Fizyka jest użyteczna. Nie wierzysz? To spróbuj bez lewarka wymienić przebitą oponę w samochodzie, bez pompki napompować dętkę rowerową albo zatrzymać samochód nogą, a nie hamulcem! Dasz radę? Jeśli tak, to nie musisz już dalej czytać.
RImjBhBta8gnt
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
definicja ciśnienia;
podstawowa jednostka ciśnienia w układzie SI;
definicja ciśnienia hydrostatycznego;
jak obliczyć ciśnienie hydrostatyczne, które zależy od wysokości słupa cieczy i jej gęstości;
definicja ciśnienia atmosferycznego wywieranego przez gazową powłokę Ziemi;
od czego zależy ciśnienie atmosferyczne i w jaki sposób zmienia się ono wraz z wysokością;
czy ciśnienie atmosferyczne jest stałe;
definicja ciśnienia normalnego;
przyrządy służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego;
przyrządy służące do pomiaru ciśnienia wywieranego przez gazy.
treści prawa Pascala, które mówi, że ciśnienie zewnętrzne wywierane na gazy i ciecze przekazywane jest w całej ich objętości i jednakowo we wszystkich kierunkach;
przeprowadzać proste doświadczenia potwierdzające słuszność prawa Pascala;
wymieniać i opisywać urządzenia, w których prawo Pascala znalazło swoje zastosowanie.
Ciśnienie w cieczach i gazach
Mimo, że ciecze i gazy wykazują wiele podobieństw, to jednak rządzą się różnymi prawami. Cząsteczki gazów znajdują się w bezustannym i chaotycznym ruchu, zderzają się wzajemnie oraz ze ściankami naczynia, w którym się znajdują. Podlegają regułom kinetycznej teorii gazówkinetyczna teoria gazówkinetycznej teorii gazów.
W cieczach oddziaływania między cząsteczkami są znacznie silniejsze niż w gazach, ale słabsze niż w ciałach stałych. O położeniu molekuły decyduje jej otoczenie. Każda zmiana rozmieszczenia sąsiadujących cząsteczek może spowodować przejście molekuły do nowej lokalizacji. Ten mechanizm pozwala cząsteczkom przemieszczać się w całej objętości cieczy, jest jednak różny od tego obserwowanego w gazach.
Fakt, że cząsteczki zarówno w gazach, jak i cieczach mogą poruszać się we wszystkich kierunkach, był podstawą prawa Pascala, sformułowanego doświadczalnie w wieku.
Doświadczenie 1
Problem badawczy
Czy ciśnienie wywołane siłą zewnętrzną jest takie samo w całej objętości cieczy?
Hipoteza
Jeżeli na ciecz lub gaz będziemy wywierać parcie z zewnątrz, to wytworzy ono w cieczy lub gazie dodatkowe ciśnienie jednakowe w całej objętości tej cieczy lub gazu.
Co będzie potrzebne
strzykawka z grubą igłą;
igła lub szpilka;
woda;
piłeczka pingpongowa.
Instrukcja
Za pomocą szpilki wykonaj otwory w piłeczce – równomiernie na całej jej powierzchni.
Nabierz wodę do strzykawki.
Przebij powierzchnię piłeczki igłą i wsuń ją dość głęboko.
Napełnij piłeczkę wodą ze strzykawki. Jeśli wody w strzykawce nie wystarczy, odłącz ją od igły, nabierz do niej ponownie wodę, połącz z igłą i napełniaj piłeczkę, aż ta będzie pełna.
Gdy piłeczka i strzykawka zostaną wypełnione wodą, naciśnij tłok strzykawki.
Obserwuj strumienie wody tryskające z otworów na powierzchni piłeczki.
Podsumowanie
Siła, z jaką naciskamy na tłok strzykawki, wytwarza takie samo ciśnienie w całej objętości cieczy. Widzimy, że z każdego otworu piłeczki (położonego na dole, z boku, u góry) woda tryska tak samo. Pokazuje to, że we wszystkie strony działa takie samo parcie, wywołane naciskaniem tłoka.
Demonstracja
R1SmemCXBUQWo
prawo Pascala
Reguła: prawo Pascala
Jeżeli na ciecz lub gaz będziemy wywierać parcie z zewnątrz, to wytworzy ono w cieczy lub gazie dodatkowe ciśnienie jednakowe w całej objętości tej cieczy lub tego gazu.
Opisana przez prawo Pascala właściwość cieczy i gazów wynika z faktu, iż w tych ciałach oddziaływania międzycząsteczkowe mogą być przenoszone jednakowo we wszystkich kierunkach. Ciśnienie wytworzone w zbiorniku będzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu.
R1M5FsKPFayWK1
Ćwiczenie 1
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”.. Ciśnienie zewnętrzne rozchodzi się w cieczach we wszystkich kierunkach, natomiast w gazach tylko zgodnie z kierunkiem działania siły zewnętrznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest we wszystkich kierunkach, ale słabiej ku górze niż ku dołowi naczynia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest jednakowo we wszystkich kierunkach.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”.. Ciśnienie zewnętrzne rozchodzi się w cieczach we wszystkich kierunkach, natomiast w gazach tylko zgodnie z kierunkiem działania siły zewnętrznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest we wszystkich kierunkach, ale słabiej ku górze niż ku dołowi naczynia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest jednakowo we wszystkich kierunkach.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Które informacje są prawdziwe a które fałszywe?
Prawda
Fałsz
Ciśnienie zewnętrzne rozchodzi się w cieczach we wszystkich kierunkach, natomiast w gazach tylko zgodnie z kierunkiem działania siły zewnętrznej.
□
□
W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest we wszystkich kierunkach, ale słabiej ku górze niż ku dołowi naczynia.
□
□
W cieczach i w gazach ciśnienie zewnętrzne przekazywane jest jednakowo we wszystkich kierunkach.
□
□
Źródło: ZPE, licencja: CC BY 3.0.
Zastosowanie prawa Pascala
Prawo Pascala znalazło szerokie zastosowanie w konstrukcji prasprasa hydraulicznapras, podnośnikówpodnośnik hydraulicznypodnośników, pomppompa hydraulicznapomp i hydraulicznych układów hamulcowychukład hamulcowyukładów hamulcowych.
Zasada działania podnośnika hydraulicznego opiera się na prawie Pascala. Jego zadaniem jest zwielokrotnienie zewnętrznej siły nacisku i wykorzystanie jej do wykonania pracy.
R1AWl13CchEt6
Ciśnienie cieczy w prasie hydraulicznej jest równe - jak definicja ciśnienia głosi - sile nacisku podzielonej przez powierzchnię, na którą działa. Czyli naciskając na tłok z siłą na powierzchnię mniejszego tłoka wywrzemy pewne ciśnienie . Ciśnienie to jest takie samo wewnątrz całego zbiornika z cieczą. Także na większym tłoku. Jednakże możemy także zauważyć, że ciśnienie na większym tłoku powinno także dać się zapisać jako stosunek siły do powierzchni . Stąd możemy zapisać następującą równość:
Obecnie prasa hydrauliczna przyczynia się do rozwoju rynku samochodowego. Pozwala ona na szybką i sprawną produkcję części karoserii samochodowej, którą tłoczy się z fragmentów płaskiej blachy.
RGgv6wOhYKpng
Układy hydrauliczne możemy znaleźć także we współczesnych samochodach - zarówno przednie, jak i tylne hamulce są hamulcami hydraulicznymi.
RIX19JqN6fWS1
Działanie układu hydraulicznego
Doświadczenie 2
Prosty model układu hydraulicznego
Co będzie potrzebne
dwie strzykawki;
gumowy elastyczny wężyk o średnicy pozwalającej nasadzić go szczelnie na końcówki strzykawek;
woda.
Instrukcja
Napełnij pierwszą strzykawkę wodą.
Na drugą strzykawkę nałóż wężyk i nabierz do niego wody.
Nałóż wolny koniec wężyka na pierwszą strzykawkę i naciśnij jej tłok.
Uważaj, by w układzie nie było pęcherzyków powietrza. Małe pęcherzyki nie przeszkodzą, natomiast duże utrudnią działanie naszego modelu. Czy wiesz dlaczego?
Podsumowanie
Nacisk na tłok spowodował, że ciśnienie wody w strzykawce wzrosło. Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie w wężyku spowodowało nacisk na tłok drugiej strzykawki i w rezultacie go podniosło.
R1YvAPOAY4Ey01
Ćwiczenie 2
Ciekawostka
Teoria funkcjonowania prasy hydraulicznej powstała w , ale w praktyce wykorzystano ją dopiero w ! Posłużyła ona do wyciskania ołowianych rur, które wykorzystano w instalacjach wodnych.
Jak sprężamy gazy?
Sprężanie gazusprężanie gazuSprężanie gazu polega na zwiększeniu jego ciśnienia. Jeżeli nie wzrośnie przy tym temperatura gazu, to można sprężyć go na dwa sposoby.
Pierwszy polega na zmniejszeniu objętości zbiornika, w którym znajduje się gaz. Wtedy wzrasta częstotliwość uderzeń cząsteczek w ścianki zbiornika. Wzrasta również średnia siła działająca na te ścianki, co prowadzi do wzrostu ciśnienia. Można to zaobserwować na przykładzie niezbyt mocno napompowanego balonika. Jego powierzchnia daje się łatwo ugniatać. Gdy jednak ściśniemy część balonika, to pozostała część będzie miała mniejszą objętość, ale powierzchnia będzie twardsza.
RaeYRTkq1PvVC
Drugą metodą sprężania gazusprężanie gazusprężania gazu jest zwiększenie ilości cząsteczek przy zachowaniu stałej objętości zajmowanej przez gaz.
R16lauNBEcphW
Wraz ze zwiększaniem się ilości cząsteczek gazu zderzają się one częściej ze ściankami naczynia i wywierają na nie większe ciśnienie. Im bardziej sprężamy gaz, tym większe jest jego ciśnienie.
R1BJ3Qqno1N6h2
Ćwiczenie 3
Podsumowanie
Jeżeli na ciecz lub gaz będziemy wywierać parcie z zewnątrz, to wytworzy ono w cieczy lub gazie dodatkowe ciśnienie jednakowe w całej objętości tej cieczy lub tego gazu. Mówimy, że ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz rozchodzi się we wszystkich kierunkach jednakowo. Prawo to sformułował Blaise Pascal i od jego nazwiska nosi nazwę.
Prawo Pascala znalazło szerokie zastosowanie m.in. w konstrukcji pras, podnośników, pomp i hydraulicznych układów hamulcowych.
Fizyczna zasada działania prasy hydraulicznej wykorzystuje prawo Pascala. Zadaniem prasy jest zwielokrotnienie zewnętrznej siły nacisku i wykorzystanie jej do wykonania pracy. Prasa hydrauliczna jest w praktyce najważniejszym elementem każdego siłownika.
Wartość siły uzyskanej za pomocą prasy jest tyle razy większa od siły działającej z zewnątrz na tłok, ile razy powierzchnia większego tłoka jest większa od powierzchni mniejszego tłoka.
Sprężanie gazu polega na zwiększeniu jego ciśnienia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zmniejszeniu objętości zbiornika, w którym znajduje się gaz. Drugą metodą sprężania gazu jest zwiększenie ilości cząsteczek przy zachowaniu stałej objętości gazu. W obu przypadkach cząsteczki częściej uderzają w ścianki zbiornika i w ten sposób zwiększają ciśnienie.
Najpierw obliczamy siłę działającą na większy tłok - jako że tłok się zatrzymuje, to siła działająca na tłok równoważy siłę grawitacji, w związku z czym możemy zapisać: . Następnie korzystamy z prawa Pascala, aby obliczyć powierzchnię mniejszego tłoka: . Z tego wynika, że: .
2
Ćwiczenie 5
RkuD7s1aOifFF
Prawo Pascala dla tego przypadku możesz zapisać w następujący sposób:
Po przekształceniu otrzymasz zależność: .
3
Ćwiczenie 6
RnZrCy5AkkLPs
Siła , z jaką podniesiony został drugi tłok, jest równa sile grawitacji (sytuacja podobna jak w poprzednim ćwiczeniu). Możemy zatem zapisać, że: . Energia potencjalna wyraża się wzorem: . Zauważ, że możesz podstawić siłę do równania na energię i otrzymasz: . oznacza przesunięcie dużego tłoka. Z powyższego wynika, że: . Siłę możemy otrzymać korzystając z prawa Pascala: . Wartość energii możemy obliczyć korzystając z danych dotyczących mniejszego tłoka. Siła, jaka działa na ten tłok odpowiada sytuacji, gdybyśmy na tym tłoku położyli obiekt o masie . W związku z tym możemy zapisać: . Dzięki temu możemy obliczyć energię potencjalną na pierwszym tłoku: . Energia w układzie jest stała, w związku z tym możemy zapisać: . Ostatecznie wyrażenie na przesunięcie dużego tłoka możemy zapisać jako: .
R1JJ5UaYLMxgy1
Ćwiczenie 7
RyKv1wXyRwpKm1
Ćwiczenie 8
Słowniczek
kinetyczna teoria gazów
kinetyczna teoria gazów
dział fizyki statystycznej, zajmujący się wyjaśnieniem makroskopowych właściwości gazów na podstawie praw rządzących ruchem atomów, cząsteczek, jonów, elektronów itp.
podnośnik hydrauliczny
podnośnik hydrauliczny
urządzenie, którego zasada funkcjonowania opiera się na prawie Pascala; służy do podnoszenia przedmiotów o dużym ciężarze.
pompa hydrauliczna
pompa hydrauliczna
urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie wysokiego poziomu ciśnienia oleju w układach hydraulicznych.
prasa hydrauliczna
prasa hydrauliczna
urządzenie zwielokrotniające siłę nacisku, działające zgodnie z prawem Pascala.
sprężanie gazu
sprężanie gazu
zwiększanie ciśnienia gazu znajdującego się w zamkniętym pojemniku; polega albo na zmianie objętości pojemnika, albo na zwiększeniu ilości cząsteczek (atomów) gazu przy zachowaniu stałej objętości.
układ hamulcowy
układ hamulcowy
hydrauliczny system zatrzymywania pojazdów znajdujących się w ruchu lub utrzymywania ich w spoczynku; zasada działania układu hamulcowego (podobnie jak prasy hydraulicznej) opiera się na prawie Pascala.