Pistolet z zamkiem skałkowym, od pary

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Pistolet z zamkiem skałkowym, od pary
Autor
Kuchenreuter, Johann Christoph, II (1755-1818) warsztat
Data powstania
4. ćwierć XVIII w.
Miejsce powstania
Steinweg. Ratyzbona. Niemcy
Gatunek
pistolet skałkowy
Technika
rytowanie. inkrustacja
Materiał
orzech. mosiądz. srebro. stal
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None], Broń palna z warsztatów Kuchenreuterów w zbiorach polskich [Muzeum Narodowe w Kielcach] [2009-03-05 - 2009-08-28], Kuchenreutery w zbiorach polskich [Muzeum Zamkowe w Malborku] [2008-06-01 - 2009-03-03]
Opis

Pistolet wyprodukowany został przez Johanna Christopa (II) Kuchenreutera (1755 – 1817), przedstawiciela znanej i cenionej rodziny rusznikarzy za sprawą wyrabianej przez nich doskonałej broni myśliwskiej. Protoplastą rodu był rusznikarz Johann Christoph (I) Kuchenreuter (1670-1743), osiadły w Steinweg, obecnie dzielnicy Ratyzbony, który miał trzech synów będących rusznikarzami. Najstarszy syn, Johann Jacob (1709-1783) założył warsztat w niedalekim Stadtamhof (również obecna dzielnica Ratyzbony), dając początek linii ze Stadtamhof, nieprzerwanie produkującej broń do 1946 roku. Drugi syn Joseph I (1712-1769) założył warsztat w Ratyzbonie, dając początek ratyzbońskiej gałęzi rodu produkującej broń do 1938 r. Najmłodszy syn Johann Andreas (I) (1716-1795) odziedziczył warsztat po ojcu w Steinweg, dając początek linii ze Steinweg. Jego synem był Johan Christop (II), twórca prezentowanego pistoletu. W XIX wieku wyodrębniła się jeszcze czwarta gałąź rodu, której protoplastą był Michael Kuchenreuter (1798-1862), wnuk Johann Andreas (I), który otworzył zakład rusznikarski w miejscowości Cham, czynny do dnia dzisiejszego. Znajduje się tam również muzeum prezentujące m.in. rodzinny warsztat rusznikarski. Charakterystycznymi cechami wyrobów rodziny Kuchenreuterów była solidność i staranność wykonania, przy bardzo zróżnicowanym asortymencie produkcji. Wytwarzane był pistolety olstrowe, jak i pojedynkowe w kasetach, strzelby i sztucery myśliwskie oraz broń palna na sprężone powietrze. Tak szeroki asortyment mógł zaspokoić najróżniejsze gusta i zasobność portfela nabywców. Przykładem broni przeznaczonej dla mniej zamożnego klienta jest prezentowany pistolet od pary.

Niegwintowana stalowa lufa, ocechowana jest charakterystyczną dla Kuchenreuterów sygnaturą przedstawiającą jeźdźca na koniu w prostokątnym polu. Dalej na grzbiecie lufy biegnie inkrustowany srebrem napis „I. CHRISTOP KUCHENREUTER”. Zamek skałkowy typu francuskiego. Brak baterii. Łoże wykonano z drewna orzecha włoskiego, okucia stalowe. Rękojeść zakończona jest spłaszczoną głowicą.

Piotr Wilkosz

Dodatkowy opis

U nasady lufy wybita przez złotą blaszkę sygnatura rusznikarska przedstawiająca w owalu postać jeźdźca na koniu, poniżej którego litery ICK.

Sygnatura obiektu

(na grzbiecie lufy nabijane srebrem nazwisko rusznikarza): I.CHRISOPH KUCHENREITER.

Numer inwentarzowy
MNK V-916
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/86253
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/86253
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie