Wieniec z pogrzebu Adama Mickiewicza w Krakowie

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Wieniec z pogrzebu Adama Mickiewicza w Krakowie
Autor
J. Z. złotnik
Data powstania
1872-1890
Miejsce powstania
Wiedeń
Gatunek
rzemiosło artystyczne i kultura materialna
Technika
rytowanie. złocenie. tłoczenie. odlewanie
Materiał
srebro
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None]
Opis

Antoni Kleczkowski opisujący pogrzeb Adama Mickiewicza w Krakowie zanotował, że omawiany wieniec na poduszce z tłem wyobrażającym Orła Polskiego i Pogoń, zaopatrzony w okazałą podwójną szarfę z napisem: TWÓRCY ODY / DO MŁODOŚCI / WYCHOWAŃCY WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO, / SZKOŁY GŁÓWNEJ, WARSZAWSKIEJ (nr inw. MNK IV-V-962 /324), nieśli panowie I. Miklaszewski, dr Władysław Miłkowski oraz E. Wojnarowicz.

Szkołę Główną Warszawską założono w 1862 roku, a jej rektorem został dr Józef Mianowski (1804-1879), lekarz i działacz społeczny. Oprócz wydziału lekarskiego z kursem pięcioletnim, przy którym istniał oddział farmaceutyczny, ta polska szkoła o charakterze uniwersyteckim posiadała wydziały filologiczno-historyczny, prawa i administracji oraz matematyczno-fizyczny, na których nauka trwała cztery lata. Przy szkole działało także seminarium pedagogiczne, kształcące studentów z wydziałów filozoficzno-historycznego i matematyczno-fizycznego na nauczycieli szkół publicznych. Szkołę zamknięto w 1869 roku w ramach represji po Powstaniu Styczniowym.

Wspomniany przez Kleczkowskiego Władysław Miłkowski (1847-1928), księgarz, antykwariusz i publicysta, po studiach w Warszawie i Florencji osiadł w Krakowie, gdzie w 1873 roku założył przy ul. św. Anny księgarnię katolicką. Pozostałych dwóch członków deputacji można zapewne identyfikować z pochowanymi na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie Edwardem Wojnarowiczem (1844-1911), założycielem kolonii wakacyjnych dla dzieci w Kochanowie, oraz profesorem gimnazjum Juliuszem Miklaszewskim (1845-1916).

Numer inwentarzowy
MNK IV-V-626
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/185062
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/185062
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie