Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się

bg‑azure

Informacje ogólne

Imię i nazwisko autora: Anna Nowicka

Szkoła: podstawowa - klasa 7

Przedmiot: fizyka

Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.

Lekcja prezentuje pojęcie siły wypadkowej i siły równoważącej, ich charakterystykę jako wektorów oraz zasady dodawania sił działających wzdłuż tej samej prostej. Uczniowie samodzielnie odkryją, kiedy siły się równoważą, a kiedy się sumują, korzystając z materiałów interaktywnych z ZPE oraz praktycznych doświadczeń z użyciem linijki czy sprężynki. Na koniec każdy uczeń będzie potrafił opisać pojęcia siły wypadkowej i równoważącej, oraz umiejętnie stosować je w prostych obliczeniach i analizach sił.

Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:

Siła jako miara oddziaływań. Równowaga sił. Siła wypadkowa.

bg‑azure

Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej

Cel ogólny lekcji:

Uczniowie rozumieją pojęcia siły wypadkowej i siły równoważącej, potrafią je opisać i zastosować do analizowania prostych sytuacji, kiedy siły działają wzdłuż tej samej prostej.

Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma:

  1. Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń wymienia definicje: siły wypadkowej i równoważącej.

  2. Z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji). Uczeń wyjaśnia, kiedy siły się sumują, a kiedy równoważą – na podstawie kierunku i wartości.

  3. Z zakresu zastosowania informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu).

    Uczeń oblicza wartość siły wypadkowej w prostych zadaniach (składowe
    w jednym kierunku).

  4. Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów).

    Uczeń rozpoznaje siły równoważące się (suma = 0 N) i opisuje warunki równowagi.

Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:

  • Angażuje uczniów w wykonanie doświadczeń i analizę zjawisk.

  • Wykorzystuje materiały ZPE jako wsparcie lekcji.

  • Stawia pytania problemowe zamiast podawać gotowe treści.

Realizowane punkty podstawy programowej
bg‑azure

Przygotowanie do lekcji

Przygotowanie nauczyciela

  • zapoznanie się z materiałami ZPE,

  • przygotowanie odpowiedniej ilości siłomierzy, przedmiotów do przeciągania, optymalnie na parę, ewentualnie dla zespołów 4 osobowych,

  • ciężki przedmiot do przesuwania w klasie (skrzynia, karton).

Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?

W przypadku obecności uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nauczyciel powinien przygotować:

  • uproszczoną wersję zadań (np. tylko dwóch sił, pytania zamknięte),

  • wydłużyć czas przeznaczony na obliczenia, praca w parach,

  • elektroniczną wersję zadań, większa czcionka, czytelność.

Przygotowanie uczniów

Przed lekcją uczniowie powinni:

  • powtórzyć pojęcia dotyczące wektora (kierunek, zwrot, wartość, punkt przyłożenia),

  • przynieść smartfona do korzystania z platformy,

  • (opcjonalnie) zapoznać się z fragmentem e‑materiału o sile wypadkowej.

bg‑azure

Przebieg lekcji

Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.

Faza wprowadzająca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

5 min.

Nauczyciel aranżuje scenki: przykład dwóch osób pchających ciężki karton
w jednym kierunku kierunkach zwróconą tak samo lub przeciwnie.

Omawia krótko temat i cele lekcji.

Uczniowie odpowiadają na pytania, dzielą się doświadczeniami.

Uczestniczą w doświadczeniu.

Faza realizacyjna

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

20 min.

Nauczyciel rozdaje uczniom siłomierze i tłumaczy jak mają je wykorzystać. Kieruje uczniów do odpowiednich materiałów z modułowego e‑podręcznika.

Uczniowie w parach wykonują proste eksperymenty z siłomierzami (działają na przedmiot np. piórnik z tych samych stron, z przeciwnych itp.). Czas przed lub po eksperymentach wykorzystują na pracę indywidualną z platformą.

W czasie pracy uczniów nauczyciel krąży po klasie i wspomaga ich, nie podaje gotowych odpowiedzi – jedynie kieruje pytaniami.

Faza podsumowująca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

20 min.

Nauczyciel prosi każdą grupę o krótką prezentację efektów pracy.

Uczniowie prezentują odpowiedzi.

Nauczyciel zadaje pytania kluczowe:
Kiedy siły się równoważą? Jakie są skutki działania takich sił?

Co się stanie z ciałem, gdy siły działają w tym samym kierunku?

Uczniowie dyskutują nad pytaniami kluczowymi.

Samodzielnie formułują wnioski – definicję siły wypadkowej i równoważącej.

Na tablicy interaktywnej / ekranie multimedialnym wyświetla prezentację z kolejnymi zadaniami obliczeniowymi.

Rozwiązują zadania w zeszytach, jeden z uczniów może robić zadania na ekranie.

Nauczyciel może krążyć po klasie i sprawdzać zadania 
w zeszytach i nagradzać prawidłowe rozwiązania uczniów np. „plusami”.

bg‑azure

Po lekcji

Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy

W ramach pracy domowej uczniowie mogą np. sfotografować przykłady sił równoważących się w otoczeniu (np. książka na stole, sportowiec na poręczy).

Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych

Mini‑quiz  na platformie ZPE – szybka, interaktywna forma weryfikacji wiedzy całej klasy.

bg‑azure

Bibliografia i załączniki

Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:

Siła jako miara oddziaływań. Równowaga sił. Siła wypadkowa.

Inne niezbędne środki i pomoce dydaktyczne

  • prezentacja,

  • materiały do eksperymentów: siłomierze, duży ciężki przedmiot np. karton

  • laptopy / tablety / smartfony dla uczniów,

  • tablica interaktywna / projektor z komputerem / ekran multimedialny.

Prezentacja  dotycząca lekcji dostępna do pobrania w formie PDF po kliknięciu w poniższy obraz:

R1CX45NE5ZFO7
Pobierz plik: Fizyka_Zał. 1 do Siła - prezentacja.pdf
Prezentacja pt. Siła wypadkowa i równoważąca
Plik PDF o rozmiarze 285.59 KB w języku polskim