Pistolet huzarski z zamkiem skałkowym, wz. 1742

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Pistolet huzarski z zamkiem skałkowym, wz. 1742
Autor
Fabryka broni w Poczdamie ( Königliche Preußische Gewehrfabrique) wytwórnia
Data powstania
około połowy XVIII wieku
Miejsce powstania
Poczdam. Niemcy
Gatunek
pistolet skałkowy
Technika
rytowanie. rzeźbienie. kucie
Materiał
drewno. mosiądz. stal
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Kulturowe Dziedzictwo Reformacji na Śląsku [Muzeum Śląskie w Katowicach - nieaktualne] [2017-10-20 - 2018-04-30], Tadeusz Kościuszko w walce o "wolność, całość, niepodległość" [Muzeum w Sosnowcu] [2004-03-23 - 2004-06-30], Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None]
Opis

Prezentowany pistolet wprowadzony został do uzbrojenia armii Prus w 1742 roku i przeznaczony był dla oddziałów huzarów. Noszono go na rzemieniu, który z jednej strony mocowany był do ruchomego koluszka zatwierdzonego do okucia głowicy. Drugi koniec zaczepiony był do bandoletu. Dzięki takiemu mocowaniu huzar po wystrzeleniu mógł od razu dobyć szabli, nie skupiając się na włożeniu pistoletu do olstra. Armia pruska w 1. połowie XVIII wieku, jako jedna z pierwszych na kontynencie Europejskim wprowadziła regulaminową broń palną do uzbrojenia. Za wzór takiego uregulowania służyła armia francuska, która jako pierwsza znormalizowała broń palną wojskową, wprowadzając pistolety i karabiny wzoru 1717 o ujednoliconym kalibrze. Standaryzacja miała na celu m.in. ujednolicenie kalibrów luf, a więc i amunicji, co miało ogromne znaczenie dla zaopatrywania wojska. Umożliwiało też naprawę zużytych lub uszkodzonych egzemplarzy. Bardzo szybko w warunkach polowych można było wymienić np. zużytą lufę na pochodzącą z innego egzemplarza tego samego wzoru, w którym np. pękło łoże. Poszczególne części były niemal takie same. Wcześniej, w wieku XVII w., w okresie wielkich i długotrwałych wojen prowadzonych w Europie dążono w miarę możliwości do ujednolicenia uzbrojenia, choćby w małym zakresie w poszczególnych oddziałach, kupując jednakową lub podobną broń, jednak dopiero zorganizowanie państwowych manufaktur umożliwiło wprowadzenie standaryzacji. W Prusach były to zakłady w Spandau i Poczdamie, w którym to wyprodukowano nasz pistolet.

Lufa stalowa, niegwintowana zaopatrzona jest w stalowy celownik i mosiężną muszkę. Zamek skałkowy typu francuskiego. Na blasze zamkowej widnieje ryta sygnatura wytwórni: „POTZZDAM MAGAZ”, niżej litery „SA(?)D” odnoszące się do Davida Splittgerbera i Dauma, tworzących konsorcjum dostarczające broń dla pruskiej armii. Osada z drewna jaworowego dochodząca do wylotu, przy końcu okuta jest pasem blachy mosiężnej. Okucia jak tulejki na pobojczyk, kontrblacha - uformowana w charakterystyczny wężyk, głowica i kabłąk spustowy są mosiężne. Na grzbiecie ujęcia znajduje się inkrustowana mosiężna plakietka z rytowanym monogramem panującego z liter wiązanych FR pod koroną królewską (Fryderyk Rex).

Piotr Wilkosz

Sygnatura obiektu

(na blasze zamkowej): POTZZDAM MAGAZ

(na palkietce do kciuka monogram): FR

Numer inwentarzowy
MNK V-908
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/82177
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/82177
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie