Ten materiał jest dobrym wprowadzeniem do zadań o funkcji liniowej. Możesz je znaleźć w materiałach:

Funkcja liniowa
Definicja: Funkcja liniowa

Funkcję f zmiennej x określoną wzorem

fx=ax+b,

gdzie ab są ustalonymi liczbami rzeczywistymi, nazywamy funkcją liniową.

Wykresem funkcji liniowej

fx=ax+b

jest prosta o równaniu y=ax+b. Prosta ta jest równoległa do prostej o równaniu y=ax oraz przecina oś Y w punkcie o współrzędnych 0,b.

1
Polecenie 1

Wykonaj polecenia zawarte w aplecie.

R1M2sRUfbssOd11
Aplet pokazuje, że zmieniając współczynniki a i b funkcji liniowej otrzymujemy różne wykresy funkcji liniowej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.

Zapoznaj się z opisem apletu.

Aplet pokazuje, że zmieniając współczynniki a i b funkcji liniowej otrzymujemy różne wykresy funkcji liniowej. Współczynnik a wpływa na nachylenie prostej, natomiast współczynnik b odpowiada za jej przesunięcie względem osi Y. Rozpatrzmy dwa przypadki:

  1. Niech a=2b=3. Funkcja g dana wzorem ogólnym gx=ax dla tych parametrów to gx=2x. Jej wykresem jest prosta przechodząca przez środek układu współrzędnych, która przechodzi przez pierwszą i trzecią ćwiartkę układu współrzędnych. Funkcja f dana wzorem ogólnym fx=ax+b dla tych parametrów to fx=2x+3. Jej wykresem jest prosta przecinająca oś X w punkcie -112, 0 i oś Y w punkcie 0, 3, która przechodzi przez pierwszą, drugą i trzecią ćwiartkę układu. Jest to prosta równoległa do wykresu funkcji g. Zauważmy, że druga współrzędna punktu przecięcia tego wykresu z osią Y wynosi 3, czyli dokładnie tyle samo ile współczynnik b.

  2. Niech a=-1b=-4. Funkcja g dana wzorem ogólnym gx=ax dla tych parametrów to gx=-x. Jej wykresem jest prosta przechodząca przez środek układu współrzędnych, która przechodzi przez drugą i czwartą ćwiartkę układu współrzędnych. Funkcja f dana wzorem ogólnym fx=ax+b dla tych parametrów to fx=-x-4. Jej wykresem jest prosta przecinająca oś X w punkcie -4, 0 i oś Y w punkcie 0,-4, która przechodzi przez drugą, trzecią i czwartą ćwiartkę układu. Jest to prosta równoległa do wykresu funkcji g. Zauważmy, że druga współrzędna punktu przecięcia tego wykresu z osią Y wynosi -4, czyli dokładnie tyle samo ile współczynnik b.