Przeczytaj
PopulacjęPopulację tworzy grupa osobników należących do tego samego gatunkugatunku, występujących na określonym obszarze w tym samym czasie. Przedstawiciele populacji mogą się ze sobą swobodnie krzyżować, dając płodne potomstwo. Organizmy te korzystają z tych samych zasobów i pozostają pod wpływem tych samych czynników środowiskowych. Populacją nie są więc pojedyncze osobniki np. wiewiórek pospolitych (Sciurus vulgaris) napotkanych w lesie, ale wszystkie wiewiórki tego gatunku, które zamieszkują dany las. Dobór naturalnyDobór naturalny, oddziałując na pojedyncze osobniki, prowadzi do powstania zmian ewolucyjnych wewnątrz populacji. Efektem działania tego mechanizmu ewolucyjnego są przystosowania populacji do warunków środowiska, w którym ona występuje.
Populacje pełnią w biocenoziebiocenozie określone funkcje i są powiązane z innymi populacjami tego samego gatunku. Osobniki danej populacji bytują w siedliskusiedlisku, czyli przestrzeni, w której występują określone czynniki przyrody nieożywionej (abiotyczne). Zajmują też określoną niszę ekologicznąniszę ekologiczną. Terminem tym nazywamy wielowymiarową przestrzeń składającą się z zestawu czynników biotycznych i abiotycznych, współtworzących zespół warunków potrzebnych do życia danemu gatunkowi zwierząt lub roślin i wydania przez niego na świat potomstwa.
Czynniki biotyczneCzynniki biotyczne i abiotyczneabiotyczne mają wpływ na wielkość populacji oraz jej zmiany w czasie. Badaniem tych czynników zajmuje się ekologia populacyjna. Do podstawowych cech populacji możemy zaliczyć: liczebność, zagęszczenie oraz strukturę płciową, wiekową i przestrzenną.
Cechy populacji
Liczebność i zagęszczenie
Liczebność populacji to liczba osobników tworzących daną populację. Cecha ta jest zmienna w czasie i zależna od: cech gatunkowych i indywidualnych osobników danej populacji, zajmowanego poziomu troficznegopoziomu troficznego oraz warunków środowiska. W przypadkach trudnej do zliczenia całkowitej liczebności populacji (np. osobniki tworzące populację są małe, populacja zajmuje zbyt duży obszar lub granice występowania populacji nie są wyraźnie określone) wskaźnikiem umożliwiającym określenie jej wielkości jest zagęszczenie, czyli liczba osobników danej populacji przypadająca na jednostkę powierzchni (populacje lądowe, np. 500 sosen/ha) lub objętości (populacje wodne, np. liczba bakterii na mililitr w probówce). W celu określenia zagęszczenia na obszarze zajmowanym przez populację wyznacza się poletka doświadczalne, na których zlicza się osobniki badanej populacji, a uzyskane wyniki odnosi się do całego obszaru zajmowanego przez populację. Z zagęszczeniem wiąże się kilka prostych zasad: zagęszczenie populacji złożonej z dużych osobników jest mniejsze od zagęszczenia populacji złożonej z osobników mniejszych, a zagęszczenie populacji roślin jest większe od zagęszczenia populacji roślinożerców.
Liczebność populacji nie jest stała i zależy od rozrodczości, śmiertelności i migracji.
Struktura wiekowa
Struktura wiekowa populacji, czyli inaczej rozkład wiekowy, przedstawia udział w populacji osobników w różnych klasach (grupach) wiekowych. Osobniki młode, jeszcze niezdolne do rozmnażania, tworzą klasę w wieku przedrozrodczym. Z kolei osobniki dojrzałe, zdolne do rozmnażania, tworzą klasę w wieku rozrodczym. Natomiast osobniki stare, które utraciły zdolność do rozmnażania, tworzą klasę w wieku porozrodczym. Strukturę wiekową populacji przedstawia się graficznie w postaci piramidy wieku. Kształt piramidy wieku określa obecny stan populacji, na podstawie którego można prognozować jej przyszłe losy: rozwój, stabilizację lub wymieranie.
Populacja rozwijająca się – największy procentowy udział stanowią osobniki w wieku przedrozrodczym. W perspektywie czasu liczebność takiej populacji będzie rosła. W przypadku populacji ludzi taki kształt piramidy wieku jest charakterystyczny dla krajów rozwijających się (np. Nigerii).
Populacja ustabilizowana – procentowy udział w populacji osobników w wieku przedrozrodczym i rozrodczym są do siebie zbliżone. W perspektywie czasu liczebność populacji będzie się utrzymywać na jednakowym poziomie. W przypadku populacji ludzi taki kształt piramidy wieku jest charakterystyczny dla krajów rozwiniętych (np. Kanady).
Populacja wymierająca – największy procentowy udział w populacji mają osobniki w wieku rozrodczym i porozrodczym. W perspektywie czasu liczebność takiej populacji będzie maleć. W przypadku populacji ludzi taki kształt piramidy wieku jest charakterystyczny dla krajów wysokorozwiniętych (np. Niemiec).
Struktura płciowa
Struktura płciowa dotyczy gatunków, u których występuje rozdzielnopłciowośćrozdzielnopłciowość. Zjawisko to polega na obecności osobników dwóch odmiennych płci: męskiej (samce) i żeńskiej (samice). Struktura płciowa to zależność pomiędzy liczebnością samic (♀) i samców (♂) w określonej klasie wieku. Struktura płciowa nie dotyczy gatunków obojnaczychobojnaczych, czyli takich, których przedstawiciele mają zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze (np. tasiemce, dżdżownice), oraz gatunków zdolnych do rozmnażania partenogenetycznego, w którym możliwy jest rozwój osobników potomnych z niezapłodnionych komórek jajowych (np. mszyce, wrotki). Dla większości populacji występujących w stabilnych warunkach środowiska stosunek płci wynosi mniej więcej 1 : 1. Naturalną przewagę liczebną samic nad nielicznymi samcami w stabilnych warunkach środowiska obserwuje się m.in. w populacjach owadów społecznych (np. u mrówek i pszczół).
Struktura przestrzenna
Struktura przestrzenna to rozmieszczenie osobników populacji na danym terenie. Cecha ta zależy od warunków środowiska i interakcji w obrębie populacji oraz między różnymi populacjami. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rozmieszczenia: skupiskowe, losowe i równomierne.
Rozmieszczenie skupiskowe – najczęściej obserwowane w przyrodzie. Osobniki danej populacji skupiają się w pewnych rejonach zajmowanego obszaru. Taki sposób rozmieszczenia może wynikać z nierównomiernego rozkładu zasobów środowiska (np. ławica ryb, skupienie pąkli), zachowań społecznych (np. rodzina mrówek, stado antylop, kolonie lęgowe pingwinów) czy sposobu rozmnażania (np. ciężkie nasiona dębu spadające w to samo miejsce, rozmnażanie wegetatywne przez rozłogi u poziomki).
Rozmieszczenie losowe – rzadko obserwowane w przyrodzie. Osobniki danej populacji są przypadkowo rozlokowane w przestrzeni. Taki sposób rozmieszczenia może wynikać ze sposobu przemieszczania się (np. rośliny, których nasiona rozsiewane są przez wiatr), przypadkowego rozłożenia zasobów pokarmowych (np. pasożyty przewodu pokarmowego zwierząt) lub jednorodności środowiska życia (np. dżdżownice w glebie).
Rozmieszczenie równomierne – bardzo rzadko obserwowane w przyrodzie. Osobniki danej populacji są równomiernie rozlokowane w przestrzeni. Taki sposób rozmieszczenia może wynikać z działań człowieka (np. drzewa owocowe w sadzie), silnej konkurencji o zasoby środowiska lub oddziaływań allelopatycznychallelopatycznych (np. orzech włoski wydziela do otoczenia związki chemiczne hamujące wzrost innych roślin).
Więcej na temat struktury przestrzennej populacji przeczytasz w e‑materiale: Zasięgi i formy rozmieszczenia organizmówZasięgi i formy rozmieszczenia organizmów.
Populacje różnych gatunków roślin, zwierząt, grzybów i bakterii nie stanowią odrębnych jednostek ekologicznych. Ich wspólne umiejscowienie w czasie i przestrzeni, wzajemne zależności międzypopulacyjne oraz wpływ abiotycznych czynników środowiska sprawiają, że tworzą one całość zwaną ekosystememekosystemem.
Słownik
(gr. allēlo – nawzajem, páthos – cierpienie) - wzajemne oddziaływania między roślinami lub między roślinami a mikroorganizmami wywołane wydzielaniem różnego typu związków chemicznych do podłoża, wody i atmosfery
(gr. bios – życie; koinós – wspólny) zespół populacji organizmów roślinnych, zwierzęcych i mikroorganizmów danego środowiska (biotopu), należących do różnych gatunków, ale powiązanych ze sobą różnorodnymi czynnikami ekologicznymi i zależnościami pokarmowym
(z gr. a-/an- zaprzeczenie, brak czegoś; bios – życie) - czynniki fizykochemiczne, takie jak temperatura, światło, woda, poziom zasolenia czy właściwości gleby, przynależne określonemu środowisku i wpływające na organizmy żywe
(z gr. bios – życie) - czynniki występujące w określonym środowisku w wyniku oddziaływania żywych organizmów na inne żywe organizmy
selekcja naturalna; mechanizm ewolucji biologicznej, w którym organizmy z pewnymi cechami dziedzicznymi (bardziej korzystnymi w danym środowisku) mają większe szanse na przeżycie i rozród niż organizmy z innymi cechami (mniej korzystnymi)
(gr. oíkos – mieszkanie, gospodarstwo, środowisko; sýstēma – zestawienie, połączenie) - złożony układ ekologiczny, charakterystyczny dla określonego typu środowiska, zasiedlony przez zespół populacji różnych gatunków, które pozostają we wzajemnych zależnościach wraz z zespołem fizykochemicznych czynników środowiska
zespół osobników o podobnej budowie, wspólnym pochodzeniu, mogących się swobodnie krzyżować, dając płodne potomstwo
n-wymiarowa przestrzeń, na którą składa się całkowity zakres czynników biotycznych i abiotycznych właściwych dla danego organizmu (definicja wg Hutchinsona)
hermafrodytyzm, dwupłciowość; występowanie u tego samego osobnika zarówno męskich, jak i żeńskich narządów rozrodczych
dzieworództwo; rodzaj rozmnażania płciowego, w którym osobniki potomne powstają z niezapłodnionych komórek jajowych
grupa osobników tego samego gatunku żyjących równocześnie w określonym środowisku lub obszarze i krzyżujących się między sobą; osobniki te wzajemnie na siebie oddziałują; interakcje ekologiczne i rozrodcze między osobnikami w jednej populacji są częstsze niż interakcje z osobnikami innych populacji tego samego gatunku
grupa organizmów zajmujących taką samą pozycję w łańcuchu pokarmowym
zjawisko polegające na obecności w obrębie gatunku osobników dwóch odmiennych płci: męskiej (samce) i żeńskiej (samice)
fizyczna przestrzeń o określonych czynnikach abiotycznych, w której występuje dana populacja