Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przed setkami lat nie było samochodów, samolotów i wielkich miast. Ludzie zmieniali przyrodę w niewielkim stopniu. Rozwój naszej cywilizacji sprawił, że przyroda znalazła się w niebezpieczeństwie. W końcu zauważono, że wiele niegdyś pospolitych zwierząt zostało niemal wytępionych, zniknęła też duża część lasów. Ludzie zrozumieli, że nie mogą bez ograniczeń zmieniać swojego otoczenia.

Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • jak twoje codzienne zachowania wpływają na przyrodę;

  • jak prawidłowo segregować odpady;

  • jak przebiega rozwój rośliny.

Twoje cele
  • Wskażesz źródła zanieczyszczeń środowiska.

  • Wyjaśnisz, jak powstają kwaśne opady i jaki jest ich wpływ na środowisko.

  • Przeprowadzisz doświadczenie wpływu zanieczyszczenia gleby na rozwój roślin.

isdWmnwRMU_d5e172

1. Zanieczyszczenia powietrza

Często słyszymy, że powietrze w górach lub lesie jest zdrowsze niż w centrach dużych miast, ponieważ jest czystsze. Dlaczego tak jest? Przyjrzyj się poniższej grafice i odczytaj źródła zanieczyszczeń powietrza.

R1VudkS4jEdi61
Źródła zanieczyszczeń powietrza
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY 3.0.

Powietrze zawiera nie tylko potrzebny nam tlen, znajdują się w nim także substancje szkodliwe, np. gazy pochodzące ze spalin samochodowych. Na terenach wiejskich również występują różne źródła zanieczyszczeń, jednak nie ma ich tak dużo jak w miastach. Zanieczyszczenia powietrza są bardzo groźne dla naszego zdrowia, ponieważ podczas oddychania wdychamy do naszych płuc wiele toksycznych związków. Są one szkodliwe nie tylko dla nas, ale też dla zwierząt i roślin. U tych ostatnich mogą powodować usychanie liści lub niszczenie pni. Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia różnymi drogami przedostają się do żywych organizmów, powodując ich choroby.

bg‑gray2
Ważne!

Czasami powietrze, którym oddychają ludzie, pełne jest maleńkich drobin pyłów. Dzieje się tak na przykład w kopalni lub w różnych zakładach przemysłowych, a także w ich pobliżu. Drobiny pyłu, które wdychamy, osadzają się w płucach. Długotrwałe oddychanie takim zapylonym powietrzem prowadzi do groźnej choroby zwanej pylicąpylicapylicą.

Pomiar czystości powietrza
Obserwacja 1

Pomiar czystości powietrza w domu.

Co będzie potrzebne
  • odkurzacz

  • wacik kosmetyczny

  • taśma klejąca

Instrukcja
  1. Przyczep wacik kosmetyczny do wlotu rury odkurzacza, tak aby nie został przez niego wciągnięty.

  2. Włącz odkurzacz na 5 minut. Zwróć uwagę, aby rura odkurzacza nie leżała na ziemi, a uniesiona ku górze.

  3. Po upłynięciu 5 minut, wyłącz odkurzacz. Zdejmij delikatnie wacik. Oceń, czy na waciku znajdują się zanieczyszczenia.

Podsumowanie

Jeżeli w pomieszczeniu występuje duże zanieczyszczenie powietrza można zobserwować ciemny osad na waciku.

isdWmnwRMU_d5e222

2. Zanieczyszczenia wody

Mimo że woda jest nam tak bardzo potrzebna, ludzie ją zanieczyszczają, np. odprowadzając do rzek ścieki. Działania takie skutkują wymieraniem organizmów, które tam żyją. Wraz z wodą szkodliwe związki przenikają do ciał organizmów, zatruwając je i powodując choroby, a nawet śmierć. Poza tym zanieczyszczenia powietrza mogą przeniknąć wraz z opadem deszczu lub śniegu do wody w glebie lub rzekach czy jeziorach.

RoiLzL5uoM5wi1
Woda w rzekach i jeziorach jest zanieczyszczana ściekami przemysłowymi, komunalnymi (czyli pochodzącymi z mieszkań) oraz rolniczymi (np. nawozami i środkami ochrony roślin)
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Zanieczyszczenie wody
Obserwacja 2

Sprawdzenie, czy można ocenić czystość wody na podstawie jej wyglądu.

Co będzie potrzebne
  • litrowy słoik,

  • woda,

  • łyżeczka,

  • atrament lub farba.

Instrukcja
  1. Napełnij słoik wodą.

  2. Wlej do środka dwie krople farby. Wymieszaj łyżeczką. Oceń, czy kolor wody znacząco się zmienił.

R8fqelyJzs8g9
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podsumowanie

Większość substancji w wodzie jest rozpuszczona i nie wpływa na jej właściwości takie jak kolor, zapach czy wygląd. Przez to woda może się nam wydawać czysta.

isdWmnwRMU_d5e302

3. Zanieczyszczenia gleby

Zanieczyszczona woda może przedostać się do gleby, która wchłania ją wraz z rozpuszczonymi w niej substancjami. Rośliny mogą je pobrać, co prowadzić może do ich uszkodzenia, a nawet śmierci. Zanieczyszczenia gleby pochodzą też z wyrzucanych przez nas śmieci. Substancje, z których są one złożone, stopniowo przenikają do gleby. Szczególnie szkodliwe odpady to zużyte baterie, farby i oleje, gdyż zawierają dużą ilość toksycznych związków. Innym źródłem zanieczyszczeń gleby jest stosowanie dużej ilości nawozów sztucznych przez rolników. Zanieczyszczenie gleby szkodzi również nam. Zjadając owoce i warzywa z zatrutych roślin, sprawiamy, że toksyczne substancje trafiają do naszych organizmów. Zanieczyszczenia przedostają się również z gleby do wód podziemnych – możemy wówczas spożyć je wraz z wodą pochodzącą ze studni czy specjalnych ujęć w miastach.

R1BaUrXEJN1Z21
Dzikie wysypisko śmieci. Zdarza się, że ludzie zostawiają śmieci w lesie czy na trawniku. Podczas rozkładu odpadków powstają trujące związki, które przedostają się do gleby
Źródło: Jason Rogers, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.
Wpływ zanieczyszczeń na rośliny
Doświadczenie 1

Ukazanie wpływu zanieczyszczeń na wzrost i rozwój roślin.

Co będzie potrzebne
  • 4 niewielkie talerzyki,

  • paczka nasion rzeżuchy,

  • ziemia ogrodowa,

  • ocet spożywczy,

  • sól kuchenna,

  • detergent w postaci płynu do czyszczenia toalety lub mycia podłogi,

  • woda.

Instrukcja
  1. Napełnij talerzyki glebą i wysiej ok. 10 nasion rzeżuchy.

  2. Poczekaj kilka dni, aż pojawią się zielone kiełki (pamiętaj, że ziemia powinna być stale wilgotna). Postaw talerzyki w ciepłym, wilgotnym i nasłonecznionym miejscu.

  3. Pamiętaj, aby podpisać talerzyki, by wiedzieć, jaka substancja została do niego dodana.

  4. Do pierwszego talerzyka nalej 3 łyżki octu, do drugiego wlej wody i dosyp 3 łyżeczki soli kuchennej, a do trzeciego wlej 3 łyżki detergentu. Do czwartego niczego nie dodawaj – to będzie twoja próba kontrolna, co oznacza, że na te rośliny nie będą działać żadne dodatkowe czynniki.

  5. Nazajutrz sprawdź, co stało się z rzeżuchą – zanotuj swoje obserwacje.

  6. Prowadź obserwacje rano i wieczorem przez kilka następnych dni, notując swoje spostrzeżenia.

Zobacz jak powinien wyglądać zestaw doświadczalnybluewhite
RGXGwPmXufySS
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podsumowanie

Rzeżucha podlewana octem, wodnym roztworem soli i środkiem chemicznym nie rośnie tak dobrze, jak ta podlewana wodą. Wzrost rośliny jest zależny od tego, jakie substancje znajdują się w podłożu.

isdWmnwRMU_d5e398

4. Kwaśny opad

Jednym ze skutków zanieczyszczenia powietrza są kwaśne opadykwaśny opadkwaśne opady. Otóż w wyniku na przykład spalania węgla oraz paliw przedostaje się do atmosfery związek chemiczny – dwutlenek siarkisiarkasiarki. Związek ten łączy się z wodą, tworząc kwas siarkowy, który jest substancją żrącąsubstancja żrącasubstancją żrącą. Oznacza to, że uszkadza powierzchnie, z którymi się zetknie. Kwas siarkowy opada wraz z wodą w postaci kwaśnego deszczu. Padając na rośliny, uszkadza je, a nawet może doprowadzić do ich obumarcia; może też uszkadzać pomniki i budynki. Zakwaszona woda może również trafić do rzek i jezior bezpośrednio na skutek opadów lub wraz z wodami podziemnymi. To może spowodować wymieranie roślin i zwierząt tam żyjących, np. ryb.

