Taca pamiątkowa

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Taca pamiątkowa
Autor
Loos, Daniel Friedrich (1735-1819) medalier
Data powstania
po 1762
Miejsce powstania
Warszawa
Gatunek
rzemiosło artystyczne i kultura materialna
Technika
złocenie. bicie. cyzelowanie. odlewanie. kucie. walcowanie
Materiał
srebro
Ikonografia
41 materialne aspekty życia codziennego. 5(+11) (+ pojęcie abstrakcyjne zobrazowane przez postać kobiecą)
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
... łyżek srebrnych dwa tuziny [Muzeum Historyczne Miasta Gdańska] [2007-07-03 - 2007-11-11], Książe Adam Jerzy Czartoryski /1/ [Zdzisław Żygulski jun. prof dr.] [1986-02-28 - 1986-03-30], Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich... [Muzeum Narodowe w Krakowie] [2018-02-01 - 2020-12-31]
Opis

Srebrna, złocona taca o charakterze pamiątkowym wykonana została dla uczczenia narodzin Aleksandra Jerzego Czartoryskiego – pierworodnego potomka Adama Kazimierza Czartoryskiego i Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, urodzonego 9 października roku 1762. Ojcem chrzestnym Aleksandra Jerzego była Rada Miasta Gdańska, stąd zostało w nią wprawionych sześć medali wybitych przez miasto Gdańsk. Cztery skrajne medale umieszczone zostały awersami do góry, dwa środkowe – rewersami do góry. Na awersach przedstawiono alegorię „Domu Czartoryskich” - postać kobiecą z dzieckiem na prawej ręce. Ubrana jest w płaszcz gronostajowy, z mitrę książęcą – wsparta jest na tarczy herbowej z herbem „Pogoń”. Na otoku awersu napis : CZARTORYSCIANAE DOMUS GAUDIA & FIRMAMENTUM. Na rewersach medali napis: QUOD\PRINC:ADAMUS CZARTORYSKI\IPSE NATUS GEDANI\PRO PRIMO FILIO\ALEXANDRO GEORGIO\SENATUM GEDANENSEM\AD FONTEM SACRUM SPONSOREM\MDCLXII\ELIGERE DIGNATUS EST\IDEM SENATUS\IN TANTI HONORIS MEMORIAM\NUMMUM HUNC OBSERVANTISS:\F.F.

Pod napisem znajduje się herb miasta Gdańska. Złotnik o inicjałach F.F. niestety nadal nie został zidentyfikowany – być może nie pochodził z Gdańska, o czym świadczy brak znaku miejskiego i probierza. Znany jest natomiast autor medali – Daniel Friedrich Loos.

Taca przez rodzinę Czartoryskich wiązana była tradycyjnie z chrztem Adama Kazimierza Czartoryskiego (mimo inskrypcji na medalach) i przechowywana w zbiorach puławskiej Świątyni Sybilli. W roku 1865 była częścią paryskiej kolekcji Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. W kolekcji XX. Czartoryskich znajdują się jeszcze dwie srebrne patery, wykonane również na okazję chrztu Aleksandra Jerzego Czartoryskiego – ozdobione zostały takimi samymi medalami.

Elżbieta Musialik

Elżbieta Musialik
Numer inwentarzowy
MNK IV-Z-2510
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/524512
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/524512
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie