Słowniczek: Serwisy społecznościowe
Klient pocztowy firmy Microsoft przeznaczony dla systemu Windows 10, który umożliwia zarządzanie wiadomościami e‑mail. Obsługiwane są konta Microsoft 365, Exchange, Outlook.com, Gmail, Yahoo! oraz innych popularnych dostawców usług poczty elektronicznej.
Serwis społecznościowy, który pozwala na utrzymywanie kontaktów ze znajomymi poprzez dołączanie nowinek z ich życia w postaci wiadomości, zdjęć i filmów. Przypomina portal z wiadomościami, ale wiadomości są w nim pisane przez (lub dotyczą) znajomych i obserwowanych przez nas osób, grup lub firm. Pod każdym postem można pisać komentarze i dodawać reakcje, możliwe jest również tworzenie wydarzeń i prowadzenie transmisji na żywo. Chcąc być jego użytkownikiem, trzeba przejść procedurę rejestracji, podając m. in. informacje o sobie, oraz zapoznać się z treścią regulaminu i go zaakceptować.
Łączyć się, gromadzić.
Wielokrotne wysyłanie tej samej wiadomości.
Protokół internetowy pozwalający na odbiór poczty elektronicznej w sposób zapewniający dwukierunkową wymianę informacji pomiędzy skrzynką a programem pocztowym.
Serwis internetowy przeznaczony głównie do dzielenia się treściami w postaci zdjęć, grafik i filmów. Posiada prosty edytor umożliwiający stosowanie autorskich filtrów do swoich treści.
Oznaczenie pewnej treści świadczące o tym, że się nam ona podoba lub się z nią zgadzamy.
Kontakty zebrane na jednej liście dostępne pod jednym adresem e‑mail. Wysyłając e‑mail na adres listy trafi on do całej grupy odbiorców.
Klient poczty elektronicznej firmy Mozilla.
Status informujący o braku dostępności internetu.
Oznaczyć wiadomość.
Serwis społecznościowy, który umożliwia dzielenie się obrazkami, GIF-ami oraz wideo. Użytkownicy mogą w nim tworzyć posegregowane tematycznie katalogi oraz udostępniać je innym. Katalogi mogą zbierać lajki i komentarze od użytkowników.
Serwis internetowy, który jest połączeniem forum oraz strony z wiadomościami. Powstaje wiele tematycznych podforów, gdzie treści są stale oceniane przez osoby przeglądające. Najlepiej oceniane treści są bardziej widoczne dla innych użytkowników.
Niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Zwykle jest wysyłany masowo.
Zdradzać element fabuły książki, filmu, serialu.
Mechanizm, który polega na cyklicznym otrzymywaniu treści. Spotykany przy różnego rodzaju serwisach, gdzie użytkownik otrzymuje dostęp do danych treści pod warunkiem cyklicznych opłat. Innym przykładem może być regularne otrzymywanie newslettera.
Serwis społecznościowy przeznaczony do zamieszczania, wysyłania oraz odkrywania krótkich filmów wideo, w założeniu podobnych do teledysków muzycznych. Do nagranych przez siebie filmików można dołączyć różne dźwięki, fragmenty piosenek, efekty specjalne oraz filtry.
Rodzaj niestosownego zachowania (prowokowanie, obrażanie), które ma na celu wyprowadzenie kogoś z równowagi.
Serwis społecznościowy dający możliwość tworzenia własnego mikrobloga, na którym postuje się tekst, obrazki czy klipy wideo. Jeżeli znajdziemy ciekawy wpis, możemy obserwować blog jego autora. Wpisy można udostępniać, komentować oraz lajkować.
Platforma społecznościowa umożliwiająca publikowanie krótkich wiadomości tekstowych na swoich profilach. Znany jest z tego, że konta w tym serwisie prowadzone są przez konkretne prywatne osoby (w tym celebrytów i polityków). Chcąc korzystać z pełnych możliwości serwisu należy dokonać rejestracji, wypełniając stosowny formularz.
Serwis internetowy umożliwiający bezpłatne umieszczanie, ocenianie i komentowanie filmów wstawionych przez innych użytkowników. Po założeniu konta pozwala tworzyć własne kanały i listy odtwarzania (ang. playlists).