Przeszukując internet za pomocą wyszukiwarki Pt1nhKeXy Przeszukując internet za pomocą wyszukiwarki Bing lub Google , możesz wykorzystać usługę Mapy do znajdowania, oglądania i wyznaczania trasy przejazdu pomiędzy dwoma miejscowościami. Odpowiednie odnośniki znajdziesz na stronach:
www.bing.com
RuGSknbo1roUW Zrzut ekranu przedstawia stronę startową wyszukiwarki Microsoft Bing. W górnej części strony, po lewej stronie, znajduje się pasek poleceń, gdzie umieszczono kolejno: Obrazy, Wideo, Przetłumacz oraz element, składający się z trzech kropek. Po naciśnięciu w element wysunęło się menu. Pierwszą widoczną pozycją są Mapy.
Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę Bing z widocznym menu z Mapami.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
https://www.google.pl/
RwvhPOvghVoMA Zrzut ekranu przedstawia stronę startową wyszukiwarki Google. W lewym górnym rogu strony widoczne są następujące polecenia: gmail, grafika, kwadrat złożony z dziewięciu kropek oraz przycisk zaloguj się. Po kliknięciu w kwadrat pojawiło się menu, gdzie widoczne są pozycje takie jak między innymi: Konto, Youtube, Czat oraz w prawym górnym rogu Mapy.
Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę Google z widocznym menu z Mapami.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W celu skorzystania z podstawowych funkcji map, nie musisz być zalogowany, jednak posiadanie własnego konta PQGh8Clm0 posiadanie własnego konta pozwala na znacznie więcej. Możliwe jest dodawanie własnych informacji do map, a następnie dzielenie się nimi z innymi użytkownikami serwisu. O tym jak zapisywać i udostępniać wybrane miejsca dowiesz się w materiale Tworzenie w internecie własnych map PPV19kgMs Tworzenie w internecie własnych map .
Aby na mapie znaleźć miejsce swojego pobytu, wpisz w oknie dialogowym nazwę szkoły lub instytucji albo tylko jej lokalizację. Po kliknięciu w lupkę pojawi się mapa ze wskazaniem wybranego miejsca. Zostanie ono oznaczone punktem i wpisaną wcześniej przez ciebie nazwą. Zauważ, że możesz swoją lokalizację zapisać, obejrzeć witrynę danej instytucji, wysłać list oraz wyznaczyć trasę ewentualnej podróży.
R11mYIgLp5XhY Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Microsoft Bing, w której włączono mapę. Na mapie w centralnej części znajduje się pinezka, którą oznaczono wyszukiwany obiekt, czyli Zespół Szkół Elektryczno‑Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia. Po najechaniu kursorem na pinezkę wyświetla się informacja o nazwie placówki, jej przeznaczenia, w tym przypadku: edukacja oraz godziny otwarcia. Na mapie widoczne są także inne obiekty, obok których umieszczone są ikony wskazujące ich rodzaj. Na przykład. Obiekty gastronomiczne, oznaczone pomarańczową ikoną, wewnątrz której znajduje się nóż oraz widelec. Przystanki oraz dworzec autobusowy, oznaczone niebieską ikoną z pojazdem wewnątrz. Stacje paliw oznaczone fioletową ikoną, wewnątrz której znajduje się dystrybutor paliwa. Oprócz tego zaznaczono salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz sklepy spożywcze. Na mapie widoczne są także drogi, nazwy ulic oraz kontury obiektów. Kolorem żółtym zaznaczono drogę krajową. W lewej części ekranu wyświetlona jest etykieta informacyjna, dotycząca szukanego obiektu. W jej górnej części znajduje się fotografia. Poniżej umieszczono dwa przyciski. Wskazówki dojazdu oraz w pobliżu. Niżej znajdują się na niej między innymi takie informacje jak: fotografia, dokładny adres, kontakt, godziny otwarcia, krótki opis obiektu oraz oceny.
Zrzut ekranu przedstawia lokalizację Zespołu Szkół Elektryczno‑Mechanicznych w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RpFYTzdSm9WYT Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Google, w której włączono mapę. Na mapie w centralnej części znajduje się pinezka, którą oznaczono wyszukiwany obiekt, czyli Zespół Szkół Elektryczno‑Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia. Po najechaniu kursorem na pinezkę wyświetla się fotografia oraz informacja o nazwie placówki, jej typu, w tym przypadku: szkoła, oceny oraz informacja o otwarciu. Na mapie widoczne są także inne obiekty, obok których umieszczone są ikony wskazujące ich rodzaj. Na przykład. Obiekty gastronomiczne, oznaczone pomarańczową ikoną w kształcie kwadratu, wewnątrz którgo znajduje się nóż oraz widelec. Przystanki oraz dworzec autobusowy, oznaczone niebieską ikoną z pojazdem wewnątrz. Stacje paliw oznaczone blado niebieską ikoną, wewnątrz której znajduje się dystrybutor paliwa. Oprócz tego niebieską ikoną oznaczono sklepy spożywcze. Na mapie widoczne są także drogi, nazwy ulic oraz kontury obiektów. W górnej części mapy znajdują się przyciski, kolejno: restauracje, hotele, atrakcje, transport publiczny, parkingi, apteki, bankomaty. Kolorem żółtym zaznaczono drogę krajową. W lewej części ekranu wyświetlona jest etykieta informacyjna, dotycząca szukanego obiektu. W jej górnej części znajduje się fotografia oraz oceny użytkowników. Poniżej umieszczono następujące przyciski: wyznacz trasę, zapisz, w pobliżu, wyślij na telefon, udostępnij. Niżej znajdują się między innymi takie informacje jak: dokładny adres, kontakt, strona internetowa, telefon kontaktowy, współrzędne oraz opcja wyślij na telefon. W lewym dolnym rogu mapy znajduje się możliwość dostosowania warstw mapy.
Zrzut ekranu przedstawia lokalizację Zespołu Szkół Elektryczno‑Mechanicznych w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wyboru drogi do miejsca, do którego podążasz, dokonasz, klikając w przycisk Wskazówki dojazdu
lub Wyznacz trasę
. Na powyższych zrzutach ekranu opcje te znajdują się w panelu po lewej stronie. Wybierając rysunek samochodu, autobusu lub pieszego, możesz wybrać tryb podróży. Po wpisaniu danych adresowych miejsca docelowego i kliknięciu klawisza Enter
lub przycisku Idź
uzyskasz informacje o odległości i czasie przemieszczenia się do tego miejsca.
R1c4uRcdvlnWh Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Microsoft Bing, w której włączono mapę. Na mapie skalą kolorystyczną zaznaczono wysokość terenu, od jasno zielonego do ciemnozielonego oraz większe miejscowości, zbiorniki wodne, rzeki, Parki Narodowe, kolorem żółtym sieć dróg krajowych oraz kolorem białym pozostałe drogi. Na mapie zaznaczono trzy różne trasy prowadzące z punktu oznaczonego literą A: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki w Krakowie, do punktu B: Zespół Szkół Elektryczno‑Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia obok Nowego Sącza. Kolorem ciemnoniebieskim zaznaczono trasę prowadzącą przez Rzezawę obok Bochni autostradą A4, a następnie drogą krajową numer siedemdziesiąt pięć do punktu docelowego. Obok zapisano w kolorze zielonym informację o całkowitym czasie podróży, wynoszącym jedną godzinę i pięćdziesiąt dwie minuty o długości stu trzynastu kilometrów. Drugą trasę zaznaczono kolorem białym. Prowadzi autostradą A4 przez Rzezawę i Tarnów, a następnie drogą krajową numer dziewięćset siedemdziesiąt pięć do punktu docelowego. Czas podróży zapisano kolorem zielonym. Wynosi dwie godziny i dwie minuty. Długość trasy to sto trzydzieści sześć kilometrów. Kolorem białym zaznaczono trzecią trasę prowadzącą drogą krajową numer dziewięćset pięćdziesiąt cztery, a następnie drogą krajową numer dwadzieścia osiem przez miejscowości Dobra, Tymbark, Limanowa oraz Chełmiec do punktu docelowego. Czas podróży zapisano kolorem pomarańczowym, wynosi dwie godziny i trzydzieści minut. Długość trasy wynosi sto siedem kilometrów. W górnej części ekranu znajdują się przyciski, za pomocą których można wyświetlić informacje: wskazówki, ruch, moje miejsca oraz więcej. W lewej części ekranu znajduje się etykieta informacyjna. W górnej części znajdują się ikony służące do wyboru sposobu transportu: auto, komunikacja miejska oraz wycieczka piesza. Niżej znajduje pole do wyboru punktu startu podróży, oznaczony literą A, oraz punkt docelowy, oznaczony literą B. Niżej znajduje się opcja dodania kolejnego miejsca docelowego oraz wyboru czasu startu podróży. Następnie znajdują się informacje o trzech wyznaczonych trasach. Dla każdej z nich wyznaczono natężenie ruchu, prowadzące drogi oraz całkowity czas podróży.
Zrzut ekranu przedstawia trasę z punktu A do punktu B w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RwC5WasS86sXR Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Google, w której włączono mapę. Na mapie dominuje kolor bladej zieleni, zaznaczono większe oraz mniejsze miejscowości, większe zbiorniki wodne, kolorem żółtym sieć dróg krajowych z etykietami stanowiącymi ich numer, kolorem białym pozostałe drogi. Na mapie zaznaczono trzy różne trasy prowadzące z punktu stanowiącego Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki w Krakowie, do punktu stanowiącego Zespół Szkół Elektryczno‑Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia obok Nowego Sącza. Kolorem ciemnoniebieskim zaznaczono proponowaną trasę prowadzącą przez Kłaj oraz Rzezawę obok Bochni autostradą A4, a następnie drogą krajową numer siedemdziesiąt pięć przez Brzesko, oraz Jurków do punktu docelowego. Obok zapisano w kolorze pomarańczowym informację o całkowitym czasie podróży, wynoszącym jedną godzinę i pięćdziesiąt sześć minut o długości stu dziewiętnastu kilometrów. Kolorem pomarańczowym oraz czerwonym wyróżniono odcinki o dużym natężeniu ruchu. Drugą trasę zaznaczono kolorem szarym. Prowadzi autostradą A4 przez Rzezawę do okolic Tarnowa, a następnie przez Wojnicz do punktu docelowego. Czas podróży zapisano kolorem zielonym. Wynosi dwie godziny i dwie minuty. Długość trasy to sto czterdzieści jeden kilometrów. Kolorem szarym zaznaczono trzecią trasę prowadzącą przez Wieliczkę, Gdów, Łapanów oraz Limanów w do punktu docelowego. Nie podano czasu podróży tą trasą na mapie. W górnej części mapy znajdują się przyciski, za pomocą których można wyświetlić: stacje paliw, hotele, punkty obsługi podróży i inne. W lewej części ekranu znajduje się etykieta informacyjna. W górnej części znajdują się ikony służące do wyboru sposobu transportu: auto, komunikacja miejska, wycieczka piesza, rowerowa oraz transport lotniczy. Niżej znajduje pole do wyboru punktu startu podróży oraz punktu docelowego. Niżej znajduje się opcja dodania kolejnego miejsca docelowego oraz wyboru czasu startu podróży. Następnie znajdują się informacje o trzech wyznaczonych trasach. Dla każdej z nich wyświetlono obecne natężenie ruchu, drogi, którymi prowadzi, całkowity czas podróży oraz odległość.
Zrzut ekranu przedstawia wytyczoną trasę o dwóch punktach w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zazwyczaj pojawi się kilka dostępnych tras o różnym czasie przejazdu, zależnym od obecnego ruchu na drodze oraz robót drogowych. Wybierając jedną z nich, klikając Więcej informacji
lub Szczegóły
i przesuwając pasek przewijania w lewym oknie strony, uzyskasz możliwość zapoznania się z dokładnym opisem trasy, z podaniem informacji o długości jej poszczególnych odcinków i kierunkami przemieszczania się.
W Bing Maps klikając w przycisk Ruch
widoczny w górnym pasku uzyskasz wiedzę na temat natężenia ruchu na drogach w najbliższej okolicy. W opcjach dostępnych w prawym górnym rogu możesz również przełączyć sposób oglądania z mapy drogowej na fotograficzną, tworzoną z lotu ptaka (przycisk Lotnicza
) lub tryb nocny.
RkVvcZOLufWuH Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Bing, w której włączono mapę. Na mapie zaznaczono sklepy, restauracje, hotele i tym podobne obiekty. W górnej części strony wybrano element Ruch. Na mapie przedstawiono sieć dróg skupionych wokół miasta Nowy Sącz. Główne drogi oznaczono kolorystycznie zgodnie z legendą umieszczoną w lewej części ekranu. Odpowiednio. Kolor bordowy oznacza duże natężenie ruchu. Kolor czerwony – ruch umiarkowany. Naprzemiennie biały i czerwony – droga zamknięta. Kolor pomarańczowy – ruch niewielki. Kolor zielony – brak ruchu. Poniżej legendy umieszczono opcję wyświetlenia kamer jednak widoczna jest informacja o braku kamer w danym obszarze. Drogi skupione wokół centrum miasta Nowy Sącz oznaczono kolorami od pomarańczowego do bordowego, co wskazuje na umiarkowane oraz duże natężenie ruchu. Im dalej od głównego miasta tym natężenie ruchu mniejsze, co przedstawiają kolory pomarańczowe oraz zielone. Pozostałe drogi takie jak mniejsze ulice osiedlowe, czy drogi leśne oznaczono kolorem białym, co oznacza brak danych.
Zrzut ekranu przedstawia natężenie ruchu drogowego w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
R1Uhcou7Y5Ud7 Zrzut ekranu przedstawia mapę lotniczą w przeglądarce Bing. Opcję mapy lotniczej wybrano w prawym górnym rogu ekranu. Mapa przedstawia widok z perspektywy lotu ptaka na centrum miasta oraz okolice. Widoczne są dachy budynków, zarówno mieszkalnych jak i większych obiektów. Mapa przedstawia łąki, lasy i drogi komunikacyjne w rzeczywistych kolorach.
Zrzut ekranu przedstawia widok lotniczy w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Podobne rozwiązanie znajdziesz również na mapach Google . W lewym dolnym rogu znajdziesz zakładkę Warstwy
. Możesz sprawdzić tam obecne natężenie ruchu, transport publiczny oraz trasy rowerowe. Dostępna jest również mapa terenu oraz zdjęcia satelitarne. Poszczególne warstwy możesz na siebie nakładać.
R1MVCtuFTgULz Zrzut ekranu przedstawia przeglądarkę Bing, w której włączono mapę przedstawioną w barwach rzeczywistych. Na mapie przedstawiono obiekty spożywcze, lokale gastronomiczne, sklepy i tym podobne. Na mapie widoczne są także lasy oraz wzniesienia. W lewym dolnym rogu wybrano opcję przedstawienia natężenia ruchu. W centralnej części mapy przedstawiono układ sieci dróg komunikacyjnych skupionych wokół miasta Nowy Sącz i jego okolic. W dolnej części ekranu umieszczono legendę oznaczenia aktualnego natężenia ruchu w postaci poziomego paska. Pasek przedstawia ruch od szybko do wolno, odpowiednio kolorami: zielony, pomarańczowy, czerwony, bordowy. Drogi skupione wokół centrum miasta zawierają odcinki oznaczone kolorem pomarańczowym oraz czerwonym. Kolor czerwony dominuje w głównej mierze na głównej drodze dojazdowej do miasta o numerze osiemdziesiąt siedem. Drogi okoliczne charakteryzuję się niskim natężeniem ruchu. Na mapie nie zaznaczono dróg, dla których stopień natężenia nie jest znany.
Zrzut ekranu przedstawia natężenie ruchu drogowego w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Podsumowanie powyższych informacji na temat map Google znajdziesz w poniższym filmie.
R4cvm4eAm9Jqy
Film przedstawia obsługę map Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 1
W dowolnie wybranym serwisie wyznacz trasę przejazdu samochodem z Rzeszowa do Łodzi przez Nowy Sącz. Zapoznaj się z jej opisem oraz wyglądem na mapie drogowej i satelitarnej.
Pokaż podpowiedź W materiale znajdziesz opis większości czynności potrzebnych do wykonania tego ćwiczenia. W razie konieczności, zapoznaj się z materiałem jeszcze raz.
Aby dodać kolejną lokalizację na wybranej przez siebie trasie, kliknij w opcję Dodaj miejsce docelowe
. Pojawi się nowe pole wyszukiwania, w którym tak jak poprzednio, należy wpisać wybraną lokalizację. Kolejność przejazdu przez miejsca na mapie możesz ustalić przeciągając wybrane pole wyszukiwania w górę lub dół listy punktów docelowych.
R1EAkqe3WSxxJ Zrzut ekranu przedstawia opcję wprowadzenia punktów trasy w aplikacji Google. W górnej części znajduje się pasek na którym umieszczono środki transportu, kolejno od lewej: auto, komunikacja miejska, pieszo, rower, samolot oraz inne. Po wybraniu opcji auta, poniżej pojawia się opcja wyboru punktu startu, w której umieszczono miasto Rzeszów, punkt przystankowy – Nowy Sącz oraz punkt docelowy Łódź. Istnieje możliwość dodania kolejnego punktu podróży.
Zrzut ekranu przedstawia punkty trasy w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RfDhEhdFqdwNr Zrzut ekranu przedstawia opcję wprowadzenia punktów trasy w aplikacji Bing. W górnej części znajduje się pasek, na którym umieszczono środki transportu. Kolejno od lewej: auto, komunikacja miejska, pieszo. Poniżej widoczne są trzy punkty. Punkt startu, oznaczony literą A. Punkt przystankowy oznaczony literą C oraz punkt docelowy oznaczony literą B. Niżej znajduje się opcja dodania kolejnego miejsca docelowego oraz możliwość dostosowania czasu wyjazdu.
Zrzut ekranu przedstawia punkty trasy w mapach Bing.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Pokaż odpowiedź Utworzona przez ciebie trasa powinna prezentować się w podobny sposób jak na poniższych zrzutach ekranu na mapach Google . Czas przejazdu oraz jej przebieg może się różnić w zależności od natężenia ruchu oraz robót budowalnych.
R1Np73ZcOfXix Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę Google, w której otworzono mapę satelitarną. W lewej części ekranu uzupełniono punkty trasy. Odpowiednio. Punkt startu – Rzeszów. Punkt przystankowy – Nowy Sącz. Punkt docelowy – Łódź. Mapa wskazała trasę o długości pięciuset trzydziestu dziewięciu kilometrów. Szacowany czas podróży wynosi sześć godzin i trzydzieści jeden minut. Widoczna jest informacja o tym, że trasa prowadzi drogą A4 i obejmuje odcinki płatne. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczono proponowaną trasę. Prowadzi od Rzeszowa, między innymi przez Tarnów do Nowego Sącza, następnie przez Kraków, okolice Katowic, Częstochowę, Piotrków Trybunalski docelowo do Łodzi.
Zrzut ekranu przedstawia widok satelitarny w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
R1VbkD9K69qof Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę Google, w której otworzono mapę. W lewej części ekranu wyświetlono informacje szczegółowe na temat trasy podróży. W górnej części znajduje się szacowany czas podróży oraz długość. Niżej znajdują się informacje takie jak: zjedź z Krakowska na S19, jedź A4, wybierz zjazd. Na mapie widoczna jest wybrana trasa podróży wraz z wyświetlonym czasem oraz długością.
Zrzut ekranu przedstawia trasę w mapach Google.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wykorzystaj poniższe pole tekstowe na notatki.
RdSQAkLylmzSt Wersja alternatywna: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.