Portret Andrea Memmo

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Portret Andrea Memmo
Autor
Marchant, Nathaniel (ca. 1739-1816) autor
Data powstania
1785-1788
Miejsce powstania
Rzym
Gatunek
gliptyka. rzemiosło artystyczne i kultura materialna
Technika
szlifowanie. rytowanie. intaglio (technika rzeźbiarska)
Materiał
chalcedon
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None]
Opis

Andrea Memmo (1729–1793), pochodzący z jednej z najstarszych rodzin arystokratycznych Wenecji (tzw. famiglie apostoliche), był ambasadorem Republiki Weneckiej w Rzymie. Znany był zarówno jako mąż stanu i dyplomata, jak również urbanista (autor projektu przebudowy Prato Della Valle w Padwie), architekt (autor podręcznika Elementi di architettura Lodoliana, Rzym, 1786) i kolekcjoner dzieł sztuki. W roku 1785 otrzymał honorowy tytuł Procuratore di San Marco. Spędził pewien okres w Londynie, należał do grona przyjaciół księżnej Luizy Albany, żony Karola Edwarda Stuarta, pretendenta do tronu brytyjskiego. Był jednym z licznych protektorów Nathaniela Marchanta w Rzymie.

Portretowa gemma została zapewne zamówiona przez Andreę Memmo z przeznaczeniem na prezent dla któregoś z jego angielskich przyjaciół. Świadczy o tym ryty napis na rewersie – „ANDREA MEMMO CAV.r E PRO.r DI S. MARCO VENEZIANO” – identyfikujący osobę portretowaną, jak również fakt, że nie było jej w niewielkiej kolekcji gemm, pozostawionej po śmierci ambasadora.

Intaglio Marchanta, uchodzące do tej pory za zaginione, znane było jedynie z odcisku gipsowego wykonanego w warsztacie Angelo Antonio Amastiniego. Gemma krakowska należy do jednych z najcenniejszych w kolekcji Muzeum. Wyróżnia się delikatnym modelunkiem, wspaniałym traktowaniem głębokości płaszczyzny kamienia, wydobywającym piękno preferowanego przez Marchanta brązowego sardu, przechodzącego w cieńszych partiach kamienia do miodowo-żółtego, niekiedy przeświecającego.

Intaglio jest sygnowane u dołu łacińskimi literami: „MARCHANT. F”.

Katarzyna Kopera-Banasik

 

Katarzyna Kopera-Banasik
Numer inwentarzowy
MNK IV-Ew-Zł-574
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/5256
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/5256
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie