Lesson plan (Polish)
Tytuł: Jaki zawód wybrać?
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć
Jaki zawód wybrać? Ćwiczenia leksykalne.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy V szkoły podstawowej
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;
3) określa temat i główną myśl tekstu.
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy w rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
5) opowiada o przeczytanym tekście.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacj.
Ogólny cel kształcenia
Rozwijanie słownictwa związanego z zawodami i pracą.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń
czyta ze zrozumieniem;
rozmawia o wierszu;
używa słownictwa związanego z omawianym tematem;
opisuje nowy zawód według swojego pomysłu.
Metody/techniki kształcenia nauczania
problemowe: klasyczne, aktywizujące;
ekspozycyjna: ekspozycja, nagranie;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;
praktyczna: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność grupowa jednolita;
aktywność zbiorowa.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć: rozwijanie słownictwa związanego z zawodami i pracą. Podaje uczniom temat lekcji i kryteria sukcesu.
2. Kim chciałbyś zostać? Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy w kalambury: zamiast opowiadać, kim chcieliby w przyszłości zostać, mają to pokazać. Każdy uczeń powinien mieć możliwość zaprezentowania swojego marzenia.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie wypełniają formularz w abstrakcie – odpowiadają na pytania, dlaczego chcieliby zostać akurat tą osobą i co mogą zrobić, aby osiągnąć swój cel.
2. Wysłuchanie recytacji wiersza “Kto zliczy” Józefa Ratajczaka (e‑podręcznik). Nauczyciel zadaje pytania dotyczące podmiotu lirycznego: kim jest, jakie pytania zadaje i dlaczego. Pyta również, czy według uczniów istnieją zawody niepotrzebne. Prosi o uzasadnienie.
3. Praca w grupach (ćw. 3): każda grupa zastanawia się, ludzi jakich zawodów potrzebujemy do tego, aby:
gr. 1 – mieszkać w domu;
gr. 2 – zażyć lekarstwo;
gr. 3 – założyć koszulę;
gr. 4 – obejrzeć film;
gr. 5 – zapalić światło.
Zespoły zapisują swoje odpowiedzi na kartkach, a następnie prezentują je na forum klasy. Uczniowie dyskutują o współpracy między przedstawicielami różnych zawodów.
4. Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne nr 4 i 5: tworzenie i rozróżnianie nazw zawodów w języku angielskim. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela informacji zwrotnej.
5. Praca w parach: wniosek o uznanie nowego zawodu. Uczniowie wymyślają nieistniejący zawód, opisują go według wskazówek w ćw. 6 i formułują wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o uznanie nowej profesji.
Faza podsumowująca
Podsumowanie zajęć metodą kosza i walizki. Uczniowie zapisują na kartkach samoprzylepnych, co zabierają ze sobą z lekcji (chowają do walizki), a co się im nie przyda (wyrzucają do kosza). Następnie przyczepiają kartki na przygotowanej do tego planszy lub plakacie.
Praca domowa
Napisz, kim chciałbyś zostać, kiedy dorośniesz. Opowiedz innym, jak chcesz osiągnąć swój cel. (maks. 10 zdań)
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
zawód
przyszłość
pracować
bibliotekarz
nauczyciel
drukarz
lekarz
ogrodnik
malarz
rolnik
rybak
strażak
piekarz
kierowca
zdolności manualne
chirurg
sprzedawca
sprawiedliwy
łatwość w komunikacji
opanowany
odważny
zręczność
Teksty i nagrania
What profession to choose?
Which profession should you choose to be satisfied with your work? Do you know what job you would like to do in the future? Choosing is not an easy task. You have to look at yourself.
If you answered the questions, think about what profession you could do? Is this the profession of your dreams?
You already know that for each of us to function in the modern world, the work of many people is needed.
Can you name jobs that were not known in the past? For example, a flower breeder, an illustrator, a radio announcer, a travel agency employee. Why did they appear? Why did they arise?