Stężenie procentowe a rozpuszczalność substancji
Jak myślisz – czy dysponując określoną ilością rozpuszczalnika i substancją w stałym stanie skupienia, możemy sporządzić roztwór o dowolnym jej stężeniu procentowym? Jeśli tak, to jak tego dokonać? Jeśli nie, to co nas ogranicza? Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek sprawdzić, ile cukru trzcinowego (sacharozy) można rozpuścić w szklance wody ciepłej, a ile w zimnej? Czy uzyskane w ten sposób roztwory będą miały takie same stężenia? Czy rozpuszczalność cukru w danej temperaturze jest związana z tym, jakie będzie maksymalne stężenie procentowe otrzymanego roztworu cukru trzcinowego? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
definicję pojęć: stężenie procentowe roztworu, rozpuszczalność;
pojęcie krzywej rozpuszczalności i sposób jej interpretacji.
obliczać stężenie procentowe roztworu nasyconego w ustalonej temperaturze;
wyznaczać rozpuszczalność roztworu na podstawie stężenia procentowego roztworu nasyconego w danej temperaturze;
szacować ilość (masę) substancji stałej, jaka wydzieli się z roztworu nasyconego, w wyniku jego ochładzania;
szacować ilość (masę) substancji stałej, jaką można dodatkowo rozpuścić w jej nasyconym roztworze, w wyniku jego ogrzewania.
1. Jak obliczamy stężenie procentowe roztworu nasyconego?
Roztwór nasyconyRoztwór nasycony w danej temperaturze (i pod danym ciśnieniem) zawiera określoną ilość (masę) substancji rozpuszczonej w określonej ilości (masie) rozpuszczalnika. Znając wartość rozpuszczalnościrozpuszczalności substancji w danych warunkach temperatury
(i ciśnienia), możemy w prosty sposób obliczyć stężenie procentowe jej nasyconego roztworu.
Wielkość | Znaczenie |
---|---|
Rozpuszczalność | maksymalna masa substancji, jaką można rozpuścić w rozpuszczalnika w danej temperaturze |
Masa roztworu | |
Masa roztworu | |
Stężenie procentowe |
Rozpuszczalność danej substancji możemy odczytać z krzywej rozpuszczalności.
Na liniowym wykresie interaktywnym przedstawiono rozpuszczalność poniższych związków nieorganicznych (w na wody). Krzywe rozpuszczalności dla każdego związku zostały oznaczone innym kolorem.
azotan() potasu (linia czerwona):
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
jodek potasu (linia jasnozielona):
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
chlorek sodu (sól kuchenna) (linia pomarańczowa):
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
chlorek potasu (linia niebieska):
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
azotan() sodu (linia fioletowa):
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Na liniowym wykresie interaktywnym przedstawiono rozpuszczalność poniższych związków organicznych (w na wody). Krzywe rozpuszczalności dla każdego związku zostały oznaczone innym kolorem.
octan sodu (linia pomarańczowa):
–
–
–
–
–
–
sacharoza (cukier) (linia żółtopomarańczowa):
–
–
–
–
–
–
szczawian amonu (linia żółtozielona):
–
–
–
–
–
–
Oblicz, jakie stężenie procentowe ma nasycony roztwór siarczanu()
miedzi() w temperaturze .
Oblicz, jakie stężenie procentowe ma nasycony roztwór siarczanu() miedzi() w temperaturze , wiedząc że rozpuszczalność tej soli w podanych warunkach wynosi na wody.
Który roztwór nasycony ma większe stężenie procentowe: wodny roztwór chlorku sodu w temperaturze czy wodny roztwór azotanu() sodu w temperaturze ? Dokonaj właściwych obliczeń, które pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.
Który roztwór nasycony ma większe stężenie procentowe: wodny roztwór chlorku sodu w temperaturze czy wodny roztwór azotanu() sodu w temperaturze ?
Rozpuszczalność chlorku sodu w temperaturze wynosi około w wody, a rozpuszczalność azotanu() sodu w temperaturze wynosi około w wody. Dokonaj właściwych obliczeń, które pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.
Rozpuszczalność chlorku sodu w temperaturze jest mniejsza niż rozpuszczalność azotanu() sodu w temperaturze . W związku z tym, na wody w nasyconym roztworze chlorku sodu przypada mniej substancji rozpuszczonej niż w nasyconym roztworze azotanu() potasu. Dlatego stężenie procentowe pierwszego z opisanych roztworów jest mniejsze.
Im więcej masy substancji rozpuszczonej przypada na określoną masę rozpuszczalnika, tym stężenie procentowe roztworu jest większe. Z uwagi na to, że zazwyczaj rozpuszczalność substancji stałych rośnie wraz ze wzrostem temperatury, rośnie też stężenie nasyconego roztworu tych substancji.
2. Jak obliczamy rozpuszczalność substancji w nasyconym roztworze o znanym stężeniu procentowym?
Jeśli znamy stężenie procentowe nasyconego roztworu jakiejś substancji w danej temperaturze, to możemy obliczyć jej rozpuszczalność.
Oblicz rozpuszczalność pewnej substancji w temperaturze , jeśli wodny nasycony roztwór tej substancji, w podanej temperaturze, ma stężenie równe .
3. Otrzymywanie roztworów nasyconych z roztworów rozcieńczonych o określonym stężeniu procentowym
Roztwory nasycone można uzyskiwać z roztworów rozcieńczonychroztworów rozcieńczonych przez ich zatężanie (np. odparowując rozpuszczalnik). Po osiągnięciu stanu nasycenia, dalsze zatężanie roztworu będzie prowadzić do wydzielania się substancji rozpuszczonej z roztworu (do krystalizacjikrystalizacji substancji rozpuszczonej).
Oblicz, ile gramów wody należy odparować z wodnego roztworu chlorku sodu o stężeniu , aby otrzymać nasycony roztwór tej substancji w temperaturze .
Oblicz, ile gramów wody należy odparować z wodnego roztworu chlorku sodu o stężeniu , aby otrzymać nasycony roztwór tej substancji w temperaturze , wiedząc, że rozpuszczalność chlorku sodu w tych warunkach wynosi na wody.
Oblicz, ile gramów chlorku potasu należy dodać do wodnego roztworu tej substancji o stężeniu , aby po rozpuszczeniu uzyskać roztwór nasycony w temperaturze .
Oblicz, ile gramów chlorku potasu należy dodać do wodnego roztworu tej substancji o stężeniu , aby po rozpuszczeniu uzyskać roztwór nasycony w temperaturze , wiedząc, że rozpuszczalność chlorku potasu w tych warunkach wynosi w wody.
4. Rozcieńczanie roztworów nasyconych w celu otrzymania roztworu o określonym stężeniu procentowym
Rozcieńczając roztwór nasycony, poprzez wprowadzenie do niego dodatkowej porcji rozpuszczalnika, zwiększamy masę tego roztworu, nie zmieniając ilości zawartej w nim substancji rozpuszczonej. W związku z tym, masa rozpuszczalnika zwiększa się w stosunku do masy substancji rozpuszczonej.
Oblicz, ile gramów wody należy dodać do nasyconego w temperaturze wodnego roztworu jodku potasu, aby uzyskać roztwór o stężeniu .
Oblicz, ile gramów wody należy dodać do nasyconego w temperaturze wodnego roztworu jodku potasu, aby uzyskać roztwór o stężeniu . Rozpuszczalność jodku potasu w wodzie o temperaturze wynosi na wody.
5. Zmiana temperatury roztworu
Zastanów się i odpowiedz, czy ogrzanie roztworu lub jego oziębienie spowodują zmianę stężenia procentowego i rozpuszczalności substancji w wodzie.
Rozpuszczalność ciał stałych w wodzie rośnie na ogół wraz ze wzrostem temperatury, a maleje wraz z jej obniżaniem się. Z tego względu podczas ochładzania roztworu nasyconego część substancji rozpuszczonej wydziela się w postaci osadu (krystalizuje). Znając wartość rozpuszczalności substancji w dwóch różnych temperaturach, można określić ilość substancji, jaka wydzieli się podczas oziębiania dowolnej masy roztworu nasyconego.
Oblicz, ile gramów azotanu() potasu wydzieli się z roztworu nasyconego w temperaturze podczas oziębienia go do temperatury . Nasycony w temperaturze roztwór tej substancji został utworzony przez rozpuszczenie odpowiedniej ilości azotanu() potasu w wody.
Oblicz, ile gramów azotanu() potasu wydzieli się z roztworu nasyconego w temperaturze podczas oziębienia go do temperatury . Nasycony w temperaturze roztwór tej substancji został utworzony przez rozpuszczenie odpowiedniej ilości azotanu() potasu w wody. Rozpuszczalność azotanu() potasu w temperaturze wynosi około w wody, a w temperaturze wynosi około w wody.
roztworu chlorku potasu o stężeniu ochłodzono do temperatury . Oceń, czy po ochłodzeniu wydzielą się kryształy tej substancji z roztworu. Jaka będzie ich masa?
roztworu chlorku potasu o stężeniu ochłodzono do temperatury . Wiedząc, że rozpuszczalność tej soli w temperaturze wynosi na wody, oceń, czy po ochłodzeniu wydzielą się kryształy tej substancji z roztworu. Jaka będzie ich masa?
Podsumowanie
Na podstawie znajomości rozpuszczalności substancji, można obliczyć stężenie procentowe jej nasyconego roztworu w danej temperaturze.
Wiedząc, jakie jest stężenie procentowe nasyconego roztworu substancji, można obliczyć jej rozpuszczalność w danej temperaturze.
Wykorzystując znajomość rozpuszczalności substancji, można obliczyć ilość (masę) substancji, jaka wydzieli się z roztworu (wykrystalizuje) lub jaką można dodatkowo rozpuścić w roztworze, w wyniku zmiany temperatury tego roztworu (jego ogrzewania lub oziębiania).
Narysuj wykres przedstawiający zależność stężenia procentowego od rozpuszczalności, w zakresie temperatur od do dla wybranej substancji.
Rozpuszczalność wybranej substancji w różnych temperaturach
(w zakresie od do ) odczytaj z krzywej rozpuszczalności. Aby obliczyć stężenia procentowe nasyconych roztworów rozpatrywanej substancji w temperaturach, dla których odczytałaś/odczytałeś rozpuszczalność, postępuj tak, jak w rozwiązaniach przykładów i z tego e‑materiału.
Słownik
zdolność substancji do tworzenia z inną substancją (rozpuszczalnikiem) roztworu (mieszaniny jednorodnej); tutaj: maksymalna liczba gramów substancji rozpuszczonej, jaką można rozpuścić w wody w podanej temperaturze
proces odwrotny do rozpuszczania; polega na wydzielaniu się z roztworu pewnej ilości substancji rozpuszczonej w postaci kryształów
roztwór (mieszanina jednorodna), w którym znajduje się maksymalna ilość (liczba gramów) substancji rozpuszczonej, jaka wynika z jej rozpuszczalności w podanych warunkach temperatury (i ciśnienia)
roztwór, w którym ilość substancji rozpuszczonej jest znacząco mniejsza od ilości rozpuszczalnika
Ćwiczenia
Uporządkuj roztwory nasycone według rosnącego stężenia procentowego:
roztwór chlorku sodu w temperaturze ;
roztwór chlorku potasu w temperaturze ;
roztwór azotanu() potasu w temperaturze ;
roztwór azotanu() sodu w temperaturze .
Skorzystaj z wykresu krzywych rozpuszczalności.
Uporządkuj roztwory nasycone według rosnącego stężenia procentowego:
roztwór chlorku sodu w temperaturze , którego rozpuszczalność wynosi w wody;
roztwór chlorku potasu w temperaturze , którego rozpuszczalność wynosi w wody;
roztwór azotanu() potasu w temperaturze , którego rozpuszczalność wynosi w wody;
roztwór azotanu() sodu w temperaturze , którego rozpuszczalność wynosi w wody.
Uczeń badał rozpuszczalność pewnej substancji (w stałym stanie skupienia) w wodzie. Nie miał dostępu do wagi, dlatego do odmierzania ilości badanej substancji użył miarki do produktów sypkich, w której mieści się substancji. Poniżej znajdują się notatki spisane przez ucznia. Zapoznaj się z nimi, a następnie wykonaj polecenia.
Narysuj krzywą rozpuszczalności substancji X.
Narysuj wykres zależności stężenia nasyconego roztworu substancji X od jej rozpuszczalności w podanej temperaturze.
Uczeń badał rozpuszczalność pewnej substancji (w stałym stanie skupienia) w wodzie. Nie miał dostępu do wagi, dlatego do odmierzania ilości badanej substancji użył miarki do produktów sypkich, w której mieści się substancji. Jaka jest rozpuszczalność substancji X w wodzie o temperaturze , jeżeli uczniowi udało się w niej rozpuścić miarek tej substancji?
The student prepared four sodium chloride solutions of different percentage concentrations () at .
The solubility of sodium chloride at is in of the water. Match the solution to it's type at .
Bibliografia
Encyklopedia PWN.
Kaznowski K., Pazdro K. M., Chemia. Podręcznik do liceów i techników, cz. 1, Warszawa 2019.
Krzeczkowska M., Loch J., Mizera A., Repetytorium chemia. Liceum – poziom podstawowy i rozszerzony, Warszawa – Bielsko‑Biała 2010.
Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J., To jest chemia 1. Chemia ogólna i nieorganiczna. Zakres rozszerzony, Warszawa 2012.