Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na koncercie. Widzimy gitarzystę, który bierze do ręki instrument i zaczyna grać. Mimo że gitara ma tylko kilka strun, słyszymy dźwięki wysokie i niskie, głośne i ciche. Jak to możliwe?

R1GI9eycPARnb
Gitara jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów muzycznych. Na fotografii przedstawiona została gitara basowa
Źródło: egonkling, Pixabay, domena publiczna.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • co to jest i jak powstaje fala dźwiękowa,

  • rolę narządu słuchu w procesie słyszenia.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jaki wpływ na wysokość dźwięku mają długość i napięcie struny.

  • Dowiesz się jakie wielkości fizyczne opisują głośność i wysokość dźwięku.

  • Omówisz, jak powstaje echo.

iV4RqVCgAt_d5e179

1. Wysokość dźwięku

Kiedy gramy na instrumencie muzycznym, drobiny (ciała stałe, ciecze lub gazy) znajdujące się w otoczeniu (np. w powietrzu lub wodzie) zaczynają drgać i rozprzestrzeniać się w nim. Jak to się dzieje, że z instrumentu wydobywają się tony wysokie i niskie? Od czego zależy wysokość dźwiękuwysokość dźwiękuwysokość dźwięku? Zbadajmy to, wykonując eksperyment.

Dźwięki wysokie i niskie
Doświadczenie 1

Wytwarzanie dźwięków o różnej wysokości.

Problem badawczy

Czy grubość gumki wpływa na wysokość wydobywanego dźwięku?

Hipoteza

Grubość gumki wpływa na wysokość wydobywanego dźwięku.

Co będzie potrzebne
  • małe plastikowe pudełko bez pokrywki,

  • 2 gumki recepturki o różnej grubości.

Instrukcja
  1. Załóż gumki na pudełko wzdłuż niego w takiej odległości od siebie, by móc każdą z nich oddzielnie złapać palcami.

  2. Szarpnij palcem za cieńszą gumkę. Oceń, czy dźwięk jest wysoki czy niski. Następnie szarpnij za grubszą i porównaj jej dźwięk z poprzednim.

  3. Złap za dowolną gumkę około 1 cm od brzegu pudełka i szarpnij za dłuższy koniec. Oceń, czy dźwięk jest wyższy czy niższy niż po pierwszym szarpnięciu.

RwXWXEBvpIXdI
Wysokość dźwięku zależy od szybkości drgań
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Podsumowanie

Obserwacje

Wprawienie grubszej gumki w drgania spodowodawło wydobycie się niższego dźwięku niż z cieńszej gumki. W obu przypadkach skrócenie odcinka gumki wprawianego w drgania spowdowało wydobycie się wyższych dźwięków.

Wnioski

Grubość gumki wpływa na wysokość wydobywanego dźwięku. Im krótszy odcinek gumki zostaje wprawiony w drgania, tym szybciej ona drga i tym wyższy dźwięk się z niej wydobywa. Ponadto, im grubsza jest gumka, tym niższy wydobywa się z niej dźwięk.

Im większa częstotliwość drgań, tym dźwięk jest wyższy. Jeśli przyjrzymy się grającemu gitarzyście, to zauważymy, że przyciska on struny tak, by drgały tylko ich fragmenty. W ten sposób zmienia się szybkość (częstotliwość) drgań. Im więcej drgań w ciągu sekundy, tym dźwięk jest wyższy. Przeciętne ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do około 20 000 Hz. Dźwięki w przedziale tych częstotliwości nazywamy słyszalnymi. Dźwięki o częstotliwości niższej od 16 Hz nazywamy infadźwiękami, natomiast o częstotliwości wyższej od 20 000 Hz ultradźwiękami.

RE4iv0nPVie7m1
Nałożone na siebie oscylogramy niższego (1 Hz) i wyższego (2 Hz) dźwięku. Niższy dźwięk oznaczony jest czerwoną linią, wyższy niebieską
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ciekawostka

Instrumenty muzyczne wydają dźwięki o częstotliwości od 20 Hz (takie dźwięki mogą wydawać na przykład kontrabas, pianino) do 4400 Hz (fortepian, skrzypce). Jedynie niektóre organy kościelne zbudowane z tysięcy piszczałek obejmują niemal cały zakres drgań, jakie może usłyszeć człowiek.

Fale akustyczne o częstotliwości od 2 do 50 MHz, czyli ultradźwięki stosowane są m.in. w medycynie do badań ultrasonograficznych (USG). Metoda ta pozwala na nieinwazyjne obrazowanie tkanek w dużej rozdzielczości. Ultradźwięki wykorzystywane są także w defektoskopii ultradźwiękowej. Jest to jedna z najważniejszych technik badań nieniszczących, która pozwala na wykrycie niejednorodności wewnątrz badanego ciała stałego.

R1BfLbhPNmtBO
Dźwięk gitary zależy od grubości struny i od tego, czy została ona przyciśnięta. Cieńsza struna wydaje wyższy dźwięk. Ponadto przyciśnięcie jej palcem sprawia, że drga tylko część, co również zwiększa wysokość dźwięku
Źródło: jadepalmer, Flickr, licencja: CC BY-SA 3.0.
iV4RqVCgAt_d5e265

2. Głośność dźwięku

Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości drgań źródła. Natomiast wrażenie głośności dźwięku, czyli to, czy dźwięk jest głośny czy cichy – od amplitudyamplitudaamplitudy drgań. Na przykład im mocniej szarpniemy strunę gitary, tym mocniej zadrży, czyli amplituda drgań będzie większa i dźwięk będzie głośniejszy. Wysokość dźwięku nie ulegnie przy tym zmianie, ale energia i natężenie fali będą większe.

RWXMjFlpW7sq81
Głośność dźwięku zależy od amplitudy fali akustycznej. Im większa jest amplituda drgań, tym dźwięk będzie głośniejszy. Na przedstawionej ilustracji fala oznaczona kolorem czerwonym opisuje głośniejszy dźwięk
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Natężenie dźwięku a poziom natężenia dźwięku

Natężenie dźwięku to energia fali akustycznej, która jest przenoszona w ciągu 1 sekundy przez jednostkę powierzchni prostopadłej do kierunku rozchodzenia się fali. Parametr ten oznaczany jest symbolem I, a jego jednostką jest wat na metr kwadratowy, czyli Wm2.

I=WSΔt

Gdzie:

  • W  - średnia wielkość energii fali,

  • I  - natężenie fali,

  • S - powierzchnia prostopadła do kierunku rozchodzenia się fali,

  • Δt - czas.

Oznacza to, że nawet dźwięk o niskiej energii może być odebrany przez nasze uszy jako głośny, jeżeli czas jego trwania jest bardzo krótki i przenoszony jest na małą powierzchnię.

Natomiast poziom natężenia dźwięku to logarytmiczna miara natężenia dźwięku:

L = 10 log I I 0

Gdzie:

  • L - poziom natężenia dźwięku,

  • I - natężenie dźwięku,

  • I 0 - natężenie dźwięku odniesienia wynoszące 10 12   W m 2 .

Określa on poziom głośności dźwięku wyrażany w decybelach (dB). Im bardziej oddalamy się od źródła dźwięku, tym poziom natężenia dźwięku maleje. Drgania zmniejszają się, aż w końcu zanikają.

Ciekawostka

Decybel (dB) jest jednostką podwielokrotną jednostki bel.

1   d B   =   1 10   B

Szkodliwość hałasu

Jak często zdarza nam się przebywać w absolutnej ciszy? W dzisiejszych czasach jest to niemal niemożliwe. Zewsząd dobiegają do nas różnego rodzaju dźwięki. Niektóre z nich sprawiają, że czujemy się lepiej. Jesteśmy przy nich spokojni i zrelaksowani. Do takich dźwięków należą m.in. odgłosy deszczu, szum liści, kołysanie drzew czy płynący potok. Dźwięki te charakteryzują się niskim poziomem natężenia (ok. 20 dB). Uznaje się, że natężenie dźwięku do 35 dB nie jest dla nas szkodliwe, ale co może się stać jeżeli przez dłuższy czas jesteśmy wystawieni na działanie dźwięku o wyższym poziomie natężenia?

Hałas na poziomie natężenia od 35 do 70 dB zaczyna negatywnie wpływać na układ nerwowy, powoduje zmęczenie, spadek wydajności czy problemy z zasypianiem. Z takim poziomem głośności możemy spotkać się podczas normalnej rozmowy, słuchania radia czy odkurzania. Przebywanie w hałasie o natężeniu od 70 do 85 dB powoduje trwałe uszkodzenie słuchu, przewlekłe bóle głowy i podenerwowanie. Wartości powyżej 85 dB powodują dodatkowo zaburzenia funkcjonowania układu krążenia i układu nerwowego, wpływają też negatywnie na zmysł równowagi. Próg bólu dla szumów akustycznych wynosi 120 dB. Na hałas o takiej wartości poziomu natężenia dźwięku możemy być narażeni np. podczas koncertu.

Wyższy poziom głośności generuje drgania niektórych organów wewnętrznych. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń słuchu. Hałas o natężeniu powyżej 150 dB, na który będziemy narażeni dłużej niż 5 minut niesie za sobą poważne konsekwencje. Doprowadza on do paraliżu organizmu, mdłości, zaburzeń równowagi, stanów lękowych, a nawet depresji i chorób psychicznych.

RSBGVsAoeiFn11
Głośność dźwięku wyrażana jest w decybelach (dB). Zbyt głośny dźwięk, na poziomie co najmniej 120 dB, może wywołać ból ucha
Źródło: Dariusz Adryan, The cat, Skwanem, Ellywa, CHG, Rafael.lcw0120, Σπάρτακος, Arcturus, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.
iV4RqVCgAt_d5e301

3. Echo

Jeśli obserwowany przez nas gitarzysta daje koncert w dużej sali, może się zdarzyć, że usłyszymy echo. Skąd się ono bierze? Otóż fale dźwiękowe mogą odbijać się od dużych powierzchni, np. ścian, stoków gór lub zwartej ściany lasu. To właśnie odbite fale dźwiękowe tworzą wrażenie słuchowe, jakim jest echo. Jednak warunkiem jego wystąpienia jest opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a odbitą, które musi być większe niż 100 milisekund. Zjawisko odbijania się fal akustycznych wykorzystywane jest w tzw. echolokacji.

R1SV4yWZ56wGL
Na nagraniu słuchać powtarzający się trzask oraz zawołanie "halo" wraz z niosącym się pogłosem.

Czym jest echolokacja? Najłatwiej pojęcie to można wytłumaczyć zaczynając od analizy tego słowa. „Echo” to fala akustyczna odbita od jakiejś powierzchni, zaś „lokacja” to metoda określania położenia obiektu, a także wyznaczania jego kierunku i prędkości. Echolokacja jest więc systemem określania położenia obiektów za pośrednictwem nadawania fal akustycznych, które ulegają odbiciu tworząc echa poddawane następnie analizie. Urządzenia echolokacyjne stosuje się w nawigacji morskiej.

R1WH9abhpSc8Y
Animacja do lekcji zatytułowana "Echolokacja".

Echolokacja wykorzystywana jest także przez zwierzęta (np. nietoperze lub walenie) do komunikacji oraz nawigacji, ale również w polowaniu na zdobycze. Niektóre gatunki nietoperzy emitują falę akustyczną o częstotliwości od 25 do 210 kHz. Fala ta rozchodzi się w przestrzeni i odbija się od różnych obiektów tworząc echo, a następnie wraca do bardzo czułego ucha. Na podstawie tego po jakim czasie fala akustyczna wróciła, nietoperz ocenia odległość do obiektów.

Ciekawostka

Sonar, urządzenie służące do określania położenia obiektów pod wodą, przez wiele lat był objęty tajemnicą wojskową. Kiedy uczeni badający delfiny ogłosili, że zwierzęta te posługują się echolokacją, oskarżono ich o złamanie tajemnicy państwowej. Inżynierowie nie chcieli bowiem przyjąć do wiadomości, że zwierzęta mogą posiadać zmysł działający na zasadzie ich wynalazku.

iV4RqVCgAt_d5e340

4. Jak słyszą zwierzęta

Wszystkie instrumenty budowane są w ten sposób, by wydawały dźwięki słyszalne przez ludzi. Jednak niektóre ciała drgają z taką szybkością, że ich nie słyszymy. U ludzi słuch, chociaż pełni niezwykle ważną rolę, nie jest zmysłem najważniejszym. U wielu zwierząt jest inaczej. Na przykład u zwierząt nocnych słuch dostarcza najwięcej informacji o otoczeniu. Część zwierząt ma duże małżowiny uszne, którymi dodatkowo może poruszać. Jak sądzisz, w czym może im to pomagać?

RA0mXuxMwkYmO1
Koty mają znakomity słuch – potrafią odbierać dźwięki o częstotliwości do 40 000 drgań na sekundę o bardzo małej sile. Mogą na przykład z odległości kilku metrów usłyszeć mysz idącą po piasku
Źródło: Wolfgang Lonien, Pixabay, domena publiczna.
Małżowiny uszne
Doświadczenie 2

Odkrycie znaczenia dużych małżowin usznych.

Problem badawczy

Czy przystawienie do ucha rożka pozwoli usłyszeć cichsze dźwięki?

Hipoteza

Przystawienie do ucha rożka pozwoli usłyszeć cichsze dźwięki.

Co będzie potrzebne
  • 2 kartki z bloku rysunkowego,

  • pomoc koleżanki lub kolegi.

Instrukcja
  1. Zwiń kartki tak, by powstały dwa ścięte rożki.

  2. Przyłóż rożek węższym końcem do ucha i poproś jedną osobę z klasy, by coś powiedziała z odległości około 10 metrów.

  3. Odwróć rożek i ponownie poproś tę samą osobę, by się odezwała. Oceń, kiedy lepiej słyszysz głos.

  4. Przyłóż ucho do klatki piersiowej osoby, z którą prowadzisz obserwację, i oceń, czy słyszysz bicie jej serca.

  5. Przyłóż do ucha rożek węższym końcem, a szerszy koniec przystaw do klatki piersiowej wybranej wcześniej osoby. Oceń, jak teraz słychać jej serce.

Podsumowanie

Obserwacje

Po przystawieniu do ucha rożka węższym końcem osoba oddalona o około 10 metrów była słyszana głośniej i wyraźniej niż bez rożka. Po odwróceniu rożka szerszym końcem do ucha, ta sama osoba była słyszana ciszej i mniej wyraźnie niż bez rożka.

Po przyłożeniu ucha do klatki piersiowej można było usłyszeć bicie serca. Po przyłożeniu węższego końca rożka do ucha i szerszego końca rożka do klatki piersiowej bicie serca było słychać głośniej i wyraźniej.

Wnioski

Stożki przyłożone węższą końcówką do ucha, a szerszą w kierunku źródła dźwięku pozwalają głośniej i wyraźniej usłyszeć dźwięki.

Dzięki dużym i ruchomym małżowinom usznym zwierzęta słyszą cichsze dźwięki. Dlatego wiele zwierząt roślinożernych ma dobry słuch – mogą usłyszeć skradającego się drapieżnika, zanim go zobaczą, i uciec.

RpFECGklXE78w1
Zające co pewien czas unoszą się na tylnych łapach i nastawiają uszy, by lepiej słyszeć odgłosy otoczenia. Jeśli jakiś dźwięk je zaniepokoi, błyskawicznie uciekają
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Ciekawostka

Czasami na filmach możemy zobaczyć zaklinaczy, którzy grą na flecie próbują oszołomić węża. W rzeczywistości zaklinacz dostosowuje melodię do ruchów zwierzęcia. Węże są bowiem zupełnie głuche. Potrafią za to doskonale wyczuwać drgania podłoża.

iV4RqVCgAt_d5e441

Podsumowanie

  • Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości drgań. Im więcej drgań wykonuje przedmiot, tym wyższy dźwięk się z niego wydobywa.

  • Głośność dźwięku zależy od amplitudy drgań ciała będącego jego źródłem.

  • Człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do 20 000 Hz.

Praca domowa

1
Polecenie 1

Wyjaśnij, jaki wpływ na dokładną lokalizację źródła dźwięku ma silne echo.

ReOhVWsrJQ9O3
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iV4RqVCgAt_d5e493

Słownik

amplituda
amplituda

różnica między największą i najmniejszą wartością, np. wychylenia struny podczas drgań; im większa amplituda drgań, tym dźwięk jest głośniejszy

wysokość dźwięku
wysokość dźwięku

cecha dźwięku zależna od częstotliwości drgań źródła, czyli od liczby drgań w jednostce czasu, ale także od materiału z jakiego został wykonany instrument oraz jego wymiarów; im większa częstotliwość drgań, tym dźwięk jest wyższy

oscylogram
oscylogram

zapis przebiegu zmian jakiejś wielkości fizycznej (np. częstotliwości) wykonany za pomocą oscylografu

iV4RqVCgAt_d5e536

Zadania

Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
RvprPSaE8Ysbm1
Dokończ zdanie. Od liczby drgań w określonej jednostce czasu zależy... Możliwe odpowiedzi: 1. wysokość dźwięku., 2. głośność dźwięku., 3. ilość decybeli przypisaną dla dźwięku., 4. powstawanie echa.
Źródło: Dariusz Kajewski, licencja: CC BY 3.0.
RLtOw7oilSCvH1
Ćwiczenie 2
Połącz źródło dźwięku z poziomem jego natężenia. samolot Możliwe odpowiedzi: 1. 140 dB, 2. 120 dB, 3. 20 dB, 4. 80 dB, 5. 100 dB koncert Możliwe odpowiedzi: 1. 140 dB, 2. 120 dB, 3. 20 dB, 4. 80 dB, 5. 100 dB szum liści Możliwe odpowiedzi: 1. 140 dB, 2. 120 dB, 3. 20 dB, 4. 80 dB, 5. 100 dB odkurzacz Możliwe odpowiedzi: 1. 140 dB, 2. 120 dB, 3. 20 dB, 4. 80 dB, 5. 100 dB autobus Możliwe odpowiedzi: 1. 140 dB, 2. 120 dB, 3. 20 dB, 4. 80 dB, 5. 100 dB
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R18KQN17mIf4b1
Ćwiczenie 3
Uzupełnij zdania prawidłowymi sformułowaniami. Przeciętne ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości od Tu uzupełnij Hz do około Tu uzupełnij Hz. Dźwięki w przedziale tych częstotliwości nazywamy Tu uzupełnij. Dźwięki o częstotliwości niższej od Tu uzupełnij Hz nazywamy Tu uzupełnij, natomiast o częstotliwości wyższej od Tu uzupełnij Hz Tu uzupełnij.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 4
R10biLKoiOw7r1
Wskaż prawdziwe zdanie dotyczące echa. Możliwe odpowiedzi: 1. Echo to dźwięk odbity od dużej powierzchni, który powraca do obserwatora. Warunkiem jego wystąpienia jest opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a odbitą, które musi być większe niż 100 milisekund., 2. Echo to dźwięki docierające z różnych źródeł., 3. Echo powstaje tylko w przypadku ludzkiego głosu. Warunkiem jego wystąpienia jest opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a odbitą, które musi być większe niż 100 milisekund., 4. Echo powstaje wyłącznie w jaskiniach. Warunkiem jego wystąpienia jest opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a odbitą, które musi być większe niż 100 milisekund.
Źródło: Dariusz Kajewski, licencja: CC BY 3.0.
RkizKVTsEFoSN31
Ćwiczenie 5
Zaznacz prawidłowe stwierdzenia.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RLUaPGS2gYsPe3
Ćwiczenie 5
Wiedząc, że fala oznaczonym kolorem czerwonym ma wyższą amplitudę fali akustycznej od fali oznaczonej kolorem niebieskim zaznacz prawidłowe stwierdzenia. Możliwe odpowiedzi: 1. Fala zaznaczona czerwonym kolorem opisuje dźwięk o wyższym poziomie natężenia., 2. Fala zaznaczona niebieskim kolorem opisuje dźwięk o wyższym poziomie natężenia., 3. Przedstawione na oscylogramie fale opisują dźwięk o tej samej wysokości., 4. Dźwięk opisany falą zaznaczoną kolorem czerwonym jest wyższy od dźwięku opisany falą zaznaczoną kolorem niebieskim.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
3
Ćwiczenie 6
R1d7CksnM9QL51
Łączenie par. Zaznacz, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.. Im struna jest dłuższa, tym niższe dźwięki wydaje.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Im bardziej napięta struna, tym niższe dźwięki wydaje.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Większa częstotliwość drgań oznacza wyższy dźwięk.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Cieńsza struna wydobywa niższy dźwięk niż grubsza struna.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Źródło: Dariusz Kajewski, licencja: CC BY 3.0.
bg‑azure

Notatnik

Rl5X62N4WZfiu
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.