Sztylet - mizerykordia

Zbiory Muzealne

Szczegóły:

Tytuł
Sztylet - mizerykordia
Data powstania
między 1550-1650
Miejsce powstania
Włochy
Gatunek
broń biała
Technika
kucie
Materiał
stal
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Udział w wydarzeniach
Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None]
Opis

Romantyczne wizje dworskich intryg w dawnych wiekach pełne są krwawych opisów, których głównym bohaterem jest sztylet. Niewierni kochankowie mieli umierać od zadanych nim ciosów, królowie byli zrzucani z tronów zamordowani skrytobójczym ostrzem w ciemnościach alkowy, a zemsta i sprawiedliwość wymierzane były właśnie za pomocą tej broni. Swoją romantyczną karierę zawdzięcza sztylet przede wszystkim temu, że jako niewielka a bardzo groźna broń, mógł być ukryty bez trudu w rękawie damskiej sukni czy też w cholewie buta cichego skrytobójcy, rozbudzając wyobraźnię wielu literatów.

Sztylet rozpowszechniony został we Włoszech w czasach renesansu właśnie jako broń dworska. Delikatnej urody, często pięknie zdobiony, był poręcznym i niebezpiecznym narzędziem. Do XVII wieku stał się popularny także w innych państwach europejskich, przybierając rozmaite kształty. Ten znajdujący się w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykuty został w całości z jednego kawałka stali. Metalowa rękojeść składa się z połączonych ze sobą drobnych, stalowych kulek i balasków, a od ostrej, krótkiej głowni oddziela ją jelec o bardzo krótkich ramionach.

Pomimo wielkiej popularności sztyletów w Europie ich datowanie jest zawsze bardzo trudne, ze względu na brak źródeł ikonograficznych i piśmiennych pozwalających na identyfikację poszczególnych ich rodzajów, zachowanych do dzisiaj w muzeach.

Numer inwentarzowy
MNK V-757
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/559651
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/559651
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie