Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Podczas wycieczki terenowej niezbędna jest mapa lub plan. Wskaże nam nie tylko miejsce, do którego chcemy dojść, wyznaczy również kierunek. Dzięki zamieszczonym na niej informacjom możemy także obliczyć dokładnie długość drogi, jaką musimy przebyć.

R1QJ9oFIO1D5u
Pomiar odległości na mapie za pomocą kroczka lub cyrkla nazywa się metodą kroczkowania. Należy przy tym uważać, by podczas przenoszenia odległości z mapy na podziałkę liniową, rozstaw nóżek pozostał niezmieniony. W przeciwnym razie pomiar trzeba będzie powtórzyć
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY-SA 3.0.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • co to jest i do czego służy mapa,

  • jak zorientować mapę względem punktów terenowych,

  • jak posługiwać się kompasem,

  • jakie są podstawowe kierunki świata.

Twoje cele
  • Odczytasz skalę mapy i jej rodzaje.

  • Określisz długość drogi lub rzeki na mapie.

  • Wyjaśnisz, dlaczego pomiary wykonywane szacunkowo, czyli „na oko”, są niedokładne.

i6yLLlrVE8_d5e183

1. Co to jest skala?

Polecenie 1

Spróbuj wykonać rysunek drogi z najbliższego przystanku autobusowego do swojego domu. Zaznacz charakterystyczne punkty ułatwiające dotarcie do celu. Zastanów się, w jaki sposób zaznaczyć odległości.

R1Bzo3y1bHfyz
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zaproponuj najprostszy sposób pomiaru odległości w terenie między twoim miejscem zamieszkania a szkołą.

RKwTa7bSWOzbL
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Aby plan i mapa dobrze wypełniały swoje zadanie, muszą nas informować o odległościach między różnymi punktami. Dlatego podczas tworzenia planów, map i szkiców terenowych używa się skali. Jest ona umieszczona w legendzie i informuje nas, ile razy rzeczywiste rozmiary jakiegoś obiektu lub obszaru zostały pomniejszone lub powiększone w porównaniu z tymi samymi obiektami w terenie.

Ważne!

W przeciwieństwie do map i planów, szkic nie ma sztywnych reguł określających orientację i położenie północy, dlatego musi być zaopatrzony w strzałkę opisaną literą N (północ, ang. north).

Skalę można zapisać na kilka sposobów:

  • Skala liczbowaskala liczbowaSkala liczbowa to ułamek, który wskazuje, ile razy odległość na mapie jest pomniejszona w porównaniu z odległością w terenie.

  • Podziałka liniowapodziałka liniowaPodziałka liniowa to przedstawienie skali na rysunku, dzięki któremu można dokonywać szybkiego pomiaru na mapie.

  • Skala mianowanaskala mianowanaSkala mianowana określa odległość w terenie, której odpowiada podstawowa jednostka długości na mapie.

Ważne!

Jeśli mówimy, że jedna mapa jest wykonana w mniejszej skali niż inna mapa do której ją porównujemy, oznacza to, że odległości na mapie drugiej są bardziej pomniejszone. Pamiętajmy też, że im większa skala, tym mniejsze odległości można przedstawić na planie.

RkFjycADgEAB1
Porównanie map w różnej skali. Skala 1 : 10 000 jest większa, niż skala 1 : 20 000
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY-SA 3.0.
i6yLLlrVE8_d5e246

2. Jak zmierzyć odległość w linii prostej na mapie?

W celu zmierzenia odległości w linii prostej na mapie należy wykorzystać kroczek, cyrkiel lub linijkę. Kroczek jest lepszy, gdyż jest dokładniejszy, a każdy ułamek milimetra może wpłynąć na wielkość błędu. Jak dokonać takich pomiarów, pokazują ćwiczenia poniżej.

RBy521A6zoSsM1
Źródło: Aleksandra Ryczkowska, Evan-Amos (http://commons.wikimedia.org), Abuk SABUK (http://commons.wikimedia.org), Malyszkz (http://commons.wikimedia.org), licencja: CC BY-SA 3.0.
Mierzenie prostej drogi na mapie
Obserwacja 1

Pomiar odległości mierzonej w linii prostej między miastami na mapie.

Co będzie potrzebne
  • mapa Polski,

  • kroczek lub cyrkiel,

  • linijka,

  • kartka.

Instrukcja
  1. Ustaw jeden szpic kroczka lub cyrkla na początku odcinka.

  2. Rozstaw ramiona kroczka tak, by drugi szpic znalazł się na końcu mierzonego odcinka.

  3. Przyłóż kroczek do podziałki liniowej mapy, z której odczytasz szukaną odległość rzeczywistą. Uważaj, by nie poruszyć jego ramionami. Rozwarty kroczek przyłóż od zera na prawo, określisz rzeczywistą długość w przybliżeniu. Aby podać dokładną długość należy skorzystać z precyzyjnej podziałki na lewo od zera. Prawe ramię kroczka ustaw na podziałce na prawo od zera (na pełnej wartości jednostki), a lewe na lewo od wartości 0.

    Należy zsumować wartości na prawo i lewo od zera.

  4. Jeśli mierzony odcinek jest dłuższy od podziałki liniowej mapy, to za pomocą kroczka odmierz odcinek, jaki reprezentuje podziałka liniowa. Zrób to tak samo, jak w punktach 1 i 2.

  5. Odmierz i policz, ile razy podziałka liniowa zmieści się na długości mierzonej trasy. Jeżeli pozostała końcówka jest mniejsza od podziałki liniowej, odmierz ją osobno, jak w punktach 1–3. Zsumuj wyniki – otrzymasz odległość w terenie.

  6. Zmierz odległość na mapie za pomocą linijki. Odmierz na mapie linijką wybraną trasę. Następnie przyłóż linijkę do podziałki liniowej lub, jeśli mierzony odcinek jest długi, narysuj linię tej samej długości na kartce. Następnie odmierz kroczkiem z mapy długość podziałki liniowej. Dalej postępuj tak samo jak w punktach 1‑3.

Podsumowanie

Metodą kroczkowania można wygodnie określić odległości między różnymi obiektami na mapie w linii prostej.

i6yLLlrVE8_d5e337

3. Jak zmierzyć linię krętą na mapie?

Polecenie 2

Odpowiedz, czy da się zmierzyć długość rzeki na mapie metodą kroczkowania. Uzasadnij swoją odpowiedź.

Opisz, w jaki sposób można by zmierzyć długość rzeki na mapie.

R10P29XppqDOo
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Większość linii na mapach, np. drogi, linie kolejowe czy rzeki, to krzywe. Jeśli chcesz obliczyć odległość krętej drogi na mapie, możesz posłużyć się kawałkiem nitki lub linijką. Końcowych obliczeń dokonasz tak samo, jak w przypadku odcinka prostego, wykorzystując podziałkę liniową mapy.

Mierzenie krętych tras na mapie
Obserwacja 2

Obliczenie długości odległości między Warszawą a Łodzią z wykorzystaniem mapy Polski.

Co będzie potrzebne
  • mapa Polski,

  • nitka,

  • linijka,

  • cyrkiel lub kroczek.

Instrukcja
  1. Na mapie drogowej Polski połóż koniec nitki w miejscu, w którym znajduje się Warszawa. Układaj nitkę zgodnie z przebiegiem drogi aż do miejsca, w którym znajduje się Łódź. Odetnij nitkę w tym miejscu.

  2. Połóż nitkę na płaskiej powierzchni i wyprostuj ją, nitka powinna być naprężona. Zmierz jej długość linijką. Następnie, używając skali, przelicz długość nitki tak, by uzyskać długość trasy w kilometrach.

Podsumowanie

Długość linii krzywej można zmierzyć, korzystając z nitki. Nitkę można bowiem wyprostować i zmierzyć jej długość tak, jakby się mierzyło linię prostą.

Długość linii krzywej na mapie można zmierzyć, korzystając z nitki. Nitkę można bowiem wyprostować i zmierzyć jej długość tak, jakby się mierzyło linię prostą.

R7LmhCQ5a2dw3
Film pod tytułem pomiar krętej trasy na mapie.
Ciekawostka

Bardzo dokładne pomiary odległości w terenie umożliwiają dalmierze laserowe – dzięki nim można zmierzyć nawet odległość z Ziemi do Księżyca z dokładnością do kilku milimetrów. Urządzenie takie wysyła promień lasera, który odbija się od przedmiotu i wraca do urządzenia. Następnie mierzony jest czas powrotu wiązki laserowej.

RbtSF5av8srEo
Dalmierz laserowy
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka

Urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć na mapie długości linii krzywych, które nie przebiegają prosto, nazywane jest krzywomierzem. Ma ono małe kółko, które należy prowadzić po linii na mapie, której długość jest mierzona. Następnie licznik podaje długość pokonanej przez kółko drogi, przeliczając liczbę obrotów małego kółka. Krzywomierz jest bardzo przydatny do zaplanowania trasy marszu podczas turystycznych spacerów.

R1ODcpgGrCDhh
Krzywomierz
Źródło: dostępny w internecie: wikipedia.org, domena publiczna.
i6yLLlrVE8_d5e435

4. Mierzymy odległości „na oko”

Niektóre obiekty są umieszczone zbyt blisko siebie, by można było przedstawić odległość między nimi na planie. Może też zdarzyć się, że nie będziemy mieli przy sobie planu, a będziemy chcieli poznać odległość od położonego niedaleko obiektu. Jak wówczas ocenić dystans? Odległość dzielącą nas od obiektów możemy ocenić „na oko”.

Na drodze pomocne przy szacowaniu odległości mogą być słupki ustawione na poboczu. Dzieli je zawsze odległość 100 m. Jeśli policzymy słupki znajdujące się w odległości od siebie do obiektu, który nas interesuje, określimy w przybliżeniu, jak daleko się ten obiekt znajduje.

RW7R63auEdNis
Film pod tytułem widoczność wybranych obiektów w zależności od odległości.

Tabela przedstawia ocenę odległości na odstawie widoczności

Widoczność

Przybliżona odległość (m)

widoczne oczy, nos, usta, kształt liści oraz rysunek na korze

50–100

widoczne szczegóły ubioru, na drzewach da się odróżnić pojedyncze liście

150–200

widać owal twarzy, odcienie kolorów na ubraniach

250–300

widoczne są elementy ubioru, na drzewach widać gałązki

300–400

widoczne ruchy rąk i nóg, na drzewach widać średniej grubości gałęzie

500–600

widoczne grube gałęzie drzew

700–800

widoczna sylwetka człowieka, zarys drzew i ich pnie

800–1000

widoczne oddzielne drzewa

1500–2000

widoczne kominy na dachach

ok. 3000

widoczne duże okna w domach

ok. 4000

widoczne oddzielne małe domy

ok. 5000

Przy szacowaniu odległości tą metodą wykorzystujemy fakt, że im bliżej znajduje się przedmiot, tym jest większy i wyraźniejszy; można na nim wyróżnić więcej szczegółów. I odwrotnie: im bardziej jest oddalony, wydaje się mniejszy i mniej jego szczegółów możemy zaobserwować.

Za pomocą kroków można uzyskać informację o przybliżonej odległości między różnymi obiektami w terenie. Należy jednak zwracać uwagę na to, by kroki były podobnej, a najlepiej jednakowej długości.
Za pomocą kroków można uzyskać informację o przybliżonej odległości między różnymi obiektami w terenie. Należy jednak zwracać uwagę na to, by kroki były podobnej, a najlepiej jednakowej długości.
Ciekawostka

Jeśli oglądamy obiekt oświetlony przez słońce lub położony na jasnym tle, to odnosimy wrażenie, że znajduje się on bliżej niż w rzeczywistości. Natomiast obiekty leżące w cieniu lub na ciemnym tle wydają się bardziej oddalone.

i6yLLlrVE8_d5e547

Podsumowanie

  • Stopień pomniejszenia i powiększenia obiektów, bądź odległości, na mapie albo planie w stosunku do odpowiedniej wielkości albo odległości w terenie, definiujemy za pomocą skali.

  • Skalę mapy lub planu można przedstawić jako liczbową, mianowaną lub w postaci podziałki liniowej.

  • Dzięki skali można obliczyć odległość rzeczywistą między różnymi miejscami.

bg‑azure

Zadanie domowe

Ćwiczenie 1

Zmierz odległość między dwoma drzewami za pomocą liczenia kroków. Potem spróbuj zrobić to samo przy użyciu taśmy mierniczej. Czy uzyskane wyniki są identyczne, czy się różnią? Jeśli są inne, spróbuj wyjaśnić dlaczego.

R19MEREJcJ20P
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 1

Określ, dlaczego podczas pomiaru odległości w terenie pomiędzy dwoma punktami można uzyskać inny wynik, niż mierząc tą samą odległość za pomocą mapy.

R1EQtcDDN2k1z
i6yLLlrVE8_d5e612

Słownik

podziałka liniowa
podziałka liniowa

graficzny obraz skali, służący do szybkiego pomiaru odległości na mapach; podziałka liniowa przedstawiana jest jako odcinek podzielony na równe części, które reprezentują odległość na mapie odpowiadającą odległości w terenie

skala liczbowa
skala liczbowa

zapis skali w postaci ułamka wskazującego stosunek odległości na mapie do rzeczywistej

skala mianowana
skala mianowana

zapis skali informujący, jakiej odległości rzeczywistej odpowiada 1 cm na mapie

i6yLLlrVE8_d5e686

Zadania

1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
R1cBa7lZcEyBs1
Zaznacz, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe. Skala jest zawsze umieszczona w legendzie mapy. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Skala liczbowa to przedstawienie skali na rysunku. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Skala 1 : 500 jest mniejsza niż 1 : 1000. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ocena odległości „na oko” jest równie dokładna, co za pomocą przyrządów. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Szkic różni się od mapy tym, że nie ma sztywnych reguł określających orientacje i położenie północy. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz.
Źródło: Marek Czowgan, licencja: CC BY 3.0.
R1eeFT6RC09Im1
Ćwiczenie 2
Zaznacz, jaką skalę oznaczono na ilustracji czerwoną ramką.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1eIlxxOYLUJT
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tekst odpowiednimi słowami.
1
Ćwiczenie 3
RaF0okSQbNuKk1
zadanie interaktywne
Źródło: Marek Czowgan, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 4
R1SqIDnIdruAV1
Chcąc na podstawie mapy obliczyć odległość w terenie Możliwe odpowiedzi: 1. musisz znać jej skalę., 2. musisz przeliczyć odległość na mapie według podanej skali., 3. musisz zmierzyć te odległości „na oko”., 4. musisz upewnić się, że jest to linia prosta, gdyż w przeciwnym razie nie dokonasz pomiaru., 5. upewniasz się, że 1 cm na mapie odpowiada 1 km w terenie, inaczej pomiar jest niemożliwy.
Źródło: Marek Czowgan, licencja: CC BY 3.0.
31
Ćwiczenie 5
Rjp3YOMK63ZrN
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
31
Ćwiczenie 6
R1UjXjxs954Iq
Ilu metrom w rzeczywistości odpowiada 1 centymetr na planie? (Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Rt3UeQLLnYe03
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1coF23Ck9cvC2
Ćwiczenie 6
Dopasuj definicje do odpowiadających im typów skali.
bg‑azure

Notatnik

R1d4OYcEITGjv
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.