Herkales Farnese

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Herkales Farnese
Data powstania
2 połowa XVIII wieku
Miejsce powstania
Italia
Gatunek
gliptyka. intaglio (gemma)
Technika
rytowanie. szlifowanie
Materiał
agat
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji [] [None - None]
Opis

Przedstawienie Heraklesa odpoczywającego z maczugą należy do najpopularniejszych przedstawień ikonograficznych mitologicznego herosa. Maczuga z pnia drzewa oliwnego wyrwanego przez bohatera i skóra pokonanego lwa z Nemei to charakterystyczne atrybuty Heraklesa związane z jego życiem i cyklem prac wykonanych przez niego.
W kolekcji gemm Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego odnajdziemy kilkanaście zabytków z dekoracją rytowaną (intaglio) wykonanych zgodnie z tym wariantem. Wizerunek muskularnego mężczyzny z lekko pochyloną głową, w ujęciu en face lub w profilu, z lewą ręką wspartą na maczudze z lwią skórą lub obejmującego ją, pojawia się w rzeźbie i gliptyce starożytnej często, m.in. w okresie Republiki i Cesarstwa Rzymskiego, ale jest też popularny we wszystkich dziedzinach sztuki w czasach nowożytnych.
Bezpośrednim wzorem dla wizerunku widocznego na gemmie jest marmurowa rzeźba Glykona z Aten z II–III w., będąca kopią greckiego brązu z warsztatu Lizypa z IV w. p.n.e. Rzymska kopia została odnaleziona w XVI w., poddana renowacji, stała się przez pokolenia ozdobą kolekcji rzeźb starożytnych rodziny Farnese, a obecnie jest eksponowana w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Dzieła z tej znakomitej kolekcji były bezpośrednim wzorem dla rzeźbiarzy, w tym gliptyków, działających w Neapolu w okresie klasycyzmu.
Alicja Kilijańska

Numer inwentarzowy
MNK IV-Ew-Zł-198
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/550621
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/550621
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie