Surtout de table

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Surtout de table
Autor
Pawłowicz, Teodor autor
Data powstania
1788
Miejsce powstania
Warszawa. Polska
Technika
szlifowanie. cyzelowanie. rytowanie. repusowanie. odlewanie
Materiał
szkło barwne. srebro
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Thesauri Poloniae. Sammellust und Sammelwesen im alten Polen [Muzeum Narodowe w Warszawie. Zamek Królewski w Warszawie Pomnik Historii i Kultury Narodowej] [2002-12-03 - 2003-02-28]
Opis

Surtout de table ze srebra odlewanego, repusowanego i kutego jest przypuszczalnie częścią centralną większego serwisu, wykonanego dla rodziny Radziwiłłów, o czym świadczy dwukrotnie rytowany herb własny tej rodziny. Surtout składa się z owalnej tacy wspartej na czterech nóżkach, centralnie osadzonej na profilowanym cokole z ażurowaną kolumną podtrzymującą koszyk. Wokół cztery niewielkie koszyczki na flasze ze szkła bezbarwnego powlekanego rubinowym, przeznaczone na przyprawy: oliwę, cukier trzcinowy, pieprz i ocet.


Teodor Pawłowicz jeden z najwybitniejszych złotników warszawskich z 4 ćwierci XVIII wieku. Czynny w latach 17841794, od 1785 roku podstarszy cechu i współautor statutu cechu złotników i jubilerów w Warszawie. W warsztacie Pawłowicza powstawały głównie srebra stołowe i serwisowe zachowujące cechy stylowe klasycyzmu stanisławowskiego. Przeznaczone były dla zamożnych odbiorców, m.in. dla dworu królewskiego i rodzin arystokratycznych.

Numer inwentarzowy
MNK IV-Z-2627/1-6
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/363448
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/363448
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie