejących, 7. niewidzialnym, 8. podczerwonym, 9. rozświetlone, 10. gładkie, 11. słonecznym, 12. szorstkie, 13. telekomunikacji, 14. rozbicia, 15. skałach, 16. świecących, 17. rozmycia, 18. odbitym, 19. białe, 20. odblaskowych.
Źródło: Andrzje Boczarowski, licencja: CC BY 3.0.
3
Ćwiczenie 5
RV7bWgcJaEcKn1
Łączenie par. Wskaż zdania prawdziwe i fałszywe.. Słońce świeci światłem odbitym.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Planety świecą odbitym światłem pochodzącym ze Słońca.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Światło rozchodzi się wyłącznie prostoliniowo tylko w ośrodkach jednorodnych.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Odbicie światła polega na tym, że promienie świetlne rozchodzą się we wszystkie strony.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zaćmienie Słońca ma związek z prostoliniowym rozchodzeniem się światła.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: Andrzje Boczarowski, licencja: CC BY 3.0.
3
Ćwiczenie 6
RyGc7MhKdLWvJ1
Łączenie par. Oceń prawdziwość stwierdzeń dotyczących warunków powstawania zaćmienia Słońca.. Zaćmienie Słońca występuje, gdy cień Ziemi pada na Słońce.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zaćmienie Słońca występuje, gdy cień Księżyca pada na Słońce.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zaćmienie Słońca występuje, gdy cień Ziemi pada na Księżyc.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zaćmienie Słońca występuje, gdy cień Księżyca pada na Ziemię.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zaćmienie Słońca nigdy nie występuje.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: Andrzje Boczarowski, licencja: CC BY 3.0.
bg‑azure

Notatnik

R17PMj1g5QiQT
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.