Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1I1R3ANtpdwm
Zdjęcie przedstawia szerokie pole, prawie w całości w kolorze pomarańczowym. Jedynie z prawej strony kadru pole ma kolor zielony. Na horyzoncie łączy się z pomarańczowym niebem, a na styku nieba i ziemi widać nieliczne drzewa.

Zróżnicowanie regionalne struktury użytkowania ziemi

Źródło: dostępny w internecie: pikrepo.com, domena publiczna.

Znasz już czynniki przyrodnicze i pozaprzyrodnicze, które kształtują strukturę użytkowania ziemi na świecie. Znasz także formy użytkowania ziemi i ich procentowy udział w powierzchni lądowej na świecie. Czas dowiedzieć się, jak wygląda struktura użytkowania ziemi na poszczególnych kontynentach i w wybranych krajach. Bez obaw – nie będziesz wymieniać, ile procent stanowią grunty orne, lasy czy łąki i pastwiska w powierzchni poszczególnych krajów. Na tym nie polega geografia. Dziś poznasz pewne prawidłowości dotyczące dominacji lub niskiego odsetka różnych form użytkowania ziemi na świecie. Jeżeli je zapamiętasz, bez problemu określisz przybliżoną strukturę użytkowania ziemi w danym państwie.

Twoje cele
  • Przedstawisz strukturę użytkowania ziemi na świecie oraz na poszczególnych kontynentach.

  • Przeanalizujesz strukturę użytkowania ziemi w Polsce.

  • Porównasz strukturę użytkowania ziemi w wybranych państwach.

  • Podasz przyczyny zróżnicowania struktury użytkowania ziemi w wybranych państwach.

  • Wyjaśnisz, czym są oraz scharakteryzujesz makroregiony rolnicze na świecie.