Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CB3eerFdkHo
Ilustracja przedstawia portret młodej kobiety. Kobieta ma ostre rysy twarzy, wąskie usta, duże oczy, falujące włosy do ramion. Opleciona jest długą zwiewną tkaniną, która przysłania całe jej ciało z wyjątkiem prawego ramienia.

Główne problemy Poetyki Arystotelesa

Edward Emerson Simmons, Melpomena, muza tragedii, 1896, fragment fresku
Źródło: domena publiczna.
Barbara Skarga Filozofia jest problematyzowaniem świata

Mnie […] raczej interesują pytania. Może nie tyle pytania, bo na pytania odpowiada się krótkim: tak lub nie, lecz problemy […]. Problem to myśl, którą obudziło wątpienie, brak pewności, że coś jest takie właśnie, jak zostało przedtem przedstawione […] Najtrudniej jest go w ogóle postawić. Sproblematyzowanie jakiegoś twierdzenia, faktu, opinii to zachwianie naszymi często utartymi przekonaniami.

Skarga Źródło: Barbara Skarga, Filozofia jest problematyzowaniem świata, [w:] Cezary Wodziński, Filozofia jako sztuka myślenia. Zachęta dla licealistów, Warszawa 2000, s. 48–49.

Historycy filozofii podkreślają, że Poetyka Arystotelesa jest niezwykle ważnym traktatem. Moglibyśmy zapytać: dlaczego tak uważają, skoro później powstało tak wiele książek o teorii poezji? Czy tekst Arystotelesa jest ważny dlatego, że przyniósł pierwsze, chociaż niezadowalające odpowiedzi na pytania z zakresu estetyki?

Zaczęliśmy od myśli polskiej filozofki, prof. Barbary Skargi, która mówi, że postawione problemy mogą być bardziej interesujące niż odpowiedzi – ponieważ to od problemu zaczyna się myślenie. Spójrzmy na Arystotelesa właśnie od tej strony – jako na swego rodzaju odkrywcę, który jako pierwszy uczynił z poezji problem filozoficzny. Mówiąc konkretnie, zajmiemy się trzema problemami, które postawił w Poetyce i które dzisiaj pozostają tak samo aktualne jak wtedy:

  • czym jest poezja?

  • jaka jest relacja między poezją a rzeczywistością?

  • jak poezja wpływa na odbiorcę?

Sformułowanie tych problemów to najważniejszy wkład Arystotelesa w późniejszą filozofię sztuki.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz główne problemy Poetyki Arystotelesa.

  • Połączysz pojęcia Poetyki Arystotelesa z powstałymi później pojęciami estetycznymi.

  • Uporządkujesz zebrane informacje za pomocą mapy myśli.