Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Od wielu wieków uczeni i lekarze zastanawiali się dlaczego niektóre choroby częściej dotykają mężczyzn niż kobiety. Okazało się, że istnieje grupa chorób sprzężonych z płcią. Na przykład daltonizm występuje u mężczyzn 20 razy częściej niż u kobiet. Podobnie jest z hemofilią – chorobą, która dotknęła rody królewskie w Europie. Umierali na nią głównie chłopcy.

R8aMCr5KPzFXp
Drzewo rodowe rosyjskiej rodziny carskiej
Źródło: Dariusz Adryan, Ras67, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • czym są allele;

  • ile chromosomów w komórce somatycznej ma zdrowy człowiek.

Twoje cele
  • Opiszesz sposób dziedziczenia płci u człowieka.

  • Podasz przykłady chorób sprzężonych z płcią i przedstawisz ich dziedziczenie za pomocą krzyżówki genetycznej.

iMo1k5z4Vy_d5e227

1. Determinacja płci u człowieka

Komórka ludzka posiada 22 pary autosomówautosomyautosomów oraz jedną parę chromosomów płci. U kobiet występują dwa chromosomy X (XX), natomiast u mężczyzn występuje jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY).

Chromosomy płci różnią się między sobą budową oraz obecnością różnych genów. W chromosomie X zidentyfikowano ponad 1000 genów, a w chromosomie Y – ponad 100 genów.

W chromosomie Y znajdują się głównie geny warunkujące wykształcenie się męskich cech płciowych. Natomiast w chromosomie X (występującym w kariotypie obu płci) znajdują się geny biorące udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu żeńskiego i męskiego oraz inne geny np. odpowiadające za prawidłowe postrzeganie barw i krzepnięcie krwi.

RY43xytytTNnf
Chromosomy płci
Źródło: Tomorrow Sp.z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 1

Porównaj budowę chromosomu X i chromosomu Y.

R1ah8GaWyqeDS
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RXI5aQkKIvS8Z
Ćwiczenie 1
Zaznacz, ile genów znajduje się w chromosomie X.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iMo1k5z4Vy_d5e290

2. Dziedziczenie płci

Płeć człowieka kształtuje się w momencie zapłodnienia. Zależy od rodzaju chromosomu płciowego, który trafi do komórki jajowej wraz z plemnikiem. Komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, natomiast plemniki mogą zawierać albo chromosom X, albo chromosom Y. Jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem z chromosomem Y, urodzi się chłopiec, a jeśli z chromosomem X urodzi się dziewczynka. Teoretyczne prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka określonej płci wynosi 50%.

RXA41qsRut73U1
Dziedziczenie płci u człowieka
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 2

Jeszcze do niedawna w wielu krajach na świecie bardziej ceniono synów niż córki, a winą za rodzenie zbyt wielu dziewcząt obarczano ich matki. Wyjaśnij, czy to od kobiety zależy, jaką płeć genetyczną będzie miało dziecko.

R1YQfUIvimum6
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iMo1k5z4Vy_d5e339

3. Cechy sprzężone z płcią

Cechami sprzężonymi z płciącechy sprzężone z płciąCechami sprzężonymi z płcią nazywa się cechy warunkowane przez geny położone na chromosomie X. Cechy te dziedziczą się w taki sam sposób jak płeć. Nie są przekazywane potomstwu niezależnie, lecz wraz z innymi genami położonymi na chromosomie X.

Do najbardziej znanych cech sprzężonych z płcią należą zaburzenie prawidłowego odróżniania barw (daltonizm) oraz hemofilia – choroba objawiająca się wrodzonymi nieprawidłowościami w krzepnięciu krwi.

Pojawienie się daltonizmu i hemofilii warunkowane jest przez allel recesywny, dlatego występują one w populacji stosunkowo rzadko. Cechy te rzadziej ujawniają się u kobiet niż u mężczyzn. Mężczyźni mogą otrzymać allel recesywny, warunkujący chorobę od swoich matek wraz z chromosomem X. To wystarczy do ujawnienia się cechy, ponieważ mężczyzna ma tylko jeden chromosom X, a na chromosomie Y nie ma odpowiedniego allelu dominującego. Aby u kobiety ujawniła się cecha sprzężona z płcią, musiałaby ona odziedziczyć dwa allele recesywne, po jednym od każdego z rodziców.

Kobiety, które są heterozygotami pod względem cech sprzężonych z płcią i  posiadają w swoim genotypie allel dominujący i allel recesywny określane są mianem nosicieleknosiciel, nosicielkanosicielek. W ich fenotypie allel recesywny zwykle się nie ujawnia, ale mogą go przekazać swoim dzieciom.

R1VoL4SAgi4la
Ilustracja interaktywna. Przedstawiony jest chromosom X. Jest on różowy w fioletowe paski, ma kształt połączonych liter U, mniejsza znajduje się na górze, a większa u dołu. Widnieją trzy podpunkty: 1. Istnieją dwa główne typy hemofilii: hemofilia A i hemofilia B, 2. Hemofilia jest chorobą genetyczną, dziedziczoną recesywnie i związaną z płcią. Przyczyną hemofilii B jest niedobór czynnika IX krzepnięcia krwi, 3. Hemofilia jest chorobą genetyczną, dziedziczoną recesywnie i związaną z płcią. Przyczyną hemofilii A jest niedobór czynnika VIII krzepnięcia krwi., 4. Daltonizm jest chorobą genetyczną, dziedziczoną recesywnie i związaną z płcią. Objawia się zaburzeniem widzenia barwy czerwonej i zielonej.
Lokalizacja genów na chromosomie X, warunkujących niektóre choroby sprzężone z płcią
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 3

Korzystając z różnych źródeł informacji, odszukaj przykłady cech sprzężonych z płcią, innych niż wymienione w podręczniku.

RGdvEVF3GaKJP
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ciekawostka

Na niewielkiej wyspie pacyficznej Pingelap [wym. pingyla] barw nie rozróżnia co 10. mieszkaniec, a co 3. jest nosicielem genu daltonizmu. Przyczyną tak dużej liczby osób z nieprawidłowym genem jest fakt, że wywodzą się one od żyjącego w XVIII w. nierozróżniającego barw władcy wyspy. Był on ojcem większości dzieci w tej małej populacji.

iMo1k5z4Vy_d5e401

4. Dziedziczenie cech sprzężonych z płcią

DaltonizmdaltonizmDaltonizm charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem barwy zielonej i częstym myleniem jej z barwą czerwoną. Przyczyną daltonizmu jest allel recesywny d genu umiejscowionego na chromosomie X. Allel dominujący D tego samego genu warunkuje prawidłowe postrzeganie barw. Na daltonizm cierpią głównie mężczyźni (8 % osobników populacji), którzy otrzymali recesywny allel od swoich matek będących nosicielkami. Wśród kobiet jedynie 0,5 % to daltonistki. W ich genotypie są obecne dwa allele recesywne, jeden odziedziczony po matce, a drugi po ojcu.

Symbol allelu dominującego (D) oraz recesywnego (d) zapisuje się w indeksie górnym przy symbolu chromosomu, w którym jest zlokalizowany (X).

RZbSBETTwnsfV1
Dziedziczenie daltonizmu
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY 3.0.
Ciekawostka

Daltonizm odkrył i opisał na swoim własnym przypadku profesor John Dalton. Odkrył, że nieprawidłowo postrzega barwy, kiedy podarował swojej mamie na urodziny szare pończochy. Wręczając je, bardzo się zdziwił, kiedy ta oznajmiła, że nie wyjdzie w nich na ulicę, ponieważ są jaskrawoczerwone. Po tym wydarzeniu Dalton znaczną część swojego życia poświęcił badaniu postrzegania barw, polecił nawet przebadać po swojej śmierci swoje gałki oczne, aby znaleźć przyczynę ich nieprawidłowego działania. Udało się to zrobić dopiero w roku 1994 badaczom z Londyńskiego Instytutu Okulistycznego. Odkryli oni, że w siatkówce oczu Daltona nie było jednego z trzech typów czopków, tego, który odpowiada za postrzeganie barwy czerwonej.

HemofiliahemofiliaHemofilia to choroba genetyczna, która objawia się brakiem wybranych czynników krzepnięcia krwi. Występuje u 1 na 10 tys. osób. Głównym objawem hemofilii są obfite i trudne do zatamowania krwotoki (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne) mogące pojawić się w każdym miejscu ciała. U chorych często występują krwawienia do mięśni i stawów oraz krwawienia z nosa. Leczenie osób chorych na hemofilię polega na podawaniu im przez całe życie syntetycznych czynników krzepnięcia krwi.

Hemofilia dziedziczy się w taki sam sposób jak daltonizm. Jest uwarunkowana przez recesywny gen h umiejscowiony na chromosomie X. Symbol allelu dominującego (H) oraz recesywnego (h) zapisuje się w indeksie górnym przy symbolu chromosomu, w którym jest zlokalizowany (X).

R1QzThstRRNLY1
Dziedziczenie hemofilii
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 4

Ustal, jakie jest prawdopodobieństwo, że w rodzinie mężczyzny, który nie jest daltonistą i kobiety będącej daltonistką urodzi się dziecko nierozróżniające barw. Odpowiedź poprzyj odpowiednimi krzyżówkami genetycznymi.

R1YYZV9FSDXKx
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RZAAvIDZ6RfUe
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1Fuld5B6LC1R
Ćwiczenie 4
Zaznacz, ile procent osobników populacji cierpi na daltonizm.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iMo1k5z4Vy_d5e471
iMo1k5z4Vy_d5e562

Podsumowanie

  • Kariotyp człowieka składa się z 23 par chromosomów: 22 par chromosomów autosomalnych i jednej pary chromosomów płci.

  • Płeć człowieka determinowana jest obecnością chromosomów płci: u kobiet – dwóch chromosomów X, u mężczyzn – jednego chromosomu X i jednego chromosomu Y.

  • Cechy sprzężone z płcią, np. daltonizm i hemofilia, są warunkowane przez allele recesywne genów położonych na chromosomie X.

  • Cechy sprzężone z płcią ujawniają się częściej u mężczyzn niż u kobiet.

  • Kobiety mogą być nosicielkami chorób sprzężonych z płcią, gdy odziedziczą od jednego z rodziców wadliwy allel.

11
Ćwiczenie 1

Ustal, jaki procent dzieci małżeństwa, w którym ojciec jest chory na hemofilię a matka jest zdrowa i nie jest nosicielką, może być chorych na hemofilię. Zapisz odpowiednie krzyżówki genetyczne.

R1Ine5CA2vJcP
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RNs1rIe38jxxZ
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RmR6Cj2aAnJF4
Ćwiczenie 5
Zaznacz, czym charakteryzuje się hemofilia.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij, dlaczego kobiety rzadziej cierpią na choroby sprzężone z płcią niż mężczyźni.

RMFf1dwjvcQ8s
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

autosomy
autosomy

chromosomy odpowiadające za dziedziczenie cech niesprzężonych z płcią; u organizmów diploidalnych autosomy układają się w pary chromosomów o takim samym kształcie i wielkości, niosące te same geny; człowiek ma 22 pary autosomów

cechy sprzężone z płcią
cechy sprzężone z płcią

cechy warunkowane przez geny położone na chromosomie X, np. daltonizm, hemofilia

daltonizm
daltonizm

ślepota barw; zaburzenie widzenia warunkowane genetycznie przez recesywny allel znajdujący się na chromosomie X; jego efektem jest nierozpoznawanie barwy czerwonej i zielonej

hemofilia
hemofilia

choroba genetyczna warunkowana przez recesywny allel znajdujący się na chromosomie X; jest efektem braku odpowiednich białek uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi

kariotyp
kariotyp

zestaw chromosomów obecnych w komórkach somatycznych organizmu

nosiciel, nosicielka
nosiciel, nosicielka

w genetyce osobnik heterozygotyczny posiadający prawidłową i nieprawidłową wersję genu dziedziczonego recesywnie; nie wykazuje objawów chorobowych, ale może przekazać potomstwu wadliwy gen

iMo1k5z4Vy_d5e624

Zadania

1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
RdatOXfjeC3YU
zadanie interaktywne
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 2
RMYgGlrFv8qiw
Wskaż genotypy, jakie może mieć potomstwo małżeństwa, w którym ojciec nie rozróżnia barw, a matka ma prawidłowe wersje genu. Możliwe odpowiedzi: 1. XDXd lub XDY, 2. XdXd lub XDY, 3. XDXd lub XdY, 4. XDXD lub XdY
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
ROiMKDoAvoXY1
Ćwiczenie 2
Wskaż genotypy, jakie może mieć potomstwo małżeństwa, w którym ojciec nie rozróżnia barw, a matka ma prawidłowe wersje genu.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RWKqqg1xmtKqv2
Ćwiczenie 3
Uzupełnij poniższy tekst, tak aby przedstawiał prawdziwe informacje. W każdym zdaniu wybierz właściwe sformułowanie. Hemofilia jest chorobą sprzężoną z płciąniesprzężoną z płcią. Jej występowanie lub brak określamy stosując oznaczenia alleli A, a H, h. Za wystąpienie choroby odpowiada allel dominującyrecesywny genu. Mężczyzna nie możemoże być nosicielem hemofilii.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 4
R1GNH3zf2uJ1q
Wskaż genotypy potencjalnego potomstwa nosicielki allelu hemofilii i zdrowego mężczyzny. Możliwe odpowiedzi: 1. XHXh, 2. XHXH, 3. XhY, 4. XHY, 5. XhXh
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R198faFfb1CJz
Ćwiczenie 4
Wskaż genotypy potencjalnego potomstwa nosicielki allelu hemofilii i zdrowego mężczyzny.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 5
R1ZB3jdO5v5Zy
zadanie interaktywne
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 6

Hemofilia bywa nazywana „królewską chorobą” lub „ chorobą błękitnej krwi”, ponieważ występowała u wielu męskich potomków rodów królewskich panujących w Europie – potomków angielskiej królowej Wiktorii (1819‑1901). Najbardziej znanym z nich był niewątpliwie Aleksy, syn Mikołaja, cara Rosji.

RddEyJu2qxikv1
Ilustracja przestawia drzewo rodowe potomków brytyjskiej pary królewskiej Wiktorii (nosicielki) i Alberta. Mieli dziewięcioro dzieci. Ich syn Edward siódmy był zdrowy. Poślubił zdrową kobietę, z którą miał syna Jerzego Piątego. On również poślubił zdrową kobietę i mieli zdrowego syna Jerzego Szóstego. Jerzy Szósty jest ojcem Elżbiety Drugiej, która nie choruje na hemofilię. Z linii Edwarda Siódmego wywodzi się obecnie panująca brytyjska rodzina królewska, która jest wolna od hemofilii. Wiktoria i Albert mieli zdrową córkę Wiktorię, która poślubiła zdrowego Fryderyka Trzeciego. Mieli oni córkę Wiktorię, która okazała się być nosicielką, oraz zdrowego syna Henryka Hohenzolerna. Henryk poślubił swoją kuzynkę Irenę, również wnuczkę Wiktorii i Alberta, która była nosicielką. Mieli czworo dzieci, z czego dwóch synów chorowało na hemofilię. Jeden z nich, Waldemar, zmarł w wieku pięćdziesięciu sześciu lat, a drugi, Henryk, w wieku czterech lat. Była to linia niemieckiej rodziny królewskiej. Trzecim dzieckiem Wiktorii i Alberta była Alicja, która odziedziczyła po matce nosicielstwo. Poślubiła ona Ludwika IV i mieli oni troje dzieci. Irenę, nosicielkę, która wyszła za Henryka Hohenzolerna, Fryderyka Heskiego, który zmarł w wieku trzech lat, oraz Aleksandrę, która była nosicielką. Aleksandra poślubiła cara Mikołaja Drugiego i miała z nim pięcioro dzieci. Jedno z nich, Aleksander, chorowało na hemofilię. Była to linia rosyjskiej rodziny królewskiej. Dwaj synowie Wiktorii i Alberta, Alfred i Artur, byli zdrowi. Następny syn, Leopold chorował na hemofilię. Ożenił się on ze zdrową Heleną Waldeck. Ich córka, Alicja, była nosicielką hemofilii. Wyszła za zdrowego Aleksandra i miała troje dzieci. Jedno z nich, Ruppert, zmarło w wieku dwudziestu lat. Była to inna linia brytyjskiej rodziny królewskiej. Dwie kolejne córki Wiktorii i Alberta, Luiza i Helena, były zdrowe. Ostatnia córka, Beatrycze, była nosicielką. Wyszła ona za Henryka Battenburga i miała troje dzieci, dwóch chorych synów, Leopolda i Maurycego, oraz córkę. Córka Wiktoria Eugenia była nosicielką. Wyszła za zdrowego Alfonsa Trzeciego i miała z nim sześcioro dzieci. Dwoje z nich było chorych na hemofilię, Alfons, który zmarł w wieku trzydziestu lat, oraz Gonzal, który zmarł w wieku dwudziestu lat. Była to linia hiszpańskiej rodziny królewskiej.
Drzewo rodowe potomków królowej Wiktorii
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY 3.0.
R11hNXbGoceur
Przeanalizuj dziedziczenie hemofilii w rosyjskiej rodzinie królewskiej. Określ genotyp i fenotyp carycy Alicji. genotyp - 1. XHXH, 2. XHXh, 3. XHY, 4. XhXh, 5. XhY, 6. osoba chora na hemofilię, 7. nosicielka allelu hemofilii

fenotyp 1. XHXH, 2. XHXh, 3. XHY, 4. XhXh, 5. XhY, 6. osoba chora na hemofilię, 7. nosicielka allelu hemofilii
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1Qrc0nGvwCP11
Ćwiczenie 6
Przeanalizuj dziedziczenie hemofilii w rodzinie królewskiej. Określ genotyp i fenotyp księżnej Beatrycze.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Notatnik

RgrSjfOo1RZ9s
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.