Świat na granicy „gorącej” wojny
Materiał składa się z sekcji: „Wprowadzenie”, „Polowanie na czerwone czarownice”, „Sytuacja na Półwyspie Koreańskim”, „Agresja Korei Północnej”, „Działania wojenne w Korei”, „Zimna wojna na Kubie”, „Kryzys kubański”, „Zamiast podsumowania”.
Wprowadzeniem jest ćwiczenie dotyczące ułożenia chronologicznie wydarzeń związanych z zimną wojną.
Materiał zawiera: tekst o propagandzie Kominformu; o sytuacji na Kubie przed kryzysem; o amerykańskiej próbie obalenia rządów Castro; teksty z książki Paula Johnsona „Historia świata XX wieku. Od Rewolucji Październikowej do »Solidarności«”.
Materiał zawiera 10 ilustracji: mapę wojny w Korei; mapę kryzysu kubańskiego; fotografię walk z Korei; zdjęcie urządzeń rakietowych na Kubie wykonane 14 października 1962 r. z pokładu U‑2; plakat propagandowy – Czarna lista „Hollywood”; zdjęcie okładki propagandowej komiksu „Is This Tomorrow”, 17 ćwiczeń, w tym 5 interaktywnych.
Ćwiczenia znajdujące się na stronie są na zasadzie wyboru poprawnej odpowiedzi, odnoszą się do zdjęć lub fragmentów tekstów. Znajdują się również ćwiczenia podsumowujące oraz jako przypomnienie wcześniejszych wiadomości.
Bibliografia:
- Źródło: Paul Johnson, Historia świata XX wieku. Od rewolucji październikowej do „Solidarności”, Warszawa 2009, s. 143.
- Źródło: Propaganda i rzeczywistość, [w:] Wojciech Roszkowski, Półwiecze. Historia polityczna świata po 1945 roku, Warszawa 2002, s. 39. Ćwiczenie 5.