Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik elektroradiolog powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.08. Świadczenie usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii:
przygotowania bliższe pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii,
wykonywania prac związanych z przygotowaniem badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii,
wykonywania samodzielnie lub w zespole badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej,
analizowania poprawności wykonanych badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej, radioterapii oraz przygotowania badań do opisu przez lekarza,
wdrażania i koordynowania programu zapewnienia jakości w placówkach ochrony zdrowia w zakresie elektroradiologii.
„Na co dzień zajmuję się wykonywaniem badań obrazowych i elektromedycznych, a także radioterapii”.
Aleksandra, technik elektroradiolog
Pierwszym zdjęciem rentgenowskim było zdjęcie wykonane przez Wilhelma Roentgena. Zdjęcie przedstawiało dłoń jego żony, na której widoczny był złoty pierścionek, gdyż promienie RTG nie przenikają przez złoto.
Przykładowe zadania zawodowe
Przygotowanie bliższe pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane - Przygotowanie pacjenta do radioterapii za pomocą akceleratora. Na zdjęciu przedstawiony jest akcelerator, służący do napromieniania pacjenta. Od góry jest ramię do napromieniania, a po bokach ścianki.
Zdjęcie drugie podpisane - Przygotowanie pacjenta do badań i zabiegów z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, medycyny nuklearnej i rezonansu magnetycznego. Widoczna jest badana kobieta, której lekarz trzyma dłonie na głowie i ramieniu.
Zdjęcie trzecie podpisane: Korzystanie z programów komputerowych do obróbki lub prezentacji badań i zabiegów z zakresu diagnostyki obrazowej, elektromedycznej, medycyny nuklearnej i radioterapii. Grafika przedstawia mężczyznę w białym fartuch medycznym, który siedzi przed dwoma monitorami. Na jednym z nich wyświetlone są zdjęcia rentgenowskie, na drugim komora, w której wykonywane są zdjęcia. Przed biurkiem z monitorami jest przeszklona ściana, za którą stoi komora do zdjęć.
Zdjęcie czwarte podpisane: Przeprowadzanie wywiadu z pacjentem. Pokazany jest lekarz rozmawiający z pacjentką. Kobieta siedzi na łóżku wsuwającym się do komory do robienia zdjęć r t g
Wykonywanie prac związanych z przygotowaniem badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie pacjenta do badania diagnostycznego. Przedstawia kobietę w fartuchu medycznym stojącą przy sprzęcie medycznym, który kieruje w stronę pacjenta. Mężczyzna jest odwrócony tyłem do sprzętu, głową dotyka szafki.
Zdjęcie drugie podpisane: Przygotowanie aparatury diagnostycznej i sprzętu wykorzystywanego w rentgenodiagnostyce. Przedstawia kobietę w fartuchu medycznym, która obsługuje aparaturę diagnostyczną.
Zdjęcie trzecie podpisane: Organizowanie stanowiska w pracowni diagnostyki elektromedycznej. Przedstawiona jest pracownia diagnostyki elektromedycznej, w której rozstawione są sprzęty. Na jednym z nich narysowane są linie i kwadraty.
Wykonywanie samodzielnie lub w zespole badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Współuczestniczenie w wykonywaniu badania ultrasonograficznego zgodnie ze skierowaniem lekarskim. Pokazany jest metalowy stojak, na którym wiszą kolorowe klipsy trzymające przewody.
Zdjęcie drugie podpisane: Dokonywanie cyfrowej obróbki badania. Przedstawiony jest mężczyzna siedzący przy biurku i patrzący na monitor komputera. Na ekranie wyświetlone są zdjęcia radiologiczne.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wykonywanie badania z zakresu diagnostyki obrazowej za pomocą rezonansu magnetycznego. Mężczyzna stoi obok komory do rezonansu, natomiast kobieta leży w komorze.
Analizowanie poprawności wykonanych badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej, radioterapii oraz przygotowania badań do opisu przez lekarza
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Ocenianie wartości technicznej i diagnostycznej obrazów badań wykonanych ultrasonografem. Przedstawiona jest osoba w białym fartuchu medycznym. Siedzi na krześle w gabinecie, w jednej dłoni trzyma tablet, a w drugiej rysik.
Zdjęcie drugie podpisane: Przygotowanie obrazów badań rentgenodiagnostycznych do opisu przez lekarza. Przedstawiony jest ekran monitora, na którym wyświetlone są zdjęcia rentgenowskie głowy.
Zdjęcie trzecie podpisane: Informowanie pacjenta o przebiegu badania elektromedycznego. Przedstawia rozmowę pacjenta z lekarzem. Lekarz stoi przed pacjentem, przygląda się notatkom trzymanym w dłoniach. Pacjent siedzi na łóżku do rezonansu.
Wdrażanie i koordynowanie programu zapewnienia jakości w placówkach ochrony zdrowia w zakresie elektroradiologii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Stosowanie wymagań systemu zapewnienia jakości w rentgenografii, rentgenoskopii, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym. Przedstawia mężczyznę obsługującego rezonans magnetyczny za pomocą panelu z przyciskami. Do komory rezonansu wsuwa się łóżko, na którym leży pacjentka.
Zdjęcie drugie podpisane: Zapewnianie jakości w diagnostyce elektromedycznej. Kobieta w fartuchu medycznym siedzi przed biurkiem, na którym postawiony jest sprzęt medyczny. Na ekranie monitora wyświetlone jest zdjęcie z badania u s g
Zdjęcie trzecie podpisane: Ocenianie obrazów w rentgenodiagnostyce pod względem wymagań systemu zapewnienia jakości. Przedstawione jest stanowisko pracy elektroradiologa. W pomieszczeniu ustawione jest biurko, na którym stoją dwa monitory. Na większym wyświetlone są zdjęcia radiologiczne, na drugim, mniejszym przedstawiona jest komora do rezonansu.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze przedstawia osobę w fartuchu ochronnym oraz niebieskich rękawicach ochronnych.
Krok pierwszy - Ubiór pacjenta w kombinezon chroniący resztę ciała przed promieniowaniem. Przedstawiona jest kobieta, która zakłada pacjentowi kombinezon chroniący przed promieniowaniem.
Krok drugi - Pomoc w prawidłowym usadowieniu pacjenta. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu medycznym i rękawicach ochronnych. Kobieta stoi przed pacjentem, który siedzi na łóżku w gabinecie. Mężczyzna ma założony kombinezon chroniący przed promieniowaniem.
Krok trzeci - Właściwe ustawienie aparatury rentgenowskiej. Przedstawiona jest kobieta w białym fartuchu medycznym. Kobieta trzyma dłonie na sprzęcie medycznym i reguluje jego ustawienie.
Konfiguracja ustawień aparatury. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu medycznym, która za pomocą przycisków na panelu dobiera odpowiednie ustawienia sprzętu medycznego.
Krok piąty - Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kobieta w fartuchu medycznym stoi przed białą tablicą. Drugą dłonią przesuwa lampę wytwarzającą promienie rentgenowskie.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik elektroradiolog.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik elektroradiolog.