Zegar stołowy tzw. kaflowy

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Zegar stołowy tzw. kaflowy
Autor
Gierke, Jakub autor
Data powstania
1644
Miejsce powstania
Wilno
Technika
srebrzenie. złocenie. rytowanie. odlewanie
Materiał
stal. brąz
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Dzieje zegara [Muzeum Narodowe w Poznaniu] [1953-01-24 - 1953-10-15]
Opis

W XVII wieku zegarmistrzostwo rozwijało się we wszystkich większych miastach polskich. Z wielkim mistrzostwem wykonywano zwłaszcza zegary stołowe tzw. kaflowe, o poziomym układzie konstrukcji mechanizmu, z tarczą umieszczoną na górnej, płaskiej ściance. Zegary te miały oprawę z brązu lub mosiądzu w formie czworo-lub sześciobocznej szkatuły. W dawnej Polsce nazywano je popularnie “kaflem”, ponieważ przypominały kształtem kafel piecowy lub rzadziej “żabą” z racji krótkich nóżek i horyzontalnej formy.

W zbiorach Muzeum Narodowego znajduje się najlepsza i największą kolekcja polskich zegarów stołowych tzw. kaflowych. Szczególnie ważne miejsce zajmują prace z autorstwa

Jakuba Gierke, zegarmistrza działającego w Wilnie w latach 1616-1664. Posiadamy trzy zegary kaflowe pochodzące z jego warsztatu. Zegar pochodzący z 1644 roku posiada dekorację rytowaną na górnej płycie: Chrystus błogosławiący klęczącą Marię Magdalenę. Dolna płyta mechanizmu z rytowaną sygnaturą: Iacobus Gierke / Vilensis / A. D. 1644 oraz z tzw. kokiem (coq) czyli osłoną balansu i nakładkami wycinanymi a´jour (ażurowe), zdobionymi grawerunkami z motywami kwiatowymi.

Numer inwentarzowy
MNK IV-Zeg-22/1
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/4593
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/4593
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie