Przemyśl
Co to jest jonizacja?
W filmie omówiona jest problematyka dwukrotnej jonizacji tego samego atomu. Narzędziem jest model matematyczny (najprostszy z najprostszych…) dochodzenia do stanu równowagi układu, w którym mogą występować atomy, jony jednokrotne i jony dwukrotne (oraz swobodne elektrony). Czynnikiem jonizującym jest wiązka (fotonów lub cząstek), której składniki mają energię dużo większą od energii jonizacji. Ostatecznym efektem jest pokazanie, że przy odpowiednim natężeniu tej wiązki można uzyskać duży udział jonów dwukrotnych w końcowej „mieszaninie”.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/R15y7is6WKWSU
Wysłuchaj alternatywnej ścieżki lektorskiej.
Uzasadnij, dlaczego energie jonizacji kolejnych elektronów są coraz większe.
Przygotuj krótką wypowiedź na temat przebiegu zależności NIndeks dolny ee od czasu w pokazanych wykresach. Czy przebiegi te są spójne z przebiegami pozostałych trzech zmiennych? Czy możliwe jest, by liczebność elektronów przewyższyła 10.000?
Czy jest możliwe dobranie takiego natężenia wiązki jonizującej, by liczebność jonów jednokrotnych wynosiła praktycznie 10.000?