Plany działania w sytuacjach zagrożeń oraz plan ewakuacji
Celem sporządzania planu działania w sytuacjach zagrożenia jest przygotowanie przedsięwzięć organizacyjnych i rzeczowych stosownie do przewidywanego zagrożenia. W przypadku imprez masowych planem działania w sytuacjach zagrożenia jest przede wszystkim Instrukcja postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej. Jest ona uszczegółowiona w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 sierpnia 2009 r. w sprawie zakresu instrukcji postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej.
Instrukcja zawiera opis procedury postępowania służb porządkowych i informacyjnych w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia, a w szczególności ich współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej. W instrukcji wskazany jest członek służby, która zawiadamia służby ratownicze i Policję oraz służby wyznaczone do gaszenia pożaru lub usuwania skutków innych miejscowych zagrożeń do czasu przybycia służb ratowniczych i policji. Dokument zawiera opis systemu ostrzegania w formie komunikatów głosowych lub sygnałów ostrzegawczych podawanych do wiadomości uczestnikom imprezy masowej w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia, a w szczególności teksty komunikatów głosowych i rodzaje sygnałów ostrzegawczych, w zależności od przewidywanych zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń. Określone są również obszary objęte zasięgiem nadawanych komunikatów głosowych i sygnałów ostrzegawczych, w zależności od przewidywanych zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń. Wskazane są osoby upoważnione do nadawania komunikatów głosowych i sygnałów ostrzegawczych.
Kolejnym elementem obowiązkowym w omawianej instrukcji jest opis organizacji ewakuacji i sposobu jej przeprowadzenia, z określeniem miejsc zbiórki do ewakuacji. W tym zakresie uszczegółowione są zadania kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz zadania służb porządkowych i informacyjnych, z określeniem osób przewidzianych do kierowania ewakuacją. W części opisowej instrukcji określa się:
nazwę imprezy masowej oraz czas jej rozpoczęcia i zakończenia lub terminarz imprez masowych,
nazwę organizatora imprezy masowej,
nazwę i adres obiektu, w którym odbędzie się impreza masowa, lub terenu, na którym ona się odbędzie,
numer telefonu stacjonarnego i komórkowego oraz adres zamieszkania lub siedziby organizatora imprezy masowej, właściciela obiektu, w którym odbędzie się impreza masowa, lub terenu, na którym ona się odbędzie, podmiotu użyczającego obiekt lub teren na czas trwania imprezy masowej, kierownika do spraw bezpieczeństwa, osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową w czasie trwania imprezy masowej, jeżeli jest ona powołana,
charakterystykę ogólną imprezy masowej,
charakterystykę pożarową obiektu lub terenu, w tym terenu przylegającego, oraz przewidywane zagrożenia pożarowe i inne miejscowe zagrożenia mogące wystąpić podczas imprezy masowej,
określenie warunków łączności pomiędzy służbami porządkowymi i informacyjnymi a jednostkami ochrony przeciwpożarowej, służbami ratowniczymi i Policją w czasie imprezy masowej.
Instrukcja ponadto zawiera opis graficznego planu obiektu lub terenu.
Zakres czynności i sposób ich realizacji w sytuacjach zagrożenia częściowo może być dodatkowo uszczegółowiony w instrukcjach dla poszczególnych posterunków.
Uzupełnieniem procedur zwłaszcza w kontekście ewakuacji uczestników imprezy będzie plan ewakuacji. To plansza z graficznym przedstawieniem sposobu ewakuacji z danego obiektu lub terenu. Na rzutach architektonicznych obiektu lub topograficznych terenu oznacza się m.in. drogi ewakuacyjne, wyjścia ewakuacyjne, miejsca zbiórek do ewakuacji czy rozmieszczenie sprzętu gaśniczego. Inaczej mówiąc, nanosi się na niego wszystkie elementy, które są ważne dla przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji.
Plan ewakuacyjny sporządzany jest dla każdej kondygnacji obiektu oraz dla terenu zewnętrznego wokół tego obiektu. Na planszy z planem ewakuacyjnym muszą być zawarte informacje o:
powierzchni, wysokości i liczbie kondygnacji budynku,
odległości od obiektów sąsiadujących,
parametrach pożarowych występujących substancji palnych,
gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej lub w strefach pożarowych,
kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczbie osób na każdej kondygnacji i w poszczególnych pomieszczeniach,
lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
podziale obiektu na strefy pożarowe,
warunkach ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
miejscach usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz miejsc usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
dostępie do dźwigów dla ekip ratowniczych,
hydrantach zewnętrznych oraz innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
drogach pożarowych i innych drogach dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści