Producenci komputerowych systemów operacyjnych dołączają do swoich produktów różne przydatne użytkownikowi systemu programy. Jedną grupę tych programów stanowią programy użytkowe. Należą do niej proste aplikacje, takie jak: edytory tekstu, programy do przetwarzania grafiki, kalkulatory, przeglądarki internetowe, odtwarzacze muzyki i filmów. Zapoznaj się z programami, które są dostępne w systemie operacyjnym Windows 10 i Windows 11
Microsoft Edge
Rxr55PwvvdcVy
Zrzut okna przeglądarki Microsoft Edge. Na stronie domyślnej znajduje się pasek wyszukiwania, jako tło ustawiony został kręty kawałek Drogi Atlantyckiej w Norwegii podczas zachodu słońca. U dołu znajdują się zakładki: "Mój kanał", "Popularne", "Wiadomości", "Rozrywka", "Styl życia", "Finanse", "Sport", "Nauka i Technika", "Motoryzacja".
Zrzut okna przeglądarki "Microsoft Edge".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Przeglądarka internetowa firmy Microsoft jest domyślnie zainstalowana w systemach Windows 10 i Windows 11. Jak wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe, Microsoft Edge służy do przeglądania i pobierania zasobów z internetu. Dostępny jest on również do pobrania na starszych wersjach systemu Windows (Windows 7 i Windows 8) jak i na konsolach Xbox One, Xbox Series X/S, w systemach Android,iOS, macOS oraz Linux.
Ciekawostka
Od 1995 roku domyślną przeglądarką internetową poprzednich systemów operacyjnych Windows, którą zastąpił w 2015 roku Microsoft Edge, był Internet Explorer.
Więcej informacji o korzystaniu z przeglądarek internetowych oraz wyszukiwaniu w nich informacji znajdziesz w materiałach:
Zrzut okna programu WordPad. Główną część zajmuje pusta biała strona. Górny pasek programu zawiera logo, opcję zapisu, opcję cofania akcji oraz nazwę dokumentu. Pasek narzędziowy w prawym górnym rogu okna zawiera trzy zakładki "Plik" "Narzędzia główne" i "Widok". Wybrane zostały narzędzia główne. Poniżej paska narzędziowego znajdują się kolumny podzielone na sekcje. W sekcji "Schowek" dostępne są opcje "Wklej", "Wytnij" i "Kopiuj", w sekcji "Czcionka" wybrana jest czcionka "Calibri" o rozmiarze 11. Dostępne są również opcje pogrubienia, pochylenia, podkreślenia i skreślenia tekstu, oraz indeks dolny, górny i zmiana koloru tekstu i tła. W sekcji akapit znajdują się możliwości wyśrodkowania tekstu, wcięcia akapitów i interlinii. W sekcji wstawianie dostępne są opcje "Obraz", "Rysunek programu Paint", "Data i godzina", "Wstaw obiekt". W sekcji edytowanie dostępne są funkcje "Znajdź", "Zamień", "Zaznacz wszystko".
Zrzut okna programu do edycji tekstu - "WordPad".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to edytor o prostych możliwościach formatowania tekstu dołączany do prawie wszystkich wersji systemu Windows, od czasów wydania systemu Windows 95. WordPad jest o wiele uboższy pod względem oferowanych funkcjonalności i narzędzi od programu Microsoft Word, ale jest za to darmowy. Dostępne są w nim jedynie dwie zakładki, Narzędzia Główne oraz Widok, które zawierają minimalną ilość dostępnych opcji formatowania, m.in: zmianę czcionki, modyfikację akapitów, wstawianie obrazów i obiektów oraz szukanie i zamienianie ciągów znakowych w tekście.
O korzystaniu z edytorów tekstowych możesz dowiedzieć się więcej w materiale:
Znajdziesz tam również ćwiczenia pozwalające zrozumieć ich podstawowe funkcjonalności.
Paint
R1UbihIbUlb2e
Zrzut okna programu "Paint". Główną część zajmuje pusty biały arkusz. Górny pasek programu zawiera logo, opcję zapisu, opcję cofania akcji oraz nazwę pliku. Pasek narzędziowy w prawym górnym rogu okna zawiera trzy zakładki "Plik" "Narzędzia główne" i "Widok". Wybrane zostały narzędzia główne. Poniżej paska narzędziowego znajdują kolumny podzielone na sekcje. W sekcji "Schowek" dostępne są opcje "Wklej", "Wytnij" i "Kopiuj", w sekcji "Obraz" dostępna jest opcja "Zaznacz", "Przytnij", "Zmień rozmiar", "Obróć". W sekcji "Narzędzia" znajduje się ołówek, wypełnianie, wstawianie tekstu, gumka, selektor kolorów oraz lupa. Obok po prawej znajduje się opcja wyboru pędzla. W sekcji "Kształty" można wybrać i narysować jeden z domyślnych kształtów, a także wybrać jego kontur i wypełnienie. Następnie można ustawić ich rozmiar oraz kolor w sekcji "Kolory". Ostatnią dostępną funkcją jest 'Edycja za pomocą aplikacji Paint 3D".
Zrzut okna programu graficznego - "Paint".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to prosty edytor grafiki rastrowej dołączany do każdej wersji systemu Windows. Program otwiera i zapisuje pliki w formatach: BMP (Bitmapa), DIB (Bitmapa), JPEG, PNG, GIF, HEIC oraz TIFF. Wykorzystywany jest przede wszystkim do nieskomplikowanych zadań związanych z manipulacją obrazem np.: do przycinania i wycinania elementów oraz dostawiania tekstów i obiektów do obrazu.
Ciekawostka
Mimo swojej prostoty oraz braku narzędzi i funkcjonalności znanych z bardziej zaawansowanych programów graficznych (filtry, edycja warstw, ścieżki, kadrowanie czy klonowanie), Paint wciąż wykorzystywany jest przez artystów do tworzenia niesamowitych dzieł, a w internecie można znaleźć wiele poradników na temat tego rodzaju sztuki.
Informacje jak wykorzystać możliwości programu Paint oraz ćwiczenia na ten temat znajdziesz w materiale:
W 2017 roku program Paint został uznany za przestarzały. Jego miejsce w systemie Windows 10 i Windows 11 na stałe zająć miał unowocześniony program Paint 3D. Do zmiany jednak nie doszło. Obecnie oba programy - klasyczny Paint i Paint 3D są dostępne w systemie.
RWkxJiEhaoqDr
Zrzut okna programu "Paint 3D". Główną część zajmuje pusty biały arkusz na szarym tle. Ciemny górny pasek programu zawiera zakładkę "Menu" oraz narzędzia "Pędzle", "Kształty.." z logiem brył w 2D, "Kształty.." z logiem bryły w 3D, "Nalepki", "Tekst", "Efekty", "Kanwa", "Biblioteki", "Wklej", "Cofnij", "Historia". Pod ciemnym paskiem znajduje się jasny pasek z narzędziami "Zaznacz", "Przytnij", "Zaznaczanie magiczne", "Widok 3D", suwak do przybliżania i oddalania oraz trzy kropki pod którymi kryje się więcej opcji. Po prawej stronie w poziomym pasku narzędzi znajdują się Markery oraz dziesięć różnych typów urządzeń po pisania i malowania: flamaster, pióro, gruby i chudy pędzel, cienkopis, ołówek, gumka do mazania, kredka świecowa, sprej i farby. Pod markerami znajdują się dwa suwaki ustawiające Grubość i Nieprzeźroczystość. U samego dołu dostępny jest wybór kolorów z palety barw, obecnie wybrany jest kolor Matowy.
Zrzut okna programu do edycji grafiki - "Paint 3D".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Notatnik
R1HFdVdMLziTl
Zrzut okna programu "Notatnik". Główną część zajmuje pusta biała strona. Górny pasek programu zawiera logo i nazwę pliku. Pasek zakładek ma cztery opcje "Plik", "Edycja", "Format", "Widok", "Pomoc".
Zrzut okna programu do edycji tekstu - "Notatnik".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to prosty edytor tekstu. Generuje on tylko litery i cyfry oraz nie posiada opcji formatowania innych niż wybór czcionki. Program daje możliwość szukania i zamieniania ciągów znakowych w tekście oraz pozwala na tylko jedno cofnięcie wykonanej operacji. Pliki stworzone w Notatniku domyślnie zapisywane są wyłącznie w formacie .txt.
Ćwiczenie 1
Otwórz Notatnik, a następnie skopiuj lub zapisz w nim swój ulubiony wiersz, tekst piosenki albo fragment książki. Sformatuj tekst w Notatniku następujący sposób:
wyśrodkuj całość tekstu,
wybierz rodzaj czcionki Arial,
ustal wielkość czcionki na 12 punktów,
ustaw styl czcionki na kursywę.
Porównaj Notatnik z innym edytorem tekstu, na przykład WordPad i wskaż przydatne narzędzia, które nie są dostępne w tym programie. Zapisz plik w wybranym przez siebie miejscu na komputerze pod nazwą Tekst w formacie .txt.
Wcięcia wykonasz za pomocą Tabulatora, przeniesienie do nowej linii możesz wykonać za pomocą przycisku Enter. Czcionkę w programie Windows 10 zmienisz poprzez wybranie zakładki Format, a następnie opcji Czcionka, natomiast w programie Windows 11 należy wybrać zakładkę Edytuj, a następnie opcję Czcionka.
Notatnik nie posiada chociażby tak użytecznych podstawowych narzędzi, jak pozioma i pionowa linijka oraz wyrównywania lub wyśrodkowania tekstu. Wielkość i formatowanie czcionki można zmienić tylko w zastosowaniu do całego tekstu, nie ma możliwości zmiany interlinii ani justowania.
Aby zapisać swoją pracę, z zakładki Plik w prawym górnym rogu, wybierz opcję Zapisz lub Zapisz jako, a następnie wskaż miejsce zapisu w swoim komputerze.
Przykładowe formatowanie fragmentów 25 rozdziału książki Tajemniczy Ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett.
R1ZACYTg5BDez
Zrzut programu Notatnik z fragmentami dwudziestego piątego rozdziału książki "Tajemniczy Ogród" autorstwa Frances Hodgson Burnett: "Tymczasem ogród tajemniczy rozkwitał i rozkwitał, i co dzień nowe ukazywał cuda.W gniazdku gila były jajka, a samiczka siedziała na nich, ogrzewając je swym drobnym, pierzastym ciałkiem i osłaniająctroskliwymi skrzydełkami. Z początku była ogromnie nerwowa, a gil sam wprost nieprzyzwoicie podejrzliwy..." oraz "Lecz tu wszyscy wiedzieli i odczuwali to, zaś gil i samiczka jego wiedzieli o tym, że tamci wiedzieli.Z początku przyglądał się gil Colinowi i Mary z niekłamanym lękiem.Dla przyczyny jakiejś niewytłumaczonej wiedział, że nie potrzebuje czuwać nad Dickiem.Od pierwszej chwili, jak tylko spojrzał na Dicka, zrozumiał, że nie jest obcy, ale że to też rodzaj gila, tylko bez dzioba i upierzenia.Umiał on mówić „po gilowemu” (co jest mową odrębną, której z żadną inną mieszać nie należy).Mówić po gilowemu do gila, znaczy to samo co mówić po francusku do Francuza." W lewym górnym rogu programu znajduje się nazwa pliku Tekst.txt, a poniżej zakładki Plik, Edycja, Format, Widok, Pomoc. W prawym dolnym rogu programu znajdują się informacje: Lin 1, kol 1, 100%, Windows (CRLF), UTF‑8.
Zrzut programu Notatnik z fragmentami dwudziestego piątego rozdziału książki "Tajemniczy Ogród" autorstwa Frances Hodgson Burnett.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Kalkulator
R1QJVvAYWE9bB
Zrzut okna programu "Kalkulator" w dwóch wersjach - standardowej i naukowej. Poza tradycyjnym układem cyfr z klawiatury numerycznej i standardowymi operacjami jak mnożenie, dzielenie, procenty, pierwiastkowanie i podnoszenie do potęgi, kalkulator naukowy rozszerzony został o silnię, logarytmy, modulo, liczbę Eulera, stałą Archimedesa, trygonometrię i funkcje. Standardowy kalkulator wyświetla działanie 2 razy 2 równa się 4 oraz w historii 1 plus 1 równa się 2. Naukowy kalkulator wyświetla 5 do potęgi 5 równa się 3125.
Zrzut okna programu "Kalkulator" w dwóch wersjach - standardowej i naukowej.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to program do wykonywania obliczeń matematycznych dostępny w pięciu trybach: Standardowym, Naukowym, Tworzenia wykresów, Programisty, Obliczania dat. Posiada również konwertery walutowe, objętości, długości, ciężaru i masy, temperatury, energii, powierzchni, prędkości, czasu, zasilania, danych, ciśnienia i kątów. Obecny był we wszystkich wersjach systemu Windows, z czasem był aktualizowany i rozbudowywany o nowe funkcje.
Ćwiczenie 2
Rn6S6T0Fep7fI
Wersja alternatywna ćwiczenia: Korzystając z wbudowanego do systemu WindowsKalkulatora, wykonaj odpowiednie obliczenia i konwersje, a następnie odpowiedz na poniższe pytania. Podaj maksymalne przybliżenie wskazane przez kalkulator. Ile minęło dni od 22 stycznia 1863 roku do 23 listopada 1999 roku? Tu uzupełnij dni. Którym dniem był 1 maja 2004? Tu uzupełnij dniem tygodnia. Liczba 188 zapisana w systemie binarnym ma postać? Tu uzupełnij. 5 mil morskich to Tu uzupełnij metrów. 27 cali to Tu uzupełnij centymetrów. Ile tydzień ma minut? Tu uzupełnij minut. 5 galonów (USA) to Tu uzupełnij galonów (UK). Pierwiastek kwadratowy z liczby 4 571 044 to Tu uzupełnij. 10! równa się Tu uzupełnij.
Wersja alternatywna ćwiczenia: Korzystając z wbudowanego do systemu WindowsKalkulatora, wykonaj odpowiednie obliczenia i konwersje, a następnie odpowiedz na poniższe pytania. Podaj maksymalne przybliżenie wskazane przez kalkulator. Ile minęło dni od 22 stycznia 1863 roku do 23 listopada 1999 roku? Tu uzupełnij dni. Którym dniem był 1 maja 2004? Tu uzupełnij dniem tygodnia. Liczba 188 zapisana w systemie binarnym ma postać? Tu uzupełnij. 5 mil morskich to Tu uzupełnij metrów. 27 cali to Tu uzupełnij centymetrów. Ile tydzień ma minut? Tu uzupełnij minut. 5 galonów (USA) to Tu uzupełnij galonów (UK). Pierwiastek kwadratowy z liczby 4 571 044 to Tu uzupełnij. 10! równa się Tu uzupełnij.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jeżeli obliczenia sprawiają ci trudności spróbuj przełączyć tryby pracy kalkulatora. Użyj trybu: obliczanie daty, programisty. Wypróbuj konwerter długości i objętości.
Rejestrator głosu
Skorzystaj z opisów zamieszczonych na ilustracji interaktywnej, aby zapoznać się z interfejsem aplikacji.
RSDKay3GFq4UM
Wersja alternatywna: 1. Przycisk "Nagraj" pozwala zarejestrować dźwięk odbierany przez mikrofon., 2. Przycisk "Odtwórz" / "Pauza" pozwala zatrzymać i wznowić odtwarzanie wybranego nagrania., 3. Przycisk "Dodaj znaczniki" służący do identyfikacji najważniejszych momentów podczas nagrywania lub odtwarzania., 4. Przycisk "Udostępnij" pozwala udostępnić utworzone nagranie wybranej osobie z kontaktów, urządzeniom w pobliżu lub wysłać przez pocztę wybranej grupie osób., 5. Przycisk "Przytnij" pozwala przyciąć nagranie do dowolnej długości., 6. Przycisk "Usuń" pozwala wyrzucić nagranie do kosza., 7. Przycisk "Zmień nazwę" pozwala zmienić nazwę nagrania., 8. Przycisk "Zobacz więcej" pokazuje takie opcje jak "Informacje", "Wyślij opinię", "Ustawienia mikrofonu", "Otwórz lokalizację pliku"., 9. Lista wszystkich utworzonych nagrań za pomocą Rejestratora Głosu.
Wersja alternatywna: 1. Przycisk "Nagraj" pozwala zarejestrować dźwięk odbierany przez mikrofon., 2. Przycisk "Odtwórz" / "Pauza" pozwala zatrzymać i wznowić odtwarzanie wybranego nagrania., 3. Przycisk "Dodaj znaczniki" służący do identyfikacji najważniejszych momentów podczas nagrywania lub odtwarzania., 4. Przycisk "Udostępnij" pozwala udostępnić utworzone nagranie wybranej osobie z kontaktów, urządzeniom w pobliżu lub wysłać przez pocztę wybranej grupie osób., 5. Przycisk "Przytnij" pozwala przyciąć nagranie do dowolnej długości., 6. Przycisk "Usuń" pozwala wyrzucić nagranie do kosza., 7. Przycisk "Zmień nazwę" pozwala zmienić nazwę nagrania., 8. Przycisk "Zobacz więcej" pokazuje takie opcje jak "Informacje", "Wyślij opinię", "Ustawienia mikrofonu", "Otwórz lokalizację pliku"., 9. Lista wszystkich utworzonych nagrań za pomocą Rejestratora Głosu.
Program "Rejestrator głosu".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RizPWue9xTSyV
Zrzut okna programu "Rejestrator głosu". Okno podzielone jest na trzy kolumny, w pierwszej znajduje się wyróżniony okrągły przycisk mikrofonu, w drugiej lista utworzonych wcześniej nagrań. W trzeciej znajduje się panel nawigacyjny obecnie odtwarzanego nagrania z dużym przyciskiem odtwarzania/pauzy oraz znaczek flagi pozwalający dodawać znaczniki służące do identyfikacji najważniejszych momentów podczas nagrywania lub odtwarzania. W prawym dolnym rogu widnieją ikony: udostępniania, przycinania, usuwania (ikona kosza), zmiana nazwy oraz trzy kropki pod którymi ukrytych jest więcej niewyświetlonych opcji.
Zrzut okna programu "Rejestrator głosu".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Rejestrator głosu to program do rejestracji dźwięku z mikrofonu. Dodatkowo, z poziomu aplikacji, pozwala udostępniać i przycinać nagranie do dowolnej długości oraz dodawać znaczniki służące do identyfikacji najważniejszych momentów podczas nagrywania lub odtwarzania.
Aparat
R3Y8ml7AevFCJ
Zrzut okna programu "Aparat". Na czarnym tle widnieje napis "Nie można odnaleźć kamery. Sprawdź, aby upewnić się, że jest ona poprawnie podłączona i zainstalowana, a także nie jest blokowana przez oprogramowanie antywirusowe i że sterowniki kamery są aktualne. Jeśli na komputerze znajduje się przełącznik fizyczny lub przycisk dla kamery, upewnij się, że jest on włączony. Kod błędu: NoCamerasAreAttached". Pod spodem komunikatu znajdują się dwa przyciski "Dowiedz się więcej" i "Uzyskaj pomoc". Po lewej stronie znajduje się rozwinięta zakładka "Ustawienia". Pierwsza opcja ustawień dotyczy Kamery, wyłączony jest Tryb profesjonalny "Pokaż zaawansowane kontrolki do obsługi zdjęć i filmów". Jako siatka ramek wybrany jest złoty podział. Druga opcja to Zdjęcia, z rozwijanej listy "Jakość zdjęcia" wybrana jest jakość 2,1MP 16:9 (1920x1080), wyłączona jest opcja Film poklatkowy. Po włączeniu czasomierza, program robi zdjęcia do momentu ponownego naciśnięcia przycisku kamery. Ostatnia opcja to Filmy z dwoma listami rozwijanymi "Jakość filmów" 1080p 16:9 25fps oraz "Redukcja migotania" 60Hz. Dodatkowe powiązane ustawienia to odnośniki - Określ czy aparat może używać informacji o lokalizacji oraz Zmień ustawienia prywatności. Poniżej znajduje się wyłączona opcja Wypróbuj nowe eksperymentalne funkcje "Pomóż testować funkcje na wstępnych etapach ich tworzenia. W dowolnej chwili te funkcje mogą zostać zmienione lub usunięte".
Zrzut okna programu "Aparat".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to program do poglądu obrazu z kamerki internetowej. Jeśli kamera jest niepodpięta, otrzymasz komunikat widoczny na powyższym zrzucie ekranu. Aplikacja poza nagraniem obrazu z kamery, umożliwia również stworzenie filmu poklatkowego ze zdjęć zrobionych podczas nagrywania, jak i „pstryknięcie” pojedynczej fotografii. W ustawieniach dostępny jest tryb profesjonalny oraz siatka ramek ułatwiająca zachowywanie harmonii wykonanego zdjęcia. Więcej na ten temat dowiedzieć się możesz w materiale:
Możesz również zmienić jakość nagrań i zdjęć, które wykonujesz. Jeśli chcesz zrobić sobie zdjęcie za pomocą kamery internetowej będąc daleko od komputera, skorzystaj z funkcji samowyzwalacza. Odpowiednio ustawiony czasomierz pozwoli przemieścić Ci się do wybranego miejsca w pokoju, nim program zapisze przechwycony obraz. Możliwość przełączania między aparatem a wideo znajduje się w pionowym pasku, po prawej stronie programu i jest dostępna wyłącznie po podłączeniu kamery internetowej lub innego urządzenia przechwytującego obraz.
R1ezQQCalOUql
Zrzut okna programu "Aparat". Na czarnym tle narysowane są linie złotego podziału. W pasku po lewej stronie okna aplikacji, u samej góry, znajduje się ikonka ustawień. Po środku znajduje się ikona HDR oraz samowyzwalacza. Po prawej stronie programu na środku pionowego paska znajdują się ikony Aparatu "Zarejestruj: Zdjęcie" oraz Kamery "Wideo". Nad i pod nimi widnieją strzałki umożliwiające przełączanie między tymi dwiema dostępnymi opcjami.
Zrzut okna programu "Aparat", funkcja "Samowyzwalacz".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zegar
R1RfUy2zw3CIp
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" i "Ustawienia". W głównej części okna znajdują się cztery minutniki ustawione kolejno na minutę, trzy minuty, pięć minut i dziesięć minut. Pod minutnikami znajduje się opcja "Edytuj czasomierze" i "Dodaj nowy czasomierz".
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznymi minutnikami.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Program służący do ustawiania minutników, alarmów, stopera, sprawdzania zegara światowego oraz włączania trybu koncentracji.
RLv2DJqkvOeVM
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" i "Ustawienia". W głównej części okna znajduje się zatrzymany zegar "Sesji koncentracji uwagi", pozostało 25 minut. Poniżej znajduje się kafelek "To Do", "Zaloguj się za pomocą konta Microsoft, aby tworzyć zadania i wybrać zadanie do sesji pracy indywidualnej. Twoje zadania zostaną zsynchronizowane z aplikacją Microsoft To Do". Po prawej w kafelku dostępny jest "Dzienny postęp" - wczoraj 0 minut, pasmo 0 dni, zakończono: 0 minut, a dzienny cel to jedna godzina. Poniżej znajduje się kafelek Spotify "Musisz mieć aplikację Spotify, aby poprawić sesje skupienia za pomocą muzyki i podkastów" i przycisk "Zainstaluj Spotify". U samego dołu okna znajduje się informacja "Czasomierz pracy indywidualnej będzie słyszalny tylko wtedy, gdy komputer będzie aktywny." z odnośnikiem "Zmienianie ustawień zasilania".
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Sesji koncentracji.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
ciekawostka
Ćwiczenie 3
Wykorzystaj Zegar Światowy w aplikacji Zegar, aby dowiedzieć się jaka jest obecnie godzina na Alasce, w Las Vegas, Ekwadorze, Brasílii, na Islandii, w Moskwie, Mumbaju i Tokio. Następnie porównaj ze sobą czas w tych lokalizacjach.
Będąc w zakładce Zegar światowy, kliknij przycisk Dodaj nowe miasto w prawym dolnym rogu ekranu. W okienku Dodawanie nowej lokalizacji wpisz lub wyszukaj wybraną nazwę miasta. Nie będziesz w stanie wyszukać wszystkich miast, dlatego staraj się znaleźć te największe dla danego państwa lub regionu. Możesz skorzystać z pomocy internetu jeśli nie będziesz wiedzieć jakie miasto wpisać. W przypadku Alaski będzie to Anchorage, w Ekwadorze możesz wybrać miejscowość Guayaquil lub Quito, mają tą samą strefę czasową. Stolicą Islandii jest Reykjavik. Pamiętaj, że niektóre państwa mają kilka stref czasowych. W celu porównania, wybierz opcję Porównaj, przycisk ten znajduje się obok przycisku Edytuj zegary, tam gdzie Dodaj nowe miasto.
Wyszukaj i uruchom na swoim komputerze z systemem Windows 10 lub Windows 11 aplikację Zegar. Będąc w zakładce Zegar światowy, kliknij przycisk Dodaj nowe miasto.
RDyBJpOiOVfzP
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" oraz "Ustawienia". W głównej części okna widnieje mapa świata. Na mapie znajduje się jedna pinezka przypięta w Polsce, a obok mapy pisze "15:05" Czas lokalny 10.04.2023" i ikonka słońca. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk z plusem "Dodaj nowe miasto", a po jego lewej mniejszy przycisk z ikoną ołówka oraz drugi z ikoną dwóch zegarów.
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Zegara światowego.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
R1VlgLbgDWNAV
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" oraz "Ustawienia". W głównej części okna widnieje mapa świata. Na mapie znajduje się jedna pinezka przypięta w Polsce, a obok mapy pisze "15:03" Czas lokalny 10.04.2023" i ikonka słońca. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk z plusem "Dodaj nowe miasto", a po jego lewej mniejszy przycisk z ikoną ołówka oraz drugi z ikoną dwóch zegarów.
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Zegara światowego.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W nowym okienku wyszukiwania wpisz odpowiednią frazę. Wszystkie potrzebne strefy czasowe znajdziesz wpisując wymieniony w poleceniu region, państwo lub miasto.
Rylsv6dlacM7h
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" oraz "Ustawienia". W głównej części okna widnieje mapa świata. Na mapie znajduje się jedna pinezka przypięta w Polsce, na której pisze "18:33 Czas lokalny 20.06.2022" i ikonka słońca. W lewym górnym rogu mapy, obok paska nawigacyjnego, widnieje okienko wyszukiwania z wpisanym "To" oraz rozwinięta lista z takimi miastami i państwami jak: Tokio, Japonia. Toledo, OH, Stany Zjednoczone Ameryki. Toronto, ON, Kanada. Torrance, CA, Stany Zjednoczone Ameryki. George Town, Kajmary. Lome, Togo. Nuku'alofa, Tonga. Nukunonu, Tokelau. Port‑ofSpain, Trynidad i Tobago. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk z plusem "Dodaj nową miejscowość", a po jego lewej mniejszy przycisk z ikoną ołówka oraz drugi z ikoną dwóch zegarów.
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Zegara światowego.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, kliknij na nią, a zostanie ona dodana do mapy. Powtórz tą czynność dla każdej lokalizacji.
RYg731O6BXU8f
Zrzut okna programu "Zegar". W pasku nawigacyjnym po lewej stronie znajdują się opcje do wyboru "Sesje koncentracji", "Minutnik", "Alarm", "Stoper", "Zegar światowy", a u samego dołu "Zaloguj się" oraz "Ustawienia". W głównej części okna widnieje mapa świata. Na mapie znajduje się dziewięć pinezek. Nazwy miast, które reprezentują widoczne są obok mapy. Od lewej - jedna przypięta w Anchorage, "5:16 10.04.2023, -10 godz." i ikonka księżyca. Druga przypięta w Las Vegas, "6:16 10.04.2023, -9 godz." i ikonka słońca. Trzecia przypięta w Guayaquil, "8:16 10.04.2023, -7 godz." i ikonka słońca. Czwarta przypięta w Brasilli, "10:16 10.04.2023, -5 godz." i ikonka słońca. Piąta przypięta w Reykjavik, "13:16 10.04.2023, -2 godz." i ikonka słońca. Szósta przypięta w Polsce, "15:16 Czas lokalny 10.04.2023" i ikonka słońca. Siódma przypięta w Moskwie, "16:16 10.04.2023 +1 godz." i ikonka słońca. Ósma przypięta w Mumbaju, "18:46 10.04.2023 +3 godz. 30 min" i ikonka słońca. Dziewiąta przypięta w Tokio, "22:16 10.04.2023, +7 godz." i ikonka księżyca. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk z plusem "Dodaj nowe miasto", a po jego lewej mniejszy przycisk z ikoną ołówka oraz drugi z ikoną dwóch zegarów.
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Zegara światowego.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Aby porównać czasy w znalezionych lokalizacjach, kliknij przycisk Porównaj dostępny w prawym dolnym rogu programu. Pojawi się wówczas tabela przedstawiająca godziny w danym dniu o danej porze dla dodanych na mapie lokalizacji.
R1QTMmeHnNF5a
Zrzut okna programu "Zegar". W głównej części okna widnieje tabela porównująca wybrane lokalizacje. Od góry - Anchorage, AK, Stany Zjednoczone Ameryk 10.04.2023, -10 godz., wymienione obok godziny od 3:00 do 13:00, noc do godziny czwartej nad ranem, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 8:00. Las Vegas, NV, Stany Zjednoczone Ameryki 10.04.2023, -9 godz., wymienione obok godziny od 4:00 do 14:00, noc do godziny piątej nad ranem, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 9:00. Guayaquil, Ekwador 10.04.2023, -7 godz., wymienione obok godziny od 6:00 do 16:00, noc do godziny szóstej nad ranem, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 11:00. Brasilia, Brazylia 10.04.2023, -5 godz., wymienione obok godziny od 8:00 do 18:00, noc od godziny osiemnastej, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 13:00. Reykjavik, Islandia 10.04.2023, -2 godz., wymienione obok godziny od 11:00 do 21:00, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 16:00. Czas lokalny 10.04.2023, wymienione obok godziny od 13:00 do 23:00, noc od godziny dwudziestej drugiej, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 18:00.Moskwa, Rosja 10.04.2023 +1 godz., wymienione obok godziny od 14:00 do 00:00, noc od godziny dwudziestej drugiej, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 19:00. Mumbaj (Bombaj), Indie 10.04.2023 +3 godz. 30 min., wymienione obok godziny od 16:30 do 02:30, noc od godziny dziewiętnastej trzydzieści, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 21:30. Tokio, Japonia 21.06.2022, +7 godz., wymienione obok godziny od 20:00 do 06:00, noc od godziny dwudziestej do czwartej nad ranem, zaznaczona w czerwonej klamrze została godzina 01:00. W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk "Gotowe".
Zrzut okna programu "Zegar" w systemie Windows 10 z widocznym menu Zegara światowego.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka
W aplikacji Zegar w zakładce Zegar światowy ikona w prawym górnym rogu każdej pinezki wskazuje czy w danej lokalizacji jest obecnie dzień czy noc. Patrząc na mapę, możesz również zauważyć cień, który przesuwa się z godziny na godzinę. Jak już się pewnie domyślasz, jeśli dany obszar jest zaciemniony, znaczy, że obecnie jest tam po zmroku, słońce już zaszło, a na niebie panuje księżyc.
Windows Media Player
R1SSksVUgZITz
Zrzut okna programu Windows Media Player. W pasku nawigacyjnym u góry znajdują się strzałki nawigacyjne i ścieżka gdzie się znajdujesz "Biblioteka, Strumień, Wszystkie utwory muzyczne". Po prawej stronie dostępne są przyciski "Odtwórz", "Nagraj", "Synchronizuj". Pod spodem dostępne zakładki "Organizuj", "Strumień", "Utwórz listę odtwarzania" i okno wyszukiwania. W lewym bocznym pasku nawigacyjnym dostępne są opcje "Listy odtwarzania", "Muzyka", "Wykonawca", "Album", "Gatunek", 'Wideo", "Obrazy" oraz "Inne biblioteki". Główna część okna podzielona jest na kolumny "Album", "Nr", "Tytuł", "Długość", "Klasyfikacja", "Wykonawca uczestniczący", "Kompozytor", "Rozmiar", "Klasyfikacja rodzicielska". Na środku znajduje się komunikat "W bibliotece Muzyka nie ma żadnych elementów. Kliknij menu Organizuj, a następnie kliknij polecenie Zarządzaj bibliotekami, aby dołączyć folder do biblioteki". U dołu programu na środku znajduje się panel do zarządzania odtwarzaniem, zapętlanie utworu, nagrywanie, przyśpieszanie, pauza oraz ściszanie.
Zrzut okna odtwarzacza multimedialnego "Windows Media Player" - Windows 10
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Program do odtwarzania dźwięków (muzyki), filmów i grafik stworzony przez firmę Microsoft. Windows Media Player umożliwia również zgrywanie, kopiowanie oraz nagrywanie muzyki na płyty kompaktowe w formacie Audio CD, a także jako listy odtwarzania MP3. Domyślnymi formatami plików jest Windows Media Wideo .wmv, Windows Media Audio .wma, Advanced System Format .asf oraz oparty na formie listy odtwarzania Windows Playlist .wpl.
Ciekawostka
Istniały plany, aby Windows Media Player został zastąpiony w nowszych systemach Windows przez specjalną aplikację do filmów Filmy i TV oraz muzyki Groove Music. Choć początkowo były one domyślnymi aplikacjami do odtwarzania filmów i muzyki w systemach od Windows 8 wzwyż, ostatecznie wszystkie wymienione aplikacje zastąpić ma w systemie Windows 11 bezpośredni następca Windows Media Player o nazwie Media Player. Mimo to, Windows Media Player nadal dołączany jest do systemu Windows 11 jako jeden z podstawowych programów.
R1ZEn9ObrGm2H
Zrzut okna "Odtwarzacza multimedialnego" Media Player. W panelu nawigacyjnym po lewej stronie dostępne jest okno wyszukiwania, a pod nim zakładki "Narzędzia główne", "Biblioteka utworów muzycznych", "Biblioteka wideo", "Kolejka odtwarzania", "Listy odtwarzania" oraz 'Ustawienia". Wybrana jest zakładka "Narzędzia Główne", w środkowej części okna znajduje się okrągły awatar dziewczynki w swetrze, ze słuchawkami na głowie. Obok pisze "Poznawanie nowej aplikacji Odtwarzacz multimedialny. Ta aplikacja służy do odtwarzania plików audio i wideo oraz przeglądania bibliotek osobistych". Pod spodem przycisk "Otwórz plik" z rozwijalną listą. U dołu ekranu znajduje się pasek sterowania multimediami z opcją zapętlania, cofania, odtwarzania/pauzy, przyśpieszania, ustawienia głośności oraz powiększanie okna.
Zrzut okna "Odtwarzacza multimedialnego" - Windows 11.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zdjęcia Microsoft
RWSn9IwkqPOxr
Zrzut okna programu "Zdjęcia". W pasku nawigacyjnym u góry dostępne są zakładki "Kolekcja", "Albumy", "Osoby", "Zdjęcia" oraz "Edytor wideo". Obok znajduje się okno wyszukiwania "Wyszukaj osoby, miejsca lub rzeczy.". Po prawej stronie widnieją opcje "Nowy film", "Wybierz", "Importuj". Poniżej znajduje się możliwość wyświetlania obrazów według podanych kryteriów np. Daty wykonania. W głównej części okna widnieje komunikat "Umieść wszystkie wspomnienia w jednym miejscu. Dodaj zdjęcia i filmy ze wszystkich swoich urządzeń, aby połączyć je w jednym twórczym miejscu, które można przeszukiwać i sortować". Obok znajduje się grafika, do laptopa stojącego obok doniczki liniami połączona jest chmura, smartfon, aparat i pendrive.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" - Windows 10.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Aplikacja Zdjęcia w systemie Windows 10 to nie tylko przeglądarka plików graficznych, ale również prosty edytor pozwalający łatwo przycinać, obracać, dodawać filtry oraz automatycznie ulepszać zdjęcia.
Ćwiczenie 4
Użyj aplikacji Zdjęcia, aby dokonać zmian w dostępnym do pobrania pliku ruiny kościoła i uzyskać efekt podobny do przedstawionego na poniższej ilustracji. Zmień rozmiar obrazu, aby dało się go użyć jako miniatury na stronie internetowej.
R1EwyxtImTaqq
Jest to opis załącznika do pobrania. Fotografia z załącznika przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Zdjęcie wzorowane jest na malowany obrazy. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i po środku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa.
Fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RFRlFzcXNA2NE
Jest to opis załącznika do pobrania. Fotografia z załącznika przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i po środku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. Przed kościołem znajduje się stary drewniany płot, a przed płotem ścieżka na której stoi niewielki pomniczek przypominający wazon na piedestale. Obok ścieżki rośnie równo przystrzyżony żywopłot i kwieciste krzewy. W tle ruin kościoła widać drzewa.
Załącznik do pobrania zawierający fotografię kościół.png
Źródło: A.Koludo, K.Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik PNG o rozmiarze 8.36 MB w języku polskim
Będąc w aplikacji Zdjęcia, kliknij na wybraną fotografię. Jej miniatura rozszerzy się na cały ekran. Następnie z opcji dostępnych po środku u góry wyświetlonego okna wybierz Edytuj obraz. Znajdziesz tam takie funkcje, jak Przytnij i obróć, aby odpowiednio wykadrować zdjęcie, Filtruj, aby wystylizować zdjęcie za pomocą filtrów oraz Korekty w celu osiągnięcia pożądanego wyglądu fotografii. Użyj wymienionych funkcji, aby upodobnić fotografię do tej przedstawionej w ćwiczeniu.
Aby zmienić rozmiar fotografii, rozwiń trzy kropki dostępne po środku u góry wyświetlonego okna z fotografią, przed przejściem do edycji obrazu. Znajdź opcję Zmień rozmiar, kliknij ją, a następnie w nowym oknie wybierz pierwszy dostępny rozmiar najlepszy do użycia w obrazach profilu i miniaturach.
Będąc w aplikacji Zdjęcia, kliknij na wybraną fotografię. Jej miniatura rozszerzy się na cały ekran. Następnie z opcji dostępnych po środku u góry wyświetlonego okna wybierz Edytuj obraz.
Rmq0NyKUf5Nnu
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii. W lewym górnym rogu znajduje się nazwa pliku "ruiny kościoła.png". Pośrodku u góry dostępnych jest pięć ikon: Edycja obrazu, Obróć, Kosz, Serce, Trzy kropki. Po prawej stronie u góry znajdują się narzędzia: Rozszerz obraz, Przybliż do rozmiaru rzeczywistego, Oddal, Przybliż, Procentowa wartość przybliżenia równa 45%. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. Przed kościołem znajduje się stary drewniany płot, a przed płotem ścieżka na której stoi niewielki pomniczek przypominający wazon na piedestale. Obok ścieżki rośnie równo przystrzyżony żywopłot i kwieciste krzewy. W tle ruin kościoła widać drzewa.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą fotografią ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wejdź w pierwszą dostępną u góry programu zakładkę Przytnij i obróć. Na fotografii pojawi się biała ramka. Chwytając za jej rogi, dopasuj fragment obrazu który chcesz przyciąć. Widok na ten fragment zostanie automatycznie przybliżony i wyśrodkowany.
RqXVX2hGFJFu4
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii w zakładce Edycja obrazu. Pośrodku u góry dostępne są trzy zakładki: Przytnij i obróć, Filtruj, Korekty. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa. Fragment fotografii jest zacieniony, wykadrowany prostokątny fragment pośrodku wycina roślinność dookoła kościoła. Po prawej stronie programu znajdują się narzędzia dostępne w zakładce Przytnij i Obróć: Prostowanie (ustawione 0 stopni), Obracanie, Przerzucanie, Współczynnik proporcji i Resetuj. U dołu po prawej stronie są dwa przyciski: Zapisz kopię oraz Anuluj.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Następnie przejdź do zakładki Filtruj. Przycięcie zostanie automatycznie zapamiętane. Wybierz odpowiedni filtr, w naszym przypadku może być to Sahara. Zmień jego intensywność, aby dopasować wygląd fotografii do oczekiwań.
REHWb02QPCnV4
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii w zakładce Filtruj. Pośrodku u góry dostępne są trzy zakładki: Przytnij i obróć, Filtruj, Korekty. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni, nałożony jest filtr wzmacniający kolor, kontrast oraz rozmycie. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa. Widoczny jest tylko wcześniej wycięty fragment fotografii ucinający roślinność dookoła kościoła. Po prawej stronie programu znajdują się narzędzia dostępne w zakładce Filtruj: Automatyczne poprawianie zdjęcia, suwak intensywności filtrów (ustawiony na 50%) oraz dostępne filtry (Oryginalny, Sauna, Neo, Klaps, Rouge, Filtr przeciwsłoneczny, Ikar, Sahara, Zeke, Arktyczny, Groteska, Stara fotografia, Wanilia, Napa, Rtęć). Wybrany jest filtr Sahara. U dołu po prawej stronie są dwa przyciski: Zapisz kopię oraz Anuluj.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W zakładce Korekty, usprawnij swoje modyfikacje. Wzmocnij intensywność kolorów, zmniejsz światło i przejrzystość.
RUQpI4RHnvpHp
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii w zakładce Korekty. Pośrodku u góry dostępne są trzy zakładki: Przytnij i obróć, Filtruj, Korekty. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni, nałożony jest filtr wzmacniający kolor, kontrast oraz rozmycie. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa. Widoczny jest tylko wcześniej wycięty fragment fotografii ucinający roślinność dookoła kościoła. Po prawej stronie programu znajdują się narzędzia dostępne w zakładce Korekty: Światło (ustawione na poniżej 50%), Kolor (ustawiony na 100%), Przejrzystość (ustawiona na 0), Winietowanie (pozostawione domyślnie), Efekt czerwonych oczu, Usuwanie skaz. U dołu po prawej stronie są dwa przyciski: Zapisz kopię oraz Anuluj.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jeśli efekt będzie cię zadowalał, kliknij przycisk lub dostępny u dołu po prawej stronie programu.
RYpqTn6EbjfZn
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii w zakładce Korekty. Pośrodku u góry dostępne są trzy zakładki: Przytnij i obróć, Filtruj, Korekty. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni, nałożony jest filtr wzmacniający kolor, kontrast oraz rozmycie. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa. Widoczny jest tylko wcześniej wycięty fragment fotografii ucinający roślinność dookoła kościoła. Po prawej stronie programu znajdują się narzędzia dostępne w zakładce Korekty: Światło, Kolor, Przejrzystość, Winietowanie, Efekt czerwonych oczu, Usuwanie skaz. U dołu po prawej stronie są dwa przyciski: Zapisz kopię oraz Anuluj. Wszystko jest zaciemnione, na pierwszym planie pośrodku widnieje okienko ładowania "Trwa zapisywanie...".
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Na koniec została zmiana rozmiaru fotografii. W tym celu, ponownie otwórz fotografię w aplikacji Zdjęcia. Następnie wybierz opcję Zmień rozmiar.
R1AFpuQIbhpxi
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii. W prawym lewym rogu znajduje się nazwa pliku "ruiny kościoła.png". Zdjęcie wzorowane jest na malowany obrazy. Pośrodku u góry dostępnych jest pięć ikon: Edycja obrazu, Obróć, Kosz, Serce, Trzy kropki. Po prawej stronie u góry znajdują się narzędzia: Rozszerz obraz, Przybliż do rozmiaru rzeczywistego, Oddal, Przybliż, Procentowa wartość przybliżenia równa 67%. Lista rozwijalna ukryta pod trzema kropkami jest otwarta, dostępne są w niej opcje: Zapisz jako, Udostępnij, Adiustacja, Drukuj, Zmień Rozmiar, Kopiuj do schowka, Ustaw jako, Pokaz slajdów, Informacje o pliku, Dodaj do, Edytuj więcej.., Ustawienia. Kursor myszy wskazuję na opcje Zmień rozmiar. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa.
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
W nowym okienku wybierz pierwszy dostępny rozmiar, najlepszy do użycia w obrazach profilu i miniaturach, tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Po kliknięciu, wybierz miejsce zapisu pomniejszonej fotografii na swoim komputerze.
R1PgK6JIZSy73
Zrzut okna programu Zdjęcia w trybie edycji fotografii. W lewym górnym rogu znajduje się nazwa pliku "ruiny kościoła.png". Zdjęcie wzorowane jest na malowany obrazy. Pośrodku u góry dostępnych jest pięć ikon: Edycja obrazu, Obróć, Kosz, Serce, Trzy kropki. Po prawej stronie u góry znajdują się narzędzia: Rozszerz obraz, Przybliż do rozmiaru rzeczywistego, Oddal, Przybliż, Procentowa wartość przybliżenia równa 67%. Edytowana fotografia przedstawia ruiny gotyckiego kościoła pośród zieleni. Ceglany kościół z jasnego budulca znajduje się w centralnej części zdjęcia, zasłonięty w niewielkiej części przez krzewy. Jego najbardziej widoczna część to frontalna ściana z łukowym wejściem oraz trzema łukowymi otworami okiennymi, dwoma dużymi po lewej i prawej stronie od wejścia i jednym pośrodku nad wejściem. Na rogach i pośrodku ściany znajdują się spiczaste wieżyczki. Na tyłach kościoła, na tle pochmurnego nieba, stoi kościelna wieża, również z łukowymi otworami okiennymi zakończona spiczastą wieżyczką na każdym z czterech rogów. W tle ruin kościoła widać drzewa. Pośrodku zrzutu ekranu znajduje się okno "Zmienianie rozmiaru obrazu 2032 x 1469 5,3 MB". Widoczne są cztery opcje z czego jedna niedostępna. Pierwsza "Najlepszy do użycia w obrazach profilu i miniaturach 602 x 435 ~1.6 MB", druga "Najlepszy do użycia w wiadomościach e‑mail i innych wiadomościach 1703 x 1231 ~4.5MB", trzecia "Najlepszy do wyświetlania 2408 x 1741 ~6,3 MB" oraz czwarta "Definiuj wymiary niestandardowe".
Zrzut okna programu "Zdjęcia" z otwartą edycją fotografii ruin gotyckiego kościoła.
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
RCn7fUG5ZknOw
Ćwiczenie 4
Wersja alternatywna ćwiczenia: Łączenie par. Zapoznaj się z aplikacją Zdjęcia w systemie Windows 10 lub Windows 11, a następnie zaznacz czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.. Aplikacja Zdjęcia w nowszych systemach Windows służy wyłącznie do przeglądania zdjęć.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można znaleźć informacje o rozmiarze fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aplikacja Zdjęcia pozwala na klonowanie fragmentów fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można dodać adjustację.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można zmienić nasycenie, kontrast oraz ciepło.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można fotografię przyciąć, ale nie można obrócić.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aplikacja Zdjęcia posiada filtry, którymi można zmienić wygląd fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Wersja alternatywna ćwiczenia: Łączenie par. Zapoznaj się z aplikacją Zdjęcia w systemie Windows 10 lub Windows 11, a następnie zaznacz czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.. Aplikacja Zdjęcia w nowszych systemach Windows służy wyłącznie do przeglądania zdjęć.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można znaleźć informacje o rozmiarze fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aplikacja Zdjęcia pozwala na klonowanie fragmentów fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można dodać adjustację.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można zmienić nasycenie, kontrast oraz ciepło.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W aplikacji Zdjęcia można fotografię przyciąć, ale nie można obrócić.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aplikacja Zdjęcia posiada filtry, którymi można zmienić wygląd fotografii.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Wszystkie zdjęcia przechowywane są w zakładce Kolekcja, gdzie program nie tylko sortuje je po dacie wykonania lub dodania, ale również na podstawie własnych algorytmów taguje elementami charakterystycznymi danej fotografii.
RvOLlX1ZGHhNR
Zrzut okna programu "Zdjęcia". W pasku nawigacyjnym u góry dostępne są zakładki "Kolekcja", "Albumy", "Osoby", "Zdjęcia" oraz "Edytor wideo". Obok znajduje się okno wyszukiwania "Wyszukaj osoby, miejsca lub rzeczy.". Po prawej stronie widnieją opcje "Nowy film", "Wybierz", "Importuj". Wybrana jest zakładka "Kolekcja". W głównej części okna znajdują się fotografie. U samej góry miniaturka fotografii z dopiskiem "Ostatnie, Nowe w kolekcji" i możliwością wyświetlenia przedstawia zalesione i skaliste szczyty górskie pod gęstymi chmurami o zachodzie słońca. Obok druga fotografia z dopiskiem "Niebo, Najpopularniejszy tag" i możliwością wyświetlenia przedstawia zacienione skaliste szczyty górskie pod czystym niebem z jednym niewielkim obłokiem. Poniżej znajduje się możliwość wyświetlania obrazów według podanych kryteriów np. Daty wykonania. W maju 2022, 25.05 zostały wykonane cztery wyświetlone fotografie, powiększone miniaturki dwóch wcześniej wymienionych fotografii: górskich szczytów o zachodzie słońca oraz skalistych szczytów pod czystym niebem. W powiększeniu na drugiej fotografii widać, że skalisty szczyt odbija się w leżącym u jego stóp jeziorze. Na dwóch nowych fotografiach również widać góry. Jedna z nich przedstawia skąpane w słońcu dwa skaliste wierzchołki górskich szczytów pod czystym niebem. Na drugiej, widoczny jest z oddali człowiek stojący na wysokiej skale w promieniach słońca, za nim z zielonego lasu wystają kolejne trzy spiczaste skały. W tle aż po horyzont maluje się krajobraz leśnych pagórków i dolin.
Zrzut okna zakładki "Kolekcja" w aplikacji "Zdjęcia".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Swoje fotografie możesz umieszczać również w albumach, które pozwolą ci zebrać powiązane ze sobą zdjęcia i filmy. Aby dodać nowy folder z którego aplikacja Zdjęcia ma dodać twoje obrazy, przejdź do zakładki Foldery. Jedną z dodatkowych funkcji jest również oznaczanie znajomych i rodziny na dostępnych fotografiach. Aplikacja Zdjęcia grupuje obrazy osób, aby łatwiej było nam je oznaczyć i zorganizować. W celu skorzystania z tej opcji przejdź do zakładki i zaimportuj swoje zdjęcia.
R1da4ZrRWIYXr
Zrzut okna programu "Zdjęcia". W pasku nawigacyjnym u góry dostępne są zakładki "Kolekcja", "Albumy", "Osoby", "Foldery" oraz "Edytor wideo". Obok znajduje się okno wyszukiwania "Wyszukaj osoby, miejsca lub rzeczy.". Po prawej stronie widnieją opcje "Nowy film", "Wybierz", "Importuj". Wybrana jest zakładka "Osoby". W głównej sekcji okna jest napisane: "Zdjęcia - zapraszamy ponownie! Udostępniliśmy nowe ustawienia funkcji Osoby w naszej aplikacji. Stanowią one doskonały sposób znajdowania i organizowania zdjęć oraz filmów za pomocą technologii grupowania twarzy. Włącz tę funkcję, jeśli osoby na Twoich zdjęciach i klipach wideo akceptują używanie przez Ciebie technologii grupowania twarzy." Poniżej znajduje się przycisk z napisem: "Dowiedz się więcej", a obok drugi z napisem: "Oświadczenie o ochronie prywatności". Pod przyciskami znajduje się zapytanie: "Włączyć ustawienie Osoby?" oraz opcja "Tak" i "Nie, dziękuję". Po prawej stronie ukazane jest sześć kreskówkowych awatarów różnych osób w dwóch rzędach. Pierwsza jest kobieta w chuście na głowie zasłaniająca również szyję. Drugi jest ciemniejszy mężczyzna z brodą i koszulce z kołnierzykiem. Trzecia jest kobieta z kotem na ramionach. Pierwszy w drugim rzędzie jest mężczyzna, który ma wąsy i koszulkę z kołnierzykiem. Kolejna osoba to kobieta z długimi jasnymi falowanymi włosami. Na końcu jest krótko obcięta kobieta z dwukolorowymi włosami, nosi kamizelkę.
Zrzut okna zakładki "Osoby" w aplikacji "Zdjęcia".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zdjęcia Microsoft - Edytor wideo
Rg0YE98l3rXIT
Zrzut okna programu "Edytor wideo" w aplikacji "Zdjęcia". W pasku nawigacyjnym u góry dostępne są zakładki "Zdjęcia" oraz "Edytor wideo". Obok znajduje się pasek wyszukiwania "Wyszukaj osoby, miejsca lub rzeczy...". Po prawej stronie widnieją opcje "Wybierz" oraz "Importuj". Poniżej znajduje się możliwość sortowania według podanych kryteriów np. Daty modyfikacji. Pod paskiem wyszukiwania wyświetla się komunikat "Edytor wideo - Zapraszamy ponownie", a pod nim przycisk "Nowy projekt wideo". Jeszcze niżej pokazane są "Moje projekty wideo" a w nich "Nowy film" trwający 9 sekund z datą modyfikacji 25 maja 2022 oraz "Mój pierwszy film ze zdjęć" również trwający 9 sekund i datą modyfikacji 25 maja 2022. U samego dołu mieści się podkreślony odnośnik z pytaniem "Dlaczego brakuje niektórych moich projektów wideo?".
Zrzut okna zakładki "Edytor wideo" w aplikacji "Zdjęcia".
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Jest to program do prostego i szybkiego edytowania klipów wideo, wbudowany w aplikację Zdjęcia. W odróżnieniu od bardziej rozbudowanych edytorów wideo, nie posiada chociażby modyfikacji ścieżek (wideo, obraz i dźwięk). Edytor Wideo firmy Microsoft oferuje za to bogatą kolekcję filtrów, efektów specjalnych oraz możliwość imitacji ruchu kamery w edytowanych materiałach. Dostępne jest również dodawanie tekstów, animowanych wstawek oraz muzyki i narracji w tle.
Informacje jak wykorzystać możliwości programu Edytor Wideo oraz ćwiczenia z nim związane znajdziesz w materiale:
Wykorzystaj poniższy dzienniczek do zapisania swoich notatek i przemyśleń.
R1u1wBhNzCHZL
Wersja alternatywna: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
W systemie operacyjnym komputera znajduje się zestaw wbudowanych programów użytkowych. Za ich pomocą możesz napisać tekst, narysować rysunek, wykonać obliczenia, odsłuchać muzykę, obejrzeć film. Każdy system operacyjny ma własny zestaw takich programów.