R1EM0L89ae3CK1
Powstawanie i skutki kwaśnego deszczu
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
1
Ćwiczenie 1

Znając wynik doświadczenia wpływu soli kuchennej na rozwój roślin, zastanów się nad słusznością używania soli drogowej do odśnieżania ulic. Uzasadnij swoją odpowiedź.

Rl65uTl9TGmxr
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
isdWmnwRMU_d5e439

5. Skala porostowa

Wiesz już, że dwutlenek siarki powoduje powstawanie kwaśnych deszczy. Teraz możesz sprawdzić, czy powietrze w twojej okolicy jest bardzo zanieczyszczone tą substancją. Pomogą ci w tym porostyporostyporosty – niezwykłe organizmy zbudowane z żyjących razem grzybów i glonówglonyglonów. Są one wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego uczeni stworzyli skalę porostowąskala porostowaskalę porostową. Dzięki niej można ocenić stopień zanieczyszczenia powietrza, obserwując, jakie porosty występują na korze drzew liściastych. Brak porostów oznacza, że w danym miejscu powietrze jest wyjątkowo silnie zanieczyszczone. Kolejne stopnie wskazują na coraz lepszy stan powietrza.

RRWzKfGoSQRuW1
Ilustracja interaktywna. Na pierwszej fotografii widoczna jest brązowa, nieregularna, złożona z wielu pociągłych fragmentów, kora. Przy niej widoczny jest napis: 1. Strefa 0 Brak porostów, powietrze wyjątkowo silnie zanieczyszczone., Na drugiej fotografii widoczna jest porośnięta zielenią, nieregularna, złożona z wielu pociągłych fragmentów, kora. Przy niej widoczny jest napis: 2. Strefa 1 Brak porostów, na korze drzew mogą występować glony., Na trzeciej fotografii widoczna jest szaro-zielona, porośnięta, nieregularna, kora. Przy niej widoczny jest napis: 3. Strefa 2 Występują tylko najbardziej odporne porosty, np. misecznica proszkowata., Na czwartej fotografii widoczna jest brązowa, podłużna, cienka gałąź drzewa, porośnięta zielonymi porostami. Przy niej widoczny jest napis: 4. Strefa 3 Pojawiają się porosty mające postać drobnych listków, np. złotorost ścienny., Na piątej fotografii widoczna jest brązowa, nieregularna, złożona z wielu pociągłych fragmentów, kora, na której widoczny jest duży, postrzępiony, biały porost. Przy niej widoczny jest napis: 5. Strefa 4 .Występują porosty w kształcie drobnych, wzniesionych listków, np. mąkla tarniowa., Na szóstej fotografii widoczny jest duży, rozległy, szaro-niebieski, postrzępiony porost na zielonej trawie. Przy niej widoczny jest napis: 6. Strefa 5 Występują porosty listkowate oraz przypominające miniaturowe krzaczki, np. mąklik otrębiasty., Na siódmej fotografii widoczna jest brązowa, pociągła, długa z wieloma odgałęzieniami, gałąź, na której widoczne jest podłużne, gęste, szaro-zielone porosty. Przy niej widoczny jest napis: 7. Strefa 6 Występują liczne porosty krzaczkowate, np. brodaczka nadobna., Na ósmej fotografii widoczna jest brązowa, nieregularna, złożona z wielu pociągłych fragmentów, kora, którą porastają zielono-szare, niewielkie porosty oraz duży, porost z zielonymi listkami. Przy niej widoczny jest napis: 8. Strefa 7 Występują liczne i duże porosty krzaczkowate, np. granicznik płucnik.
Skala porostowa
Źródło: Jerzy Opioła, Sascha Kohlmann, Norbert Nagel, Wikimedia Commons, Flickr, Pixabay, licencja: CC BY-SA 4.0.
isdWmnwRMU_d5e476

6. Krajobraz naszej okolicy

Żyjąc na co dzień w jednym miejscu, nie zwracamy uwagi na otaczające nas środowisko. Czasem warto zatrzymać się i spojrzeć na otaczający nas krajobraz.

1
Ćwiczenie 2

Wybierz się na spacer po mieście, po parku i po lesie. Zwróć uwagę na różnice pomiędzy tymi miejscami. Zanotuj, ile jest tam budowli stworzonych przez człowieka, ile kwiatów i ile drzew. Oceń, czy jest ich dużo, średnio czy mało. Oprócz tego zastanów się nad trzema rzeczami, które są charakterystyczne dla danego miejsca. Który z krajobrazów podoba ci się najbardziej i dlaczego?

R1SE28txR6uZU
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1UvK98ihpXSa
Ćwiczenie 2
Zaznacz, czym są porosty.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
isdWmnwRMU_d5e476

Podsumowanie

  • Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są zakłady przemysłowe, piece w domach oraz spaliny samochodów.

  • Źródła zanieczyszczenia gleby to na przykład woda zawierająca szkodliwe substancje oraz odpady.

  • Zanieczyszczenia powietrza przedostają się do wody oraz gleby, powodując na przykład uszkodzenia i obumieranie roślin oraz zatrucia zwierząt.

  • Dwutlenek siarki pochodzący m.in. ze spalania zanieczyszczonego węgla powoduje powstawanie kwaśnych deszczów.

bg‑azure

Praca domowa

11
Ćwiczenie 1

Dowiedz się i opisz, w jaki sposób można ograniczyć występowanie kwaśnych deszczy.

RDsoeHhxPQLiL
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 2

Zbadaj stan powietrza w swojej okolicy, posługując się skalą porostową. Zwracaj uwagę wyłącznie na porosty odnajdowane na żywych drzewach na wysokości wzroku. Ignoruj te, które znajdują się na glebie czy kamieniach.

R1KxhRtUVMblS
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R10pg7Xx0rHHQ
Ćwiczenie 2
Wersja alternatywna ćwiczenia: Zaznacz, przyczyny kwaśnych deszczów. Możliwe odpowiedzi: 1. Tlenek azotu, powstający ze spalin., 2. Dwutlenek siarki, powstający ze spalania paliw., 3. Reagowanie gazów z chmurami., 4. Powstawanie dzikich wysypisk śmieci., 5. Porosty występujące na drzewach.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
isdWmnwRMU_d5e551

Słownik

glony
glony

organizmy samożywne żyjące w wodzie i w środowisku wilgotnym na lądzie

kwaśny opad
kwaśny opad

żrący deszcz powstały przez połączenie wody i różnych związków chemicznych, np. dwutlenku siarki

porosty
porosty

organizmy zbudowane z żyjących w symbiozie grzybów oraz glonów (zielenic)

pylica
pylica

choroba płuc wywołana długotrwałym wdychaniem pyłu

siarka
siarka

jeden z pierwiastków charakteryzujący się żółtą barwą; wykorzystywany m.in. w produkcji zapałek i gumy

skala porostowa
skala porostowa

sposób oceny poziomu zanieczyszczenia powietrza na danym terenie za pomocą obserwacji typów plech porostów obecnych na korze drzew liściastych

substancja żrąca
substancja żrąca

substancja niszcząca inne materiały przy bezpośrednim zetknięciu z nimi

isdWmnwRMU_d5e656

Zadania

1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
Ron5FgeZEJBtF1
Główne źródła zanieczyszczenia powietrza w miastach to: Możliwe odpowiedzi: 1. dym z kominów domów., 2. dym z kominów fabrycznych., 3. spaliny samochodowe., 4. papierki po cukierkach., 5. restauracje typu fast-food., 6. dym papierosowy., 7. przepełnione kosze na śmieci.
Źródło: Barbara Szydzik, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 2
R1PH5Qom73rR41
Zanieczyszczenia powietrza są niebezpieczne, ponieważ Możliwe odpowiedzi: 1. mogą powodować wiele chorób, nawet śmiertelnych., 2. osadzają się na szybach, które trzeba przez to myć częściej., 3. brzydko pachną., 4. zwiększają ryzyko huraganów.
Źródło: Barbara Szydzik, licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 3
R14XaZJCGWPBy1
Łączenie par. Wskaż, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.. Kwaśny deszcz to deszcz, wraz z którym na ziemię opadają substancje żrące.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Kwas siarkowy uszkadza powierzchnie, z którymi się styka.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zakład przemysłowy zanieczyszczający powietrze ma wpływ jedynie na swoje najbliższe otoczenie.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Kwaśny deszcz ma wpływ jedynie na organizmy żywe.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Kwaśny deszcz może powodować obumarcie roślin.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: Marek Czowgan, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 4
R1x72eNRFSaM31
Źródłem zanieczyszczenia rzek są: Możliwe odpowiedzi: 1. ścieki komunalne., 2. ścieki przemysłowe., 3. wody mineralne., 4. dzikie wysypiska., 5. samochody.
Źródło: Barbara Szydzik, licencja: CC BY-SA 3.0.
3
Ćwiczenie 5
RjHEyZ703hDy21
Łączenie par. Wskaż, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.. Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu nigdy nie znajdą się w wodzie czy glebie.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Stan powietrza, gleby i wody jest ze sobą powiązany.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: Marek Czowgan, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Notatnik

Rjo7dChqVTUCd
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.