Przydatną opcją niektórych edytorów tekstu jest możliwość wstawienia do dokumentu tekstowego równań opisujących zależności matematyczne, fizyczne, czy statystyczne. Umożliwia to wbudowany do programu Microsoft Word edytor równań. Przejdź do zakładki Wstawianie, a następnie z sekcji Symbole wybierz Równanie. Możesz wybrać jedno z wbudowanych równań lub edytować własne w nowo otwartej zakładce Równanie.
R1JHWKJBrypIS
Zrzut okna zakładki Wbudowane z programu Microsoft Word. Wypisane wbudowane struktury to: Dwumian Newtona, Pole koła, Potęga sumy, Równanie kwadratowe, Szereg Fouriera, Szereg Taylora. Pod wymienionymi strukturami dostępne są opcje "Więcej równań z witryny Office.com" oraz "Równanie odręczne". Niedostępne opcje to 'Wstaw nowe równanie" i "Zapisz zaznaczanie w galerii równań".
Zrzut okna zakładki programu Microsoft Word z wbudowanymi wzorami.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
R1XlXDN4cKngL
Zrzut okna edytora równań w programie Microsoft Word. Plik Word nazywa się Dokument1, autozapis jest wyłączony. W górnym pasku nawigacyjnym z dostępnych opcji: Plik, Narzędzia główne, Wstawianie, Rysowanie, Projektowanie, Układ, Odwołania, Korespondencja, Recenzja, Widok i Pomoc została wybrana zakładka Równanie. Rozwinięta belka nawigacyjna zakładki Równanie posiada kolejno od prawej sekcje: Narzędzia - Równanie i Równanie odręczne. Konwersje - Unicode, wybrany LaTeX, tekst, Konwertuj. W sekcji Symbole znajdują się różne operatory matematyczne, plus i minus, nieskończoność, równa się, dzielenie, silnia, znaki mniejszości i większości, procenty i inne. W ostatniej sekcji znajdują się struktury równań: Ułamek, Indeks, Pierwiastek, Całka, Duży operator, Nawias, Funkcja, Akcent, Granica i logarytm, Operator, Macierz. Rozwinięta została wstążka Pierwiastek w której znajdują się cztery podstawowe struktury pierwiastków (pierwiastek podstawowy bez podanego stopnia, pierwiastek dowolny, pierwiastek kwadratowy, pierwiastek sześcienny) oraz dwa typowe równania z pierwiastkiem - miejsce zerowe funkcji oraz a do kwadratu plus b do kwadratu pod pierwiastkiem. Na środku pustego arkusza znajduje się okienko w ramce "Wpisz tutaj równanie".
Zrzut okna edytora równań w programie Microsoft Word.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W przypadku LibreOffice Writer możliwości takie daje edytor formuł matematycznych Math. W zakładce Wstaw wybierz Obiekt, a następnie Obiekt formuły, aby otworzyć nowe okno do edycji równań.
R1FB9OpLoKd3N
Zrzut okna edytora równań w programie LibreOffice Writer. Dokument ma nazwę "Bez tytułu 1". W centralnej części znajduje się pusty arkusz z zaznaczoną przestrzenią na wstawianie równania. Po lewej stronie znajduje się menu wyboru struktur równań. Wybrana jest kategoria "Operatory jedno- lub dwuargumentowe". Znajdują się w niej takie operatory jak plus, minus, mnożenie i dzielenie w różnych wersjach, symbole "lub" i "oraz" oraz wiele innych.
Zrzut okna edytora równań w programie LibreOffice Writer.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Sprawdź, czy program, z którego korzystasz ma dołączony edytor równań. Uruchom go a następnie, wykonaj poniższe ćwiczenia.
2
Ćwiczenie 1
W dowolnym edytorze tekstu napisz przedstawione zależności matematyczne i fizyczne. Skorzystaj z wbudowanego edytora równań. Wybierz właściwą strukturę i uzupełnij ją symbolami. Plik zapisz pod nazwą Wzory. Jeśli masz problem z rozwiązaniem zadania, skorzystaj ze wskazówki i filmu.
Zapisz wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym:
Zapisz wzór na prędkość:
Zapisz wyrażenie algebraiczne, a następnie uprość je:
Zapisz równanie i rozwiąż je:
W razie potrzeby możesz skorzystać z poniższego pola tekstowego.
RR5rDhmVbzfst
Wersja alternatywna: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Aby wstawić równanie do dokumentu tekstowego w programie Microsoft Word (wersja Microsoft Word 2013 lub nowsza) :
W zakładce Wstawianie wybierz polecenie Równanie. Kliknij na jego ikonę lub najedź na jego etykietę, a po rozwinięciu wstążki wybierz opcję Wstaw nowe równanie;
W arkuszu pojawi się nowe okienko Wpisz tutaj równanie. W jego obrębie możesz wpisywać tradycyjne znaki z klawiatury jak i wstawiać niestandardowe symbole oraz przygotowane wcześniej struktury matematyczne dostępne w górnej belce nawigacyjnej.
Wybierz odpowiedni wzór struktury równania. Tekst w okienku Wpisz tutaj równanie. zostanie zastąpiony wybraną strukturą, miejsce na dane zostanie wyznaczone przez kropkowane linie.
W oknie wpisywania wzoru wprowadź dane za pomocą klawiatury lub wybierz odpowiednie symbole z narzędzi edytora. Rozbudowane struktury wzorów możesz budować wstawiając w dostępny kropkowany obszar kolejną strukturę.
Korzystając z narzędzi formatowania tekstu, możesz zmienić styl i kolor czcionki.
Jeśli wzór jest gotowy, kliknij w dowolne miejsce tekstu poza równaniem.
Aby powrócić do edycji równania, kliknij dwukrotnie na równanie.
Aby wstawić równanie do dokumentu tekstowego w programie LibreOffice Writer (wersja LibreOffice Writer 7.3).
W menu Wstaw wybierz Obiekt, a następnie Obiekt formuły.
Uruchomienie edytora równań uaktywnia dodatkowe okno - miejsce do wpisania wzoru oraz dodatkowe narzędzia do utworzenia struktury wzoru.
Wybierz odpowiedni wzór struktury równania z menu po lewej stronie. Różne kategorie dostępne są w rozwijanej liście u góry menu.
W oknie wpisywania wzoru wprowadź dane za pomocą klawiatury lub wybierz odpowiednie symbole z narzędzi edytora. Symbole dostępne są w pasku narzędziowym lub zakładce Narzędzia.
Korzystając z narzędzi formatowania tekstu, możesz zmienić styl i kolor czcionki.
Jeśli wzór jest gotowy, kliknij w dowolne miejsce tekstu poza równaniem.
Aby powrócić do edycji równania, kliknij dwukrotnie na równanie.
Wybierz środowisko, w którym pracujesz, i zobacz, w jaki sposób pracować z edytorem równań. Filmy przedstawiają tworzenie jednego równania, każde inne powstaje w analogiczny sposób. Równanie numer 3 upraszcza się do , a rozwiązaniem równania 4 jest .
Edytor Microsoft Word (wersja Microsoft Word 2013 lub nowsza)
R1OJPeV3rJUab
Materiał dotyczący zależności matematycznych i fizycznych w edytorze Microsoft Word
Materiał dotyczący zależności matematycznych i fizycznych w edytorze Microsoft Word
Materiał dotyczący zależności matematycznych i fizycznych w edytorze Microsoft Word