Wieniec z pogrzebu Juliusza Słowackiego na Wawelu 28 czerwca 1927 roku

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Wieniec z pogrzebu Juliusza Słowackiego na Wawelu 28 czerwca 1927 roku
Autor
"Bracia Łopieńscy" firma
Data powstania
1908-1915
Miejsce powstania
Warszawa. Polska
Gatunek
rzemiosło artystyczne i kultura materialna
Technika
rytowanie. wybijanie. wycinanie
Materiał
srebro
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Bracia Łopieńscy. Polska sztuka dekoracyjna XIX i XX w. [Muzeum Miedzi w Legnicy] [2011-03-11 - 2011-06-19], Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None], Bracia Łopieńscy - tytani warszawskiego brązownictwa [Muzeum Historyczne miasta st. Warszawy] [2013-07-16 - 2013-11-11]
Opis

Wieniec srebrny złożony z dwóch wygiętych półkoliście gałązek palmowych, spiętych u dołu kokardą, na której grawerowany napis dedykacyjny: „Juliuszowi Słowackiemu Synowi Wołynia Młodzież Szkół Wołyńskich w Hołdzie Czerwiec 1927 Krzemieniec, Dubno, Łuck, Równe, Ostróg, Zdołbunów, Włodzimierz, Kowel, Lubomla, Horochów, Kostopol”.

Juliusz Słowacki zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu i został tam pochowany na cmentarzu Montmartre. Przeniesienie jego prochów do kraju było omawiane od 1909 roku, jednakże dopiero 28 czerwca 1927 roku złożono je w urządzonej przez Adolfa Szyszko-Bohusza krypcie katedry na Wawelu. Trumnę z prochami Słowackiego przywieziono do Krakowa w przeddzień uroczystego pogrzebu i wraz z urnami zawierającymi ziemię z grobu matki – Salomei Bécu i ojca – Euzebiusza Słowackiego umieszczono na sarkofagu zbudowanym w Barbakanie, a tam przez całą noc każda przybyła na uroczystość delegacja zostawiała swój wieniec – od złotych i srebrnych po skromne, jedlinowe. Stąd następnego dnia, po mszy celebrowanej przed ołtarzem ustawionym na krużganku Barbakanu, orszak pogrzebowy składający się z licznych deputacji odprowadził na Wawel trumnę spoczywającą na rydwanie, eskortowanym przez grono pisarzy. W pochodzie tym wołyńska młodzież szkolna postępowała z orkiestrą gimnazjalną z Ostrowa Wołyńskiego. W katedrze trumnę ustawiono na katafalku, a następnie po przemówieniach i egzekwiach, odprawionych przez ks. Metropolitę Sapiehę, zniesiono do podziemi i w obecności marszałka Piłsudskiego złożono do sarkofagu, czemu towarzyszył głos dzwonu Zygmunta i salw armatnich.

Monika Paś

Monika Paś
Numer inwentarzowy
MNK IV-V-619
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/184747
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/184747
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie