"TAJEMNICA V. Znalezienia między doktorami P. J."

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
"TAJEMNICA V. Znalezienia między doktorami P. J."
Autor
nieznany autor
Data powstania
między 1760-1800
Miejsce powstania
Polska
Gatunek
grafika (dzieło wizualne)
Technika
drzeworyt wzdłużny (langowy)
Materiał
papier żeberkowy
Ikonografia
73B93 Christ's dispute with the doctors in the temple; he counts his arguments on his fingers
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Wszyscy Święci w Muzeum Narodowym w Krakowie [] [2015-05-04 - 2015-12-31]
Opis

Kompozycja przedstawia dwunastoletniego Jezusa nauczającego w świątyni, odnalezionego po trzech dniach przez Rodziców, Marię i św. Józefa. Jezus siedzi na krześle i prowadzi dysputę z uczonymi w Piśmie, ukazanymi w renesansowych strojach. W głębi stoi Maria i św. Józef. Temat ma swoje źródło w Ewangelii św. Łukasza: A rodzice jego chodzili co roku do Jerozolimy na święto Paschy. I gdy miał dwanaście lat, poszli do Jerozolimy na to święto, jak to było w zwyczaju. A gdy te dni dobiegły końca i wracali, zostało dziecię Jezus w Jerozolimie, o czym nie wiedzieli jego rodzice. A mniemając, iż jest pośród podróżnych, uszli dzień drogi i szukali między krewnymi znajomymi. I gdy go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając go. A po trzech dniach znaleźli go w świątyni, siedzącego wpośród nauczycieli, słuchającego i pytającego ich. A zdumiewali się wszyscy, którzy go słuchali, nad jego rozumem i odpowiedziami (Łk 2, 41-47).
Rycina jest przykładem tradycyjnego polskiego drzeworytu ludowego, którego najsilniejszy rozwój przypada na drugą połowę XVIII i pierwszą połowę XIX w. Kompozycja środkowa z objaśniającą inskrypcją u dołu, otoczona jest girlandą stylizowanych kwiatów róż i gałązek, połączonych podwójnym sznurem różańca. Tego typu motywy zdobnicze, były chętnie stosowane przez drzeworytników ludowych i świadczą o dużych możliwościach warsztatowych ich twórców. W ludowej grafice wiele przedstawień było poświęconych tematyce zaczerpniętej z życia Chrystusa i Marii.
Prezentowana odbitka pochodzi z serii drzeworytów poświęconych 15 tajemnicom różańcowym i odnosi się do tajemnicy piątej (radosnej), mówiącej o znalezieniu Jezusa nauczającego w świątyni.
Lucyna Lencznarowicz

 

Dodatkowy opis

Napis u d.:"TAJEMNICA V. Znalezienia między doktorami P.J./Wesel się boś znalazła Synaczka w kościele/
Juz zapomni zes miała stąd frasunku wiele
Spraw żebyśmy znalazsy Synaczka swiego
Znimsie zawsze cieszyli do skonu naszego.
Pacierz ieden dziesięć Zdro: Mariy."

Numer inwentarzowy
MNK III-ryc.-39943
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/194090
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/194090
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie