Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”

bg‑azure

Informacje ogólne

Imię i nazwisko autora: Anna Zacharzyńska

Etap edukacyjny i klasa: szkoła podstawowa - klasa VIII

Przedmiot: historia

Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.

Lekcja poświęcona jest przemianom społecznym i kulturowym, które zaszły
w II połowie XX wieku. Jej celem jest ukazanie wpływu tych zmian na codzienne życie ludzi. Uczniowie, pracując w parach, analizują teksty źródłowe i materiały ikonograficzne z modułowego e‑podręcznika. Efekty swojej pracy przedstawią
w formie mapy myśli. Dzięki temu uczniowie zidentyfikują kluczowe obszary przemian oraz zrozumieją ich znaczenie dla współczesności.
Na zakończenie uczniowie pisemnie odpowiedzą na pytanie utrwalające kluczowe informacje: wymień 5 zmian, które według ciebie miały wpływ na losy świata, i uzasadnij swój wybór. 

Ewaluacja – uczniowie odpowiadają na pytania: Co was zaskoczyło?,
Co dziś wygląda podobnie?, karta samooceny.

Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:

Podzieleni „żelazną kurtyną” i „zimną wojną” – Przemiany polityczne, gospodarcze i kulturowe po II wojnie światowej – moduł wprowadzający.
Temat:  Przemiany polityczne, gospodarcze i kulturowe po II wojnie światowej. Podsumowanie.

bg‑azure

Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej

Cel ogólny lekcji:

Dowiesz się, jakie zmiany społeczne i kulturowe nastąpiły w II połowie XX wieku i jak wpłynęły na życie codzienne ludzi.

Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma

  1. Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń: 

  • wymienia kluczowe wydarzenia społeczne i kulturowe po II wojnie światowej;

  • identyfikuje postacie historyczne związane z przemianami społecznymi;

  • wskazuje daty ważnych reform społecznych i kulturowych. 

  1. z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji). Uczeń:

  • wyjaśnia, na czym polegały zmiany obyczajowe w latach 60. i 70.;

  • interpretuje znaczenie rewolucji technologicznej dla życia codziennego;

  • porównuje sytuację społeczną przed i po II wojnie światowej.

  1. Z zakresu zastosowania informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu).
    Uczeń:

  • wykorzystuje zdobytą wiedzę do analizy materiałów ikonograficznych;

  • stosuje pojęcia historyczne w opisie współczesnych zjawisk;

  • wskazuje przykłady wpływu tych przemian na życie codzienne.

  1. Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów). Uczeń:

  • tworzy mapę myśli przedstawiającą skutki przemian społecznych;

  • formułuje własne opinie na temat skutków rewolucji obyczajowej;

  • ocenia wpływ przemian społecznych na współczesne społeczeństwo;

  • argumentuje, które zmiany były najważniejsze dla rozwoju społeczeństwa.

Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:

Nauczyciel wspólnie z uczniami usytuowuje omawiany temat na osi czasu. Informuje, że uczniowie podczas zajęć będą badać zmiany, jakie zaszły w życiu codziennym ludzi w II połowie XX wieku. Podczas lekcji uczniowie pracują metodą pracy w parach, nauczyciel przydziela uczniom zadania.
Uczniowie prezentują efekty swojej pracy na forum klasy, tworząc wspólna mapę myśli. Na podsumowanie uczniowie pisemnie odpowiedzą na pytanie: Wymień zmiany, które według ciebie miały największy wpływ na losy świata, i uzasadnij swój wybór. Ewaluacja – uczniowie odpowiadają na pytania: Co was zaskoczyło?, Co dziś wygląda podobnie?; wykonują krótką kartę samooceny, która sprawdza stopień zrozumienia tematu.

Realizowane punkty podstawy programowej
bg‑azure

Przygotowanie do lekcji

Przygotowanie nauczyciela

  • Zapoznanie się z materiałem na platformie ZPE, dostosowanie materiału informacyjnego modułowego e‑podręcznika do potrzeb uczniów.

  • Przygotowanie pytań dla każdej pary.

  • Przygotowanie mapy myśli, która będzie uzupełniana podczas lekcji.

  •  Wyszukanie utworów muzycznych z omawianego okresu historycznego np. zespołu The Beatles.

  • Przygotowanie sali do pracy w parach.

Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?

  • Dostosowanie treści z modułowego e‑podręcznika do możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

  • Wsparcie ze strony nauczyciela.

  • Proste i krótkie pytania.

  • Materiały w wersji dostosowanej do uczniów SPE.

Przygotowanie uczniów

Uczniowie przypominają sobie informacje, które będą stanowić tło historyczne omawianej lekcji:

  • Kiedy zakończyła się II wojna światowa i jakie były jej skutki wojny dla świata?

  • Podział świata na blok wschodni i zachodni, zimna wojna.

bg‑azure

Przebieg lekcji

Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.

Faza wprowadzająca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

5 min.

Nauczyciel kieruje do uczniów polecenie o wskazanie na osi czasu daty zakończenia II wojny światowej. 

Zadawanie pytań, które mają na celu zaciekawienie uczniów tematem.

Pytania dla uczniów:

  • Jak wyobrażasz sobie życie twoich dziadków, gdy byli w twoim wieku?

  • Jak wyglądał dzień z życia nastolatka w latach 70. i 80., a jak wygląda teraz?

Uczniowie odczytują z osi czasu datę zakończenia II wojny światowej. 

Uczniowie odpowiadają na pytania, porównują “kiedyś” i “dziś”,
tworzą “pomost do tematu” z codziennych doświadczeń przechodzą do omawiania przemian społecznych i kulturowych.

3 min.

Przedstawia temat i cele lekcji. Zapisuje temat lekcji, cel i kryteria.

Łączy uczniów w pary.

Zapisują temat lekcji, tworzą pary.

Cel i kryteria stale widoczne dla uczniów.

Faza realizacyjna

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

15 min.

Nauczyciel wspiera uczniów w procesie logowania.
Informuje uczniów, że każda para zajmie się wyszukiwaniem
 informacji na temat zmian w różnych dziedzinach życia,
nauczyciel ma przygotowane karteczki z wybranymi
dziedzinami życia codziennego, na które chce zwrócić uwagę.
Uczniowie losują karteczki z zagadnieniem, nad którymi
będą pracować podczas lekcji. Jeśli jest taka potrzeba,
nauczyciel zadaje pytania pomocnicze (znajdują się pod
głównym zagadnieniem, nad którym będzie pracowała grupa).
Nauczyciel informuje, że każdy zespół uczniowski będzie
musiał zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy,
a następnie zapisać informacje na mapie myśli.

Wspiera pracę zespołów uczniowskich i kontroluje czas.

Uczniowie pracują w parach nad przydzielonymi zadaniami.
Każdy zespół wyszukuje informacje w modułowym e‑podręczniku na temat zmian dotyczących:

  1. Małżeństwa

  •  Jakich związków pojawiało się coraz więcej?

  • Czy zwiększyła i spadła liczba rozwodów?

  • Kto zajmował się dziećmi, kiedy kobiety szły do pracy?

  • Jaki był skutek pojawienia się tabletki antykoncepcyjnej?

    2. Młodzież

  • Jaką muzyką była zafascynowana młodzież lat 50‑tych?

  • Jak nazywała się kultura młodzieżowa powstała w latach 60‑tych?

    3. Muzyka

  • Kto był pierwszą gwiazdą rock and rolla?

  • Gdzie odbywały się spotkania gwiazd muzyki i fanów?

    4. Równouprawnienie

  • Czego domagały się ówczesne kobiety?

  • Czego domagali się czarnoskórzy obywatele USA

    5. Komunikacja

  • Jaki przemysł rozwinął się po II wojnie światowej?

  • Co budowano w celu ulepszenia komunikacji?

  • Jakie rozwinęły się rodzaje transportu?

    6. Kultura masowa

  • Podaj imiona i nazwiska znanych aktorek lat 50. i 60.

  • Podaj dwa nazwiska znanych reżyserów.

  • Co pozwalało odtwarzać muzykę, filmy?

    7. Medycyna

  • Wymień, co przyczyniło się do rozwoju medycyny.

    8. Kosmos

  • Kto i kiedy wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę?

  • Co wydarzyło się w lipcu 1969 r.?

    9. Kościół katolicki

  • Jakie wydarzenie rozpoczęło się 11 października 1962 r?

  • Jakie zmiany wprowadził synod?

Uczniowie, pracując w parach, zdobywają wiedzę o zmianach z różnych dziedzin życia.
Dzięki temu każda para uczniów ma szansę wypowiedzieć się w jednej dziedzinie i współtworzyć mapę myśli.

Tematy zadań dla uczniów mogą się powtarzać.

15 min.

Nauczyciel przedstawia przygotowaną wcześniej mapę myśli,
na której wypisane są kategorie zmian:
społeczne, kulturowe, z dziedziny medycyny, technologii,
kontroluje właściwe zapisywanie i przyporządkowanie informacji.

Zachęca uczniów do dyskusji, aby różne punkty widzenia
wzbogaciły wspólną mapę myśli.

Wskazuje związki między przemianami historycznymi a współczesnym światem, np. wpływ rewolucji obyczajowej czy technologicznej.

Uczniowie prezentują efekty, zapisują informacje, przyporządkowują zmiany do właściwych kategorii, słuchają innych, notują.

Każdy zespół uczniowski umieszcza efekty swojej pracy, współtworząc mapę myśli.

Nauczyciel zwraca uwagę na elementy istotne w kontekście celów lekcji.

Faza podsumowująca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

7 min.

Nauczyciel podsumowuje efekty pracy uczniów, wskazując kluczowe
przemiany społeczne, kulturowe, technologiczne i medyczne.

Zadaje pytania utrwalające wiedzę: Wymień 5 zmian, które według ciebie
miały największy wpływ na losy świata i uzasadnij swój wybór.

Uczniowie mogą udzielić pisemnej odpowiedzi w modułowym
e‑podręczniku lub w formie ustnej.

Uczniowie dyskutują, wymieniają się uwagami.

Dla uczniów o SPE można zaproponować, żeby wymienili mniejszą liczbę,
np. 3 zmiany, które ich zdaniem wpłynęły na losy świata,
nie muszą uzasadniać swojego wyboru.

Zachęcać uczniów do dyskusji, aby różne punkty widzenia wzbogaciły
wspólną mapę myśli.

Wskazać związki między przemianami historycznymi a współczesnym światem,
np. wpływ rewolucji obyczajowej czy technologicznej.

bg‑azure

Po lekcji

Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy.

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące: Co was zaskoczyło?,
Co dziś wygląda podobnie?
Uczniowie odpowiadają, porównują z dzisiejszym życiem ludzi.
Oglądają wspólnie fragment utworu muzycznego z omawianego okresu
np. The Beatles.

Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych

Karta samooceny. Uczniowie uzupełniają kartę samooceny, oceniając swoje zaangażowanie i przyswojenie wiedzy.

bg‑azure

Bibliografia i załączniki

Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:

Przemiany polityczne, gospodarcze i kulturowe po II wojnie światowej. Podsumowanie

Materiały na ZPE:

Zmiany kulturowe i społeczne po II wojnie światowej

Inne niezbędne środki i pomoce dydaktyczne

  • karton A1,

  • flamastry.