Jowisz

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Jowisz
Data powstania
między 25 p.n.e-10
Miejsce powstania
Cesarstwo Rzymskie
Gatunek
intaglio (gemma). gliptyka
Technika
rytowanie. szlifowanie
Materiał
chalcedon
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji [] [2016-10-01 - 2019-09-30]
Opis

Przedstawiona na intaglio głowa Jowisza ukazana jest w profilu w lewo, udekorowana wieńcem laurowym. Bóg ma kręcone włosy zaplecione dookoła głowy. Kędzierzawa broda została opracowana w szczegółowy sposób za pomocą sekwencji krótkich, ukośnych kresek.
Styl grawerunku i charakterystyczny sposób opracowania brody są typowe dla grawerów ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Bardzo podobne intaglia znajdują się w zbiorach Cabinet des Médailles w Paryżu i Ashmolean Museum w Oksfordzie. Pierwsza analogiczna gemma pochodzi z kolekcji de Clercq, druga z kolekcji Sir Arthura Evansa. Oba egzemplarze mają więc poświadczoną wschodnią proweniencję. Krakowska gemma została zakupiona przez Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego zapewne na jednej z aukcji w Europie Zachodniej, ponieważ nigdy nie podróżował on do Azji Mniejszej czy na Bliski Wschód.
Przedstawiona na gemmie głowa Jowisza była nie tylko idealnym wizerunkiem zabezpieczającym zawartość zapieczętowanego listu czy dokumentu. Mogła również pełnić funkcję amuletu zapewniającego opiekę i przychylność boga dla osoby noszącej gemmę w swoim pierścieniu.


Paweł Gołyźniak

 

Numer inwentarzowy
MNK IV-Ew-Zł-417
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/559425
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/559425
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie